Sayfa 352/800 İlkİlk ... 252302342350351352353354362402452 ... SonSon
Arama sonucu : 6396 madde; 2,809 - 2,816 arası.

Konu: ACSEL - Acıselsan Acıpayam Selüloz Sanayi ve Ticaret A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by Anatolien Yazıyı Oku
    ... SELÜLOZ üreten değil ithal eden ve ondan CMC KİMYASALI oluşturan bir firma.

Selüloz da ülke olarak iç üretim yetersiz dışa bağımlıyız maalesef.

Dolayısıyla ithal girdi kullanan firmaların artan döviz kurlarından dolayı zorlanacağı bir süreçteyiz.

Selüloz ithalatçısı ülkeler başta Finlandiya Çin,Kanada...Ama ACELSAN daha pahallı olan Güney Afrika dan selüloz ithal ediyor.

Peki CMC(carboxy methyl cellulose) da türkiye ve Dünya pazar hacmi tüketim üretim miktarı,içte ve globalde pazar lideri ülkeler,

Türkiye nin bu pazardaki payı vs gibi konulara eğer ilgiliyseniz araştırın derim önce.
    Sayın Anatolien @ ustaların ustası foruma hoş geldiniz şeref verdiniz inanın sizi burada görmek beni çok sevindirdi sevgili dostum senin çok emeğini gördüm bu kağıtta olmayabilirsin ama ben buradayım ara sıra gelip fikir beyan edersen çok memnun olurum sevgi ve saygılarımı sunar sağlıklı günlerinizin olmasını dilerim tekrar hoş geldiniz lütfen ara sıra buraya uğrayıp beyin açıcı fikirlerinizi beyan ediniz.

2.  Alıntı Originally Posted by gameover46 Yazıyı Oku
    Sayın Anatolien firma kapa açıklama gönderdi ne demek istediğinizi anlayamadım. Adamlar full tam kapasite çalışıyoruz diye duyurdular. Afrika’dan alsalar ne olur? Zaten %75 ihracat yapıyor. Döviz girdi döviz çıktı. Ne zararı var firmaya. bir bildiğiniz varsa paylaşın lütfen. Hepimiz aynı gemideyiz. YTD
    ...İhracat oranı yüksek doğru ama isterseniz kısa özet bilgilendirmeden sonra sektörün Türkiye de ve Dünya da genel durumu nedir?

CMC ürününün kullanım alanları ve geleceği vs Pazardaki rakipler üzerine daha detaylı bir çalışmam vardı paylaşayım.

Hisse fiyatıyla alakalı olmayan tamamen objektif olumlu-olumsuz yönleriyle konuyu analiz etmek gerek.

Hisse sığ ve toplu ise temelden bağımsız spekülatif fiyatlamalar olabilir konumuz bu değil.

Kimya sektöründe bir süre çalıştığımdan dolayı özel bilgiler de vermek istiyorum.

Firmanın genel hasılatında Deterjan sektörü önemli meblağ tutuyor.Ama toz deterjanda sıvı deterjanda kullanılmıyor ve dünyada son yıllarda hızla sıvı konsantre deterjana geçiş var özellikle gelişmiş ülkeler hatta biz de bile kurumsal anlamda hastane gibi büyük tüketimi olan yerlerde konantre sıvı deterjan tercih ediliyor.

Toz deterjanı halen kullanan ülkeler bazı Doğu avrupa balkan ülkeleri ile Afrika ve ortadoğu.Bu husus Deterjan sektörü için gelecekte büyüme değil giderek daha az tüketim demek .Negatif bir durum.

İç piyasada 5 firma var CMC üreten yıllık 50 ton üretimleri vardı 2016 yılında.Şimdi biraz fazla olabilir.ACELSAN ilk 5 firma içinde sonlarda yıllık üretim 12 tona çıkarsa.Bu yıl sanırım 7-8 ton satış yaptılar.

İç pazarda deetrjanda kullanılan CMC tüketiminde ÇİN menşeili ürün daha tercih ediliyordu,fiyat avantajıyla.

Ama salgın sonrası yaptığım araştırmada Çin den hammadde girişi aksadığından boşluğu yerli firmaların karşılamaya çalıştığı şeklinde.Bu da ilk çeyrek bilança karlılığını artıran unsur.Olumlu tarafı da bu kısa vadede.

Şİmdilik Kimya Deterjan sektörünü ele aldık genel bir resmini ortaya koymaya çalıştım.

Vakit bulursam talep edilirse diğer sektörlerdeki ve global pazarların durmu hakkında analize devam edebilirim.

3.  Alıntı Originally Posted by HORASANLI Yazıyı Oku
    Sayın gameover46@ kroktuğum başıma geldi

Sayın Anatolienin yazısını olumsuz algılayıp tavır konulacağı aklımdan geçti ,çünkü kağıdı öven bir yazı değildi,

şimdi buraya dikkatinizi çekmek isterim sayın Anatolien bu forumlarda yazan benim tanıdığım en objektif ve en bilinçli yatırımcıdır ben 35 yıllık borsacıyım halen çoğu zaman özelden ondan bilgi alırım onun burada yazması çok ama çok büyük şanstır ,çok bilgilere hakimdir , şimdi benim kağıttan ayrıldığımı düşünebilrsiniz böyle yazdığım için asla ayrılmadım uzun vadeciyim ancakkkkkkkk dediğim gibi Anatolen bir şey yazıyorsa asla art niyet yoktur yatırımcı dostudur ,bir çok kimsenin göremediklerini görebilendir ,ondan soru sorarak yararlanabirisiniz düzeyli yazışırsak ondan çok şeyler öğreniriz eğer darıltmazda burada yazmasına taş atmazsanız iyi olur hepimizin yararına olur ,
    Sayın Horosanlı kesinlikle arkadaşınızın değerli fikirlerinden ben şahsım adıma faydalanmak isterim yanlış anlamadım hatta varsa bir bildiği aydınlatmasını istedim. Teşekkürler tüm forma katkı sağlayan değerli arkadaşlara. YTD

4. bence koltuktan vermeyin, kimse usta degil.kalabalik yapmayin, sirketinhaberleri kapta var. gecmis bilancolarida belli.. stratejik bir sirjet burda usta varsa sen besin cirakmi.

5.  Alıntı Originally Posted by Anatolien Yazıyı Oku
    Hisse sığ ve toplu ise temelden bağımsız spekülatif fiyatlamalar olabilir konumuz bu değil.
    Şirketlere yatırım yapan insanların %90'ının anlamadığı konu tam da bu. Hisseyi pahalı bulduğumuzu söylüyoruz ama iki tavan yaptı. Sanki biz günlük yorum yapıyoruz.

6. bir ara silverde ki oyunu burda sergilemeyin..silver batik sayilan bir sirket..bu sirket steatejik ve temettu veren bir sirkettir..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Anadolu
    Gönderi
    5,046
    Sn. Anatolien, Bilgiler için Sağolun...Acselin üretiminde Konsantre deterjan yok anlaşılan...

8.  Alıntı Originally Posted by Anatolien Yazıyı Oku
    ...İhracat oranı yüksek doğru ama isterseniz kısa özet bilgilendirmeden sonra sektörün Türkiye de ve Dünya da genel durumu nedir?

CMC ürününün kullanım alanları ve geleceği vs Pazardaki rakipler üzerine daha detaylı bir çalışmam vardı paylaşayım.

Hisse fiyatıyla alakalı olmayan tamamen objektif olumlu-olumsuz yönleriyle konuyu analiz etmek gerek.

Kimya sektöründe bir süre çalıştığımdan dolayı özel bilgiler de vermek istiyorum.

Firmanın genel hasılatında Deterjan sektörü önemli meblağ tutuyor.Ama toz deterjanda sıvı deterjanda kullanılmıyor ve dünyada son yıllarda hızla sıvı konsantre deterjana geçiş var özellikle gelişmiş ülkeler hatta biz de bile kurumsal anlamda hastane gibi büyük tüketimi olan yerlerde konantre sıvı deterjan tercih ediliyor.

Toz deterjanı halen kullanan ülkeler bazı Doğu avrupa balkan ülkeleri ile Afrika ve ortadoğu.Bu husus Deterjan sektörü için gelecekte büyüme değil giderek daha az tüketim demek .Negatif bir durum.

İç piyasada 5 firma var CMC üreten yıllık 50 ton üretimleri vardı 2016 yılında.Şimdi biraz fazla olabilir.ACELSAN ilk 5 firma içinde sonlarda yıllık üretim 12 tona çıkarsa.Bu yıl sanırım 7-8 ton satış yaptılar.

İç pazarda deetrjanda kullanılan CMC tüketiminde ÇİN menşeili ürün daha tercih ediliyordu,fiyat avantajıyla.

Ama salgın sonrası yaptığım araştırmada Çin den hammadde girişi aksadığından boşluğu yerli firmaların karşılamaya çalıştığı şeklinde.Bu da ilk çeyrek bilança karlılığını artıran unsur.Olumlu tarafı da bu kısa vadede.

Şİmdilik Kimya Deterjan sektörünü ele aldık genel bir resmini ortaya koymaya çalıştım.

Vakit bulursam talep edilirse diğer sektörlerdeki ve global pazarların durmu hakkında analize devam edebilirim.
    Çok teşekkürler devam edin lütfen. Faydalı her türlü bilgiye açığız. Kağıt pahalı ucuz kısmına yatırımcı kendi karar verir nasıl olsa. 🖐👏👏👏

Sayfa 352/800 İlkİlk ... 252302342350351352353354362402452 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •