Arama sonucu : 22 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Ofis Yatırımı

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. Dükkan alıp kiraya vermeyi düşünenler iyi düşünsün.Ben de hep bilinç altımdaki dükkan iyidir mantığından dolayı 16 ay önce aldığım dükkanı aldığım fiyata dün sattım.
    Dükkan alinca hele bir de benim aldigim gibi küçuk esnafin kiralabilecegi bir yer olunca o esnafin dertlerinin bir kismina ortak oluyorsunuz.
    Benim aldıgım yerinin fiyat kira katsayısı 220 ay idi.Belki alışım hataĺi idi bilemedim.

Sent from my SM-N920C using hisse.net mobile app

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by Hakin Yazıyı Oku
    Dükkan alıp kiraya vermeyi düşünenler iyi düşünsün.Ben de hep bilinç altımdaki dükkan iyidir mantığından dolayı 16 ay önce aldığım dükkanı aldığım fiyata dün sattım.
    Dükkan alinca hele bir de benim aldigim gibi küçuk esnafin kiralabilecegi bir yer olunca o esnafin dertlerinin bir kismina ortak oluyorsunuz.
    Benim aldıgım yerinin fiyat kira katsayısı 220 ay idi.Belki alışım hataĺi idi bilemedim.

bunun neresi hata?

Topladiginiz kira yaniniza kar kalmis

3.  Alıntı Originally Posted by Hakin Yazıyı Oku
    Dükkan alıp kiraya vermeyi düşünenler iyi düşünsün.Ben de hep bilinç altımdaki dükkan iyidir mantığından dolayı 16 ay önce aldığım dükkanı aldığım fiyata dün sattım.

220 ay dükkan için hatalı fiyat.. o kesin..

dükkan, ancak ekonomi iyiyse kiracı bulur, kiracı talebine mazhar olur ve değer kazanır.. ama çarpanı evden düşüktür, düşük olmalı.. çünkü basit bir mantık- herkes öyle yada böyle başını sokacak bir ev bulmak zorunda, evi talebi daha yüksek.. ama dükkan yada ofis talebi ekonominin genel gidişatıyla alakalı, talep artma eğilimindeyse yeni dükkan/ofis talebi oluşur, ama gerileme istidatı görülüyorsa yeni talep gelmek bir yana, mevcut yerler boşalır..

bir diğer dinamik faiz oranlarıdır.. kimileri evler için 12o ay ve daha aşağı çarpanlardan bahseder, bunlar 2002 öncesi faiz hadleri %100 ve üstü seyrettiği döneme aiittir.. öyle bir faiz oranı artık söz konusu değil, bugün faiz yükselecek dendiği zaman anlaşılan şey mesela %15 mevduat (%20 kredi) faizi.. 15+ yıl öncesine ait faizler artık söz konusu bile değil.. bugünkü faiz hadleri düşerse, çarpanlar yükselir..

faizler düşerse çarpanlar kesin olarak yükselir demek zor, çünkü arz/talep faktörü var.. çok fazla arz oluşmuşsa, normal dengeye ulaşmak vakit alacaktır.. anadolu yakasındaki dönüşüm projelerinin hepsinde giriş katları dükkan.. oysa bu kadar bir dükkan talebi yok.. bağdat caddesi ve civarında en az bir kaç yıl daha dükkan kiraları baskı altında kalacak.. kesin..

başka faktörler de var.. mesela banka şubelerinin orta/uzun vadede azalacağını (internet/mobil üzerinden işlemlerinyaygınlık kazanacğından ötürü) düşünüyorum, banka şubesi kiracılı yerlerin kira güvenirliği nispeten düşük.. bebek caddesi üstünde 300 metrede bütün büyük bankaların şubeleri astronomik rakamlarla kiracı, bunlardan bazıları tahliye edecek 5 sene içinde.. kira güvenriliği yüksek dükkan ?? mesela iyi iş yapan bir zincir market- asla bırakamaz iyi bir lokasyonu..

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •