Sayfa 179/467 İlkİlk ... 79129169177178179180181189229279 ... SonSon
Arama sonucu : 3735 madde; 1,425 - 1,432 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

amerikalılar çok pragmatik bir millet.. marsa gidebilen bir millet demek ki bazı şeyleri doğru yapıyorlar.. mesela eğitim sistemi.. public okullar tamamen seküler ve temel olarak çok iyi eğitim var..üniversite sistemi çok iyi.. bir diğeri emeklilik sistemi.. 401 k sistemi var.. ama gönüllü.. aslına bakacak olursan bir sürü alternatif var.. ayrıca halk ciddi biçimde borsada..

abd devleti ise brüt ücret üzerinden vergisini alıyor.. gerisine karışmıyor.. drama yok.. olay net ve sade..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

sgk ya %20 sadece emeklilik için ödüyorsun..

ayrıca sağlık için %12.5 bir ek ödemen var..onu şu ana kadar bahsetmedim.. isteyen araştırır.

ne kadar vergi verdiğinizi araştırın.. sonra komik oluyor.. araştırırsanız çok net ortaya çıkacak ki dunyanın en ağır vergileri ve kesintileri Turkiye de..ama buna ragmen bangladeşten biraz daha iyi seviyedeyiz.. yuksek kesintiler nedeniyle milletin eline para kalmıyor..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

3.  Alıntı Originally Posted by mohikan054 Yazıyı Oku
    sgk apayrı bir konu ve açıkçası temel olarak çok detaylı bilgim yok, ayrıca sgk sayesinde yalnızca hastane masraflarımız bile yeter, yüz milyarlarca tutan masraflarımızı 5-10 tl ile karşılıyabiliyoruz, abd de sağlık para ile arakdaşlarım var tedavilerini Türkiyede oluyorlar, neyse asıl konu burada sgk değil BES,
    Ben BES i araştırdım, uyguladım, gördüm, yaşadım, düşündüm, soruşturdum, her açıdan faydalı olduğuna kani oldum...zorunlu olmasına bende karşıyım elbette ama işveren kesinlikle vermeli,
    konuları karıştırırsak olay farklı boyutlara gider...
    tamam işte maaşına göre %45'a varan sgk kesintisi ödüyor çalışanlar daha ne tasarrufu yapacaklar kafayı mı yediniz siz.sgk'yı kaldır tamam gel BES'i konuşalım. işveren BES'e para falan vermez bu ülkede.ben sermayedar olsam beş kuruş vermem zaten vermiyorda.

emeklilik kesintileri hakında konuşmadan önce ne kadar vergi ve sgk kesintisi verdiğinizi iyice öğrenin..

şu anda halk kandırılıyor.. "halk tasarruf yapmıyor" şeklinde iftira atılıyor..

gerçeklerle uzaktan yakından alakası yok..

halk tasarruf ediyor.. ancak hukumet israf ediyor.. net gerçek budur..

ilk once verginizi öğrenin.. gerçek vatandaşlık vergi bilinci ile başlar..

5. evet vergilerden bizlerde muzdaribiz, ancak bizim gibi gelişmekte olan ülkeler için vergi gelirleri büyük önem arzediyor.. bunun çözümü vergileri indirmek değil, vergiler bir anda inerse zaten dengeler bozulur, BES veya bireysel tasarruf ve birikimlerin üretimde yani genel olarak Borsada olması üretimi karlılığı yeni yatırımları tetikleyecektir, bizlerde bir apple, google amazon facebook, gibi şirketlerimizi büyütebilirsek refah düzeyimizde artacaktır vergi gelirleri oranı düşecektir... bunun yolu da tasarruf, yatırım ve üretimdir, bunlarda BES de fazlası ile mevcut...
    Başarı yolun sonu değil, yolun kendisidir... Başarı bir yolculuktur ve hiç bir zaman bitmez, asıl başarı yolda kalabilmektir...

sen yüksek vergi vermek istiyorsan verebilirsin..

biz gerekenden fazla vermek istemiyoruz..

kaç tane makam arabası olduğunu biliyormusun.. kaç tane uçak.. kaç tane saray.. hatta 300 odalı yazlık saray ? muhtemelen bilmiyorsun..

hikaye anlatmayı bırakın..

mevcut vergilerin daha azı ile çarklar döner..

ama israf olduğu için yetmiyor ve durmadan vergi icat ediyorlar.. ve halkın bir kısmı bilinçsiz olduğu için her şeyi kolayca yutturuyorlar..

muhtemelen dolaylı vergi ve dolaysız vergi kavramlarını da bilmiyorlar..

dolaysız vergi (gelir vergisi) toplayamadıkları için dolaylı (kdv+ ötv gibi) vergilere yükleniyorlar hatta sürekli yenilerini icat ediyorlar..

komedi..

bu arada niçin vergi toplayamıyorlar (gelir vergisi).. onu da vatandaş olarak siz araştırın..belki biraz gözleriniz açılır..

8.  Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    sen yüksek vergi vermek istiyorsan verebilirsin..

biz gerekenden fazla vermek istemiyoruz..

kaç tane makam arabası olduğunu biliyormusun.. kaç tane uçak.. kaç tane saray.. hatta 300 odalı yazlık saray ? muhtemelen bilmiyorsun..

hikaye anlatmayı bırakın..

mevcut vergilerin daha azı ile çarklar döner..

ama israf olduğu için yetmiyor ve durmadan vergi icat ediyorlar.. ve halkın bir kısmı bilinçsiz olduğu için her şeyi kolayca yutturuyorlar..
    yorumlarınız objektif değil, saray dediğin binayı bu ülkenin her bir vatandaşı öğrencisi muhtarı kullanıyor, ve sarayın ülke ekonomisi batıracak gider olduğu fikrine katılmıyorum... ve bu ülkede kimsenin devletten alacağının olduğunu düşünmüyorum, aldığımız hizmetler karşılığında ödediklerimiz çok hafif kalıyorr... ayrıca içeride ve dışarda her türlü askeri ekonomik tedbirleri almak zorundayız, kendi silahımızı üretmeliyiz, hava savunma sistemi kurmalıyz, akdenizde petrol aramalıyız bunlar büyük işler ve bedeli olacak ama başarırsak bu ödediğimiz vergiler için bence gurur duyacağız, almanya kendiliğinden kalkınmadı büyük özveri ile zorlu koşullarda üretim yaptılar japonya hakeza aynı şekilde, bedel ödemeden büyük ülke olamayız... tabi ki bu gereksiz devamlı vergi alınsın anlamında değil, hatta şimdi yeni düzenlemeler ile zenginlerden daha fazla vergi sistemine doğru gidiliyor... daha adil bir vergi sistemi elbette bizimde talebimizdir, mesela asgari ücretten vergi alınmasın isterim... anlatmak istediğim çok farkllı bir durum
    Başarı yolun sonu değil, yolun kendisidir... Başarı bir yolculuktur ve hiç bir zaman bitmez, asıl başarı yolda kalabilmektir...

Sayfa 179/467 İlkİlk ... 79129169177178179180181189229279 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •