Sayfa 1066/2151 İlkİlk ... 66566966101610561064106510661067106810761116116615662066 ... SonSon
Arama sonucu : 17201 madde; 8,521 - 8,528 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Bunları yaptıktan sonra iktidar olsan veya ülkenin hepsi senin olsa neye yarar.
     Alıntı Originally Posted by EGEDUK Yazıyı Oku
    Benim anladığım Haziran Temmuz 2022 aylarında erken seçim olacak.
    Seçim tarihine kadar da kurları 9,75-10,50 seviyelerine çekip stabil tutacaklar.
    Ama MB rezervlerinden, ama Zorunlu Karşılıklardan, ama Azerbaycan, Katar, BAE ile yapılacak swap paraları ile döviz stabil tutulacak. Aşağıdaki haberde belirtildiği üzere Maliye sopası ile ürün fiyatları kontrol altına alınacak ve TÜİK enflasyonunda düşüş sağlanacak. Asgari ücrete yapılan zamın benzeri memur ve emeklilere yapılarak, 3600 ek gösterge ve EYT düzenlemeleri ile bahar havası estirilecek erken seçime gidilecek.
    Benim okuduğum ve anladığım bu.

https://www.birgun.net/amp/haber/bak...-sopasi-370675
    Redmi Note 7 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by imperial Yazıyı Oku
    Sayın Deniz43 öncelikle çalışmalarınız için teşekkürler..
    Benim merak ettiğim bundan sonra Mb rezervlerinden daha ne kadar satış yapabilir. Bunun fiiliyatı tahmininizce ne kadar milyar dolardır? Saygılar..
    Perşembe günü itibariyle:

(+) 24,463,615 milyar dolar altın varlık;(-)90,275,943 milyar dolar döviz yükümlülük=(-)65,812,329 milyar dolar merkez bankası net döviz rezervi vardı.

-Merkez bankasının altın varlığını satıp karşılığında döviz alabilmesi için yurt dışında satması gerekiyor,iç piyasada TL verip dolar satın almak ile ,altın verip dolar satın almak arasında bir fark yok her ikisi de doları fırlatır.
    Yurt dışında ise ancak Londra Metal Borsası gibi işlem hacmi yüksek bir borsada altınlarını takasa koyup satış yapabilir,satışı dövizi anlık olarak satması gibi kolay değil.

-Döviz satışına gelinirse ise şu anda nette merkez bankasının (-)90,275,943 milyar dolar döviz borcu var,kendisine ait brüt rezervlerden ne kadar daha satıp,döviz borcunu daha da yükseltebilir.
    Merkez Bankasının altın hariç brüt döviz rezervleri 78.367 milyar dolar:
    Orada vitrinde gözüküp ama pratikte satılamayacak kalemler var:

Ana kalem olarak,Yabancı merkez bankalarından gelen swaplar 12.5 milyar dolar,ve IMF SDR çekme hakkı 7.8 milyar dolar= toplam 20.3 milyar dolar, "daha çok" vitrin malzemesi olarak değerlendirmek lazım,bilançosunda bir miktar da hazinenin ihraç ettiği döviz ve altın cinsi tahviller var.
    Geri kalan kısmı,-zorunlu karşılıkların hepsi dahil- satmaya engel bir durum yok.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Şu anda dolar 11.5 TL civarında,kısa bir zaman önce 18'li seviyeleri gördüğü için,özellikle daha önce "treni kaçırdığını düşünenler için" bu seviyeler uzun vadeli perspektif için oldukça cazip gözüküyor.Yukarıda yazdım,geçmiş dönemlerde de aynı bu şekilde bir reaksiyon gelmiş,bu nedenle şaşırtıcı değil.

Yılbaşında doların adil değeri 8.5 TL idi,Şu anda enflasyon %58,yüklü zamlarla yılı tahminen %65 civarında enflasyon ile kapatacağız.
    ABD'nin enflasyonu %6.8,Euro bölgesinin %4.9,ortalaması %5.85,kabaca %6 alalım.

8.5*1.65/1.06=13.2 TL,sadece ekonomik kriterlerle 13.2 TL adil değer gözüküyor,ama üstüne siyasi riskleri,ülke kredi notunu ve yüksek riski ifade eden cds puanımızı da dikkate alınınca 18 TL köpük değer ama,1usd için 14-15 TL bandı makul değer olarak gözüküyor.Bu nedenle 11.5 TL seviyelerinden ve daha alt seviyelerden kademeli olarak dolar ya da diğer dövizlerden almak cazip gözüküyor.
     Alıntı Originally Posted by Baygeorge Yazıyı Oku
    Sn Deniz 43 , Genelde kimse bu tip saçma bir tahmin yapmak istemez ama
    velev ki dost muhabbeti bu yaptınız. Ocak sonuna kadar Döviz tahmininiz ne olurdu ?
    Ne olacağı çok sayıda değişkene bağlı,ama rekabetçi bir döviz kuru hala isteniyorsa ne olması gerektiği aşağı yukarı belli.Çok yüksek enflasyon ,"rekabetçi kur " seviyesini de oldukça yukarı itmiş durumda.

Rekabetçi kur derken sadece bölgeler arası enflasyon farklarına bakmamak lazım,verimlilik artış oranlarına da bakmak lazım,verimlilik artışıyla diğer ülkeler daha ucuza üretim yapıyorsa rekabet dengesini korumak için döviz kurlarının da ona göre ayarlanması gerekiyor.(Verimlilik artışı için, teknolojik yatırımlar,üretimde innovasyon,nitelikli işgücü için eğitim kalitesinin yükseltilmesi gerekiyor)
    ABD'de 2008 başından bu yana %21.7(112.279/92.258),Euro bölgesinde %10.3(104.3/94.6) kur paketi ortalamasına göre %16 verimlilik artışı sağlanırken,bu artış Türkiye'de sıfır olmuş.

https://tr.sputniknews.com/20200107/...040977133.html

Dolayısıyla eğer ekonomi yönetimi bizim arzumuz "rekabetçi kur" diyorsa şu anda doların 14-15 bandından düşük bir seviyede olmaması,ve her ay bölgeler arası enflasyon farkı kadar ayarlanması gerekir.

Ocak sonu itibariyle muhtemelen çok daha yüksek döviz kuru seviyelerini göreceğiz, çünkü hem enflasyon şu anda olan seviyelerin üzerinde olacak,hem yabancılar noel ve yılbaşı tatilinden dönüp piyasa işlemlerine aktif olarak katılacak,hem de ABD'de yıllık enflasyonun %7'ler bandına gelmesiyle,Ocak ayı sonu toplantısında(26 Ocak) Fed'den daha agresif mesajlar küresel piyasalarda dalgalanma yaratacak.
    Son düzenleme : deniz43; 26-12-2021 saat: 07:54.

4.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Yazdığınız şekilde olur, temettü planınız yoksa öyle yapın, ben de böyle yapmayı tercih ediyorum daha pratik buluyorum. avantajı viop komisyonları hisse komisyonlarına göre daha düşüktür, dezavantajı bir belki iki ay sonrasına kontrat alabilirsiniz (üç aylık kontrat da oluyor ama hiç likit değildir sağlıklı fiyat oluşmaz), dolayısıyla vadesi geldikçe satıp yenisine taşımanız gerekir pozisyonları. Şüpheniz varsa çok küçük meblağla iki üç ay deneyin kendiniz tecrübe edin alışınca sonra artırırsınız, bakarsınız planladığınız gibi oluyor mu diye, en sağlıklısı bu olur.
    cevabiniz icin tesekkur ederim, banka hisseleri ile yapmayi planliyorum, AKBNK, GARAN, YKBNK, ISCTR hepsinden %25 seklinde. Bir sonraki aya tasimak icin en guzel zaman ayin son gunu mudur yoksa 3-4 gun oncesimidir?

5.  Alıntı Originally Posted by sk166 Yazıyı Oku
    cevabiniz icin tesekkur ederim, banka hisseleri ile yapmayi planliyorum, AKBNK, GARAN, YKBNK, ISCTR hepsinden %25 seklinde. Bir sonraki aya tasimak icin en guzel zaman ayin son gunu mudur yoksa 3-4 gun oncesimidir?
    Ben son güne bırakmıyorum genelde, iki hafta kala fiyat takibine başlıyorum, iki vade arasındaki fiyat farkı aylık faiz getirisi kadar olmalıdır, yüksekse bekliyorum, normalse veya daha düşük yakalarsam hemen aktarıyorum.

6.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Yayınlanan son BDDK verisine göre,Salı günü döviz fiyatının düşüşünü fırsat bilen yurt içi yerleşiklerin döviz tevdiat hesaplarını 1.368 milyar dolar arttırdıklarını görüyoruz.
    Merkez Bankasının net döviz rezervlerinin Çarşamba günü 1167 milyon dolar,Perşembe günü ise 222 milyon dolar toplamda ise 1389 milyon dolar arttığını görüyoruz.Cuma gününün rakamını ise Pazartesi günü görebileceğiz.

-Eğer reeskont kredilerinden merkez bankasına bir döviz giriş olmadıysa ,şu ana kadar kur korumalı mevduatlar için açılan hesapların toplamının 1389 milyar dolar olduğunu söyleyebiliriz,reeskont kredilerinden bir giriş varsa o zaman daha az.
    -Öte yandan merkez bankası döviz satışlarına Çarşamba ve Perşembe günleri de devam ettiyse o zaman açılan hesap tutarının biraz daha fazla olduğunu ama bu fazla kısmın merkez bankası tarafından satıldığını anlayacağız.

Gerçek kişiler döviz tevdiat hesaplarının 163.7 milyar dolar,toplam döviz tevdiat hesaplarının 261.0 milyar dolar olduğu düşünülürse kabaca açılan 1.4 milyar doların çok düşük bir rakam olduğu söylenebilir.
    Sn. Deniz yukarıdaki hesabı yapmıştı,
    Cumhurbaşkanı cuma 15:30'da şunu söylemiş : "Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün katıldığı televizyon canlı yayınında ‘Kur Korumalı TL Mevduatı’na ilişkin olarak, “Programın açıklanmasından beri Türk Lirası mevduatlar bugün saat 15.00 itibarıyla 23.8 milyar liranın üzerinde arttı ve ivmelenerek artmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı."
    Yani yaklaşık 2 milyar dolar ediyor. MB nin programın duyurulmasiyla üç günde 7 milyar dolar sattığını düşünürsek bu hesaplarla o miktarı geri rezervine koyabileceği bile şüpheli. Benim tahminim 3-5 milyar dolar gibi dengelenir bu yeni mevduata olan talep.

7. Birkaç yerde dolar kuru hedefi 9 lira diye gördüm, oraya indirebilirler mi bilmiyorum ama imkanları varsa bile bence indirmemeliler, daha önceki verirlerden biliyoruz ki kurun düşüşü döviz hesaplarını artırıyor, kurun düşmesiyle bu son çıkışta dövizi olmayıp da tırnaklarını yiyerek seyredenlere (hala almadilarsa) fırsat verilmiş olur, kur düştükçe dolarizasyon bence daha da artacaktır.

Bence yapılması gereken kuru buralarda tutup enflasyon kadar artışına müsade etmektir. Elbette akıl mantık dinlemeyen bir piyasa ve kripto para gibi fiyat hareketleri var, ne desek boş.

Varlığının üçte ikisi dolar ve altında olan biri olarak geçen hafta yediğim zararı unutmayacağım, piyasa koşullarında olsa sorun etmem ama gece gece piyasa kapalıyken yangından mal kaçırır gibi kurun 18.3 ten 10.3 lere düşürülmesi yutulacak lokma değil. Durumu değerlendirebilmek için büyük bir zararla kol kesmek zorunda kalmıştım. Şimdi kararımı verdim, sattıklarımı bu hafta sakin sakin tekrar yerine koyacağım, kur daha da düşerse ya da sabit devam ederse zamanla pozisyon artırmaya devam edeceğim. Kendi düşüncelerimi yazdım, lütfen tavsiye olarak almayın herkes kendi kararını versin, ne olacağını bilsem geçen haftaki zararı görmezdim.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,716
    eger Turkiyenin yapısal sorunlarında bir çözüm çabası varsa kamuda harcamalarda tasarruf varsa yada yapılmaya başlanmışsa, enflasyonda kalıcı bir düşüş görülüyorsa, hukuk kuralları her kesime aynı şekilde ve adil uygulanıyorsa, ifade özgürlüğü herkese varsa, vatandaşın altın yada usd cinsi varlıkları almasının önü kendiliğinden kesilir..eğer bu unsurlarsan hiçbirinde iyileşme yoksa usd ve altındaki düşüşler vatandaşın kendini korumaya devam etmesi için çok güzel bir alım fırsat oluşturacaktır. yapılanlar kısa vade işe yarar gibi gözükse de uzun vadede daha yıkıcı olarak dönecektir.

Sayfa 1066/2151 İlkİlk ... 66566966101610561064106510661067106810761116116615662066 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •