Onemli Gunler Banner
Sayfa 1067/2155 İlkİlk ... 67567967101710571065106610671068106910771117116715672067 ... SonSon
Arama sonucu : 17234 madde; 8,529 - 8,536 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Birkaç yerde dolar kuru hedefi 9 lira diye gördüm, oraya indirebilirler mi bilmiyorum ama imkanları varsa bile bence indirmemeliler, daha önceki verirlerden biliyoruz ki kurun düşüşü döviz hesaplarını artırıyor, kurun düşmesiyle bu son çıkışta dövizi olmayıp da tırnaklarını yiyerek seyredenlere (hala almadilarsa) fırsat verilmiş olur, kur düştükçe dolarizasyon bence daha da artacaktır.

Bence yapılması gereken kuru buralarda tutup enflasyon kadar artışına müsade etmektir. Elbette akıl mantık dinlemeyen bir piyasa ve kripto para gibi fiyat hareketleri var, ne desek boş.

Varlığının üçte ikisi dolar ve altında olan biri olarak geçen hafta yediğim zararı unutmayacağım, piyasa koşullarında olsa sorun etmem ama gece gece piyasa kapalıyken yangından mal kaçırır gibi kurun 18.3 ten 10.3 lere düşürülmesi yutulacak lokma değil. Durumu değerlendirebilmek için büyük bir zararla kol kesmek zorunda kalmıştım. Şimdi kararımı verdim, sattıklarımı bu hafta sakin sakin tekrar yerine koyacağım, kur daha da düşerse ya da sabit devam ederse zamanla pozisyon artırmaya devam edeceğim. Kendi düşüncelerimi yazdım, lütfen tavsiye olarak almayın herkes kendi kararını versin, ne olacağını bilsem geçen haftaki zararı görmezdim.
    çok haklısınız üstadım ... piyasa koşulları ortadan kaldırıldı ... mesela geçen sene viopta akşam seansında gram altın vadelileri bulunuyordu... ancak artık onlar da kaldırılmış.. en azından o şekilde zarar biraz azaltılabilirdi.. sorsanız hisseler için bile akşam seansı planlanıyor
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

https://twitter.com/tarimyazari/stat...7bCyoVPfA&s=19

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Perşembe günü itibariyle:

(+) 24,463,615 milyar dolar altın varlık;(-)90,275,943 milyar dolar döviz yükümlülük=(-)65,812,329 milyar dolar merkez bankası net döviz rezervi vardı.
    Geri kalan kısmı,-zorunlu karşılıkların hepsi dahil- satmaya engel bir durum yok.

deniz hocam daha önce merkez bankası vadeli opsiyon(VİOB)'da şansını denedi maalesef zararla çıktı
    Bakalim bu defa ne kadar kar yada zarar yapacak.

500 bin kontrat civarıydı, 170 binini geri almış.
    DOLAR aşağıya düştükçe Short pozisyonunu kapatıyor.

bu yapılanlarıda görebiliyormuyuz

4. Ibrahim M. Turhan Merkez Bankası'nın döviz pozisyonu gerçekte ne kadar?

Eksi rezerv olur mu?

23 Aralık verisiyle, herkesin anlayabileceği şekilde.

NOT: Rakamları milyar dolar olarak okuyun lütfen.

Ticaret yapan işyeri sahibi akşam dükkanı kapatmadan önce dalgın dalgın kasaya bakıyordu.
    Yanında çalışan delikanlı sordu:
    Usta, hayırdır ? Çok dertli görünüyorsun, bir sorun mu var?

İş yeri sahibi cevap verdi:
    Kasanın durumu iyi değil evladım.

Delikanlı kasaya baktı ve dedi ki:
    İyi de usta, bak kasada 121 lira 80 kuruş para var. Çok şükür, iyi durumdayız.

İşyeri sahibi;
    Doğru. Sen bakınca kasada nakit var görünüyor ama bu paranın içinde benim piyasadan aldığım borçlar da var. Borcumuz 124 lira 20 kuruş.

Aaa, bak o zaman haklısın usta. Bizim kasa aslında 2 lira 40 kuruş açık vermiş. Ne yapalım, olsun. Nasıl olsa ticaret devam ediyor. Para, mal dönüyor. Çıkarırız evelallah. Sen dert etme.

Nasıl dert etmeyeyim? Hatırlasana, komşu dükkanlar bize emanet para bırakmıştı. O da var

Biz elimizde kalan ve satılmayan malları (TL) teminat olarak verdik de bize geçici olarak ve emaneten para verdiler. İstediklerinde paralarını verip malları geri almamız gerekiyor.

Bu takas (swap) işlemiyle aldığımız emanet para ne kadar usta ?

63 lira 60 kuruş evladım.

Delikanlı heyecanlanır.
    Ne diyorsun sen usta ? Borçlar ve takas emanetleri düştükten sonra kasamız 66 lira açık mı veriyor ?

Bu açığın 21 lirası hatır çeki sayılır. Aramızda hısımlık var. Onlar geri istemez ama geri kalanı piyasaya. Gerçi piyasa da hemen boğazımıza sarılmaz.

İyi ama usta alacaklıların kendileri paraya ihtiyaç duyarsa ya da senin böyle her gün para harcamandan endişeye kapılıp alacaklarının bir kısmını kapamamızı isterlerse ne yapacağız ? Hem bu hatır çeki verenlere karşı boynumuz eğik olmaz mı ?
    Keşke yapmasaydın be usta, keşke!

Yukarıdaki metinde;

Kasadaki para: Merkez Bankası döviz varlıkları

Piyasaya borçlar: Döviz yükümlülükleri (bankaların Merkez Bankası'ndan alacakları)

Takas emaneti: Merkez Bankası'nın swap işlemleri

Hatır çeki: Diğer ülke merkez bankalarıyla devletler arası yapılan swaplar

sn.deniz 43,

FED onumuzdeki yıl agresiflesecek , 2 veya 3 faiz artımı yapacak. Bunu kendisi de söyledi , piyasa da artık bu beklentide.

Yabancılar, DiBS tahvil de hemen hemen sıfırlar. Bist de de tarihi düşük seviyelerde.

Bu durum , gelişmekte olan ülkeler arasında olan ülkelerden pozitif bir şekilde ayrışmamıza yol açmaz mı? Yabancının sıcak para dahil , ülkemizde finansal olarak döviz tırmandırıcı gücü artık çok sınırlı değil mi?

Şahsen , yabancılardan daha çok hatta kıyaslanamayacak ölçüde daha çok , yurt içi dinamiklerin döviz kurunu etkileyici gücünün fazla olduğunu düşünüyorum. Yanılıyorsam düzeltiniz.

saygılar

Alıntı Originally Posted by rosense Yazıyı Oku
    deniz hocam daha önce merkez bankası vadeli opsiyon(VİOB)'da şansını denedi maalesef zararla çıktı
    Bakalim bu defa ne kadar kar yada zarar yapacak.

500 bin kontrat civarıydı, 170 binini geri almış.
    DOLAR aşağıya düştükçe Short pozisyonunu kapatıyor.

bu yapılanlarıda görebiliyormuyuz

Görülebilir ama VİOB döviz kontratları TL uzlaşmalı olduğu için ,bilançosunda bu şekilde tasnif ediliyor..

Alıntı Originally Posted by roxette Yazıyı Oku
    sn.deniz 43,

FED onumuzdeki yıl agresiflesecek , 2 veya 3 faiz artımı yapacak. Bunu kendisi de söyledi , piyasa da artık bu beklentide.

Yabancılar, DiBS tahvil de hemen hemen sıfırlar. Bist de de tarihi düşük seviyelerde.

Bu durum , gelişmekte olan ülkeler arasında olan ülkelerden pozitif bir şekilde ayrışmamıza yol açmaz mı? Yabancının sıcak para dahil , ülkemizde finansal olarak döviz tırmandırıcı gücü artık çok sınırlı değil mi?

Şahsen , yabancılardan daha çok hatta kıyaslanamayacak ölçüde daha çok , yurt içi dinamiklerin döviz kurunu etkileyici gücünün fazla olduğunu düşünüyorum. Yanılıyorsam düzeltiniz.

saygılar
    Gelişmekte olan ülkeler içinde bizi pozitiften ziyade ,negatif ayrıştıracak hususlar var:

-Çok yüksek bir enflasyonumuz var.Ekonomi teorisine göre,yüksek enflasyonu olan ülkelerin paraları değer kaybeder.

- Toplam dış borcumuz içinde kısa vadeli dış borcumuz çok yüksek,Merkez Bankası ,hesaplama yöntemini değiştiriyorum dedi ,Ağustos ayı verisinde bir anda ticari borçlarımızı 35 milyar azalttı ama, bu durumda bile önümüzdeki 1 yıl içinde 170 milyar dolar dış borç ödememiz var.

-Borcu yeniden borçla çevirme maliyetleri çok yüksek,Brezilya'nın 210 CDS puan var,onun dışında bizim ve Arjantin'ın dışında CDS puanı 210'nın üzerinde olan "emerging market" ülkesi yok.(Venezuela kapsam dışı)

http://www.worldgovernmentbonds.com/sovereign-cds/

Türkiyenin ülke kredi notu "yatırım yapılabilir seviyenin" 5 kademe altında seyrediyor. Fed faiz arttırdıkça bütün borçlanan ülkeler gibi bizim dolar cinsinden borçlanma maliyetlerimize de yansıyacak.
    Bu nedenle özel sektör -döviz fiyatları da ucuzlamışken - döviz açık pozisyonunu kapatmaya çalışıyor.Son yayınlanan günlük veriye göre Salı günü şirketlerin döviz tevdiat hesabı döviz satın almalarıyla 1.150 milyar dolar arttı.

2021 Ocak-Ekim

KREDİ KULLANIMLARI 38,346
    MERKEZ BANKASI 0
    GENEL HÜKÜMET 1,186
    ULUSLARARASI KURULUŞLAR 476
    AKKB 120
    AYB 207
    OECF 0
    DÜNYA BANKASI 98
    İKB 49
    IMF 0
    JBIC 2
    BANKALAR 570
    DİĞER SEKTÖRLER 140
    YURT İÇİNDE YERLEŞİK BANKALAR 16,063
    DİĞER SEKTÖR (KAMU+ÖZEL) 21,097
    TİCARİ KREDİLER 81
    DÖVİZ KREDİLERİ 19,616
    DİĞER SERMAYE (1) 1,400
    (1) Türkiye'de yerleşik şirketlerin yurt dışındaki ana ortakları, iştirakleri ve grup şirketlerinden kullandıkları uzun vadeli krediler, Ödemeler Dengesi Tablosunda "Doğrudan Yatırımlar/Net Yükümlülük Oluşumu" kaleminin altında net olarak yer almaktadır.

Dış Borç Servisi (Milyon ABD Doları)
    2021 Ocak-Ekim

ANAPARA FAİZ
    1-BORÇLUYA GÖRE 49,925 10,940

A) UZUN VADE 49,925 9,824
    MERKEZ BANKASI 0 0
    Kredi geri ödemesi 0 0
    Tahvil geri ödemesi 0 0
    GENEL HÜKÜMET 6,077 4,525
    Kredi geri ödemesi 1,428 324
    Tahvil geri ödemesi 4,649 4,201
    BANKALAR 25,733 2,210
    Kredi geri ödemesi 19,385 900
    Tahvil geri ödemesi 6,348 1,310
    DİĞER SEKTÖR (1) 18,115 3,089
    Kredi geri ödemesi 17,365 2,720
    Tahvil geri ödemesi 750 369
    B) KISA VADE (2) 1,116
    MERKEZ BANKASI 82
    GENEL HÜKÜMET 0
    BANKALAR 925
    DİĞER SEKTÖR (1) 109

Merkez Bankası verilerine göre ocak-ekim yılın ilk 10 ayında borç ana para ve faiz ödemeleri olarak 60.865 milyar dolar ödemişiz ve 38.346 milyar dolar yeni borç almışız,net dış borç ödememiz 22.519 milyar dolar olmuş.
    Çok yüksek dış borçlanma maliyetleri ve Fed'in faiz arttırımları nedeniyle borçlanma maliyetlerine ilave gelecek spread'ler nedeniyle,borcumuzu çevirmemizde bir sıkıntı olmasa ile önümüzdeki yıl net dış borç ödememiz muhtemelen daha yüksek olacak.

-Bu seneyi muhtemelen %65'i aşan bir yıllık enflasyon oranı ile kapatacak gözükmemiz nedeniyle,şu anda paramız yeniden değerlenmiş gözüküyor,döviz kurumuz şu andaki 1USD:11 TL seviyelerinde kalır ve ondan sonra bölgeler arası enflasyon farkı arası kadar yükselirse kabaca 25-30 milyar dolar civarında bir cari açık olabileceğini hesaplıyorum,eğer döviz kuru 1usd:14 TL civarına gelir sonraki aylarda bölgeler arası enflasyon farkları kadar yükselirse cari açık vermeyeceğimizi hesaplıyorum.

-Yurt iç yerleşiklerin önümüzdeki dönem döviz için nasıl bir pozisyon alabilecekleri konusunda değerlendirmemi önceki sayfalarda yapmıştım.

-Yani yurt içi yerleşikler "nötür" pozisyonda kalsa bile ,mevcut döviz kurları ile önümüzdeki yıl kabaca 50-55 milyar dolar ilave döviz ihtiyacımız olur gözüküyor.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    BDDK Salı gününün verilerini yayınladı:

http://www.bddk.org.tr/BultenGunluk

Salı günü döviz tevdiat hesaplarından kur korumalı TL hesaplarına geçmek bir yana,tersine döviz fiyatlarındaki düşüş ile yurt içi yerleşikler döviz almaya koşmuş ,1 günde döviz tevdiat hesapları 1.368 milyar dolar artarak ,259.661 milyar dolardan 261.029 dolara yükselmiş.

TL mevduatlar ,ise kabaca 22.5 milyar TL azalarak 1.853,561 trilyon TL den 1.831,046 trilyon TL'ye düşmüş..
    BDDK Çarşamba gününün verilerini yayınladı:

http://www.bddk.org.tr/BultenGunluk

Çarşamba günü de döviz tevdiat hesaplarından kur korumalı TL hesaplarına geçmek bir yana,tersine döviz fiyatlarındaki düşüş ile yurt içi yerleşikler döviz almaya devam etmiş ,Çarşamba günü döviz tevdiat hesapları 610 milyon dolar artarak ,261.029 milyar dolardan 261.639 dolara yükselmiş.

TL mevduatlar ,ise kabaca 2.25 milyar TL artarak 1.831,046 trilyon TL den 1.833,299 trilyon TL'ye çıkmış.(Aslında TL kredi alanlara 3.617 milyar TL'lik mevduat hesabı açıldığı için gerçekte ..1.37 milyar TL'lik TL mevduatlardan çıkış olmuş.)

Sayfa 1067/2155 İlkİlk ... 67567967101710571065106610671068106910771117116715672067 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •