Sayfa 73/1023 İlkİlk ... 2363717273747583123173573 ... SonSon
Arama sonucu : 8183 madde; 577 - 584 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1. Malum bankanın, ABD den ithal Türk menşeli Işığı var. Bu kalın enseli arkadaş her tv. proğramında - en iyi bilen - sıfatıyla millete pompalandı. Adam meşhur oldu ve zırvalamaya başladı. Son 2 aydır BIST diyor başka bir şey demiyor.

Ayrıca , 7-8 yıl önce yunanlıların elindeki finansbank için trakyada arazileri ipotek ederek ele geçiriyor söylentisi yayılmıştı. Aslında tam bir gayrimenkul ipotekçisi bu bankadır. Ama işini temiz yapıyor. O konuda çok pratik ve kolaylıklar sunan bankacılıkla tercihim olmuştur..

2.  Alıntı Originally Posted by Proton Yazıyı Oku
    teşekkürler. hisse vesaireden çok anlamadığıma karar verdim. biraz bekleyip altın alacağım. aylık birikimimi de zamanla dolar yapayım diyorum. etrafta çok zam var. bimde bile ürünler zamlandı çok. üç kuruş param erimesin tek derdim bu.
    bim de bile ürünler zamlandı ne demek yahu.. bim enflasyona karşı şerbetli mi.?
    bir marketin ucuz ürünler satıyor olması, enflasyona meydan okuyacağını göstermez..!!

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Faizi yükselt diyor, ama çok çok diplomatik bir dille.

Zira döviz kurundaki volatiliteyi azaltacak para politikası = sıkı para politikası.
    Tşkler..gerçekten ben bu kadar diplomatiğini görmemiştim..anlayamadım..

Zaten nominal olarak dünyanın en yüksek faizini veriyoruz..Buna rağmen bu kadar volatilite neden oluşuyor..

''para politikalarıyla Türkiye'nin şu ana kadar geldiği nokta hayli başarılı'' demeyicek o zaman..yok küresel korumacılık Türkiye'nin işini engelliyormuşta, yok MB'larına güvenip işlerini kolaylaştırmamız lazımda..ula yıllardır MB'larından gelen bol, ucuz paraya güvenip durursun ya..konuşmaya nereden baksan dökülüyor da, işin içinde birde yalakalık var tabii..

4. "Gayrimenkul ipotekçisi banka" nasıl oluyor bir açıklar mısın? Yani konut kredisi kullanıp da borcunu bitiren vatandaşın aldığı evin üzerindeki ipoteği kaldırmıyor mu sonsuza kadar?

Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku
    Malum bankanın, ABD den ithal Türk menşeli Işığı var. Bu kalın enseli arkadaş her tv. proğramında - en iyi bilen - sıfatıyla millete pompalandı. Adam meşhur oldu ve zırvalamaya başladı. Son 2 aydır BIST diyor başka bir şey demiyor.

Ayrıca , 7-8 yıl önce yunanlıların elindeki finansbank için trakyada arazileri ipotek ederek ele geçiriyor söylentisi yayılmıştı. Aslında tam bir gayrimenkul ipotekçisi bu bankadır. Ama işini temiz yapıyor. O konuda çok pratik ve kolaylıklar sunan bankacılıkla tercihim olmuştur..
    Yazdığım mesajlar şahsi görüşlerim olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5.  Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    "Kapalı ekonomi" tedbirleri sanalda vatandaş arasında telaffuz edilmeye başlandı.

Zecri tedbirler anlamında.

Şuyuu vukuundan beter demişler hani.

Bu durumda, büyük miktarda döviz çekişleri takip edebilirler... birrrrr..

Dövizi tedavül aracı olmaktan çıkarabilirler. Değerini kaldırırlar.

Bu durumda döviz büroları da kapanır.

Bankalar döviz bozmaz. vs vs...

Paz<ar günü böyle şeyler düşünmek hoş değil.
    tahtakale şimdiden çalışmalara başlamıştır.döviz yasağı başladığı anda dolar orada 15TL.

6.  Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Tşkler..gerçekten ben bu kadar diplomatiğini görmemiştim..anlayamadım..

Zaten nominal olarak dünyanın en yüksek faizini veriyoruz..Buna rağmen bu kadar volatilite neden oluşuyor..

''para politikalarıyla Türkiye'nin şu ana kadar geldiği nokta hayli başarılı'' demeyicek o zaman..yok küresel korumacılık Türkiye'nin işini engelliyormuşta, yok MB'larına güvenip işlerini kolaylaştırmamız lazımda..ula yıllardır MB'larından gelen bol, ucuz paraya güvenip durursun ya..konuşmaya nereden baksan dökülüyor da, işin içinde yalakalık var tabii..

TL faizleri oluşan volatiliteyi azaltacak kadar yüksek değil. Reel faiz geçmiş enflasyona göre eksi gelecek enflasyona göre bana göre ya sıfır ya da volatil bir biçimde eksi ile artı arasında dalgalanıyor.

Leblebicinin başta yumuşatarak gaz aldığı (hayli başarılıyız , yapısal reform yapmalıyız v.b) cümlelerinin sonunda kilit bir kelime var. İşte o kelime her şeyi yani aslında ne demek istediğini açıklıyor:

Merkez bankalarına güvenelim..........
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    "Kapalı ekonomi" tedbirleri sanalda vatandaş arasında telaffuz edilmeye başlandı.

Zecri tedbirler anlamında.

Şuyuu vukuundan beter demişler hani.

Bu durumda, büyük miktarda döviz çekişleri takip edebilirler... birrrrr..

Dövizi tedavül aracı olmaktan çıkarabilirler. Değerini kaldırırlar.

Bu durumda döviz büroları da kapanır.

Bankalar döviz bozmaz. vs vs...

Paz<ar günü böyle şeyler düşünmek hoş değil.
    -Bankaların kasasında döviz yok ki, bankalardaki döviz tevdiat hesaplarındaki döviz kredi olarak dağıtılmış durumda,öyle de olmak zorunda,banka faiz ödediği mevduatı kredi olarak plase etmek zorunda yoksa maliyeti elini yakar.Türk lirası karşılığı 637.5 milyar tl olan 160.2 milyar dolar döviz cinsinden kredi verilmiş.

BDDK ve Merkez Bankası bilançolarına baktım bütün bankaların kasasında toplam olarak sadece 13 milyar tl nakit var,bu döviz+türk lirası toplam tutar. Dolayısıyla bırakalım bankalardan döviz çekilmesini,yüklü türk lirası çekilmesini bile banka tek başına karşılayamaz.Ama bir de bankaların Merkez Bankasında munzam karşılığı olarak yatırdığı paralar var,bankaların bir sıkıntı olduğu zaman kullanabileceği paralar sadece bunlar,bir döviz talebi olduğunda ödeme kapasitesi de bunlarla sınırlı,Merkez Bankasındaki munzam karşılığı para ise 118 milyar tl,bunun kabaca % 44'ü döviz desek ,döviz cinsinden munzam karşılıkları kabaca 51.92 milyar tl,bunu da 3.98'ya bölersek kabaca 13 milyar dolar ediyor,bankaların bir panik durumunda, halkın dövize hücum durumunda kullanabileceği para tutarı bu kadar.
    - Gerisi kredi olarak dışarıda,ne kadarı geri döner tahmin yapmak zor.Çünkü şirketler uzun vadeli yatırım kredilerini sadece döviz olarak alabiliyorlar,çünkü yüksek enflasyon olduğu için ortalama türk lirası mevduatın vadesi 1.5 ay,uzun vadeli türk lirası kredi vermede mevduat ve kredi arasında vade uyumsuzluğu var.Bu yüzden alışveriş merkezi inşa eden şirketler bile uzun vadeli yatırım kredilerini döviz cinsinden almak zorunda kalıyor, sonra türk lirasına çevirerek yatırım yapıyorlar,şimdi dövizde sert yükseliş olduğunda türk lirası kazançlarını dövize çevirip bankalara ana para+faiz olarak ödemekte zorluk çekmeleri muhtemel.

Bu yüzden bütün ülkelerde düşük enflasyon seviyesi finansal istikrarın ve uzun vadeli sabit yatırımlar yapabilmenin,uzun vadeli planlama yapabilmenin en temel parametresidir.Bir ülkede enflasyon yüksekse makroekonomik dengelerde uyumu bir türlü sağlayamazsınız ve her zaman ekonominizi çıkabilecek krizlere açık halde tutarsınız.
    Son düzenleme : deniz43; 25-03-2018 saat: 16:08.

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    TL faizleri oluşan volatiliteyi azaltacak kadar yüksek değil. Reel faiz geçmiş enflasyona göre eksi gelecek enflasyona göre bana göre ya sıfır ya da volatil bir biçimde eksi ile artı arasında dalgalanıyor.

Leblebicinin başta yumuşatarak gaz aldığı (hayli başarılıyız , yapısal reform yapmalıyız v.b) cümlelerinin sonunda kilit bir kelime var. İşte o kelime her şeyi yani aslında ne demek istediğini açıklıyor:

Merkez bankalarına güvenelim..........
    Biliyoruz ki içeride reel faizin eksi olması sıcak parayı pek ilgilendirmiyor..yeter ki dolar içerde artmasın sabit kalsın..şimdi gelinen nokta itibarıyla ülke sınıra gelmeye başladı tabii, dolar artıyor..yoksa faizi arttır dolar baskılansın, eskisi gibi hem faizden hemde dolardan vole vurulsun, derdi bu arkadaşın..

Birde yalakalık için çoğul konuşmayacak o zaman, TCMB'sına güvenelim demesi lazım..

Sayfa 73/1023 İlkİlk ... 2363717273747583123173573 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •