Sayfa 104/999 İlkİlk ... 45494102103104105106114154204604 ... SonSon
Arama sonucu : 7985 madde; 825 - 832 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1. TL faizlerindeki düşüşte dövize olan talebin etkisi oldugunu düşünüyorüm. Döviz, tl ile alınıyor ve vadesi gelen bir paranın mudisi yüzde 20 küsür faiz istemek yerine tl'sini bankaya yuzde 2-yüzde 5 arası bir faizle bırakmış oluyor. Bu şekilde bankalarin elinde yüzde 2-yuzde 5 arası maliyetle borçlanılmış para (tl) çoğaldığından, tl mevduatlara teklif ettikleri oranlar da zaman içinde azalıyor.

Aslında bankalar bu durumda dövizdeki artış riskini göze alıyor görünüyor (veya mevcut
    döviz talebi buna zorluyor). Döviz kurları stabil olduğu sürece bankalar açısından kayıp riski olmadığı gibi döviz kurlarındaki düşüşün ya da stabilitenin zamana yayılmasi ekstra kazanç getirecektir. Ancak stabilitenin bozulmasi bankaların kazançlarının azalmasına yol açar.

Burada yanlış anlaşılmaması gereken bir husus vardır; tl faizlerindeki düşüsün ana nedeni döviz talebi degildir. Ana neden sıkı para politikası, kredi talebinin azalmasi vb. etkenler olabilir. Ayrıca hem tl mevduat talebi hem de döviz talebinde tl ve döviz, bankacılık sistemi içinde kalmaya devam etmektedir. Ancak yukarıda izah ettiğim gibi, birden fazla para birimi kullanan ülkelerde ilk para biriminden diğerlerine geçiş, ilk para birimine olan banka talebini düşüreceginden (zaten ilk para birimini, yani tl'yi, ucuza bulabildiğinden) faizine de etki ederek düşmesine yardımcı olabilmektedir.

2. saç sakal yıkama kil maske 50 tl düz hesap yapmış berber

hisse.net kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,392
     Alıntı Originally Posted by blue70 Yazıyı Oku
    Berbere ne veriyorsunuz?kesme+yikama
    Adam tarife asmis 50 TL diye ama muhtemelen uygulayamiyor.
    Ben 6 aydir tip dahil 50 TL kredi kartindan cektiriyordum..
    Kendi zammimi kendim yapiyorum hep.
    Yilbasinda enf %20 oldu dedim ve 60 TL cektirmeye basladim ki adam cok mutlu oldu.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,392
     Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    saç sakal yıkama kil maske 50 tl düz hesap yapmış berber

hisse.net kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi
    Su ana kadar omrumde bi defa olsun berberde sakal tradi olmadim.
    Baska birisinin elinde bir ustura ile bogazima degmesine dayanamiyorum ama dayanabilenlere de gipta ediyorum.
    Godfather filmindeki berber sahnesi geliyor aklima ve bir tuhaf oluyorum.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

berberi yunanıstanda olan bile vardı bir zamanlar.ogle yemeğine londraya gıdenlermı istersin...peki ya şimdi

6.  Alıntı Originally Posted by KontrAnaliz Yazıyı Oku
    TL faizlerindeki düşüşte dövize olan talebin etkisi oldugunu düşünüyorüm. Döviz, tl ile alınıyor ve vadesi gelen bir paranın mudisi yüzde 20 küsür faiz istemek yerine tl'sini bankaya yuzde 2-yüzde 5 arası bir faizle bırakmış oluyor. Bu şekilde bankalarin elinde yüzde 2-yuzde 5 arası maliyetle borçlanılmış para (tl) çoğaldığından, tl mevduatlara teklif ettikleri oranlar da zaman içinde azalıyor.

Aslında bankalar bu durumda dövizdeki artış riskini göze alıyor görünüyor (veya mevcut
    döviz talebi buna zorluyor). Döviz kurları stabil olduğu sürece bankalar açısından kayıp riski olmadığı gibi döviz kurlarındaki düşüşün ya da stabilitenin zamana yayılmasi ekstra kazanç getirecektir. Ancak stabilitenin bozulmasi bankaların kazançlarının azalmasına yol açar.
    Bu yoruma tam olarak katılamıyorum. Banka %4 faiz verdiği döviz mevduatını TL kredilerin fonlanmasında kullanmak isterse bunu mutlaka swap yapmak zorunda. Yoksa açık pozisyon taşımış olur. Bu da BDDK'nın tebliğlerine göre kanunen yasak veya çok dar limitlerde izin veriliyor. Yani %4 ile borçlandığı dövizi TL Kredi vermek istiyorsa %25 swap faizi ödeyerek TL'ye çevirmek zorunda. Yani bu işlemin maliyeti %4 döviz faizi + %25 TL swap faizi - %2 civarı swap işleminden dolayı elde edilen döviz faizi şeklinde özetlenebilir. (Kabaca efektifte %2 döviz faizi + %25 swap faizi)

Bunu yapmaz ise açık pozisyona girmiş olur. 2001 yılındaki bankacılık krizinden sonra bankaların açık pozisyon taşımalarına izin verilmiyor.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

7. %100 Getiri Yazan Akportföy Olan Fon Dikkatimi Çekti Kullanan Varmı?

Son düzenleme : NewsTR; 27-01-2019 saat: 15:28.
    Paylaşımlarım Yatırım Tavsiyesi Değildir

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Bu yoruma tam olarak katılamıyorum. Banka %4 faiz verdiği döviz mevduatını TL kredilerin fonlanmasında kullanmak isterse bunu mutlaka swap yapmak zorunda. Yoksa açık pozisyon taşımış olur. Bu da BDDK'nın tebliğlerine göre kanunen yasak veya çok dar limitlerde izin veriliyor. Yani %4 ile borçlandığı dövizi TL Kredi vermek istiyorsa %25 swap faizi ödeyerek TL'ye çevirmek zorunda. Yani bu işlemin maliyeti %4 döviz faizi + %25 TL swap faizi - %2 civarı swap işleminden dolayı elde edilen döviz faizi şeklinde özetlenebilir. (Kabaca efektifte %2 döviz faizi + %25 swap faizi)

Bunu yapmaz ise açık pozisyona girmiş olur. 2001 yılındaki bankacılık krizinden sonra bankaların açık pozisyon taşımalarına izin verilmiyor.
    Bazı ekomistlerin dikkat çektiği dolarizasyon tehlikesinin bir ayağı hocam.

Sayfa 104/999 İlkİlk ... 45494102103104105106114154204604 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •