Sayfa 733/881 İlkİlk ... 233633683723731732733734735743783833 ... SonSon
Arama sonucu : 7045 madde; 5,857 - 5,864 arası.

Konu: EREGL - Ereğli Demir Çelik

1. Sn. Trendhound, tespitleriniz bence çok yüzeysel, zaten geçmiş veriler de bunu destekliyor.
    Öncelikle yaşadığımız ülkeyi hatırlamamız gerekiyor. Neden ABD ve Avrupa'da sadece rafineri işi yapan şirketler çok düşük kar marjıyla çalışıp çoğu zarar açıklarken ve hissedar ilgisi çekemezken bizdeki rafineriler para basıyor sizce? Devlet baba bu işletmeleri, hiç arabası olmayanların parasıyla bile destekleyebilir. Kendi vergi gelirlerini artırmak için akaryakıta bolca zam yapıp sadece, rafinerilerin devasa bilançosunu büyütmek suretiyle enfes kar kırıntıları yaratabilir. Bizim bilmediğimiz gizli anlaşmalarla ambargolu ülkelerden ucuza hammadde temin edilebilir hatta bu yaptırım delme operasyonunu yaptırımı uygulayan ülke bile organize edebilir. Demir-çelik fiyatlarını keyfince yükseltip sektörü desteklemeye karar verebilir. Elektrik sektörü bunun için harika bir örnek değil mi? Bu ülkede çimento fiyatlarına bile karışan yok. Maliyetinin %50'den fazlası elektrik diye uzak durduğum çimento şirketlerinin hisse performansı ortada.

Koreli Posco, Brezilyalı Gerdau, Brüksel merkezli Archelor ve ABD'li U.S. steel birbirlerinden çok farklı bazı temel özelliklere sahip, tıpkı Eregli ve İsdemir'in Oyak iştiraki olması gibi. US. Steel zarar etse bile stratejik nedenlerle dünyanın en güçlü desteğini alabilir, Posco yüzlerce yıllık, klan sistemiyle yönetilen ailelerden birine ait olabilir, Brezilyalıların hiç karlılık sorunu olmayabilir. Bu ara farklı ülkeleri herkes çok kolay konuşur oldu ama o iş öyle kolay değil. Kendine güvenen, istediği ülkenin hissesine yatırım yapıp işin aslını acı bedellerle öğrenebilir.

Gelelim rakamlara.
    Eğer hesaplarım yanlış değilse; Eregli 2010'dan günümüze 10,9 milyar$ net kar elde etmiş ve bunun 7,7 milyar$'ını temettü olarak dağıtmış. Anılan dönemde temettülere hiç dokunmadan gene hisse alınması şartıyla yapılan yatırımın getirisi USD bazında %100, 2022 Mart ayında getiri %200'e çıkmıştı.
    Söz ettiğim dönemde ticaret savaşlarının en şiddetli evreleri yaşandı, 2015 sonunda demir-çelik fiyatları ve talebi kabus dolu günler geçirdi, Mittal batıyor diye haberler manşetlere çıkmıştı, 2018 krizi, savaşlar, pandemi, depremler ve daha sayısız olumsuzluklara rağmen tablo böyleyken yorumlarımızı daha dikkatli yapalım. Şu anki piyasa değeri gerçeği yansıtmaz yorumu da biraz iddialı. Çok daha aşağılara düşebilir yada çıkabilir de. Bunlar spekülatif hareketler olarak hep olacak. Problem fiyatlar değil bizlerin yatırım çerçevemizin darlığı. Bu işte 5-10 yıl gibi süreçlere göre analiz yapılmalı ve aralarda herşeyin olabileceği unutulmamalı.
    Son düzenleme : yelpaze; 21-04-2024 saat: 19:27.

2.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Şirketin nakit akışında hiç bir problem yok.... Bunu alıp BOFA da 17 tl veren uzmanın kafasına kafasına vurmak lazım..

[IMG][/IMG]

mittal gibi ereğliyi bedavaya kapatmak isteyen soyguncu kuruluşların bankoftaki gerçek dışı hedef veren kape çocuğuna ve ereğliyi aşağılık yorumlarla provake eden şerrefsizlerin suratına çarpılacak güzel bir döküman hazırlamış arkadaşımızı kutluyorum.

3. Trend candır.

4.  Alıntı Originally Posted by onbirinci köy Yazıyı Oku
    Trend candır.
    ereğli candır

5. Yazdigin mesajlari ve benim yazdigim cevaplari yeniden okuyabilirsin

1:ddkkm ve kkm arasindaki farki bilmiyorsun ddkkm de alim satim makasi ve vergi var yazdin boyle bir sey olmadigina dair cevap yazdim
    2:Primli ddkkm de primleri kimin odedigini bilmiyorsun, devlet %30 veriyorsa sercil bakan olmustur yazdin
    bu primleri bankasinin kendisinin verdigini devlet ile alakasi olmadigi ile alakali cevap yazdim

Mathis sunu soyledi:dolarini ddkkm yapan insan kilciksiz dolarina senelik %40 getiri sagladi
    ve bende bunun dogru oldugunu yazdim .

Kisaca bir cok insan secim oncesinde dolar bazinda %40 kilciksiz getiri sagladi
    ben %14 u denizbank dan aldim diye yazdim ben %14 e razi oldum cunku bu yaptigim islem sayesinde capraz taraftan %50 daha kazanmistim

Alıntı Originally Posted by yelpaze Yazıyı Oku
    Özellkile dolarınızı çevirirler diye, dolar dönüşlü olduğunun altını çizdim
    Googl'a "Döviz Dönüşümlü Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Örnek Hesaplamalar" yazın diyerek kimseye utandırmak istemediğimden uzun uzun ben yazdım. Varsa hesaplamada bir hata, doğrusunu yazın. Sanırım ile başlayan cümleleri aşamadık bir türlü. Ode Bank gibi standart dışı işletmelerin yüksek riskli işlemlerini tartışmıyoruz, bunlar çok küçük miktarda sermayeye butik hizmet veriyorlardır. Özellikle bir ifadenin akıl karıştırıcı olması dikkatimi çekince farklı bankaların açıklamalarını da inceledim, bunu da yazdım.
     Alıntı Originally Posted by yelpaze Yazıyı Oku
    Kur korumalı Mevduatı devlet döviz hesaplarını TL'ye çevirmek için açtı, garanti olarak kur farkı zararlarından koruma taahhüt etti siz tüm hesabı $ yapmışsınız. Doğrusu şöyle; hesap açılışından itibaren 92 gün içinde kur farkı ve dönem boyunca geçerli faiz oranına bakılır. Kur artışından elde edilen gelir yüksekse kur geliri baz alınır ve faiz getirisi de bu ramdan düşülür. Örnek olarak benim bildiğim en hızlı yükseliş dönemi 2023 seçimi sonrasıydı, kur farkının faizden yüksek olduğu senaryo;

20TL'den 5.000 Dolarlarınızı bozarlar ve %15 faizle 100.000TL hesap açarlar. Şansınıza 92 gün sonra USD 28 olur, kur artış kazancınız 40.000TL ve faiz getirisi 3.750TL. Hesabınıza 40.000TL yatar, toplam paranız 140.000TL gözükür, süre 3 ay, devlet baba daha ne yapsın? İstersen çek paranı, güncel kurdan tekrar dolar al. %0,2 vergini ve kur alım-satım makasını öde.

İnsanların kafasını bulandırmak için de aşağıdaki ifadeyi kullanıyorlar, bunlara alışın., daha araştırmacı olmak lazım, kulaktan dolma bilgilerle olmaz bu iş.
    Müşterimize, faiz dışında ayrıca 36.250 TL (40.000 TL - 3.750 TL) kur farkı ödenecektir. Millet bunu ek ödeme gibi algılıyor. Bir hatam varsa lütfen düzeltin, ben bunları banka web sitelerinde buldum.

Bizim devlet 3 ayda dolara %30 faiz vereceğim diyorsa zaten Seçil abla bakan olmuştur.
    ....

6.  Alıntı Originally Posted by aydinbayrakli Yazıyı Oku
    Twitterda Sait Ürünlü isimli vatandaş Erdemiri sıradan haddane ile bir tuttu. Onun gibi Türkiyede çok haddane var dedi. Demir cevheri haberi spekülasyonmuş. Zaten hurdadan üretiyomuş. Memur zihniyeti ile yönetiliyormuş. Bofanın 17 tl hedef fiyatı doğru diyor. Siyasi baskı sonucu rapor değişmiş, hatta Bofa o dönem alış yapmak zorunda kaldı diyor.
    Ha, bir de ben de bu sektördenim dedi.
    O arkadaşa şu bilgileri göndermek lazım. Çok sıradan duruyor bence de.

Screenshot_20240422_004857_Samsung Notes.jpgScreenshot_20240422_004903_Samsung Notes.jpg

7. Burada bizi "hisse nöbetiyle" itham eden Mathias efendi, bak bakalım haftasonu bile buraya yazan hisse nöbetçileri kimlermiş. Adamlar haftasonu bile hisse kötülemeye geliyor valla klinik vakasınız.

8.  Alıntı Originally Posted by dmrcelik Yazıyı Oku
    O arkadaşa şu bilgileri göndermek lazım. Çok sıradan duruyor bence de.

Screenshot_20240422_004857_Samsung Notes.jpgScreenshot_20240422_004903_Samsung Notes.jpg
    Ben de hayret ettim zaten, bu adamlar twitter odalarında üstad diye geziniyor. Bu dediğim twittardada borsayla iligi bir odada oldu, diğer üstadlarvda bişey demedi.

Sayfa 733/881 İlkİlk ... 233633683723731732733734735743783833 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •