Sayfa 707/856 İlkİlk ... 207607657697705706707708709717757807 ... SonSon
Arama sonucu : 6844 madde; 5,649 - 5,656 arası.

Konu: BANVT - Banvit

1.  Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku
    gönlüm ister ki ben ve beni sevip de benim ile hareket edenler (arada hiç bir somut bir bağ olmaksızın) iyi kazansın...durdodan çok iyi kazandık ( %65-80) sonra alkaya geçtim %5 kar görmeme rağmen %1 ile yetinip çıktım...sonra uluuna geçtim ve ordan %21 lik osmanlı tokadı yedim (hala acıyor ) ....:kahkah: sonrada banvite geçtim orda da %5 lik bir primi gördüm...şimdi de banvit son bir yılın dibinde güçlü desteğini kırıp kırmama konusunda karar aşamasında...

bakalım neler olacak ?? yalnız hem ceo nun hem de benim edindiğim izlenim bilançosunda ciddi iyileşmelerin olacağı şeklindedir..
    Secimden sonra tavuk fiyatlarina gelebilecek bir zam beklentisine istinadenmi soyluyorsunuz bunu??

Ytd

2. Hisse topiginde kimseler kalmamis😁

3. Banvitte bugün 9.6x kademelerinden tekrar giriş yaptım fiyat cazip geldi ama her ihtimale karsida stoplu takib edicem.ytd

5.  Alıntı Originally Posted by Analizsever Yazıyı Oku
    Secimden sonra tavuk fiyatlarina gelebilecek bir zam beklentisine istinadenmi soyluyorsunuz bunu??

Ytd
    Hayır , son bir kaç aydır yükselen satış fiyatlarına ve yatay devam eden yem fiyatlarına istinaden söylüyorum...ayrıca internetten okuduğum bir haberde tavuk firmalarının bir üniversitenin tavuk alım ihalesine yüksek fiyat verdiklerinden dolayı ihalenin üniversitece ödenek yetersizliğinden iptal edildiği okudum..bu haberde anlaşıldığı üzere mal kısıtlı ve dolayısı ile değerli..buda tavuk fiyatlarının bu yıl iyi çıkacağını işaret ediyor..

zaten önceki yorumlarımda tavuk sektörünün bir yıl iyi bir yıl da kötü gittiğini gerekçeleri ile birlikte söylemiştim..bu yıl iyi yılları olmalı...tüm bunlara dayanarak 2018 yılından daha iyi bir bilanço bekliyorum...ama ne kadar iyi ??? onu bilemem...2019 yılı ilk bilançoyu gördüğümüzde diğer çeyrekleri de tahmin edebileceğiz...çünkü geçmiş yıllara da baktığımızda hangi çeyreklerde ne kadar ciro ve ne kadar kar yapma potansiyeli olduğu ile ilgili güzel istatistiki oranlar var...

asıl iyi ciro ve karlar yılın ikinci ve üçüncü çeyreklerinde olur...birinci ve dördüncü çeyrekler genelde soğuk hava hakim olduğu için insanlar pek pikniğe çıkamaz..şu ana kadar da havalar hala çok soğuk ama buna rağmen fiyatlarda kayda değer artışlar oluyor
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

6. şu ana kadar anlattıklarımızın genel bir özeti şu haberde de görebiliriz..

Kanatlıda kara günler
    Beyaz et üreticilerinin yüzde 25’i üretim yapamaz duruma geldi. Türkiye’de 18 entegre tesiste üretim yaptıran dev firmalar bir bir konkordato ilan etmeye başladı.
    Bunlarla da ilgilenebilirsiniz
    Beyaz ette ‘günü kurtaran’ karar
    Açlığa terk edilen civcivler için iyi haber
    Kriz, beyaz eti vurdu... Üreticilerden 1 Şubat kararı

Tweet Takip et: @cumhuriyetgzt Facebook'ta paylaş WhatsApp Tumblr E-posta
    Gamze Bal Yayınlanma tarihi: 29 Ocak 2019 Salı, 02:44
    [Haber görseli]

Maliyetlerin yüzde 52 ila yüzde 100 arasında zamlandığı kanatlı sektöründe kriz büyüyor.
    Köytür ve Keskinoğlu’ndan sonra 40 yıllık Garip Tavukçuluk da konkordato talep etti. Bu nedenle Adana ve Mersin’de 250-300 bin civciv telef oldu. Lades Piliç markasıyla bilinen Garip Tavukçuluk 2.5-3 milyon üreticiye üretim yaptırıyordu.

Haber görseli
    Kriz, beyaz eti vurdu... Üreticilerden 1 Şubat kararı
    Haber görseli
    Firma iflas edince 2 milyon civciv ölüme terk edildi
    Haber görseli
    Açlığa terk edilen civcivler için iyi haber
    Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Merkez Birliği (TÜKEBİR) Genel Başkanı Abdullah Koç “Durum çok vahim. 2.5 milyon adet civciv de ölümle karşı karşıya†dedi.

Türkiye genelindeki beyaz et üreticilerinin yüzde 25’inin üretim yapamaz durumda olduğunu aktaran Koç, “3 bin-3 bin 500 firma üretim yapamaz durumda†diye konuştu. Artan konkordatolarla alacaklarının iyice biriktiğini söyleyen Marmara Bölgesi’ndeki bir üretici de “Sektörde batan batana... Her geçen gün çıkmaza giriyoruz†dedi.

Çözüm şart

TÜKEBİR’den aldığımız bilgilere göre 2018 Kasım’da Sakarya-Kocaeli Bölgesi’ndeki 1465 üretici firmanın 470’i; Ege Bölgesi’ndeki 3 bin firmanın da 400’ü artan maliyetlere dayanamayıp üretimini sonlandırmıştı. Son iki aydır sorunların daha da arttığını kaydeden Koç, â€œİşin buralara geleceğini söylemiştik. Karadeniz ve Ege bölgelerinden sonra şimdi de Malatya ve Elazığ’da aynı sorunlar yaşanıyor. Bu aşamalara gelinmeden çözülmeliydi. Günü kurtaran hamlelere değil, uzun vadeli programlara ihtiyacımız var†dedi.

Yeni zam kapıda

Beyaz et tüketiminin en çok nisan-ekim ayları arasında arttığına dikkat çeken TÜKEBİR Genel Başkan Yardımcısı Mazlum Öztürk, “Nisan ayından sonra beyaz ete spekülatif zamlar gelebilir†dedi. 2017 Aralık’ta 8.27 TL olan tavuk etinin fiyat, 2018 Aralık’ta 10.9 TL’ye çıkmıştı. Marmara ve Ege bölgelerindeki bazı tavuk yetiştiricilerinin 1 Şubat’tan itibaren kümeslerine civciv koymama kararı almasının tavuk üretimini düşürmesi halinde beyaz et fiyatlarında yeni bir zam yaşanması bekleniyor.

Şenpiliç, Erpiliç ve Keskinoğlu gibi sermaye grupları, 14 bin üreticiyi kapsayan 18 entegre tesiste üretim yaptırıyor. Üreticiler, elektrik, kömür, işçilik giderlerini kendileri karşılıyor. Sermaye sahipleri ise entegre tesislere sadece yem ve civciv veriyor. Adana ve Mersin’de yem verilmediği için civcivler telef oldu. Keskinoğlu ile çalışan üreticilerin son dönemde tahsilat yapamadıklarını anlatan bir üretici, “Firma konkordato talep etmişse kendisini korumaya alıyor ancak üreticinin alacağı biriktiği için zora giriyorâ€
    dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/e...ra_gunler.html
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

7. daha önce banvit ceosu küçük firmaların ihracat yapamadığını dolayısı ile küçük üreticilerin zor durumda olduğunu söylemişti...banvitin ise ihracatının tüm cirodaki payının %30 lara çıktığını söylemişti...

yukarıdaki haberde de görüldüğü üzere küçük çaplı üreticilerin %25 i üretimden vazgeçmiş ve kümeslerine civciv almamamışlar...bu arada küçük üreticilerin toplam rakamlarını da vermişler ..doğrusu bu kadar üretici olduğunu bilmiyordum...haberde 2019 yılı içinde tavuk fiyatlarında spükülatif fiyat artışlarının da olabileceği yazılıyor....üretimin azaldığı bir yerde bu tür fiyat artışlarını normal görüyorum...

tüm bu işaretleri alt alta koyup topladığımızda piliçin bu yıl para edeceğini vede banvitin iyi bir bilanço yollayacağını kendi açımdan söyleyebilirim..tabi bunlar herhangi bir tavsiye içermeyen kişisel düşüncelerimdir..

8. İstanbul Üniversitesi fiyatlar yüksek gelince tavuk ihalesini iptal etti
    Döviz kurundaki artışa bağlı olarak beyaz et fiyatlarının aşırı artması ihale iptal ettirdi. İstanbul Üniversitesi’nin sosyal tesislerine 3 aylık tavuk eti almak üzere açılan ihalenin yüksek teklifler nedeniyle iptal edildiği açıklandı. Halk Ekmek de benzer bir gerekçeyle yemek ihalesini iptal etmişti.

Cuma, 29 Mart 2019 12:38

Türkiye'de gıda fiyatlarında yaşanan artış dar gelirlinin en çok tercih ettiği tavuk etini de vurdu. 2003 yılında kilosu 2,6 TL civarında olan tavuk etinin fiyatı 2019 yılında 11 liraya kadar çıktı.

İstanbul Üniversitesi de geçtiğimiz günlerde yüksek fiyatlar nedeniyle açtığı beyaz et alımı ihalesini iptal etti.

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre, İstanbul Üniversitesi Sosyal Tesisleri'ne beyaz eti alımı yapmak için 8 Mart 2019 tarihinde ihale düzenlenmişti. Avcılar Göl Lokantası, Baltalimanı Restoranı, Beyazıt Profesörler Evi, Cerrahpaşa Teras Restoran ve Çapa Ocak Restoran'da kullanılmak üzere 3 bin 500 kilogram bütün tavuk, 800 kilogram tavuk baget, 2 bin kilogram tavuk göğüs fleto, 2 bin kilogram tavuk but fileto alımı yapılacaktı.

TEKLİFLER YAKLAŞIK MALİYETİN ÇOK ÜZERİNDE

Alınan beyaz etler 25 Mart 2019 ile 30 Haziran 2019 tarihleri arasında günlük veya haftalık ihtiyaçlara göre İstanbul Üniversitesi Sosyal Tesisleri'ne bağlı kantin ve restoranlara teslim edilecekti. Ancak ihale 15 Mart 2019 tarihinde bütün tekliflerin, alım için ayrılan ödeneğin ve yaklaşık maliyetin çok üzerinde olması nedeniyle iptal edildi.

Teknik şartnameye göre alınacak tavukların veteriner hekim raporu ile belirlenmiş olan 6-12 haftalık et tavuklarından hazırlanması gerekiyordu. Tavuk etleri şoklu olmayacaktı. Kesim tarihinden itibaren 4 günü geçmeyen tavuklar tercih edilmişti. Kemiksiz göğüs, döner olarak pişirilmeye uygun büyük ve derili olacaktı. Tavuklarını her birinin ağırlığının da 1000-1200 gram arasında olması isteniyordu.

HALK EKMEK DE İPTAL ETMİŞTİ

Türkiye'de ekonomide yaşanan olumsuz gelişmeler, fiyatlarda yaşanan aşırı artış, kurumlar tarafından rutin olarak düzenlenen birçok ihalenin iptal edilmesine neden oluyor. Son olarak İBB şirketlerinden Halk Ekmek, personele bir yıl boyunca verilecek yemek için açtığı ihaleyi, gelen yüksek tekliflere ödenek yetmediği için iptal etti. İhale başlangıcı 1 Haziran 2019, bitiş tarihi ise 31 Mayıs 2020 olarak belirtiliyordu.

http://haber.sol.org.tr/turkiye/ista...al-etti-259540

işte okuduğum haber buydu...bu habere göre tavuk fiyatı 11 tl olmuş...yaklaşık 2-3 hafta önce yaptığım paylaşımda market fiyatlarının 10 tl yi bulduğunu söylemiştim..şimdi bu habere göre 2019 yılı itibari ile fiyatlar 11 tl ye çıkmış...artık tavuk fiyatları sadece türkiyenin bir bölgesinde mi böyle çıkmış yoksa genele mi yayılmış bilmiyorum..çünkü istanbul gibi büyük şehirlerde gıda fiyatları gerçekten de çok yüksek...

Sayfa 707/856 İlkİlk ... 207607657697705706707708709717757807 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •