Sayfa 416/467 İlkİlk ... 316366406414415416417418426466 ... SonSon
Arama sonucu : 3732 madde; 3,321 - 3,328 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

bende maaş şeklinde ödeme istemezdim. Maaş şeklinde ödeme istiyorsanız bes ten alacağınız tutarı eurobond ve temettü ödeyen şirket hisselerini bölüştürün. yandan hem döviz hem de tl cinsi ödemeniz gelir sürekli
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Alıntı Originally Posted by bgali Yazıyı Oku
    4 gün sonra sistemde 10 yılım doluyor ve emekliliğe hak kazanıyorum. 56 yaşı da geçeli epeyi olmuştu zaten.
    Sözleşme başlangıcında hatırladığım kadarı ile çıkış için iki seçeneğin olduğu istenirse toplu ödeme, istenirse de belirli bir süre aylık ödeme yapılacağı bilgisi verilmişti.
    Bugün görüştüğüm Cigna Finans yetkilisi gönderecekleri formu doldurup yollamamdan sonra 10 gün içinde toplu ödeme yapılacağını ve aylık ödemeler gibi ikinci bir seçeneğin bulunmadığını ısrarla tekrarladı?
    Bu doğru mudur?
    Hayirli olsun sayin bgali! Aylik odemeye emeklilik gelir plani deniyor allianz da. Emeklilik gelir plani ile aylik/3 aylik/yillik odeme almak icin "Birikim miktarı mevcut yıldaki Asgari Brüt Ücretin 12 katı olan katılımcılar emeklilik gelir planına dahil olabilmektedir" kosulu gerekmekte. Calistiginiz kurumunda bu tarz bir uygulamasi olabilir.

https://www.allianz.com.tr/tr_TR/uru...k-kazanma.html

Emeklilik Gelir Planı
    Birikim miktarı mevcut yıldaki Asgari Brüt Ücretin 12 katı olan katılımcılar emeklilik gelir planına dahil olabilmektedir. Bireysel Emekliliğe hak kazandıktan sonra emeklilik hesabınızdaki birikimlerinizi belirleyeceğiniz geri ödeme programı çerçevesinde dilediğiniz süre boyunca düzenli emeklilik geliri olarak alacağınız Emeklilik Gelir Planı’ndan birikimleriniz seçtiğiniz fonlarda değerlenmeye devam eder.

Siz emeklilik gelirinizi alırken birikimleriniz emeklilik yatırım fonlarında değerlenmeye devam eder.
    Bireysel Emeklilik Sistemi’nde birikim yaptığınız dönemde olduğu gibi, Akıllı Adım Emeklilik Gelir Planı ile gelir alırken de birikimleriniz kendinizin belirleyeceği emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilir.

Emeklilik Gelir Planı'nda alacağınız gelir nasıl hesaplanır?
    Emeklilik hakkı kazanan katılımcı, Emeklilik Gelir Planı’na aktaracağı birikim tutarını ve kaç yıl süre ile emeklilik geliri almak istediğini belirler. Toplam birikim, belirlenen ödeme yılına bölünerek katılımcının ilk yıl elde edeceği geri ödeme tutarı hesaplanır. İlk yıl elde edilecek gelir katılımcının tercih ettiği ödeme dönemlerine göre (aylık, 3 aylık, 6 aylık, yıllık) katılımcıya ödenir.

Birinci yılın sonunda kalan ve yıl boyunca emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilen fon varlığı, kalan geri ödeme yılına bölünerek ikinci yıl elde edilecek ödeme tutarı hesaplanır, yine katılımcının tercih ettiği ödeme dönemlerine göre katılımcıya ödenir.

Ayrıcalıklarınız emekliliğinizde de devam eder.

3. Cevaplar için teşekkür ederim.
    Cigna'nın kendi sayfasında da isteğe bağlı olarak aylık ödeme seçeneğinin de olduğu yazıyor. Enteresan?

Bu konuda gerekli koşulları da karşılamış durumda bes birikimim? Neyse... (Yine de cigna'da devam edenlerin kurumdan bu konuda ihtiyaç duyarlarsa durumu sorgulamalarını öneririm.)

Zaten kısıtlı seçeneği olan fon getirilerinin düşüklüğü ve yüksek enflasyon karşısında paranın tümünün çekilip daha geniş seçenekler ile farklı fonlarda devam edilmesi artık daha mantıklı geliyor.
    Herkese kolaylıklar diliyorum.
    Sonuçta değil, yoldadır erdem.

4. Böyle bir durum yaşayan oldu mu bilmiyorum,
    Geçtiğimiz ay bes hesabıma bakarken birikimin eksik
    olduğunu farkettim,kurumu aradım fonlarınız değer de
    kaybedebilir dediler ben de o kadar kayıp mümkün değil dedim
    çünkü eksiklik % 10 dan fazlaydı kendim inceledim 1 ay süren
    görüşmeden sonra Sistemsel hata olduğunu belirttiler,hesabıma
    göre olan miktar olmasa da düzelttiler.Farketmeseydim ne olacaktı
    onu da bilmiyorum.

Şimdi 20 gün önce kendim fon değişimi yaptım hani T + 1 falan deniyor
    hala gerçekleşmedi gerçekleşme tarihine bakıyosun tarih yaklaştıkça ileri atıyorlar.
    Telefonla arayıp konuşuyorum ben talimat verdiğim de şu fon şu fiyatta
    20 gün geçmiş hala alım satım yapacaksınız diye ,
    sürekli sistemsel hata var diyorlar,ama diğer tanıdığım
    arkadşlar var onların ki gerçekleşmiş sistemsel hata bana özgü sanırım.

Aynı durumu yaşayan arkadaşlar var mı,üstelik birikimin önemli miktar da
    kaybolması yaşanan bir durum mu.
    Yatırım tavsiyesi değildir...

5.  Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    Hayirli olsun sayin bgali! Aylik odemeye emeklilik gelir plani deniyor allianz da. Emeklilik gelir plani ile aylik/3 aylik/yillik odeme almak icin "Birikim miktarı mevcut yıldaki Asgari Brüt Ücretin 12 katı olan katılımcılar emeklilik gelir planına dahil olabilmektedir" kosulu gerekmekte. Calistiginiz kurumunda bu tarz bir uygulamasi olabilir.

https://www.allianz.com.tr/tr_TR/uru...k-kazanma.html

Emeklilik Gelir Planı
    Birikim miktarı mevcut yıldaki Asgari Brüt Ücretin 12 katı olan katılımcılar emeklilik gelir planına dahil olabilmektedir. Bireysel Emekliliğe hak kazandıktan sonra emeklilik hesabınızdaki birikimlerinizi belirleyeceğiniz geri ödeme programı çerçevesinde dilediğiniz süre boyunca düzenli emeklilik geliri olarak alacağınız Emeklilik Gelir Planı’ndan birikimleriniz seçtiğiniz fonlarda değerlenmeye devam eder.

Siz emeklilik gelirinizi alırken birikimleriniz emeklilik yatırım fonlarında değerlenmeye devam eder.
    Bireysel Emeklilik Sistemi’nde birikim yaptığınız dönemde olduğu gibi, Akıllı Adım Emeklilik Gelir Planı ile gelir alırken de birikimleriniz kendinizin belirleyeceği emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilir.

Emeklilik Gelir Planı'nda alacağınız gelir nasıl hesaplanır?
    Emeklilik hakkı kazanan katılımcı, Emeklilik Gelir Planı’na aktaracağı birikim tutarını ve kaç yıl süre ile emeklilik geliri almak istediğini belirler. Toplam birikim, belirlenen ödeme yılına bölünerek katılımcının ilk yıl elde edeceği geri ödeme tutarı hesaplanır. İlk yıl elde edilecek gelir katılımcının tercih ettiği ödeme dönemlerine göre (aylık, 3 aylık, 6 aylık, yıllık) katılımcıya ödenir.

Birinci yılın sonunda kalan ve yıl boyunca emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilen fon varlığı, kalan geri ödeme yılına bölünerek ikinci yıl elde edilecek ödeme tutarı hesaplanır, yine katılımcının tercih ettiği ödeme dönemlerine göre katılımcıya ödenir.

Ayrıcalıklarınız emekliliğinizde de devam eder.
    Ben şu anda BES deki birikimleri çektiğim zaman kar payı ödeyen fonlara yatırmayı düşünüyorum. Ama henüz o noktaya çok var, o zaman kadar BES içinde bu gelir planı vs. gibi seçenekler daha pratik ve kullanışlı hale gelir belki. O zaman tekrar değerlendiririm nasip olursa.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir.

6. ciddi ciddi ucunda devletin ve bankaların olduğu bir sisteme emekliliğini bağlamayı düşünen saflar maalesef halen var gibi.

devlet denen yapı çalışan üreten insandan çalıp kalabalıklara avanta olarak dağıtıp oy satın alan bir yapıdır, bu yapıdan verdiğinize karşılık makul bir şey alma ihtimaliniz çok nadirdir.

herkese tek önerim, belirli bir noktaya gelen BES birikimini çekip mutlaka kontrolün sizde olduğu bir yatırıma geçiş yapmanızdır.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by temettuverimi Yazıyı Oku
    Ben şu anda BES deki birikimleri çektiğim zaman kar payı ödeyen fonlara yatırmayı düşünüyorum. Ama henüz o noktaya çok var, o zaman kadar BES içinde bu gelir planı vs. gibi seçenekler daha pratik ve kullanışlı hale gelir belki. O zaman tekrar değerlendiririm nasip olursa.
    bu sabah itibariyle ben de ayrılma talebi gönderdim.
    Şirket besi ile yola devam.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

8.  Alıntı Originally Posted by Nexus Yazıyı Oku
    Böyle bir durum yaşayan oldu mu bilmiyorum,
    Geçtiğimiz ay bes hesabıma bakarken birikimin eksik
    olduğunu farkettim,kurumu aradım fonlarınız değer de
    kaybedebilir dediler ben de o kadar kayıp mümkün değil dedim
    çünkü eksiklik % 10 dan fazlaydı kendim inceledim 1 ay süren
    görüşmeden sonra Sistemsel hata olduğunu belirttiler,hesabıma
    göre olan miktar olmasa da düzelttiler.Farketmeseydim ne olacaktı
    onu da bilmiyorum.

Şimdi 20 gün önce kendim fon değişimi yaptım hani T + 1 falan deniyor
    hala gerçekleşmedi gerçekleşme tarihine bakıyosun tarih yaklaştıkça ileri atıyorlar.
    Telefonla arayıp konuşuyorum ben talimat verdiğim de şu fon şu fiyatta
    20 gün geçmiş hala alım satım yapacaksınız diye ,
    sürekli sistemsel hata var diyorlar,ama diğer tanıdığım
    arkadşlar var onların ki gerçekleşmiş sistemsel hata bana özgü sanırım.

Aynı durumu yaşayan arkadaşlar var mı,üstelik birikimin önemli miktar da
    kaybolması yaşanan bir durum mu.
    Çok saçma bir durum..Kurum neydi, 18 yıllık BES liyim..önce allianaz, sonra vakıf emeklilik, şimdi de türkiye sigortadayız (şirket katkılı olduğu için şirket seçimleri ile ilerledik). 2017 den bu yana da kurumdan ayrılmama rağmen memnun olduğum için devam ediyorum.

Bugüne kadar ne parayı az gösteren sistemsel sorun, ne de belirtilen 2-5 gün gibi fon gerçekleşme sürelerinin üzerinde bir süre geçmedi...hem yakın takip ederim, hem de sık işlem yaparım..buna rağmen hiç başıma gelmedi.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Sayfa 416/467 İlkİlk ... 316366406414415416417418426466 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •