Sayfa 448/467 İlkİlk ... 348398438446447448449450458 ... SonSon
Arama sonucu : 3732 madde; 3,577 - 3,584 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Alıntı Originally Posted by Hissedarxd Yazıyı Oku

Çocuklar için yaptırdığım 2 ayrı BES var, sağolsun başta sayın asuGaGuGa olmak üzere buradaki çok değerli arkadaşların sayesinde, farklı bir yatırım aracı olarak gördüğüm için yaptırmıştım. Çocukların haberi yok ancak yaşları henüz emeklilik yaşından (56) uzak...Eylül ayında 10 yıllık sürem doluyor ve emeklilik hakkı kazanıyorum. Yaş konusunda zaten sıkıntı yok fazlasıyla geçtik oraları...

Onlara mı devretsem yoksa böyle devam edip ödemeleri rutine alarak her an kullanabilecekleri bir sermaye gibi mi bıraksam çok kararsızım...Her türlü görüş ve öneriye açığım dostlarım.

* Dip not: Hiç fon değişikliği yapmadım, buna fırsatım da olmadı zaten. Baştan bu yana Altın fondayım. Ara ara alıp sattığım oldu ancak yılda 1 belki 2 kez.
    Bu sorunuza Sn.asuGaGuGa ve diğer arkadaşlar tecrübelerine istinaden çok daha doğru cevaplar verebilir.

Ancak nacizane benim şahsi fikrim sizin ödemeye devam etmeniz. Çünkü zaten devlet katkısına %100 oranda hak kazanıyorsunuz. Bu yıl sonunda devlet katkısını maksimum alacak şekilde ödeme yaparsanız iyi olur. Altın fonu gibi de güzel bir fondasınız. Çokta güzel bir noktaya değinmişsiniz: her an kullanılabilecek bir sermaye çok uygun yaklaşım diye düşünüyorum.
    Paylaşımlarım kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez... Ne mutlu TÜRK'ÜM diyene...

Çocuklar için yaptırdığım 2 ayrı BES var, sağolsun başta sayın asuGaGuGa olmak üzere buradaki çok değerli arkadaşların sayesinde, farklı bir yatırım aracı olarak gördüğüm için yaptırmıştım. Çocukların haberi yok ancak yaşları henüz emeklilik yaşından (56) uzak...Eylül ayında 10 yıllık sürem doluyor ve emeklilik hakkı kazanıyorum. Yaş konusunda zaten sıkıntı yok fazlasıyla geçtik oraları...

Onlara mı devretsem yoksa böyle devam edip ödemeleri rutine alarak her an kullanabilecekleri bir sermaye gibi mi bıraksam çok kararsızım...Her türlü görüş ve öneriye açığım dostlarım.

* Dip not: Hiç fon değişikliği yapmadım, buna fırsatım da olmadı zaten. Baştan bu yana Altın fondayım. Ara ara alıp sattığım oldu ancak yılda 1 belki 2 kez.
    hayırlı olsun, tutara ihtiyacınız olmayacaksa eğer bir süre daha maksimum devlet katkısı almak için durabilirsiniz. Bu yılı tam ödeyip Ocak sonrası da 2025 i maksimum öder onun da devlet katkısı alarak çıkabilirsiniz.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Cani gonulden tebrikler sayin Hissedarxd! Bu baslik gercekten en kaliteli basliklardan biri. Yukarida arkadaslar kendi gerekceleri ile gayet tutarli oneride bulunmuslar. Katiliyourm soylediklerine.

paranin gidecegi, harcanacagi bir yer yoksa, birakin kalsin degerlensin paraniz. Ara ara atin iceriye birseyler mumkunse. Hazirda 10 yillik bir BES iniz var. Bu devirde nimet bence.

Cocuklariniz(saglikli uzun omurleri olsun) ne zaman kendi ayaklari ustunde durmaya baslar, ne zaman ne yaptiklarini bilen bireyler olurlar, secimi onlara birakin. Hayat onlara ait, siz ustunuze duseni fazlasiyla yapmissiniz. Bu birikimle ne yapmak istediklerine kendileri karar versinler.

O zamana kadar, biirkmis paranin uzerine eklemeler yapmak bence en mantiklisi.

Tekrar tebrikler!

4. Çok teşekkür ederim sayın dostlarım. Her ne kadar yazmasam da uzun zamandır takibimde olan bir başlık burası ve işbu forumun en naif katılımcıları ile aynı başlıkta yazışmak benim için onurdur...

Saygı ve hürmetlerimle.
    Gerçek, siz ona inanmaktan vazgeçtiğinizde ortadan kaybolmayan şeydir.

5. Herkese selamlar. 44 yaşıma girdim ve yaptım sözleşmeyi. Sonra kek gibi, kredi kartımdan ek katkı payı ödedim açılış ayağına ve hüsran tabii. 800 gün sürer sanırım paracıklarıma kavuşmam:/

6. beste devlet katkısı katılım katkı e.y. fonlarında değerlendiriliyormuş. tüm hevesim kaçtı. fonun %50si hazine tl tahvili. en azından eurobond falan olsa yine de mantıklı bir yatırım olacaktı benim için. hayal kırıklığı oldu.
    her yerden demettü kazandırır mı?
    29.01.2024:brisa 900m$ , ttrak 2500m$ ,ons 2050usd ^^ ilk checkup: 29.07.2026

Alıntı Originally Posted by makulyatirimci Yazıyı Oku
    beste devlet katkısı katılım katkı e.y. fonlarında değerlendiriliyormuş. tüm hevesim kaçtı. fonun %50si hazine tl tahvili. en azından eurobond falan olsa yine de mantıklı bir yatırım olacaktı benim için. hayal kırıklığı oldu.
    belli oranda hisse senedi de var içerisinde. son 1 yılda %47 yapmış garantinin GTL katkı fonu. Daha iyi olabilirdi ama bence bedavadan gelmiş bir %30 luk parama %47 kazanç olmuş.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

8.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    belli oranda hisse senedi de var içerisinde. son 1 yılda %47 yapmış garantinin GTL katkı fonu. Daha iyi olabilirdi ama bence bedavadan gelmiş bir %30 luk parama %47 kazanç olmuş.

Bunca yıldır borsadayım şunu anladım...Yap 2 tane BES, en üst limitten (hatta fazla fazla) öde % 30 ları cebe indir...Hisseleri takip ettiğin; grafik incelemesi, bilanço analizi, şirket ve sektör ile ilgili haber takibi, üstüne üstlük global ve yerel ekonomiler vs. için harcadığın enerjinin sadece % 0.1'i ile makro piyasaları takip ederek uygun fon değişiklikleri yap. Hem parayı hem de sağlığını kazan...Üstelik hemen her başlıktaki insanın enerjini almak üzere görevlendirilmişlerle dolu hisse başlıkları yerine gel buradaki naif yatırımcılarla sohbet et...

Çok geç kalmışım...

Her hata bir ders ne hata biter ne ders...
    Gerçek, siz ona inanmaktan vazgeçtiğinizde ortadan kaybolmayan şeydir.

Sayfa 448/467 İlkİlk ... 348398438446447448449450458 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •