Sayfa 348/453 İlkİlk ... 248298338346347348349350358398448 ... SonSon
Arama sonucu : 3624 madde; 2,777 - 2,784 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Hocam,

Fiyat Endeksi ve Getiri Endeksi arasındaki tek fark nakit temettü ödemelerinde ortaya çıkar. Emeklilik ve yatırım fonlarının genelinde karşılaştırma ölçütü olarak endeks yerine endeksin temettüleri eklenmiş endeksi olan bist 100 getiri endeksi fon karşılaştırma ölçütü olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle ana endeksi kolaylıkla yenebilirler ancak getiri endeksini yenmek nispeten daha zor olabilr. Fonların bir diğer avantajı ise KYD brüt getirinin oldukça düşük olması da diyebiliriz.

Özetle endeks-30 bugün %2 temettü kaynaklı düşüş gözüküyorsa bunun emeklilik ve yatırım fonlarına etkisi olmuyor.
    Teşekkürler, bes portföyüm ağırlıklı endeks-30 fonunda (%60 u-30, %40 gram altın fonu). Bu durumda u-30 rahatlıkla yener demek bu...eskiden temettü konusu çok etkili değildi..ancak ereğli gibi, bankalar da temettü veriyor az da olsa...bistin toplam temettü etkisi %7-8 i bulabilir bu yıl (ereğlinin endeks ağırlığı nedeniyle sadece ereğli den %1,5 civarı etki geliyor).
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

2.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Teşekkürler, bes portföyüm ağırlıklı endeks-30 fonunda (%60 u-30, %40 gram altın fonu). Bu durumda u-30 rahatlıkla yener demek bu...eskiden temettü konusu çok etkili değildi..ancak ereğli gibi, bankalar da temettü veriyor az da olsa...bistin toplam temettü etkisi %7-8 i bulabilir bu yıl (ereğlinin endeks ağırlığı nedeniyle sadece ereğli den %1,5 civarı etki geliyor).
    Rica ederim.

Bildiğim kadarıyla bistin temettü verimi eskilerde %2-3 civarında idi.
    İlerleyen dönemlerde umarım düzenlemeler engel olmaz ise dediğiniz gibi oldukça yukarı seviyelere taşınır.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

3. Cauti abi. Türkiye emeklilikte u 30 fonu varmı ki. Bes de gelecekte iyi kazanç için hangi fonlar alınmalı. Yukarıda bir arkadaş yazmış. 5 yılda en çok getiren altın fonu diye. Bes konusunda bilgili arkadaşlar yazarsa sevinirim

FIG-LX1 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. Fon değişimi ile ilgili verilen emirler 1.5 iş günü sonra gerçekleşiyor bildiğim kadarıyla..

İki sorum olacak...

Misal Bist Hisse fonu için alım-satım emri verdiğimizde emir onda ekranda gördüğümüz fiyat üzerinden mi Yoksa emrin gerçekleşeceği 1.5 gün sonraki fiyatı üzerindemi gerçekleşiyor.. ?

Çünkü bizim borsada bazen fiyatlar 1-2 gün içinde %10 dan fazla aşağı yada yukarı yönde değişebiliyor..

Ayrıca bu 1.5 günlük süre şartı diğer bütün Fon çeşitleri içinde geçerli mi?

Alıntı Originally Posted by abartin Yazıyı Oku
    Fon değişimi ile ilgili verilen emirler 1.5 iş günü sonra gerçekleşiyor bildiğim kadarıyla..

İki sorum olacak...

Misal Bist Hisse fonu için alım-satım emri verdiğimizde emir onda ekranda gördüğümüz fiyat üzerinden mi Yoksa emrin gerçekleşeceği 1.5 gün sonraki fiyatı üzerindemi gerçekleşiyor.. ?

Çünkü bizim borsada bazen fiyatlar 1-2 gün içinde %10 dan fazla aşağı yada yukarı yönde değişebiliyor..

Ayrıca bu 1.5 günlük süre şartı diğer bütün Fon çeşitleri içinde geçerli mi?
    - islemin gerceklesecegi gunde olusan fiyat uzerinden alinir satilir.
    - Fondan fona degisir kac gunde gerceklesecegi. 3 gunde gerceklesen de var. Saat 11 den once verilen emirlerin ayni gun icinde gerceklestigi fonlar da var. Fon tanitim formlarini okuyarak almak istediginiz fona ait alim satim bilgilerini bulabilirsiniz.

Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    - islemin gerceklesecegi gunde olusan fiyat uzerinden alinir satilir.
    - Fondan fona degisir kac gunde gerceklesecegi. 3 gunde gerceklesen de var. Saat 11 den once verilen emirlerin ayni gun icinde gerceklestigi fonlar da var. Fon tanitim formlarini okuyarak almak istediginiz fona ait alim satim bilgilerini bulabilirsiniz.
    genel olarak fonların valör günleri farklı. Mesala bist ağırlıklı bir fonun valörü T+2 olurken yabancı hisse fonlarında bu T+3 olur.
    Emiri gün içi öğleden önce verirseniz fonun satışı aynı günün kapanış fiyatından gerçekleşir ve valör gününde hesabınıza geçer.Alış içinde bu gelecek rakama göre alımınız T+1 de gerçekleşir.
    Yani emir girme saatlerine göre fon dönüşümünüz maksimum 4 işgününde gerçekleşir. Tabi yabancı piyasaların kapalı olması vb durumlar varsa bu süre yine uzar.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

7.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    genel olarak fonların valör günleri farklı. Mesala bist ağırlıklı bir fonun valörü T+2 olurken yabancı hisse fonlarında bu T+3 olur.
    Emiri gün içi öğleden önce verirseniz fonun satışı aynı günün kapanış fiyatından gerçekleşir ve valör gününde hesabınıza geçer.Alış içinde bu gelecek rakama göre alımınız T+1 de gerçekleşir.
    Yani emir girme saatlerine göre fon dönüşümünüz maksimum 4 işgününde gerçekleşir. Tabi yabancı piyasaların kapalı olması vb durumlar varsa bu süre yine uzar.
    Peki her hangi bir kurumun Hisse fonun o an ekranda görüğümüz fiyatı 1 veya 2 gün önce fondaki hisselerin oluşan ortalama değeri mi yoksa fondaki hisselerin o anlık ortalama oluşan değerimi dir?

Eşim 2007 den beri sisteme üye olmasına rağmen BES konusunda çok duyarsız ve ilgisiz kaldım.... geçenlerde biriken emeklilik tutarına baktım....enflasyon karşısında resmen haşlanmış patates gibi kalmış....Devletin %30 katkısı olmazsa zaten bu sistem yürümezdi sanırım...Birde fonu yılda 12 defa değiştirme hakkının olması önemli bir kolaylık ve avantaj sağliyor...15 yıldan beri ilk defa Mart ayında bir değişimi yaparak ağırlığı hisse fonuna verdim...

Alıntı Originally Posted by abartin Yazıyı Oku
    Peki her hangi bir kurumun Hisse fonun o an ekranda görüğümüz fiyatı 1 veya 2 gün önce fondaki hisselerin oluşan ortalama değeri mi yoksa fondaki hisselerin o anlık ortalama oluşan değerimi dir?

Eşim 2007 den beri sisteme üye olmasına rağmen BES konusunda çok duyarsız ve ilgisiz kaldım.... geçenlerde biriken emeklilik tutarına baktım....enflasyon karşısında resmen haşlanmış patates gibi kalmış....Devletin %30 katkısı olmazsa zaten bu sistem yürümezdi sanırım...Birde fonu yılda 12 defa değiştirme hakkının olması önemli bir kolaylık ve avantaj sağliyor...15 yıldan beri ilk defa Mart ayında bir değişimi yaparak ağırlığı hisse fonuna verdim...
    fonları alırken de satarken de ileri fiyatla işlem yaparsınız. Talimatı verdikten sonra oluşacak fiyata göre işleminiz gerçekleşir.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Sayfa 348/453 İlkİlk ... 248298338346347348349350358398448 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •