Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Oylayan
344. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon 1 yıl içinde patlayacaktır, nakitte fırsat beklenmelidir

102 29.65%
  • dolar bu fiyatlarda iken, yatırım yapmak mantıklı

23 6.69%
  • faizler insin, şimdi almak mantıklı değil

21 6.10%
  • ömür boyu alacak param olmayacak

16 4.65%
  • Kira çarpanlarının uçtuğu ortamlarda ev almak doğru değildir, beklenmelidir.

130 37.79%
  • İstanbul gibi metropollerde gayrimenkül yatırımı her zaman karlı bir iş olacaktır.

52 15.12%
Sayfa 686/1014 İlkİlk ... 186586636676684685686687688696736786 ... SonSon
Arama sonucu : 8108 madde; 5,481 - 5,488 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Bloomberg de konuşuyorlar ...

- kiracınızı kaybetmeyin

-tefe/tüfe yi baz almayın

-zam yapmayın
    Bırakın kira artışını zamanında kiranızı alıyorsanız yatın kalkın böyle kiracınız var diye dua edin. Hele birde geçmiş yılların BETON goygoyuna gelmişseniz, size site içinde YATIRIM ! amaçlı aylık 400-500 TL kuru aidatı olan 1+1 bir daire kakalamışlarsa ve hala içinde kirasını doğru dürüst ödeyen bir kiracınız varsa kendinizi allahın şanslı kulu olarak görün kira artışı lafını ağzınıza bile almayın.
    Son düzenleme : umutabi; 06-12-2017 saat: 11:40.

Alıntı Originally Posted by HISIM Yazıyı Oku
    Is'te bu yuzden dibe vuramiyoruz.

ABD'de durum boyle olmadigi icin ac adam 20 dolar icin cinayet isler.

Ama bizdekinden cok daha hafif nedenlerle toplumsal olaylara varan tepkiler verir.

Ingiltere, Tv'lerde kamu duyurusu yapar, cebinizde 20 pound nakit bulundurun, bos yere olmeyin diye.
    Tabi iş dönüp dolaşıp ülkede vergisi ödenmemiş, kısa yoldan kazanç sağlayan sürüsüne insanın var olması olgusuna dayanıyor. Yoksa bırakın diğer yakın akrabaları insanların kendi anası babası bile işsiz diye kazık kadar çocuklarını doyuramazdı.

3.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Bloomberg de konuşuyorlar ...

- kiracınızı kaybetmeyin

-tefe/tüfe yi baz almayın

-zam yapmayın
    anadolu da küçük, hemen hemen herkesin birbirini tanıdğı bir şehirde kirada konutum var...tefe tüfe ne olursa olsun %10 dan fazla zam yap(a)mıyorum...bir sene de çok rica etti, hiç zam yapmadım...10 senedir kiracım bir kere bile kirasını aksatmadı...hemen hiç sorun yaşamadım diyebilirim.

son 10 yılda enflasyon ortalaması %8 ise, benim zam ortalamam da %7 filan olmuştur...ama bu sene %12 enflasyona rağmen %8 zam yaptık...ha enflasyon bir ara %6 lara düşmüştü, o zaman da %7-8 zam yapmıştık.

şunu demek istiyorum...enflasyon daki dalgalanmaları bir tarafa bırakıp uzun vadeli ortalamalarda bir zam hem kiracı, hem ev sahibi için iyidir...kirayı sorunsuz alıyorsan, bu en iyisidir.

ama hiç zam yapmamak...kusura bakma bir yıl o güzelliği yaparım..mesela adam sıkışmıştır, özel bir durumu vardır vs...ama öyle sürekli zam yapmayayım vs o kadar enayi değilim...gerekirse evimi boş tutarım.

parası olup da, enayi ev sahibi sayesinde beleşe yakın kirada oturuyorum diyor "çok akıllı" kiracılar...ben it gibi çalışıp bu birikimi yapmışım, öyle babadan deden kalmamış, ya da gecekondu arsasından gelmemiş..dibine kadar hakkımı alırım...vergimi de kuruşuna kadar veririm...ne hakkımı yediririm, ne de kimsenin hakkını yerim.

4. Bu arada şunu da belirteyim...kategorik olarak kira getirisi için ev alma olayına karşıyım...oturacağın evi al derim sadece...ama baba ocağında şehir merkezinde de bir evim olsun diyip almıştım evi...boşta durmasın diye de mecburen kiraya verdim...yani gerekirse kendim otururum, gerekirse boş tutarım...kirası benim için olmazsa olmaz değil.

son yıllarda kentsel dönüşüm rantına 100 binlerce konut milyoneri oluştu...bu evler bir nevi piyango olduğu için, sorunsuz kiracı altın değerinde şu an...bu nedenle satış fiyatına göre kiralar çok düşük...zamanla fiyatlarındaki artışlar yıllık %5 lere kadar düşecek, kiralar %10 lar mertebesinde artacak ve kira-ev fiyatı çarpanları biraz daha normalize olacak beklentisindeyim.

Ev alma yerine kirada oturmayı daha avantajlı bulan arkadaşlara şu tavsiyede bulunayım...mevcut durumda fiyatı düşürebildiğiniz kadar düşürüp, uzun vadeli tüfe bazlı kontrat yapmaya çalışın...adamın tek çaresi evi satmak olsun...bence kiralar göreceli olarak 10 yılların dibinde şu anda.

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    anadolu da küçük, hemen hemen herkesin birbirini tanıdğı bir şehirde kirada konutum var...tefe tüfe ne olursa olsun %10 dan fazla zam yap(a)mıyorum...bir sene de çok rica etti, hiç zam yapmadım...10 senedir kiracım bir kere bile kirasını aksatmadı...hemen hiç sorun yaşamadım diyebilirim.

son 10 yılda enflasyon ortalaması %8 ise, benim zam ortalamam da %7 filan olmuştur...ama bu sene %12 enflasyona rağmen %8 zam yaptık...ha enflasyon bir ara %6 lara düşmüştü, o zaman da %7-8 zam yapmıştık.

şunu demek istiyorum...enflasyon daki dalgalanmaları bir tarafa bırakıp uzun vadeli ortalamalarda bir zam hem kiracı, hem ev sahibi için iyidir...kirayı sorunsuz alıyorsan, bu en iyisidir.

ama hiç zam yapmamak...kusura bakma bir yıl o güzelliği yaparım..mesela adam sıkışmıştır, özel bir durumu vardır vs...ama öyle sürekli zam yapmayayım vs o kadar enayi değilim...gerekirse evimi boş tutarım.

parası olup da, enayi ev sahibi sayesinde beleşe yakın kirada oturuyorum diyor "çok akıllı" kiracılar...ben it gibi çalışıp bu birikimi yapmışım, öyle babadan deden kalmamış, ya da gecekondu arsasından gelmemiş..dibine kadar hakkımı alırım...vergimi de kuruşuna kadar veririm...ne hakkımı yediririm, ne de kimsenin hakkını yerim.
    Kötü kiracıya düşmeyin hem kiranızı alamazsınız hemde 1 sene adamı dışarı atamazsınız. Hukuk kiracı - ev sahibi davalarında diğer davalarda olduğu gibi yine haksıza avantaj sağlar şekilde işliyor.

6.  Alıntı Originally Posted by KaraKemal Yazıyı Oku
    k.kore'den kaçtı iltica etti japonya'ya falan diye hiç haber duymadım.. aynı şekilde iran'dan kaçarak iltica etti' haberi de duymadım.. iranlılar kitlesel halde zaman zaman türkiye'ye geldi, şah devrilince ve sonra ırak-iran savaşı döneminde.. 1990 gibi istanbul nüfusu 7 milyon falanken istanbul'da 500.000 iranlı vardı.. bi ülkeden kaçanlar hiç bir zaman alt sınıf olmaz, üst sınıf kaçar, kaçmaya onun gücü vardır, kaybedecek bir şeyleri olması lazım ki- kaybetmemek için kaçar.. suriye giib nüfusun yarıdan fazlasının göç etmek zorunda kaldığı gibi ekstrem keyys değildi iran örneği

zaten sokakta karşıdan geldiğini gördüğüm herifin iranlı mı, erzurumlu mu, yoksa gürcü mü olduğunu ayırdetmek imkansızdı benim gibi bir egeli için.. iranlıların hemen hepsi mükemmel türkçe konuştuğu için, herhangi bir kürt aksanını hemen farkedebildiğim halde iranlıda böyle aksan farkı görmezdim..

bugüne dönersek, yurtdışına avrupa'ya falan turistik gezilerde şehrin kalabalığı içinde kimin türk olduğunu/olabileceğini %80-90 tahmin edebiliyorum uzaktan.. yurtdışına gitmek lazım- bu ülke yaşanmaz oldu' korosunun seslendirenleri de aynı güruh.. hepsi çift okey boşta rahatlığına erişmiş maddi olarak, ama asgari ücretle 4 kişilik aile geçindiren kitle adına duyduğu kaygıdan ölüyor nerdeyse

bu ülkede yaşanmaz diyenler gitse, ülke rahatlar
    Borsaya kote askeri teknoloji devimizden 50 den fazla mühendis hollanda da asml diye bir şirkete gitmişler. Doğru yalan bilmem ama doğrudur herhalde ?

Ortalama 10 yıl tecrübeli mühendislermiş.

500 yıllık mühendislik tecrübesi tek şirketten çıktı tek şirkete de girdi. Kayba bakar mısınız?

Oysa çok geriye gitmeyelim 2002 - 2010 arasında aynı şirkete yüksek oranda tersine beyin göçü vardı. Devlet de teşvik ediyordu.

Biraz sığ baktığınızı düşünüyorum. Abd nin gücü, Almanyanın gücü sokaktaki halktan değil böyle yetişmiş azınlıktan geliyor. Bu azınlığı tutmak için de ülkenin yaşam kalitesi olarak çekici olması iyi maaş vermesi yenilikçi işler yapmaya gayret etmesi, hak edene hakkının verilmesi hak edemeyenlerin de haksız konumları işgal edip bu kişilerin önünü kesmemesi gibi pek çok ön koşul gerekiyor.

Hollanda gibi bir ülkede burada aldığı maaşı alan adamın yaşam standardı yükselemiyor. Tam tersi bir dünya kira, hayat zor, adaptasyon sorunu var farklı dil sorunu var ama adam gidiyor bence üzerine ciddi düşünülmesi gerekir.

7.  Alıntı Originally Posted by umutabi Yazıyı Oku
    Kötü kiracıya düşmeyin hem kiranızı alamazsınız hemde 1 sene adamı dışarı atamazsınız. Hukuk kiracı - ev sahibi davalarında diğer davalarda olduğu gibi yine haksıza avantaj sağlar şekilde işliyor.
    4 konutunda da bu belaya dusmus biri olarak yaziyorum, 10 senedir tikir tikir kirasini almis olan birine bunu anlatamazsiniz.

8.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bu arada şunu da belirteyim...kategorik olarak kira getirisi için ev alma olayına karşıyım...oturacağın evi al derim sadece...ama baba ocağında şehir merkezinde de bir evim olsun diyip almıştım evi...boşta durmasın diye de mecburen kiraya verdim...yani gerekirse kendim otururum, gerekirse boş tutarım...kirası benim için olmazsa olmaz değil.

son yıllarda kentsel dönüşüm rantına 100 binlerce konut milyoneri oluştu...bu evler bir nevi piyango olduğu için, sorunsuz kiracı altın değerinde şu an...bu nedenle satış fiyatına göre kiralar çok düşük...zamanla fiyatlarındaki artışlar yıllık %5 lere kadar düşecek, kiralar %10 lar mertebesinde artacak ve kira-ev fiyatı çarpanları biraz daha normalize olacak beklentisindeyim.

Ev alma yerine kirada oturmayı daha avantajlı bulan arkadaşlara şu tavsiyede bulunayım...mevcut durumda fiyatı düşürebildiğiniz kadar düşürüp, uzun vadeli tüfe bazlı kontrat yapmaya çalışın...adamın tek çaresi evi satmak olsun...bence kiralar göreceli olarak 10 yılların dibinde şu anda.
    Merhaba

Uzun vadeli tüfe bazlı kontrat nasıl yapılacak? Bildiğim kadarıyla kira sözleşmesi yıllık yapılıyor ardından artış başlıyor. Burada ev sahibi işler düzeldiğinde piyasa koşulları üstünde artış talep ederse kiracı ne yapabilir?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

Sayfa 686/1014 İlkİlk ... 186586636676684685686687688696736786 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •