Sayfa 159/453 İlkİlk ... 59109149157158159160161169209259 ... SonSon
Arama sonucu : 3623 madde; 1,265 - 1,272 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,704
    BES de biriken toplam para üzerinden yapılan çok yüksek oranlı fon işletim kesintileri azalmadıkça (şirket katkılı BES üyesi olan kişiler dışında) BES e üye olmanın hiçbir cazibesi olmayacaktır.Çünkü kimse kendi parasıyla bes şirketlerini finanse etmek istemez..

2. %100 hatalısınız.

KAP taki fon sayfalarından bakarsanız bankanın normal ALTIN fonuna göre BES ALTIN fonu çok az yönetim gideri alıyor.

Türk milleti ezbere konuşmayı seviyor. beyninizle düşünün.

İspat:

Garanti ALTIN fonu yıllık idari gider %1.95
    https://www.kap.org.tr/en/fon-bilgil...foy-altin-fonu

BES Garanti altın fonu yıllık idari gider %1.06
    https://www.kap.org.tr/en/fon-bilgil...k-yatirim-fonu

Ayrıca bu 2 fonu TEFAS tan karşılaştırırsanız BES ALTIN fonu her zaman aynı bankanın normal ALTIN fonundan üstün getiri sağlıyor.

Benim kadar sineğin yağını çıkaran milyonlarla oynayan adam bunları bilemeyecek sizin gibi üstadlar bilecek. Aferin.

Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku
    BES de biriken toplam para üzerinden yapılan çok yüksek oranlı fon işletim kesintileri azalmadıkça (şirket katkılı BES üyesi olan kişiler dışında) BES e üye olmanın hiçbir cazibesi olmayacaktır.Çünkü kimse kendi parasıyla bes şirketlerini finanse etmek istemez..

çok haklısınız..
    zaman zaman BES şirketlerinin yöneticileri demeç veriyor..şu anda karlılıklarının yuksek olmadığını ama toplam fon büyüklükleri arttıkça (daha fazla müşteri ve ilerleyen yıllar) karlılıkların istenilen düzeye geleceği belirtliyor..

buradan çıkan sonuç sizi destekliyor.. fon işletim giderleri çok yüksek.. 10 bin tl birikimi olan birisi gelecekte bu birikimi 50 bin tl ye çıktığında çok ciddi rakamları sigorta şirketlerine aktarıyor olacaklar..zira kesintiler toplam fon büyüklüğü üzerinden sağlanıyor.. ayrıca kamu fonları ve sürekli müdahele edilen fon yapısı ile bu biriken paraların hukumetin istediği yerlere ağırlıklı olarak yönlenmesi sağlanacak..

buradan amacı da net görebiliyoruz.. ülkedeki şirketlerin ve özellikle kamunun ucuza fonlanması.. bunu zaten açıkça söylüyorlar.. %25 devlet katkısı denilen şeyde milleti kümese çekebilmek için yemlemektir.. sistemde 5-10 yıllık ilk dönemde özellikle gerekli bir şeydi bu şeytani plan açısından zira ancak 10 yıl gibi sürelerden sonra anlamlı (sigorta şirketleri açısından) rakamlar havuzda birikecek.. bu rakamlar üzerinden de kesintiileri yapacaklar.. hem fonları vatandaş yönetecek hem de sigorta şirketlerine hava parası verecekler.. her sene artan oranda..

millet bu şeytani planları deşifre ettiği için sistemden çıkıyor ama hükümet despotça bir biçimde insanları zorla sisteme tekrar sokuyor.. gelinen patetik durum bu..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

ayrıca...

evet kimse bu sistemi finanse etmek istemez ama zorla sokuyorlar çıksanız bile.

millet sistemin vatandaş zararına kurgulandığını görüyor ve sistemden çıkıyor.. ama hukumet ve sigorta şirketleri beraber çalışarak kendileri için maksimum faydayı sağlamak amacıyla kuralları sürekli değiştiriyorlar. bu kurallardan birisi de sürekli tekrar sisteme sokmak.. ancak muz cumhuriyetlerinde olacak bir şey.. ama burada da oluyor malesef..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

herkesi zorunlu yapma planları var.. bunu tamamlayıcı emeklilik sistemi kapsamında yapacaklarmış...zaten şu anda çıkmak isteyeni bile ilk fırsatta tekrar sisteme dahil ediyorlar.. iyi bir şey olsaydı bunu yapmazlardı.. dediğimiz gibi kazanan a.k.p ve sigorta şirketleri.. halk arasında kazandığını iddia edenlerin de genelde şirket desteği olduğu ortaya çıkıyor.. burada itirafları görüyoruz..

yukarıda dediğimiz gibi.. zorunlu BES ile herkesi zorunlu yaptıktan sonra isteğe bağlı eski BES sisteminin esprisini de a.k.p ve sigorta şirketlerinin kötü bir şakası olarak görmek mümkün olacak.

yani.. anlamayanlar için.. isteğe bağlı BES sisteminin olmasının esprisi kalmayacak.. zira zaten onun üstünde zorunlu sistem olacak.. şaka gibi ama gerçek.. evet.. ekonomisi berbat yönetilen bir ülkede zaten daha fazlası da beklenemezdi..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Karadenizin yeşillikler diyarı..şehri İstanbul .
    Gönderi
    19,623
     Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Bugün tekrar BES ime baktım ve %100 ALTIN fonunun getirisi ile mutlu oldum. BES kötü değildir.
    .......................

............

Açın TEFAS tan bakın öyle konuşun!
    hisse.net'e yakışan üslupta yazarsanız sevinirim.

Forum kurallarını okumak için tıklayınız

Forumun Altın Kuralı : Forumda okuduğunuz bilgileri fikir vermesi amacıyla ve mantık süzgecinden geçirerek değerlendirin. Hiç kimse sizi tanımadan size para kazandırmak heveslisi değildir. Hayatta karşılaşmadığınız ve adını soyadını dahi bilmediğiniz bir kişinin tavsiyesi ile senet almaya/satmaya kalkışmayın, sonu %99 hüsran olacaktır..

Not: hisse başlıklarında dini ve siyasi ile futbol taraftarlığı yazıları kabul edilmiyor.

7. Gönüllü besten ayrılmak için talepte bulundum.

Batuhan
    Bu görüşler yatırım tavsiyesi olmayıp tamamen benim hayal dünyamda uydurduklarımdır

1 Temmuz 2019 guncelleme:

https://eksisozluk.com/entry/92134218

Sayfa 159/453 İlkİlk ... 59109149157158159160161169209259 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •