Borsaya yatırım yapmaya karar veren kişi ne yapmalıdır ?

http://www.hisse.net/topluluk/showth...t=6549&page=13 sayfadaki 104 nolu ileti ve sonrasında yapılan LIDFA ve ilerleyen sayfalardaki diğer hisselerin analizlerine bir göz atınız. Kafa karışıklığını gördünüz mü ? Aynı verilere bakarak Hisseyi almış olanlar “süper, geleceği parlak, fiyatı ucuz” derken, hisse sahibi olmayanlar “ama…,fakat…, almalı mı? Bir de tekniğe bakalım” veee…… sonuç olarak kafa karışıklığı . 1 hisse için bu analizi yapmak için harcanan zamanı bir de incelenmesi gereken diğer hisselerin sayısıyla çarpın. Şimdi elinizi vicdanınıza koyun ve şu soruya cevap verin : “ Borsaya yeni katılan birisi böyle bir analizi yapabilecek duruma gelebilmek için kaç yılını harcamalıdır ? (Yaşar Erdinç 4,5-5 yıl diyor). Peki bu kadar analiz sonunda %100 getiri garantisi var mı? “AL-TUT-BİRİKTİR” stratejisinden daha iyi bir getiri vaat ettiğini gösteren bir veri var mı? Aldığım risk nedir? Aldığım riske karşı ne kazanacağım?

Ya da bu arkadaş internette benim yazdıklarımdan etkilenip Yaşar Erdinç’ten konuyla ilgili 3 günlük bir eğitim almaya karar verebilir; Yaşar Erdinç’in 30 yıla yaklaşan tecrübesinden, eğitime katılan diğerlerinin birikimlerine dayanarak sordukları soruların yanıtlarından yararlanarak 4,5 yıllık eğitim dönemini atlayabilir. Uygulayacağı formülün mesela %70 işlemde kazanç, %30 işlemde kayıpla sonuçlandığını, ortalama %7 kazanıp, % 5 kayıp yarattığını ; işlemlerinin standart sapmasının %8 olduğunu; sharpe oranı, beta, k-ratio vb. risk değerlendirme oranlarını ve ne anlama geldiklerini öğrenebilir. Ve vakit kaybetmeden yatırım yapmaya başlayabilir, işlemlerini yaparken bir yandan da, eğer isterse, kendini geliştirebilir.

Hem diyelim ki temel analizi öğrenmeye karar verdim, Yaşar Erdinç’ten daha iyi temel analiz yapabilir miyim? (FASWEB MALİ ANALİZ programını excelde, evde kendi başına yazan Yaşar Erdinç’ten bahsediyorum). Yani bu iş temel analiz bilmekle olsaydı Yaşar Erdinç 600 TL’ye eğitim verir miydi? Mantıklı olmak lazım…….

yazının tamamı için....
http://www.temelanaliz3.com/