Sayfa 14/467 İlkİlk ... 412131415162464114 ... SonSon
Arama sonucu : 3732 madde; 105 - 112 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by Borşa Yazıyı Oku
    Ama o 12 ayda para sabit kalmayacak ki.En risksiz fona yatırsan,enflasyon kadar getirisi olur
    Anliyorum o zaman senin dedigin dogru

Parayi aylara bolerek almak daha mantikli boylece hem fon durdugu yerde para kazanir hemde %5 kesintiyi vermezsin

Ahmetg Guest
    BES e yatirim yapmak istiyorum hemde max koyacak paramda var

Ama dolara karsi magdur olmak istemiyorum. Euro bond fonlarina baktim dolar bazli olanlarina hep dolara karsi kaybetmisler

Beni dolara karsi korusun bir de %25 imi versin istiyorum

bunu nasil yaparim?

3.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku

Ama dolara karsi magdur olmak istemiyorum. Euro bond fonlarina baktim dolar bazli olanlarina hep dolara karsi kaybetmisler

bunu nasil yaparim?
    ahmet hocam %25 i her halukuarda alıcan ama toplu gıremıon bıldıgım kadarıyla.

fon konusuna gelınce FOn bu sonucta bugun sunu yapacaz der ama yapamazlar sonuçta alım satım yapıyorlar.

AMa genellikle ne kadar hangi ensturumanı baz aldıysa ve o ensturuman ne kadar gittiyse 3 aşağı 5 yukarı onu kazanıyorlar bazan ustunu bazan altını ama yakın oluyor.

bence siz aynı benim babam misali riski sevmiyorsunuz. hem par akazanayım istiyor hemde riske girmek istemiyorsunuz.

AMa hocam unutma daha doğdugundan itibaren risk aldın yani doğarak risk aldın yaşamak zorundasın artık.

Hayatta kalmanın riskini almak zorunda kalıyorsun. eğer bu riski almak istemiyorsan doğmamalıydın )))

ne enteresan gönderiler yaptım

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

4.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku

bunu nasil yaparim?
    Merhaba Ahmet Bey,
    Yanlış bilmiyorsam Devlet en fazla yıllık brüt asgari ücretin toplamına %25'i katkı yapıyor. Fazlasına yapmıyor.

Sigorta şirketinizle görüşüp teyit alabilirsiniz.

Dolar bazlı fonların hepsi dolar düştükçe düşer elbette.

Kıyaslamanızı şöyle yapmalısınız. Bu sene başındaki dolar kuru ile bugünkü kur arasındaki % farkını bulmalısınız. Örnek veriyorum, diyelim ki 1.1.2017'de dolar 4 TL şu anda 3,50. Demekki dokar %12,5 düşmüş.

İkinci adımda, sizin belirlediğiniz fonun yılbaşındaki birim fiyatı ile bugünkü fiyatı arasındaki % farkını bulacaksınız. Yine diyelimki, yılbaşında 0,05 idi şimdi 0,044 olmuş. Demek ki fon %12 düşmüş.

Eğer paranızı yılbaşında bu fona yatırsaydınız, dolar karşısında paranız ezilmeyecekti birde üzerine %25 devlet katkısı almış olacaktınız. Ve o katkınında fonda değerlenmesinden ortaya çıkan artışta sizin hesabınızda olacaktı.

Yapmanız gereken, hangi sigorta şirketi ile çalışıyorsanız, ilgili fonlarının geçmiş performanslarını dolar kuru karşısında değerlendirmek.

SM-G920F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku

bunu nasil yaparim?
    Toplu para yatırdığınızda alacağınız devlet katkısı koyduğunuz toplu paranın belirli bir kısmı ile sınırlı oluyor. Bu sınırı da yıllık brüt asgari ücret belirliyor. Örneğin siz BES'e 100.000 tl toplu para yatırırsanız bu paranın 2017 yılı brüt asgari ücret toplamı olan 21.330 tl'si için %25 devlet katkısı alırsınız ki bu da 5.332,5 tl yapar. 2017 yılında alacağınız devlet katkısı bu tutar ile sınırlı. 100.000 tl'nin kalan 78.670 tl'si için devlet katkısı alamazsınız. Bu tutarlar 2017 yılı için geçerli, her sene artacaktır ama toplu paranın yıllık brüt asgari ücret toplamını aşan kısmı hiçbir şekilde devlet katkısından yararlanmaz. Bence bu şartlarda Bese toplu para olarak 21.330 tl yatırın. Geriye kalan parayı başka garantili yatırım araçlarında örneğin yatırım fonunda değerlendirin ve her yıl brüt asgari ücretin toplamı kadar BES'e yıllık katkı payı olarak ödeyin. Böyle daha karlı çıkarsınız. Konu ile ilgili 2013 tarihli bir haber buldum. Okumanızı tavsiye ederim.

http://www.sigortagundem.com/haber/b...rli-mi/1037040

6. 2013 : 12 097 TL
    2014 : 13 230 TL
    2015 : 14 500 TL
    2016 : 19 801 TL
    2017 : 21 324 TL

Bu şekilde devamlı değişiyor yıllara göre maksimum devlet katkısından faydalanabileceğiniz miktar.

Parayı yatırdığınız gün,o para kaç dolar,kaç euro,kaç gram altın ediyor hesaplayıp bir kenara not edin.Bu şekilde hiç zorlanmadan hesap edebilirsiniz.

7. https://www.facebook.com/benzersiz.i...?fref=mentions
    Ya videodaki gibi olursa ? Tümden pufff

8. 2018 yılı için aylık brüt asgari ücret 2.029,50 TL olarak açıklandı. Böylece 2018 yılı için belirlenen yıllık brüt asgari ücret 24.354 TL’dir.

Eğer sizin yatırdığınız yıllık toplam BES katkı payı 24.354 TL ve üzerinde olursa, alacağınız toplam devlet katkısı 2018 yılı için 6.088,5 TL’yi geçemez. Bu yüzden BES ödemeniz 2018 yılı için aylık en az 2.029,50 lira ya da yıllık 24.354 lira ise siz maksimum BES devlet katkısını alıyor olacaksınız. Bu tutarın üstünde yapacağınız ödemelerin devlet katkısı açısından size bir katkısı olmayacaktır.

Sayfa 14/467 İlkİlk ... 412131415162464114 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •