Sayfa 111/193 İlkİlk ... 1161101109110111112113121161 ... SonSon
Arama sonucu : 1538 madde; 881 - 888 arası.

Konu: Orta Vadeli İnciler

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    396
    Bu da farklı bir bakış açısı.

1996 1 ocak tarihinde 100 liralık parsan hissesi alınmış olsaydı o yılın bitiminde portföy değeri 387 lira olacaktı. Endeksin ortalama getirisine göre yatırım yapılmış olsaydı ise 100 lira yıl sonunda 243 lira olacaktı.

Bugün ise 1996 yılındaki 100 lira, 112.920 lira olmuş.

Yine bugün endeksin ortalama getirisi 100 liradan, 27.485 liraya yükselmiş.

Tabi dikkat ederseniz hisse ile endeks arasındaki makas 2012 yılından sonra açılmaya başlamış ve 2014 den sonra çok bariz açılmış, yani şimdi 60.480 lotun değeri çok yüksek görünüyor yada endeksi bilmem kaça katlamış görünüyor ama 2012 den önce endeksin ortalamasından bu kadar bağımsız değildi hatta kimi yıllarda endeksten daha az getirdiği olmuş. Demekki endeks ile hissenin getirisinin bu kadar farklılaşmasının asıl nedeni son yıllarda şirketin yaptığı yatırımlara göre oluşan beklentiden kaynaklı fiyat artışıdır.

Ayrıca şunu da düşünmek lazım; 1996 yılında 100 lira ne ifade ediyordu? Çünkü şimdi böyle bir hesap karşısında 100 lira çok değersiz bir rakam gibi algılanabilir ama 1996 yılında acaba 100 lira ile ne alınıyordu?

Mesela kaç gram altın alınabiliyordu? Yada daire alınabiliyormuydu acaba?

O yıllarda alınan bu tür emtiaların bugünkü değeri ne olurdu acaba? Bunları da düşünmek lazım...
    Borsa, korku değil eğlenceli bir gerilimdir. https://twitter.com/azizserin75

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    396
     Alıntı Originally Posted by mf2hd Yazıyı Oku
    sessizce okuduğum ve mümkün olduğunca soru sormadan takip ettiğim bir başlık. sizlerden öğrendiğim bilgileri elimdeki hisseleri okuyarak değerlendirmeye çalışıyorum. paylaşımlarınız için sonsuz teşekkürler.
    Rica ederim dostum, faydalanıyorsanız ne mutlu

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    396
     Alıntı Originally Posted by ciko45 Yazıyı Oku
    Yalın hoca ve takipçilerine hayırlı bayramlar diliyorum...
    GEREL ile ilgili yeni bir çalışmanız varmı Aziz bey?
    Merakla bekliyor olacağım...

HTC Desire 626GPLUS dual sim cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Yeni bir çalışma yapamadım ama şimdi sizin için kontrol ettiğimde mali yapısında ciddi bir sorun yok, satış performansı da genel anlamda iyi ama yüksek maliyetler nedeniyle kar üretemiyor. Yani tek sıkıntısı yüksek maliyetler gibi görünüyor fakat zaten bu durumu da fiyatın içinde var gibi gördüm. Ciro performansı düşmediği sürece maliyetlerini bir şekilde aşağı çekebileceğini düşünüyorum çünkü yanlış hatırlamıyorsam yurt dışı faaliyetlerinden dolayı sıkıntı yaşıyordu şirket.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    396
     Alıntı Originally Posted by mstf100 Yazıyı Oku
    #yalın hocam maktk hakkında ne düşünüyorsunuz satılacak vs deniyor?Teşekkürler...

LG-H860 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Yıllardır zarar üstüne zarar yazıp da bir türlü batmayan şirket nasıl olmuşsa bu yıl kar açıklamış

Temel analizde ve mantık analizinde benim nazarımda sınıfta kalan bir şirkettir hocam ama yüksek bir fiyata satılır vs bilemiyorum. Bu şirket hakkında ben nötr kalıyorum.

5. Teşekkürler üstad....bugünlerde çok dikkat çekiyor ve çekecek gibi duruyor...
    Ayrıca bir zamanlar YATAŞ ile birlikte analiz etmiştiniz...
    Akabinde malum RUSYA krizi şirketi negatif etkiledi...
    Şimdi malum...
    Elektrikli oto şarz istasyonları....
    Takibe devam....

6. Yalın hocam PRKME şirketine hiç bakınız mi? Suan 12 aylık zirveden %32 lik bir düşüş yaşadı... F/k ve PD/dd değerleri düşük.. bakma fırsatınız olursa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

SM-T365 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    396
     Alıntı Originally Posted by tascene Yazıyı Oku
    Yalın hocam PRKME şirketine hiç bakınız mi? Suan 12 aylık zirveden %32 lik bir düşüş yaşadı... F/k ve PD/dd değerleri düşük.. bakma fırsatınız olursa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Hocam bu şirketin patronu bistte işlem gören şirketler içerisinden bana göre en güvenilmezlerin başlarında geliyor. Hisse fiyatı düşer yada çıkar birşey diyemem ama yatırımcısının canı çıksa umrunda olmayacak zihniyeti var.

8.  Alıntı Originally Posted by YALIN Yazıyı Oku
    Hocam bu şirketin patronu bistte işlem gören şirketler içerisinden bana göre en güvenilmezlerin başlarında geliyor. Hisse fiyatı düşer yada çıkar birşey diyemem ama yatırımcısının canı çıksa umrunda olmayacak zihniyeti var.
    Teşekkürler Yalın hocam. Bu kriter fazlasıyla önemli bir husus. Bilgilendirme ve cevabınız için çok saolun.

Sayfa 111/193 İlkİlk ... 1161101109110111112113121161 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •