Sayfa 835/991 İlkİlk ... 335735785825833834835836837845885935 ... SonSon
Arama sonucu : 7928 madde; 6,673 - 6,680 arası.

Konu: CEMTS - Cemtaş Çelik Makina

1. Yoktur birbirlerinden farkı, hepsi BURSA' nın fabrikaları..

Al birini vur diğerine... Namı diğer ARBİTRAJ..

İşte çizgiler, işte Fiyatlar..

2. ÇEMTAŞ son üç yıllık net kar grafiği çok ilginç.

Son düşüş güzel bir alım fırsatı olabilir.

Detaylı Analiz: https://www.borsadankazanmak.com/cemtas-hisse-analiz

4. Neden artmıyor?
    Normale dönen ne var?
    Gerek ekonomik gerek siyasi kriz devam.

Dünya piyasaları her ne kadar iyi görünse de her an değişebilir algısı var.

Bu durumda hiçbir spek senedini yükseltmek istemiyor.Hiçbir şeyden emin olamıyorlar.Onlarda da serçenin ürkekliği var.

Enflasyon yine yüksek çıktı.Yine yüksek faize devam.
    Dolayısıyla senedi kim ne kadar överse övsün spek bildiğini okuyacaktır.
    Spekin ürkekliği hepimizde olmalı.

5.  Alıntı Originally Posted by Dow16 Yazıyı Oku
    .borsa battı yani öldü....ama leş ortada kaldı......leşi kaldıran yok.....leş mikrop saçıyor...yanından geçenler bile zehirleniyor.....birde yakınında oturanları (gerçek yatırımcılar) düşünün....olmaz olsun böyle borsa....
    Sayın DOW merhabalar; Sizinle Trakya Camda iken paydaş olmuştuk. Cemtaşda da öyle. Yüklüce de İŞ C ve Halk Bankası senetlerim var. Halk Bankasına bakarmısınız ? Defter değeri 0.25 - F/K ise 2.90 Fiat 5.83 gördü bugün Yani 2007 deki TL fiatına,tam bir çöp fiat yani...Batık muameli yapıyorlar. Devlet bankası güya sahibi. Tam bir sahipsizlik var. Yatırımcılar perişan.. Halk topiğini okursanız faciayı görürsünüz. Bu bir banka..Ülkenin en kıymetli bankalarından. Son satışlar dehşet geliyor. 250 milyon lotu 10 günde sattılar.
    Bir de bedelli korkusu çıktı. Sen bankayı perişan et, düşük faizli krediler, eş,dost vs. yatırımcıya gel sermayesini güçlendiriyoruz sen de sermaye koy ! Nasıl kötü bir duygu yatırımcı için. Yani BİST tam bir kumarhaneye çevrildi. Onun için portföy önemli.
    Çemtaş özelinde ise 2019 ilk çeyrek bilançosunu merak ediyorum. Geçen 1.5 senede Çemtaşın en büyük avantajı RODA liman hissesini 24 milyon dolara satması idi. Bu satış kriz öncesi oldu ve bilançonun parlamasında çok iyi bir katma değeri oldu. F/K ında 3.9 lara gelmesinde etkili oldu. Yatırımlarını borçsuz yaptı. Fakat bunun bir seferlik olduğu ve F/K ların anı gösterdiği, gelecek karlar düşük gelirse F/Kları ileri iteleyeceği unutulmamalı ! Soda da ve çimentolarda son çeyrek düşük gelen hatta zarara dönüşen karın F/Kları ileri itmesi gibi. Çemtaştaki poziyonum az ve izliyorum. İlk çeyrek bilançosunu çok çok önemsiyorum. Selam ederim. Burda ve benzeri Demsaştaki şirketlerin kabul görmüş bilançolarında ki D/D leri 1.3- 1.5 aralığında. Trakya camda bu oran 0.77 de ve F/K sı 4.17 lere geldi. Geçen yıl gördüğü 4.3 ve 20 gün önce gördüğü 3.94 den şelale düşüşü yaşadı , hiç bir sebep yokken, endeks geri çekilimine uydu. Kağıdın sığ olmamasına rağmen bunu yaptı. Çemtaş ve Demisaş ise bebek şirketler henüz ; gelecekleri parlak ancak kağıtlar sığ ve patron kağıdı olduğu da unutulmamalı. Sinirleri zorlar , istenildiği an çıkılamayacağı içinde daima portföy tutuyorum. 6 ayda oluşan karı 2 haftada sıfırladı portföy. Halk Bank beni de mahvetti....Banka hisselerinden nefret ettim. Hükümetin rasyonel olmayan ekonomi politikalarını( faiz sebep-enflasyon netice-damada hem hazine hem maliyenin bağlanması dışarıda ve içeride iyi olmadı.Güven kayboldu ülkede, güvenin olmadığı yerde ot bitmez. Ülkeden sermaye çıkışları, faiz ve enflasyonun birlikte yükselmesi, ülkenin hızla ödemeler dengesinin bozulması , ülke vatandaşlarının döviz tevdiata yüklenmeleri,tartışmalı seçimler, ABD, AB ve Almanyaya haklıda olsak Eyy diye son derece sert çıkışlar vs. vs. ) ve eski bir asker olmama rağmen ülke konjüktürünü (ABD- Suriyeye harekatlar- İran yaptırımları- S-400- F-35 vs vs. ) hiç hesap edemedim. Maalesef bizim kayıklar sağlam olsada akarsu ters olunca kayık çekmek zor oluyor. FED in çark edeceği , faiz indirilerinin konuşulacağını üzerine kurmuştum portföyü . Burada haklı çıktım. Fakat içerisi fırsat vermedi. Selamlar arkadaşım....
    Son düzenleme : Ayan; 03-04-2019 saat: 20:45.

sn Ayan;

.sizede merhaba....TRKCM bu ülkenin ilk çok uluslu şirketi olmasına rağmen borsadaki perişanlık ötesi hali ortada........inanılır gibi değil,ama maalesef gerçek.....

.Demisaş'ta çok yakından bilmesemde iyi bir firma ....

.Ama Çemtaş'ta durum farklı......Burada işin esas hikayesi Almanya'nın demografik yapısından,nüfus probleminden,çalışacak insan eksikliğinden kaynaklanmaktadır.....Çemtaş Mersedes tarafından keşfedilip hazırlanmaya başlanalı 8-9 yıl oldu......Almanlar pazara gidip domates bulamayınca ah yokmuş demek yerine yıllar öncesinden bu ihtiyaçlarını planlayan kafa yapısına sahipler.....özellikle otomotiv firmaları......yani kendileri domates üretemeyecekse gelip sen üretirmisin demiyor.....bakıyor tarlan varmı,gerekli alet edavatın varmı....varsa bunları kullanacak insan varmı;oda varsa gerekli bilgi tecrübe varmı.....tüm bunları çok öncelerden planlıyor.......

.Almanyada şu anda 1,6 milyon iş pozisyonu açık ........bu giderek artacak bir Alman nüfus yapısı gerçeği......tamam özellikle doğu AB olmak üzere göçmen almayı planlıyorlar ama yetmiyor/yetmeyecek...geçenlerde EUROSTAT açıkladı Almanya'da 20 yıl sonra her sene almayı düşündükleri göçmenlerden sonra bile 10,6 milyon işçi açığı olacak....birde göçmenler içeride ırkçı problemlerin hortlamasına sebep oluyor.....onlarda göçmen işçi almak yerine gerekli parçaları yapacak firmaları dışarıdan seçerek,kendi kalite normlarına uygun seviyeye getirmek süretiyle vede çok daha ucuza işte böyle dünyadan seçtikleri şirketlere yaptırmayı planlıyorlar***.....işte ÇEMTAŞ yılarca önce bu seçilmiş firmalardan biri......olay daha ÇEMTAŞ için başlamadı bile.....ilk önce yıllardır vasıflı çelik üretimi için gerekli hazırlıklar ve yatırımlar yapıldı...şimdi esas bu çeliği yedek parçaya çevirecek hikayenin kendi başlıyor/başladı....ama bu borsa neyi görebilirki.....manipülatif hisselerden başka....bırakın geleceği görmeyi mevcut bilançoyu ve karlılık kapasitesini bile önemsemedi.....insanın nutku tutuluyor.....burası nasıl bir piyasa diye.....

.daha o kadar çok anlatacak detay var ama içimden gelmiyor.....bu borsa artık inanıyorumki hiç bir şeyi fiyatlayamaz/fiyatlayamayacak...neyi koyarsanız adeta yok ediyor........Çemtaş'ın tüm varlıkları ve değerleri yok hükmünde...böyle olmaz diyorsun ama gözümüzün önünde yaşanan bitmeyen/bitmeyecek olan dram akıp gidiyor......piyasa değeri bir kaç dönem içinde stoklar ve müşterilerden alacaklar ile sıfır borç olmak kaydıyla kasasındaki nakitin altına düşecek sanki.....olurmu olur.....hatta şu anda bile olmuş sayılır bence.....daha neyi konuşacağızki......

.şirket ve borsayı bir kenara koymak kaydıyla.....selamlar,saygılar,sağlıklı günler dilerim.....

.***:Wolkwagen'in transporter minübüs üretimini FROTO'ya kaydırmasının iki sebebinden biride budur.....ilki elektrikli araç üretimine hazırlık yapmak.....
    .Yatırım tavsiyesi değildir.....

7. Çok değerli ve Cemtaş'ın duayeni sayındow16'nın değerli yorumlarını dikkatle okuyor ve yorumlarına her zaman ihtiyaç duyuyoruz.Sağolsunlar.

Takdir edilir ki,piyasanın tedirginliği bankaların fiyat seviyelerinden de belli oluyor.Ayrıca teknik olarak endeksin 93.500 altına sarkması durumunda satışların hızlanacağı gerçeğini de analizciler bağırarak söylüyorlar.
    Böyle bir ortamda sadece Cemtaş değil,onun gibi birçok senet benzer kaderi paylaşıyorlar.

Ama acaba kader mi paylaşılıyor? yoksa spekler anlaşmışçasına, ancak böyle ortamda mal toplanır sevdasında mıdırlar?

Bence ikinci şık da kesinlikle harekat planları içinde.Bunu hissediyorum.Haraketlerden hissediyorum.

Bu hissetmeyi bir başka senet hakkında yaptığım tam isabet tahminle örneklemek isterim.
    Şöyle; Bir kardeşimin elinde hatırı sayılır miktar Pkart vardı.Senet çıktığı 3,45 den kısa sürede 2,70'e indi.Arkadaş sıkıntılı vaziyette bana telefon etti.Vermemenin üzüntüsünü yaşıyordu.Bana ne olacağını sordu.Bu ara bende de bir miktar Pkart vardı.Senedi uzun süredir dikkatle takip ediyordum.Arkadaşa bu sürünmenin büyük bir çıkışa hazırlık olduğu izlenimini edindiğimi,sabretmesini söyledim.Evet 15 gün geçmedi ve 2,70'lere inen senet bugün 4,05'i gördü.

Cemtaş'a gelirsek;piyasa tedirginliğinin kullanıldığı açıkça görülüyor.
    Ancak;şu an tam 100 milyon dolar piyasa fiyatı seviyesinde olan senedi bizler şayet belirli süre hem iç ve hem AB piyasalarının daralması ile değerlendirirsek yanılgıya uğramaz mıyız? satışta ve karda geçici sebeplerle oluşacak düşüşler senedin bu kadar değersizleşmesine sebep olabilir mi?

Bu sebeplerle değerlendirmemizi yaparsak daha gerçekçi oluruz düşüncesindeyim.

8. İşin kötü olan işte bu yönü;

http://celik.org.tr/turkiye-celik-ur...in-bulteni-19/

Sayfa 835/991 İlkİlk ... 335735785825833834835836837845885935 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •