Sayfa 10/1230 İlkİlk ... 8910111220601105101010 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 73 - 80 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

işcepten yurtdışı piyasaları takip eden var mı. bi çok aracı kurumda yabancı borsalar var ancak alt limitli. işcepte alt limit yok ancak işlemler biraz tuzlu en düşük komisyon 30 dolar. binde 2.5 . ben biraz ubisoft aldım paris borsasından. hem fiyatı artar hem bizde döviz artar diye bu alana kayıcam.

edit:
    konuya biraz göz gezdirdim mevcutta pergamon konuşuyo . pergamın bende 1 yıla yakındır var maliyetim 3.30 . pergamonun tek eksiği kendine ait hiçbişeyi olmaması.bilançosu kısa vadeli varlık ve kısa vadeli yükümlüüklerden ibaret. bankadaki mevduatlar hep müşteri hesapları. tek geliri komisyon ve gelir tablosundan görüleceği gibi gelen komisyonlar genel yönetim giderini anca karşılıyor. üretim maliyeti 0 ancak genel yönetim gideri var. karı gelen paraların vade farkından ve döviz mevduata verilen faizden geliyor. mevduat fazileri arttıkça karı artacaktır. bu sene hisse başına 1.5 liradan fazla kar vardı 1 lira kadarını dağıttılar. seneye hisse başına 1.3 falan verirse iyi. 40 milyon tl piyasa değeri var. yarıya yakını borsaya açık. zaten kişi istese de çok risk alamaz. 40 bin tl yatırsan şirketin %0.1 ini alıyosun. ben haftalık borsa dergilerine aboneyim her hafta işlem hacimlerine bakarım . bu aralar işlem hacmi iyice düştü. hacim düşünce çıkıntı hareketler olur hisse zaten b grubu .

2.  Alıntı Originally Posted by kanepe Yazıyı Oku
    Sn Tilki
    Önemli bir konu bu şirketler
    Bugün iyi yarin ne olacak sorusu
    Sanayi şirketi değiller
    Kaba tabirle iki masa iki sandalye şirketigibi
    Şirketi mal varlığı toprağı malı mülkü arazisi alt yapısı yok çoğunun
    Goldaş vardı bir zamanlar
    Battı gitti
    Yanlış algılıyor olabilirim ama
    Bana sıcak gelmiyorlar
    İçim rahat değil bu tür senetlerde
    Tabiki de riskler var. Hem de herşeyi bir anda tersine döndürecek riskler

İhracat durur şirketin bir fonksiyonu kalmaz, şirket yöneticileri müşterilerini dolandirir kaçar, şirket ihracata yönelik elde ettiği avantajları yeni kanunlar çerçevesinde kaybedebilir vs.

Bu tur riskler var.

2014 te borsaya kote olup 2015 te 34 kuruş
    2016 da yüzde 65 bedelsiz
    2017 de 40 kuruş temettü
    2018 de 1 tl brüt temettü vermesine.

Şirket sahibinin yıllarca piyasaya güven vererek iş yapmasına, Ege bölgesinde yıllarca ihracat birliklerinde başkanlık yapmasına ve en son yine ege ihracatçılar birliği başkanlığına üyelerin tamamının oyunu alarak secilmesine istinaden o riskleri aldık bakalım.

Bu arada goldaş nerdeyse altın sektöründe öncü şirket iken batmasida enterasanmis .

Tekrar belirteyim kesinlikle amacım reklam değil .

Zaten çok düşük miktarlarla tasarruf ettiklerimi borsa özelinde Petkim ve psdtc ye yatırıyorum .

Petkimin hali ortada

General Mobile 4G cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    abdülselam özatak, fethi sekin, ömer halisdemir, turgut aslan, kaşif kozinoğlu...

3.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Şu an portföyümde 8 hisse var. Alım için pusuda olduğum 2 hisse var. Kordsa ve Borusan eğer uygun fiyatlara gelirse alım düşünüyorum.

Portföydeki 8 hissemin son durumu ile ilgili özet bilgiler, belki takip edenler için faydalı olur, (her birinde 10 x tl lik alım planlamıştım, sadece petkim de planladığım alımlar tamamlanmış oldu (ilk faz için)...100x tl lim alım tamamlanmadan kotası dolan petkim de ek alım düşünmüyorum şimdilik).

Alım için en uygun olandan daha az uygun olana doğru,

Brisa: 6 tl seviyesinde önemli bir destek oluştu. Son günlerde alım tarafı hep güçlü, düşüşlere direniyor..endeks tepkilerine de pek iştirak edemiyor, bu seviyelerde güçlü eller tarafından toplandığını düşünüyorum.

Doas: Hemen hemen Brisa ile aynı özellikleri gösteriyor. uzun vadeli çok uygun fiyatlarda...otomotiv pazarı ciddi oranda daralıyor, buna rağmen güçlü kalıyor....artık diplere gelmiş gibi.

Pegasus: Daha önce görüşlerimi yazmıştım, sert hareketler yapıyor...ama bu yılın flaş kağıdı olabilecek potansiyele sahip.

Uluse: Son günlerde gün içi düşük seviyeleri görse de gün sonuna doğru toparlanıyor...güçlü eller tarafından toplanıyor görüntüsü var...bilançoda risk oluşturacak bir durum yok...2. çeyrek bilanço sonuçları ile hareketlenebilir...sağlam duruyor.

Petkim: portföyün yüz karası, en çok yabancı satışı yiyen kağıt zirveden bu yana...fiyatı tl bazında yarıya indi nerdeyse, dolar bazında üçte birlerde...eğer bizim şu an bilmediğimiz ama yabancının bildiği çok büyük bir sorun yoksa, tarihi alım fırsatı veriyor diyebilirim...1-2 çeyrek daha bilançosu zayıf gelebilir...sonrasında star rafinerisi vs güzelleşen bilançolarla patlama yapabilir...thy nin 2017 başında yaşadığı düşüşe benzetiyorum durumunu...thy de rus uçağı vs kötü bir konjontür ile 10 tl lerden 5 tl lere düşmüştü...sonra 20 ye kadar gitti..benzer bir hareket görebiliriz....ancak momentumu çok kötü, alım için uygun olsa da kademeli alım yapılmalı.

poltk: sığ kağıt, ama geleceği parlak diye düşmesine de izin verilmiyor...kenardan izliyoruz.

aksa: patron alımı olduğu için hisse yatay takılıyor...alım için şimdilik beklemede kalınmalı bence.

jantsa: düşüşe karşı iyi dirense de, hisse nin patronu ve hisse hareketlerindeki dengesizlik nedeniyle çıkışa en yakın kağıdım...kötü bir bilanço gelirse şutlayabilirim...bu nedenle önermiyorum bu hisseyi.
    Uluse kuvvetli alıcılarla 8 seviyelerinde destek bulmuş gözüküyor...bugün de ciddi alım var...incelemeye değer.

portföyümde 10x lik uluse kotasının 8x i dolmuş durumda...yani ilk faz için alımlar tamamlandı gibi benim açımdan.

4. Bakıyorum da hisse topiklerine...lanet okumalar, küfürler...hakaretler...patrona, piyasaya, düzenleyici kurumlara(spk vs) veryansınlar...spekülatörlere giydirmeler.

peki neden küçük yatırımcı kendinde hiç hata bulmuyor...bağfaş ta adam bekliyor, ölümü bekler gibi...kağıda bir bakayım dedim 15 senedir 6-14 tl bandında...bunun çoğu da 8-12 aralığında...bir yatırımcı bu hisseden ne bekler de 5-6 sene böyle bir hisseyi taşır....beklentini karşılamadı mı satacaksın, yeri geldiğinde kolu kesecek ve önüne bakacaksın.

aselsan ikincil arzı yapıldı....bir arkadaş arz öncesi kağıdın tahtasının kapanacağını bilsem almazdım dedi tahtadan,...%10 aşağıdan arzdan almak varmış...üzüldüm gerçekten.

aselsan uzaya füze fırlatabilir, hani uzaya füze mi atacak eleştirisi yanlış olabilir bu hisse için ama grafiğine bakınca 100 kat 200 kat fiyat artışları...insan bir hisseyi alırken hiç mi grağine bakmaz.

işte beklentileri iyi, devlet hazır alıcı...satış sıkıntısı yok vsvs...peki oldu ya hükümet değişti, millet ittifakı çoğunluğu sağladı, hdp de dışarıdan destek verdi...böyle bir durumda, yapacakları ilk şl kendi söylemlerine göre harcamaları kısmak..en başta da askeri harcamaları...zaten komşularla iyi olalım, vsvs politikaları.

bakın iddialı olacak biraz...dediğim şekilde bir hükümet yapılanması olur, cumhurbaşkanlığını da muhalefet alırsa aselsan seçim sonrası 1 ayda 10 tl iner...(gerçi ben 10 tl den de almam da) ha ihtimal %10 belki, ama bu riski almaya değer mi? mevcut yönetim değişmese bile illa ki kemer sıkılacak, mutlaka savunma harcamaları yine düşecek, düşmek zorunda.

ben bugün kurumlarda uzun vadeli stratejik analiz yapıldığına inanmıyorum...ya da yapılıyorsa da hatırlı müşterilere sunuluyor bu raporlar..vatandaşın haberi olmuyor...bu nedenle konjonktür analizi uzun vadeli yatırımcı olarak bizim yapmamız gerekiyor...hisse yatırımı için en önemli konu 1- fiyat, 2-konjonktür analizi

5. Brisa: portföyün ağır abilerinden...6 tl çok önemli bir destek...bugün ltını bir yokladı...burayı kırarsa 5 tl ye kadar geri gelebilir...ama ikili dip hatrına ciddi bir toparlanma da yaşayabilir buralardan...yakın takip edilmeli.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,295
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Brisa: portföyün ağır abilerinden...6 tl çok önemli bir destek...bugün ltını bir yokladı...burayı kırarsa 5 tl ye kadar geri gelebilir...ama ikili dip hatrına ciddi bir toparlanma da yaşayabilir buralardan...yakın takip edilmeli.
    Coook gaddarlar cok..
    Hic acima yok..
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,295
    Verin ulan inbeler mali diyollar...

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

8.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Verin ulan inbeler mali diyollar...

Syg,
    haha...10x tl nin 8x inin aldım...en son 6,15 den almıştım....5,5 ve 5 de x tl daha alırım...10x tamamlanmış olur...kimseyi korkutmak istemem ama endeks %10 düşerse rahat 5 tl ye gelir gibi bir görüntüsü var...6 çok önemli bir seviye.

zaten tek satıcı iş yat...ısrarla satıyor...5-5,5 aralığı çook çok güzel bir alım fırsatı olur...burayı gördükten sonra 1 yıl içinde 10 tl üzerine atmasını beklerim...5-7 arasında sürünürse de seneye bu vakitler şutlarım.

Sayfa 10/1230 İlkİlk ... 8910111220601105101010 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •