Alıntı Originally Posted by TomBombadillo Yazıyı Oku
Bence bu tür yatırımlarda en büyük espri şu: Piyasada kalmak...Yani hep diyoruz ya, uzun vadeli yükselişi yakalayıp, hisseye binip tepede bırakalım..Ha işte o hiçbir zaman olmayacak ama bu tür yöntemler kullanılırsa zaten mecburen büyük yükselişlerde piyasada olacaksın, hep hissede olduğundan dolayı ve kar rakamı da uçuk seviyelere gelecek...Bence zekice tasarlanmış bir durum bu..Daha önceki temettü yatırımlarında genelde hisse ağırlık arttır ve azalt yöntemleri popülerdi...Temettü verimi, FK gibi durumlar göz önüne alınırdı ve listeler genelde belli başlı hisselerden oluşurdu..Sn drizm başka bişey anlatıyor...3 aylık dönemde hangisi iyiyse onu alırım diyor...Yani %100 hisse senedinde olup %100 bağımsız kalmak kulağa hoş geliyor..Kendi adıma sizi tebrik ediyorum..

Tabi ben sadece TV ile yatırım yapmayı doğru bulmuyorum, bu da benim tarzım...Yine kişisel müdahaleden uzak bir algoritmayı daha anlamlı buluyorumrum kendimce...Ama TV olamzsa olmaz bir kriter olacak tabi. Yani TV, aktif karlılığı, özsermaye karlılığı gibi..vs oranlara eşit ağırlık vererek oluşturulacak portfoyün daha sağlıklı olacağını düşünüyorum..Tabi program elimde olmadığı için bunu test edemiyorum şimdilik...Ama demek istediğim şu: 5 tane rasyo belirleyip her rasyoya eşit şekilde puan verip ortaya çıkacak portfoyün durumu da önemli bence..

Bir de tabi sadece rasyo ve oranlarla portföy oluşturmak için Sn drizm'e katılmadığım bir durum var...Bilanço tarihleri bu portfoyü tamamen değiştirir. Örneğin şu anda olduğu gibi bilanço açıklama dönemindeyseniz oluşturacağınız portföyün bir kısmı eski bilançoya, bir kısmı da yeni bilançoya göre olacaktır ve bu bence sağlıklı değil...Burada standardizasyon açısından bilanço açıklanma tarihi bittiği gün başlanabilir.Fakat bence daha mantıklı olanı bilanço açıklanma tarihinden 1 hafta önce portföy oluşturmaktır..Çünkü bilanço açıklandıktan sonra hisse fiyatları çok değişebiliyor....Söylediğim gibi 5 farklı rasyo ve orana eşit miktarda sayısal değer atayarak bir önceki bilançoyla işlem yapmak da uygulanabilecek bir yöntemdir..

Bir diğer konu da teknik analiz yöntemlerinden yardım almak...Fakat bu çok basit olmalı ve yine kişisel müdahaleden uzak olmalıdır..Çünkü 3 ayda 1, kişi portfoye bir miktar daha koymak isteyebilir...Yani 10 bin Tl ile başlamıştır ama 1000 TL daha sokmak istiyırdur sisteme..Peki hangi durumda bunu yapsın, hangi durumda bu ek parayı koymasın..? Şöyle yapılabilir, endeks grafiği üzerine 2 tane MAV atılır...Portföy 3 ayda 1 değişecekse bu orta vadeli bir değer olmalı...Örneğin 20-50 üssel MAV gibi...Eğer 20>50 durumunda ise portföye ek yapılabilsin, aksi durumda ana para ile devam etsin gibi...Burada önemli olan sisteme müdahale etmemek ve MAV değerleri ne söylüyorsa onu yapmak..

Tabi elimde program olmadığı için bunları test edemiyorum..Sadece fikir..

Sn drizm'e tekrar teşekkür ediyorum..
Sayın TomBombadillo ;

yapıcı eleştirileriniz için teşekkür ederim...Aşağıda verdiğim linklerdeki yazıları, zahmet olmazsa, okur musunuz? Eksik kalan yerleri sonra tamamlayayım....

https://www.temelanaliz3.com/single-...B1lsamas%C4%B1

https://www.temelanaliz3.com/single-...C3%BCkemmel-mi