Sayfa 320/759 İlkİlk ... 220270310318319320321322330370420 ... SonSon
Arama sonucu : 6067 madde; 2,553 - 2,560 arası.

Konu: BLCYT - Bilici Yatırım

1. Senelerdir dövizle borçlanmanın getirdiği tatlı gelir vardı. Dolarizasyon varken, usd bolken herkes gibi bu tatlı ucuz paradan faydalandılar haliyle. Eh koca koca şirketlerin cfo'ları dövizdeki bu atağı öngörüp hedge enstrumanı kullanamıyorken bilici finans departmanından böyle bir hamle beklemek, küçümsemek gibi olmasın da, çapları yetmez. Zaten o çapta bir CFO olsaydı bilici'de olmazdı.
    Kolay değil o hedge enstrumanını kullanma kararı alma işi. Ben oradan yüklenmem açıkçası. Çünkü kamyon devrildikten sonra yol gösteren çok olurmuş hikayesine benzer bu. O zaman demezler mi adama kurlar sakin giderken niye söylemedin adama hedge yapın diye? Dün yediğin hurmalar hesabı. Şimdi bu ucuz paranın diyeti ödenecek. Sadece bilici değil bunu ülkece ödeyeceğiz aslında.
    Sayın inckska, şirketin döviz açık pozisyonu 66 milyon TL Mart sonu bilançosuna göre. Yani dolar 3,95 iken. Döviz açık pozisyonu demek borcun alacağın hepsini çıkarırsın elinde net bir rakam kalır. Hah işte o net rakam da senin finansal açığın olur. Kur da %20 arttıysa üç aşağı beş yukarı ne olacağı bellidir. Tam rakamları elbette bilemeyiz.

SAtışları anormal birşey yoksa bundan önceki çeyrekler gibi artış içerisinde olabilir. Benim tahminim de o yönde haliyle faaliyet karı da güzel bir rakam olabilir. Tek çeyrekte gelebilecek 10 milyon TL'lik belki fazlası finansal gideri nereye koyacağız? Esas sorun bu.

4. Gunsonu merak edenler

Lenovo P2a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. arkadaşlar haziran ayı kur fiyatlarına göre genel bir bilanço tahmini yapılabilir...döviz bazlı borcu bellidir ,çeyreklerde yaptığı ciro da aşağı yukarı bellidir...hammaddesi olan pamuk yurtdışı dolar bazlı fiyatlar ile paraleldir...tıpkı ülkemizde mısır ve buğday fiyatlarının yurtdışı borsa fiyatları ile paralel olduğu gibi...bunun dışında 25 milyon tl lik stok varmış (arkadaşımızın deyişi ile ) hammadde artarken stoklar da aynı oranda değerlenir...

satışların euro bazında olması çok iyidir...eğer satışlar da iyi ise o vakit döviz borcunun yaratmış olduğu olumsuzluk kısıtlanır...bu oranları haziran sonunda ince eleyip sık dokuyarak tahmin edebiliriz ...ilk çeyrekte bu şirketin cirosonu 40-45 milyon tahmin etmiştim 43 milyon gelmişti...karı ise 3,5-4,5 milyon aralığında tahmin etmiştim ,kar ise 5,5 milyon civarı gelmişti...sanırım karın beklentimizden yüksek gelmesinin nedeni bizim daha önce bilmediğimiz satışların euro cinsinden olması faktörü idi...

piyasa bu faktörü yeni yeni öğrendi ...öğrendiğinden beridir de blcyt daha dirençli duruyor..son bir kaç iş günüdür iyi destekler oluşturdu ki benim beklentim de o yönde idi...

hele hayırlısı ile şu seçimleri bir atlatalım sonra duruma bakarız...ALLAH bu seçimleri ülkemize hayırlı yapsın..umarım ülkemiz için en iyi sonuç ne ise o olsun...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

8. Bu hisseyi piyasa görmüyor , göremiyor diye bir kanaate varıyorum ki tecrübelerim vakti geldiğinde göreceğini söylüyor. En son örnek soda ve gentaş dır. Her iki hissenin de bilançosunun güzelliğini bilmeyen yoktu, ne yazık ki ben sodayı, dostum keko da gentaş ı taşıyamayıp pes ettik, gerçi ben sodaya arada bir girip 2'er hafta taşıdım hepsinde de kol kesip çıktım durumda ortadadır, soda da bir ay bekleye bilseydim şu an iki misli blcyt alabilirdim olmadı kısmet değilmiş

Gelelim blcyt'ye, taşıyabilen için yıl sonuna

yıllık ciro __minimum 180. milyon
    esas faaliyet karı _____60. milyon
    finansman gideri______35/ 40 milyon arası
    yıl sonu net kar _______20/ 25 milyon arası gelebilir

hisse fiyatı ne olmalı sizce ?????

Sayfa 320/759 İlkİlk ... 220270310318319320321322330370420 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız