Sayfa 7/467 İlkİlk ... 567891757107 ... SonSon
Arama sonucu : 3732 madde; 49 - 56 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1. Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

2.  Alıntı Originally Posted by unsal Yazıyı Oku
    Çok guzel anlatmıssınız..akıllı mantıklı öz bır yazı tskrller...
    Rica ederim ben teşekkür ederim.

SM-G920F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Valla tasarruf yapacak adam gitsin mevduat hesabı actırsın oraya yatırsın daha iyi akarı yok kokarı yok.

Kımden ne kesıp nereye aktarıldıgı belirsiz.

Bese güvenmemek derken devletın bu ısın ıcınde olması sıkıntı mesela bestekı paraları calacaktır demıyorum yatıracak 25 tl vaadini gerçekleştirmekle ilgili güvensizliklerim var.

Tugrul hocam demişsin ya ozman borsayada gırme sunuda yapma gibisinden ben devletın 25 lerı odememesıyle ilgili yakındıgımı belırtıyorum.

Yani vaadedilenlerin verilmemesiyle alakalı seyler birilerinin parasına el koyarak borsayı kapatmak cok ayrı bırsey ben sana su kadar para vercem deyip vermemek ayrı seyler.

Biri vaadin yerine getirilmemesi biri hırsızlık.

Ikisini aynı kefeden ve aynı rısk oranıyla degerlendıremeyız vaadedileni yapmamak cok daha basitken milletin parasına el koymak okadar kolay birşey olmayacaktır.

Ayrıca devletlerın calısma prensıblerı bellıdır vaadlerde bulunurlar bırkısımını gerçekleştirir bir kısmını gerçekleştirmez verdikleri vaadlerıde tam vadedılen gıbı degıl degıstırerek yaparlar.

Yani vatandası hep kandırmayla döner ısler.

Tasarruf yaptırmanın farklı bınbır turlu yonu var niye zorunlu besle yapılacak.

Insanlara finansal piyasaları anlat lıselere finans bolumu borsa bolumu koy eğit insanları bilgilensinler kendılerı tasarruf yapsınlar.

Kendi parasını yonetmeyı ogrensın cahıl cahıl gezecegıne 3 kurus parasına iphone alacagına gitsin borsaya yatırım yapsın yada farklı bır ensturumana. Halka acılmamıs güzel şirketleri halka aç. finansal pyiasalardaki şirketleri denetle düzgün iş yapmalarını sağla adaleti sağla gaydiri guppak şirketleri borsaya açma açtıysanda düzgün yaptırımlar düzenle.

Finansal piyasalarda istikrarı ve güveni sağla tasarruf yatırım zaten kendiliğinden gelcekler boyle zorunluyu torunluya gerek kalmaz.

finans piyasaları düzgün olsun oto beste yapsan kimse karışmaz nihayetinde kazanacagını bılıyor adam. Bilinçli.

Ancak din ve devlet işlerinin birbirine girdiği bir yönetim malesef borsa finans piyasaları egıtımını okulda verdırtmeyı düşünmek ancak hayallerde olur. Cunku bakıs acısı farklı haram gunah su bu dıye devlet yoneten adamdan fınans pıyasası egıtımı ıstıyorsun :d

işlerine gelince faiz haram işlerine gelmeyince bese girin faizi düşünmeyin.

bizim insanımızda saf arkadas hemen kanıyor eywah haram dedı gırmeyeyım dıye. :d

kuranı kerım degilmi senin kitabın okuyup kendın ogrensene harammı helal mı.

Hele su hocalara soru soruyorlar ya delı oluyorum artık sana kıtap gonderılmıs dogrumu dolayısıyla sorunun cevabını orada bulman gerekır hoca nerden bılsın oda senın okudugun seyı okumus zaten.

Ama yok hoca diyorsa bır bıldıgı vardır :d

ayrıca bes yurt dışında yapılıyorsa kesin dogrumu kabul edeceğiz. Yurt dısı yapıyorsa sorgulanamazmı yani.

yurt dısıda kapıtalizmin anası dogdu yer oralar.

Erhan bey,
    Ben sizin matematiğinize güvenirim. Rica etsem bir hesap yapıp mevduat ile bu kadar karı nasıl yakalayacak insanlar anlatırmısınız?

Belliki sistemi detaylı okumamışsınız. Ben benden ne kesildiğini, bana devletin ne verdiğini, o verdiğini hangi fonda tuttuğunu ve verdiği paranın kazancının ne olduğunu çok şeffaf bir şekilde takip edebiliyorum. Sigorta şirketimin internet sayfasında bunlar hep var. Benim yaşımda birisi bunu internetten takip edebiliyorsa sizin nesil fazlasını yapar.

Ayrıca sistem benim kendi yatırdığım para için benim risk alabilme potansiyelime göre, az riskten çok riske kadar bir sürü fon seçeneği sunuyor. Ki ben bunun getirisini de çok şeffaf bir şekilde görebiliyor, takip edebiliyorum. Size veya sistemin şeffaf olmadığını söyleyenlere bu noktada katılmıyorum.

Bu katkı 2013'den beri var. Millet tartışıp dururken bu %25'ler 4 senedir hesaplara takır takır yattı. 48 aydır aylık 400TL yatıran ve başlangıçta sıfır parası olan bir kişinin şimdi 30.000TLsi ve o 30.000TL'nin kazancı ki en kötüsü %30'dur sanırım 9-10.000TL ile 40.000TL'si var.

Devlet isterse vazgeçer. Ama tasarruf oranının çok düşük olduğu bu ülkede yakın gelecekte bu çok kolay değil. Bence en az 4-5 senesi daha var bu uygulamanın. Ama velev ki 2-3 sene sonra ben artık vermiyorum dedi, bu size daha önce verdiği rakamı geri alacağı anlamına gelmez. Siz içerde ki paranın sahibisiniz ve yukarda verdiğim süre ve oranlara tabi olarak paranızı sistemden alıp çıkabilirsiniz. Kazanılmış hakkınıza dokunan yok. Olağanüstü durumlar hariç. Olağan üstü durumlarda bizim kanunlarımız zaten devlete herşeye el koyma yetkisi veriyor. Diğer seçeneklerde ful garantili değil ki!

Borsa faaliyetlerinin belli veya belirsiz süre devlet tarafından durdurulması niye hırsızlık olsunki? Devlet kimsenin hissesini çalmıyor. Hisselerin değiş tokuş yapıldığı ortamı kapatıyor sadece. Sizin elinizdeki hisse oranında şirketlere ortaklığınızı elinizden alan yok. Hisseniz elinizde yine. Yapamazmı, yapabilir değil mi? Hırsızlık bunun neresinde?

Yapabilme ihtimali var diye borsaya girmeyelim mi dedim ben, borsaya girmeyin demedim .

Yazınızın gerisi felsefik sosyolojik biraz gerçeklik payı ile bezenmiş trajikomik birazda provokatif. Ama hep önerme dolu yine. Bir çoğu gerçekten olsa iyi olacak şeyler. Ama yoklar.

Aynı kağıt üstünde sürekli kar eden Borsacılar gibi. Şunu alsaydım şöyle kardaydım, on sene önce şu kağıtlara girip bekleseydim böyle kardaydım falan. Gerçek ne? Para ve kar yok. Simit bile aldırmıyor sana

Bu toplumun ve ülkenin gerçekleri şu an bunlar. Umarım dediğiniz noktalara gelinir. Ama şu anki duruma göre iyi bir seçenek olan BES'i göz ardı edip küçümsemek, o gerçekleri yaşayan bu toplumun fertlerine haksızlık etmek olur.

Hele bir kalksın %25 o zaman oturup hesap yapar, o günkü koşullar için BES anlamlı mı değilmiyi, o zaman konuşuruz. Ne demiş atalarımız, doğmamış çocuğa don biçmeyelim, kasaptaki ete soğan doğramayalım

4. Sn. Ctugrul yazdiklarinizin tamamı na imzamı atarım. Evet bu kötülenen şey sonuçta ülkem içind e çok iyi yatırımcı açısından da çok iyi . Fakat yazılarınız bir noktadan sonra küçülüyor okumakta zorlaniyorum . Değerli fikirlerinizden yararlanabilmek açılışından teşekkür ederim

SM-A720F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5. Sayın Mebes,
    Ben teşekkür ederim. Neden öyle oluyor bende bilmiyorum.

Devlet katkısı adı altında verildiği söylenen %25'in ne kadarına hak kazanıyorsunuz ?

Devlet %25 vermiyor... %25'in tamamına hak kazanabilmek için emeklilik şartlarını sağlamak lazım.

10 yılı ödersen devlet katkısı denen %25'in %60'ını alabilirsin ki o da %15'e tekabul eder. Nerde %25 ?

Yıllar azaldıkça devlet katkısına hak kazanma oran %35 ve %15 olarak değişmekte.

Eskiden direkt vergiden düştüğü için kazancını biliyordun. Hangi vergi diliminde isen kazancın o kadardı yani %15-%20-%27 den biriydi.
    Paylaşımlarım kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez... Ne mutlu TÜRK'ÜM diyene...

7. Uzun vadeli bir yatırım olarak görmek lazım bunu. Adı üzerinde emeklilik zaten. Emekli olabilmek için en az 10 yıl sistemde kalmak ve 56 yaşını tamamlamak gerekiyor. Yani bu iki koşulu da sağlamak gerekli. Sistemden erken çıkmaları önlemek için devlet katkısına zaman içinde kademeli olarak hak kazanma şartı getirilmiş ki bu gayet mantıklı aslında. Sorun aslında Türkiye'de devletin içinde olduğu bu tür bir tasarruf ve yatırım aracına duyulan güvensizlikten kaynaklanıyor. Yarın bir gün hükümet değiştiğinde ne olacak Bes olayı? Buna kimse aynen devam edecek, bizde devamlılık esastır diyebilir mi? Kazanç açısından pek çok yatırım aracından avantajlı olduğu doğru. Devlet katkısının dışında fon getirisi de var ki buna enflasyona karşı bir koruma diyebiliriz aslında. Devlet katkısını da sistemin karı olarak görmek lazım. Anaparaya %25 katkıyı baktığımız zaman riskli yatırım araçları hariç hiçbir şekilde kazanma şansımız yok. Sonuç olarak Bes iyi ve karlı bir sistem fakat hükümetlere ve siyasete duyulan güvensizlik emekli oluncaya kadar sistem içinde kalmanın önündeki önemli bir handikap. Bes'e böyle bakmak gerektiğini düşünüyorum.

Eskiden vergiden düştüğünde avantajlı bir sistemdi. Yani herşey senin hesabında ve kontrolün altında idi.

Devlet katkısı sistemine geçildiğinde vergi dilimine göre avantajlı bir yanı kalmadı. 10 yılın sonunda katkının %60'ına hak kazanıyorsun. %25'in %60'ı %15 eder ki o da en düşük vergi dilimi demektir. Yani %20-%27 vergi dilimindeki avantajı senin elinden aldı.

Diğer taraftan devletin kendi verdiğini bir anda alıp örtülü ödenek gibi bir yere aktarmayacağının garantisi yok.
    Son düzenleme : snowdancer; 19-09-2017 saat: 10:42.
    Paylaşımlarım kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez... Ne mutlu TÜRK'ÜM diyene...

Sayfa 7/467 İlkİlk ... 567891757107 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •