RSS olarak izle

yukselc

Risk yüksekse kazançta yüksektir.

Bu yazıya oy ver
Risk yüksekse kazançta yüksektir. Bist100 endeksine yatırım yapanlar 2013 yıl sonu kapanışından 18.07.2014 1.seans kapanışına göre % 20.27 oranında kazançlı durumdalar.

[IMG]http://666kb.com/i/cq65hf5k7srs0vinq.jpg[/IMG]

Dünya borsalarındaki bazı endeksler ile karşılaştırdığımızda bist100 endeksinin performansı parmak ısırtıyor. Ancak jeopolitik gelişmeler ve 2014 06 aylık bilanço döneminin yaklaşmış olması risk alanların satışlarına neden olabilir.
Kategoriler
Kategori edilmemiş

Yorum

 1. Avatarı
  [img]http://666kb.com/i/cqaoeopg5oiguxgl2.jpg[/img]
 2. Avatarı
  Borsa yönetiminin işlem başına 1 kuruş uygulaması önemsenmedi ancak yatırımcıya ağır fatura çıkardı

  Borsa İstanbul AŞ’nin 1 Temmuz’da yürürlüğe giren yeni ücret tarifesi, özellikle adet bazında fazla işlem yapan yatırımcıların ekstrelerinin görülmesi ile yatırımcılar ve sektör çalışanlarında şok etkisi yarattı.

  Borsa İstanbul, 30 Mayıs’ta Pay Piyasasında uygulanan borsa payı oranlarını artırırken, aynı zamanda hem yatırımcının hem aracı kurumların yabancı oldukları bir uygulamaya giderek işlemlerden sözleşme başına maktu ücret alınmasına karar verdi. Maktu ücretin işlemin gerçekleşmesiyle alıcı ve satıcıdan ayı ayrı 1 kuruş olarak uygulanacağının belirlendiği kararlar 1 Temmuz’da yürürlüğe girdi. Kararlar açıklandığında taraflardan işlem başına 1 kuruş alınmasının üzerinde çok fazla durulmadı. Ancak uygulama bu ücretin çok yüksek seviyelere çıkabileceğini gösterdi. Zira bir yatırımcı 10 bin lotluk satış emri verdiğinde sadece 1 kuruş ödeyeceğini düşünüyordu. Ancak alıcı tarafında parçalanmış farklı farklı emirler olduğunda her bir emri karşılarken ayrı ayrı 1 kuruş kesildiği farkedildi. Böylece tek bir emrin yüzlerce karşılayanı olunca 1 kuruşun maliyeti farklı bir noktaya çıktı. Borsa Yatırımcıları Derneği Başkanı Veli Vilyoli, borsa yatırımcılarının henüz küçük bir kısmının, Temmuz ayına ilişkin ekstrede kesilen komisyon ve ücreti görmesiyle maktu ücretin neden olduğu maliyet artışlarının farkına vardığını belirtti. Vilyoli, özellikle adet bazında fazla işlem yapan küçük ve orta ölçekli yatırımcıların ciddi bir maliyetle karşılaşabileceklerini belirterek, yatırımcının bir emir girdiğinde bunun bir kuruş ile ücretlendirilmediğini, işlemin gerçekleşmesine göre ücretlendirilmesinin yatırımcı inisiyatifinde olmayan bir nedenden dolayı cezalandırılması, aynı zamanda girilen emirle ilgili belirsiz bir maliyet yüklenmesi anlamına geldiğini belirtti.

  [url]http://www.borsaistanbul.com/docs/default-source/piyasalar/pp-ve-gip-borsa-payi-takas-ucreti-ve-diger-ucretlere-iliskin-toplu-cizelge-1-temmuz-2014.pdf?sfvrsn=6[/url]
 3. Avatarı
  [img]http://666kb.com/i/cqf8fk9rws4se74fq.jpg[/img]
 4. Avatarı
  [img]http://666kb.com/i/cqleulcjg6hgi5ira.jpg[/img]
 5. Avatarı
  [img]http://666kb.com/i/cqlewqbn63n71oy7q.jpg[/img]
 6. Avatarı
  [img]http://666kb.com/i/cqlff1qwse0dq6uye.jpg[/img]
 7. Avatarı
  [img]http://666kb.com/i/cqswc63066pvd2ree.jpg[/img]
 8. Avatarı
  [img]http://666kb.com/i/cqwsqucrj25hz0hme.jpg[/img]