Sayfa 267/267 İlkİlk ... 167217257265266267
Arama sonucu : 2133 madde; 2,129 - 2,133 arası.

Konu: ULKER - Ülker Bisküvi

1. --benim istenmediğim buradaki 3-5 kişinin yazdıklarına bakarak karar verilemez...istemeyenlerin sebebi de yazdıklarıma makul cevap verememenin ezikliğinden kaynaklanıyordur...

--ben elinde olanlar için yazmıyorum...buraya bakarak almadıklarına göre, buraya bakarak da karar vermeyeceklerdir...

--ben sessiz çoğunluk ve elinde olmayanlar için yazıyorum...

--balık bilmese Halik bilir...

2.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku

--yatırımcı sunumunda 2023 FAVÖK önceki yıla göre %58.1 büyüdüğüne göre 2022 de 6.7 milyar FAVÖK varmış (enflasyon muhasebesine göre)...

--30 aralık 2022 sterlin kuruluna göre 6.7 milyar 296 milyon sterlin ediyor...

--PLADİS in konsolide bilançosunda ise 2022 FAVÖK 304 milyon sterlin. ...yani UB ye kalan 8 milyon sterlin...

--Zat-ı Muhterem Beyefendi nin: çünkü büyüdü-gelişti...3. milyara aldık, 6 milyar dolar eder dedikleri şirket: ciroda ve karlılkta belirgin küçülen ve 500 milyon sterlin net borcu olan bir şirket...

(not= yukarıdaki tablonun altında yer alan euro, sterlin olacak; bin de milyon, düzeltmediğim için buraya yazdım)
    a)
    Söz konusu yazıda Pladisin 2022 yılında Ülker üretimi dışında UB ye kalan karının 8 milyon sterlin Ülker tarafında oluşan karın ise 296 milyon sterlin olduğunu ifade etmişsiniz. Bu çerçevede bir önceki yazınızdan anlaşılacağı üzere Pladisin yıllar itibari ile genel olarak kar (FAVÖK) seviyelerinin arttığı görülmekle birlikte ilgili yazıda 2016 yılında DELACRE (batı avrupada ki bisküvi fabrikalarının) Ferrora ya satldığını beyan etmeniz sebebiyle bizim yatırımcılar olarak sizin dediğiniz gibi ÜLKER'in Pladis UB kaynaklı karlarını yüksek gösteriyor diyebilmemiz için Pladisin UB nin ürünlerinin üretimini nerelerde gerçekleştirdiğini (bir kısmının Türkiyede gerçekleştrildiğini biliyoruz) ile karlılığın çoğunlukla hangi ülkede gerçekleştiğini (mesela UB ürünleri Türkiyede Ülkerin fabrikalarında üretiliyor ve yüksek fiyatlar ile Pladise satılıyor ve Pladis UB de cüzzi bir kar ile ürünleri satıyor ise Pladis UB de kar düşük gelecek ve kar asıl olarak Ülker de oluşacaktır (ayrıca Ülker ve UB nin Pladisteki borçluluk durumunun benzer olması ise pladisteki UB ve Ülkerin ortaklık oranına bağlı olduğunu düşündüğümdem karlılığın Ülkerin ve UB nin Pladisteki borçluluk seviyesini belirleyeceğini de düşünmemekteyim), burada Pladis UB bir nevi ağırlıklı olarak pazarlama şirketi gibi kullanılıyor olabilir sonuç olarak Pladis UB nin kar etmiyor olması demek Pladis UB nin verimsiz bir şirket olduğu anlamına gelmez, asıl olan Pladis UB nin markalarının kullanılarak ürünlerinin üretimin yapılması ve üretim nerde yapılır ise yapılsın Pladisin FAVÖK'ünün genel olarak artmasıdır, yıllar itibari ile de genel olarak Pladisin FAVÖK leri artmıştır.) net olarak bilmemiz gerekiyor, onun için net bir bilgi sahibi olmadan Ülkerin bilançolarını şişirdiğini iddia etmek net kanıtlar ile ortaya konulmadıktan sonra bir nevi karalamadan öteye gitmez. Burada belirtilenler kendi şahsi düşüncelerim olup, yatırım tavsiyesi değildir.

3. --yukarıda yazmış olduğum PLADİS-UB ile ilgili yazı-yorumlar, Zat- Muhterem in söylediklerinin gerçeği yansıtmadığını ispatlamak içindir...Ülker yönünden Pladis ilişkisini çok daha önceleri (geçen yıl) br kaç defa getirmiştim...

--Ben zat-ı muhterem için yalancı demeyeceğim, söyledikleri https://www.ekonomim.com/ekonomi/dev...-haberi-728553 gerçeği yansıtmıyor-; belki de kendisine üst yönetim tarafından yanlış bilgi veriliyor...

118.50 üzeri kapaması güzel... ama üzerinde birde pozitif uyumsuzluk olması daha güzel..
    iyi çalışmalar..
    Burada yer alan yatırım bilgi,yorum ve grafikler ''Yatırım Danışmanlığı'' kapsamında değildir ve kesinlikle al-sat tavsiyesi içermez.

5. --Zat-ı Muhterem... ''Devlet hep ortaktır bize ama genelde kâra ortaktır'' diye serzenişte bulunmuşlar...
    --Bu büyük lafı söylemeyi hak edecek kadar gelir vergisi vermiş midir?...

--bir gün amiral gemisinden başlayarak VUK a göre verilen beyannamelere bakıp ödediği vergileri hesaplamayı düşünüyorum...

Sayfa 267/267 İlkİlk ... 167217257265266267

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •