Sayfa 33/95 İlkİlk ... 2331323334354383 ... SonSon
Arama sonucu : 753 madde; 257 - 264 arası.

Konu: (kod rakamlar)==>izmir'in dağlarında çiçekler açar..

1. ŞİMDİ YUKARIDA YAZDIKLARIMA, ÖLÇÜLEBİLİR BİR DEĞER OLDUĞU İÇİN FAİZ/BORSA KORELASYONUNDAN BİR ÖRNEK VERMEK İSTİYORUM...

görüleceği üzere faizler %8 civarında dolaşırken borsa 78.000 leri zorluyordu...faizlerde %11.5 lara doğru gelen bir atak, borsayı yaklaşık 7.000 puan aşağı çekerek 68.000 endeksin görülmesine sebep olmuştu...şimdilerde faiz bankalarda %12.5 ve hatta %13 ler zorlanıyor...

görüntüde ise;

bugün endeksin kapanışı;91.044

bu da geçmiş dönemden başka bir örnek...

ŞİMDİ YUKARIDA YAZDIKLARIMA, ÖLÇÜLEBİLİR BİR DEĞER OLDUĞU İÇİN FAİZ/BORSA KORELASYONUNDAN BİR ÖRNEK VERMEK İSTİYORUM...

görüleceği üzere faizler %8 civarında dolaşırken borsa 78.000 leri zorluyordu...faizlerde %11.5 lara doğru gelen bir atak, borsayı yaklaşık 7.000 puan aşağı çekerek 68.000 endeksin görülmesine sebep olmuştu...şimdilerde faiz bankalarda %12.5 ve hatta %13 ler zorlanıyor...

görüntüde ise;

bugün endeksin kapanışı;91.044

bu da geçmiş dönemden başka bir örnek...

görüleceği üzere birönceki 91.000 zirvesinde faizler %6.5 lara gerilemişti...

**şimdiki faizlere göre yaklaşık %50 aşağıda olan bir orandan söz ediyoruz...

**ya da şimdiki faizlerin,geçen 91.000 endekse göre %100 daha yüksek olmasından söz ediyoruz..

özetle;

sanal görüntü ile gerçek değerler arasındaki makas ne kadar açıksa, ortaya çıkan balon o kadar büyüktür..

burada önemli olan şudur;o balonla seyahat etmenin nimetlerinden yararlanılmalı ama patladığı zaman içinde olunmamalı...çünkü balon o kadar çok şişti ve o kadar yükseğe ulaştı ki patladığı zaman çok tehlikeli sonuçları olabilecektir....

2. Değerli üstad, siz teknik bakıyorsunuz ben temel. Temelde, bütün dünya 30 fk ile cosarken bizim borsada BIST 30 kağıtları 3 fk dan el değiştirdi çok değil birkaç ay önce.

Doların yükselmesi neticesinde, dolar ile iş yapan şirketlerin de tl olarak karlılığının yükseleceği on görüldü.

Tüm dünya ralli yaparken 2008 fiyatı olan 2 sent ten işlem görmemiz, bence zaten siyasi risk ve yönetim hatalarının fiyatlaması idi. Şu anda da gelip geldiği yer 2.6 sent, zirvesi 5 sent olan bir borsadan bahsediyoruz. Oysa dünya borsalarının neredeyse tamamı zirvede.

Olan hareket de, diğer borsalar uçunca ucuzdan da ucuz kalan BIST e üç beş kuruş attı yabancı, hepsi bu.

Ben kısacası siyasi yönetim gün gelir de rasyonel davranmaya başlarsa veya rasyonel bir siyasi yönetim gerçekleşir ise yukarıya çok aşırı potansiyel görüyorum. Mevcut durumda fiyat için yukarıdaki sebepler ile yüksek veya düşük diyemiyorum, normaldir tekrar 2 sent lerin ziyaret edilmesi de normaldir ( özellikle dünya düzeltme yerse ) ...

Sent from my SM-N920C using hisse.net mobile app

3. Borsada ilk hissemi 1996 yılında aldım, 21 yıl olmuş, ara ara girer çıkarım, kazandım da kaybettim de. Yıllar bana şunu öğretti. Borsa zirvelere geldiyse, tarihi rekorlar falan kırıyorsa kenara çekil, bırak giderse gitsin. Ben dibi severim, pusuya yatarım, zamanını beklerim.
    Şimdi borsa ne olur, belki 100 bin, belki 120 belki 150 basar gider, mümkün. Belki de buradan geri dönüp 80-70-60 demeden çakılır. Bilinmez.
    Ben de çoğu insan gibi yükseliş bitti buralardan dönecek diye beklerken 90 bin kırıldı, demek ki düşecek beklentisi kırılmamış, ne zaman ki borsa artık düşmez der insanlar rahatlar artık yön kesin yukarı uçar gideriz yolumuz uzun der o zaman dönüş gelir. Hatta bu çıkış çok sert de olabilir, doların son aylarda yaptığı soluksuz ralliyi hatırlayalım, nerede duracağı belli olmayan teknik temel dinlemeyen bir çılgın yükselişti. Benzeri gelebilir. Katılanlar kısa sürede iyi para kazanabilir, dikkat etmezse malı tepeden kucağında da bulabilir.
    Dediğim gibi ben almayayım o kazançtan, ben pusuya yatıyorum, param faizde gece rahat uyuyayım, borsada diplerden beslenen çöpçü balığı stratejisi bence küçük yatırımcıya en uygun stratejidir.
    İyi kazançlar herkese..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,279
     Alıntı Originally Posted by STAH Yazıyı Oku
    biraz da sanat...

17 nisandan itibaren sanat ile bağlantımızın kopartılma ihtimalimiz var...

https://www.youtube.com/watch?v=OImjSU6gnLY

ve medeni dünya;

https://www.youtube.com/watch?v=F1CZgBMQKkE

ve de evrenin sesi olan muhteşem kız..;

https://www.youtube.com/watch?v=s9PQ7qPkluM
    dinlerken çok güzel ama düşünmeden de edemedim... bu çocuk bu muhteşem sesle mi yoksa çocuk olarak yaşayarak mı mutlu olabilir... korkarım biz de çoğu zaman önceliklerimizi karıştırıp hayatımızı allak bulak eden kararlar alabiliyoruz

5. herşey var bu başlıkta

Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Borsada ilk hissemi 1996 yılında aldım, 21 yıl olmuş, ara ara girer çıkarım, kazandım da kaybettim de. Yıllar bana şunu öğretti. Borsa zirvelere geldiyse, tarihi rekorlar falan kırıyorsa kenara çekil, bırak giderse gitsin. Ben dibi severim, pusuya yatarım, zamanını beklerim.
    Şimdi borsa ne olur, belki 100 bin, belki 120 belki 150 basar gider, mümkün. Belki de buradan geri dönüp 80-70-60 demeden çakılır. Bilinmez.
    Ben de çoğu insan gibi yükseliş bitti buralardan dönecek diye beklerken 90 bin kırıldı, demek ki düşecek beklentisi kırılmamış, ne zaman ki borsa artık düşmez der insanlar rahatlar artık yön kesin yukarı uçar gideriz yolumuz uzun der o zaman dönüş gelir. Hatta bu çıkış çok sert de olabilir, doların son aylarda yaptığı soluksuz ralliyi hatırlayalım, nerede duracağı belli olmayan teknik temel dinlemeyen bir çılgın yükselişti. Benzeri gelebilir. Katılanlar kısa sürede iyi para kazanabilir, dikkat etmezse malı tepeden kucağında da bulabilir.
    Dediğim gibi ben almayayım o kazançtan, ben pusuya yatıyorum, param faizde gece rahat uyuyayım, borsada diplerden beslenen çöpçü balığı stratejisi bence küçük yatırımcıya en uygun stratejidir.
    İyi kazançlar herkese..
    Ne kadar risk o kadar yüksek kazanç ve dolayısıyla kayıp olasılığı. Keçiyi yardan uçuran ot misali yükselişten mahrum kalmayayım anlayışı ile alınan riskin ölçülememesi/görülememesi neticesinde giden trene geç binenlerin sonu tarif ettiğiniz kaçınılmaz gerçeklik. Ancak yavaşlayan/gerileyen trenin durumunun nekadar süreceğini, tekrardan ne zaman hareketleneceğini bilmek ve buna katlanmak daha çok sabır işi.

7. Sayın STAH,

Hükümet gözünü karartı, kurulan FON'la iyice kendi halkının parasına göz dikmiş gibi duruyor, nedersiniz?
    Bir masa vardı, hatırlar mısınız? Ünlü santraç ustası dahi masada oturuyordu.

O fotoğraftan sonra, o masadan anlaşmaması imkansız demiştim, iyi polis, kötü polis rolü alınacak diye iddaada bulunmuştum, ancak çoğu kişi kayda değer bulmamıştı.

-masadan anlaşma çıktı, iyi polis hükümet, kötü polis karşı masa.
    -iyi polis ertesi gün manipüle konuşmalar yapacak
    -kötü polis, pozunu ona göre alacak.

ardından

-kötü polis müsait zamanda özellikle fitch'den sonra, ağaçtan düşenleri toplayıp piyasayı ağzına kadar yükselticek, çoşturacak.
    -iyi polis rolüne devam edecek, ben demiştim diyecek. Ki öyle de oldu.

Asıl oyun şimdi başlıyor...

Yeni gelen BİSTECH uygulaması ile biliyorsunuz, 1 kuruş dahi hesap eksiye düşse artık margin call yiyeceğiz.

Bu şu demek, Viop'da usdtry paritesinde bugün poz aldın, piyasa ertesi gün %-1 açtı, devamını getirdi o gün -%3 kapadı.... Bekledin bekledin 14:30 u bir şey olmadı.. Hesaba para aktaracan, saat geçti... Ne oldu? Ertesi gün pozu kapatmak zorunda kaldın..

Zaten başkanlık vs. bütün şeyler bu piyasa için organize edilmiş şeyler olduğu o kadar belli ki.

Piyasa artık 1 gecede her türlü manipülasyona zorla ve hile ile açık hale getirildi...

Allah sonumuzu hayır etsin.

Selamlar.

8. 257 nolu gönderide bazı bilgiler iki defa yazılmış...kusura bakılmasın lütfen...amatör yayıncılıkta oluyor böyle hatalar...

şu fiyat kazanç oranına da değinmek istiyorum biraz...

F/K oranı düşük...eh fiyatlar ucuzlamış o zaman....

F/K oranı yüksek..eh fiyatlar yükselmiş o zaman...

gibi toptancı yargılara girmek çoğu zaman yanıltıcı olur..

malum söz..herşey görecelidir...

o zaman soru şöyle sorulacaktır...

**x borsalara göre kıyaslandığında düşük müdür..?yüksek midir..?

ya da;

** şu zaman dilimi ile kıyaslandığında düşük müdür..?yoksa yüksek midir...?

ya da;

**şu ekonomik verilere göre kıyaslandığında,düşük müdür..?yoksa yüksek midir..?

şirket F/K bakıldığında ise ;

GELİR TABLOLARI SON DERECE DİKKATLİ İNCELENMELİDİR...

**şirketin karlılığı, işletme faaliyetlerinden doğan karlılık mı...yoksa diğer karlar kalemindeki rakamlardan mı oluşmaktadır...mesela arsa ,bina satısı gibi..karlılığın sürekli olup olmaması ve işletmenin karlılık oranının yüksek olup olmamasının anlaşılması açısından son derece önemli bir incelemedir...

**şirket, yeni yatırım yaptığı ve üretimini, daha modern ve karlı hale getirecek bir takım değişiklikler yaptığı için düşük karlılık ile sezonu kapatması halinde, F/K oranını yüksek olarak değerlendirmek son derece hatalı bir bakış açısı olacaktır..

**şirketin sezon içinde yaşadığı bir takım kronik olumsuzluklardan dolayı borsada satış yemesi halinde hisselerinin değer kaybetmesi F/K oranını düşürmüş ise,ucuz diye bu şirketin kağıtlarını almak yanıltıcı bir yatırım olacaktır...

bu sebepten, bist-100 deki F/K oranının düşük olduğunu değerlendirmeden evvel,

**neden düşüktür..?

**hangi borsalara göre düşüktür..?

sorularının cevapları çok net verilmelidir...

Sayfa 33/95 İlkİlk ... 2331323334354383 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •