Alıntı Originally Posted by mebes Yazıyı Oku
Sn. Selka dolarda düşüncelerinize tamamen katılıyorum. Hatta öngörüleriniz olduğu içinde tebrik ederim. Yalnız borsa olayında trade edemeyenler ve uzun vade taşıyanlar büyük zararda . Özellikle devlet bankası ve çoğu hissede geçerli olan burası dip denilen noktalar insanları zarar ettirdi ve taşıma zararı yükledi. Borsa hakkında ne düşünüyorsunuz ?

SM-A720F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Sn.Mebes herşeyden parada kazanılır, zararda edilir.. Buna BORSA da dahildir.. Ben asla şuncu yada buncu değilim.. Borsada zarar olağandır... Ve şu an uzun vadeli BORSA ya yatırım yapan zararda hemde çok...

Lakin; ben şu an 3,60 lardan VAKBN topluyorum.. Diyelim ki sene sonunda doğru VAKBN 7 TL oldu USD 5,12 TL ye geldi..

O an piyasada her hisse alan kazanıyor her USD alan zarar ediyordur, işte o an siz diğerlerinin bakmadığı yöne bakabilirseniz para kazanabilirsiniz...

İnanın bana 6 TL den 100,000 USD almak o kadar kolay iken; sene sonuna doğru 5,12 TL ye kadar düşmüş USD dan 10,000 USD almak çok zordur.

Yatırımcı psikolojisidir bu... 6,15 TL den USD değil hisse akın demek bu psikolojiyi yenebilmektir. İnanın bana kesinlikle zor bir tecrübedir... Pahası ölçülemez..

BİST te gelince....

Borsa risktir.. 84,000 altı eğer 2 kapanış yapsa idik, 74,000 lere doğru süzülürdük.. O sebeple ben %25 BORSA da pozisyonlanmış %75 nakit günlük %24 faiz alıyorum..

1 USD ım dahi şu an yok...

Ama tepki geldi.. Bekliyordum.. 90,500 e kadar yolu var. 90,500 direnç geçerse yolu açık sene sonu 130,000 ini görür.. Geçemez ise yeniden 84,000 destek olur...

S400 ile yeni bir kriz 84,000 ünü kırar ve 74,000 lere getirir... 71,000 diptir.... Olasılık olarak %10 tanıyorum... Bu ihtimal gerçekleşir ve nakitte isen hayatının yatırımını yaparsın...

Bu durumlar tamamen ekonomiden ziyade SİYASİ günlük haberlere dayanır. Çünkü TR de üretim %85 USD bazlı ithalata dayanır...

Uluslararası ilişkilerimiz iyi ise ÜRETİM gücümüz Almanya ile yarışır, iyi değilse üretim gücümüz nerdeyse SIFIR olur. Onun için bizim piyasalarda yatay durum yoktur. V şeklinde finansal dünyamız vardır...

Borsa da da zamanı gelince satmak lazımdır. Portföyüne aşık olmak celladına aşık olmaktır. Bugün ben 3,90-3,80-3,70 lerden VAKBN topluyorum. Sene sonunda bu banka 8 TL ye gelirde ben satmaz izlersem;

O vakit suç BORSA DA değil bende olur...

Kıssadan hisse...

KY asla trade edemez. Ne ucuz ise onu alır ve beklersin..

Borsa asla UZUN VADELİ bir yatırım aracı değildir. DÜnyadaki hiçbir finansal sistem uzun vadeli değildir. DOW gelir 6 ay hergün %5 düşer... 2008 Global Kriz...

Zamanı gelince satarsın.... Bence BIST en uzun 3 yıllık yatırım aracıdır.. Şimdi al 3 yıl sonra devasa karla sat. AMa kar edince aşık olma... Satmasını yeri gelince bil....

Para kazanmak için değerli dostum...

"Endişeyi ucuza alıp, çoşkuyu pahalıya satacaksın..."

NOKTA.