Sayfa 111/156 İlkİlk ... 1161101109110111112113121 ... SonSon
Arama sonucu : 1248 madde; 881 - 888 arası.

Konu: Uzun Vadeli Yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    fk nın bunlarla alakasını anlayamadım.

Hisse Başına Kar (Earnings Per Share,EPS) = Net Kar / Hisse Sayısı

Fiyat Kazanç Oranı= Hisse Fiyatı (F) / Hisse Başına Kar
    Yanlış düşünüyor olabilirim ama yüksek öz kaynak verimliliği olan şirketin fiyat kazancı da normalin üstünde olur diye düşündüm. Böylelikle uzun vadede pahalı bir kağıda yatırım yapmış olabiliriz. Sesli düşündüm.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

2.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Yanlış düşünüyor olabilirim ama yüksek öz kaynak verimliliği olan şirketin fiyat kazancı da normalin üstünde olur diye düşündüm. Böylelikle uzun vadede pahalı bir kağıda yatırım yapmış olabiliriz. Sesli düşündüm.
    anladım önermen şu sebeple yanlış

öz sermaye karlılıgı Öz Sermaye Karlılığı = Net Kar / Öz Sermaye

olarka hesaplanır. yani netkarı öz sermayeye bölersin.

şirket bu çeyrek için cok degerli bir arsasını satmışsa net kar çok yükselir. öz sermaye karlılıgı cok büyük cıkacaktır. %50 %60 vesaire

f/k da net karla ilişkili bir formul var haliyle bu hissenin f/k sıda oldugu degerden dahada düşük cıkacaktır.

Sen ve senin gibi benzer arkadaşları yargılamak için söylemiyorum sadece bakış acısını değiştirmeniz için genel konusuyorum.

yargılama yapmıyorum sadece konusuyoruz.

işte ben bu şekilde benzer cıkarımları ezbere yapılması taraftarı değilim. birisi cıkıp f/k şöyleyse pahalıdır diyor. Sonra yatırımcılar bunu beynine kazıyor cunku sorgulamak düşünmek ne demek istedi acaba dur bir hesaplayayım neymiş bu f/k diyen yok.

Yanlış anlama bu biraz bakış acısı meselesı işte ben bu yuzden ezbere karşıyım. söylenen herşeyi sorgulayın dediğimin sebebi bu.

örnek oldugu için söyledim. bu yuzden ben ureklı sorguluyorum yapılan şey nedir ne değildir diye.

bak şimdi sorgulama sayesınde ne öğrenmiş olduk hep beraber aslında net kar artında f/k düşüyor tam tersine öz varlık karlılıgı ise artıyor o çeyrek için.

çok birbirine zıt şeyler cıktı değil mi ???? peki birilerinden duydugun f/k yi bu şekilde sorgulamayıp ne anlatmak istiyor bu f/k nasıl değişiyor bu öz varlık karlılıgını etkileyen ne formulu ne diye sorgulamasaydık.

Şu an bu bildigin ezberle gidecek ve belkide yanlıs hisselerde olacaktın.

Haksızmıyım. Yaptıgım bu örnekleme güzel akıllıca ve daha acıklayıcı olmadımı ?
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

3. her konuda konusabiliriz ben sizin arkadaşınızın sizde bana öğretecek göstereceksiniz bende size gösterecek ve öğreteceğim.

kimse kimseyi yargılamıyor sadece öğreniyoruz. bakış acısı geliştiriyor kendimizi geliştiriyoruz daha iyi dogru daha dogru bakış acısına yönelmeye calısıyoruz. Yaptıgımız bu kimseyi kimseye kırdırmak kimseyi küçümsemiyoruz.

yaptıgımız şey beraberce calısıp beraberce öğrenmek ve hep beraber gelişmek.

o yüzden birşey yazarken 2 kere düşünmeyin yazın geçin yanlıs biliyorsanız düzelitmiş olursunuz çekinmeyin. bildiginiz herşeyi dokun ortaya yanlış birşeyse saglamasını yapar dogrusu gösteririz dogru soyledıgımı düşünüp kanmayın hemen haa benim yazdıgım şeyi de test edip sorgulayın.

sen boyle hesapladın ama bak şu söyle cıkıyor deyin. Yazdıgım cumlelere alınmayın amacımız öğrenmek ve öğretmek kimseyi kucumsemek için yazmıyoruz alay etmek dalga geçmek için yazmıyoruz. Amacımız öğrenmek baskası ne derse desin bilmiyor veya yanlıs biliyor olabilirsin. Bu gayet dogal kusura bakmasın kımse anasının karnında muhabesci olarak dogmuyor. hepimizin bilmediği bir çok konu var bunları öğrenmeliyiz.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

4. Elbette sadece konusuyoruz.
    şirket bu çeyrek için cok degerli bir arsasını satmışsa net kar çok yükselir ve fk düşerse bunun yerine piyasa değeri / faaliyet karı bakmak ne derece mantıklı olur?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

5.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Sözüm meclısten dısarı dıyeyım.

benim gibi düşünmeyenlerın nasıl düşündüğünü söylemiyorlar nasıl düşünüyorlar bana acıklayın.

UVY TEMETTÜ YATIRIMCI DENILMESI ICIN NE YAPMALI YATIRIMCI ? KURALLARI NELER BELLİ DEĞİL.

HAKSIZMIYIM SIZ BILIYORMUSUNUZ BU TANIMIN KURALLARINI ?
    Sizin gibi düşünmeyen ve farklı stratejiler üreten bir milyon insan veya düşünce olabilir. Sizin yaklaşımınız bununla dalga geçmek yönünde veya küçümsemek yönünde olmamalıdır. İfade etmek istediğim bu.

Bunun dışında UVY tanımını kişi kendi risk algısına göre belirleyebilir.
    Kendi kurallarını koyar, kendisi uygular. 1-2 sene alabilir portföyün şekillenmesi, yanılabilir, farklı tespitlerde bulunur zaman kaybını göze alıyorsa değişikliğe gidebilir...
    Buradaki herkes tek seferde mi buldu doğru şirketleri? Kimse böyle bir şey iddia etmiyor ki.

Mesela ben Halka açıklık oranı %40 üzerinde olan şirketlere uzun vadeli yatırım yapılabilir gözüyle bakmıyorum. Burada bana engel olabilecek biri var mı?
    Mesela her sene ortalama bir temettü versin istiyorum. Burada bana engel olabilecek biri var mı?
    Mesela satışları, karlılığı ve özkaynaklarını son 5 yıl büyütmüş olsun isterim. Burada da engel olabilecek biri olduğunu sanmıyorum.

Belki başka UVY'ci temettüyü önemsemez büyüme odaklıdır. Belki bir diğeri halka açıklık oranına takılmaz.

Ben kendim kriterleri tanımlarım, kendim karar veririm.

Siz ticaret yaparken zorlukla karşılaştığınızda işinizde, yöntemlerinizde değişikliğe gitmiyor musunuz?

Kriterlerine niye karışma gereği hissediyorsunuz anlayamıyorum gerçekten...

Saygılar.

6.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Elbette sadece konusuyoruz.
    şirket bu çeyrek için cok degerli bir arsasını satmışsa net kar çok yükselir ve fk düşerse bunun yerine piyasa değeri / faaliyet karı bakmak ne derece mantıklı olur?
    esas faliyet karını tanımlayalım önce şirket yaptıgı asıl işten elde ettiği kardır. Haliyle bunun önem derecesi çok daha fazla.

şeker üretip satan bir şirketin sürekil duran varlıklarını satarak net karını arttırması aslında o şirketin iyi değil, varlşıklarını satarak büyümeye calıstıgını faaliyet dışı büyüdüğünü gösterir. Tabiki zaman zman varlıkların satılıp yenilerinin alınması iyi birşeydir.

Fakat bunu yaparken esas faaliyet karı zayıfsa içi boş bir büyümeye olacaktır. Dolayısıyla şirketin bu netkarı fiyatlaması ya kalıcı olmayacak yada hiç fiyatlama olmayacaktır.

Sanki piyasa değeri / efk daha anlamlı bir sonuç doğruyormuş gibi mantıken.

7.  Alıntı Originally Posted by poem Yazıyı Oku
    Sizin gibi düşünmeyen ve farklı stratejiler üreten bir milyon insan veya düşünce olabilir. Sizin yaklaşımınız bununla dalga geçmek yönünde veya küçümsemek yönünde olmamalıdır. İfade etmek istediğim bu.

Bunun dışında UVY tanımını kişi kendi risk algısına göre belirleyebilir.
    Kendi kurallarını koyar, kendisi uygular. 1-2 sene alabilir portföyün şekillenmesi, yanılabilir, farklı tespitlerde bulunur zaman kaybını göze alıyorsa değişikliğe gidebilir...
    Buradaki herkes tek seferde mi buldu doğru şirketleri? Kimse böyle bir şey iddia etmiyor ki.

Mesela ben Halka açıklık oranı %40 üzerinde olan şirketlere uzun vadeli yatırım yapılabilir gözüyle bakmıyorum. Burada bana engel olabilecek biri var mı?
    Mesela her sene ortalama bir temettü versin istiyorum. Burada bana engel olabilecek biri var mı?
    Mesela satışları, karlılığı ve özkaynaklarını son 5 yıl büyütmüş olsun isterim. Burada da engel olabilecek biri olduğunu sanmıyorum.

Belki başka UVY'ci temettüyü önemsemez büyüme odaklıdır. Belki bir diğeri halka açıklık oranına takılmaz.

Ben kendim kriterleri tanımlarım, kendim karar veririm.

Siz ticaret yaparken zorlukla karşılaştığınızda işinizde, yöntemlerinizde değişikliğe gitmiyor musunuz?

Kriterlerine niye karışma gereği hissediyorsunuz anlayamıyorum gerçekten...

Saygılar.
    Öncelikle kiminle dalga geçildiğinden bahsedelim. Önce benden başlandı dalga geçilmeye ne kadarına şahitsiniz bilmiyorum sürelki tradersin şusun busun vur kaç peşindesin denildi.

Bende dedimki bana bu şekilde konusuyorsunuzda sizin yönteminiz stratejiniz ne ? Bunu sorma sebebim karışmak değil. bende onlara bak sende tradermişsin almış satmışsın diyeceğim o yüzden soruyorum banane hangi kriterle alıp satıyorsa satın. Ama kendisi hiç al sat yapmıyor ben ise al sat yapıyorum ya. yani ben trader değilim sen tradersin diye bana sürekli kumarcı vur kaç yapan cocuk gözüyle hitaplarda bulundular ya. Bak sende hisse değiştiriyormuşsun ozman bana vur kaççı diyorsan sende vur kaçciymışsın diyeceğim. Ancak kimse evet bende hisselerimi değiştiririm demedi.

Yani kimsenin kriteriyle bir ilgim yok. Ancak insanların beni trade stratejilerimle ilgili sorunlar var.

Mesela birisi yazıyor şu hisseyi aldım zarardayım napacam ben diyor. Bende yazıyorum diyorumkı şirketin surası burası kötü bende değiştir başka bir hisse al diyorum.

Hurraaaaa topık ayağa kalkıyor satmı dedi oo nee satmı dedi. ne satması ya insanlara niye malını sattırıyorsun burası UVY topıgı sat diyemezsin kafasını karıstırma kendin gibi tradermi yapacaksın deniliyor.

Arkadaş bunu demekte ne var bunun neyi ters yanlıs giden birşey varsa elbetteki satacak deüğiştirecek vesaire. Bende merak ettim alhalla burada şu hisseyi değiştir sat dediğimizde millet ne satması yaw burası uvy topıgı hisse satılması yasakmış gibi tepkiler gösterdi.

bende ulen arkadaş bunlar ne yapıyor acaba bir hisseyi alıp hiçmi satmıyorkı diye içimden düşüp durdurdum. Sordum UVY yatırımcısı nasıldır dedim. Kimse bir açıklama yapmadı. Hem stratejilerini söylemiyorlar hemde adama sat dedim diye bana kızıyorlar.

SOnuç demekki benim kriterlerle alakam yokmuş. Ben uyv'yi uyv yapan kişinin kendisi değil aldıgı hissenin gidişatıdır diyorum mantıklı cıkarımım bu. yani bir hise almışsındır kriterlerini sürekli her dönemde uyuyordur satmazsın dolayısıyla 3 yılı geçtiğinde artık bır uyv yatırımcı olmuş olursun doğrumu.

Ama bir şirket alırsın uvy amaclı tupraş alırsın mesela 1 sene sonra fabrıkası patlar. satar değiştirirsin değil mi ? Şimdi ben bu yuzden hisse değiştirdim ya. Tamam bu topıge yazma hakkını kaybediyorum. niye cunku uvy ci olmadım diye. fabrıkası patlayan hıssemı sattım tutmadım diye. Cunku artık ben uvy ci değil trader konumuna düştüm.

Şimdi sen tradersin buraya yazma demek doğru bir yaklaşımmı ? ne yani bunu diyenler aldıgı hisseyi hhiçmi değiştirmiyor .

8. erhan bey bencr sizin kacirdiginiz nokta bu isin psikolojisi.yani trade yapmaya alisan adam surekli kar eder sirketin hissesinide trade eder ve kaybeder.cunku trade de amac ustten satip alttan yerine koymak yada bu cikti birax dinlenecek ben bu arada su diger kagitta bir yuze 10 yapayim dersin aldigin kagit duser sattigin dinlemez kari dussede adam goturur daha yukardan bosaltir.yada hic tahmin dahi edemeycegin yere tasir. mesela ornek olarak sizce bir trader aselsani bu zamana kadar tutmusmudur ben hic sanmiyorum.ancak alip unutan uzun vadecinin portfoyunde vardir asalsan.belki sizin gibi trade yapanlarda da vardir ama eminim maliyetiniz cok yuksektir.bence isin ozu psikoloji.uvy yapan adam cocuguna arsa alir gibi yagitim yapiyor dolayisi ile 5 tae saglam hisse secse bunlarin biri batsa 10 yilda 1 ide yerinde saysa diger 3 u o adami ihya eder.ama trader ama o heyeana alisan adam zaten her sabah bir tavan yapip burdan suraya atlayim hevesiyle uyandigi icin hep kaybeder.yillardir cok uaptim denemedigim yontem kalmadi.satmayi tamame aklinda cikarmayan adam bir yilda yuzde 100 yapmis kagidi elinde tutmaz.ben aselsani sattigimda 15 ti.9 dan almistim.yuzde 80 kazamdim sonra dusuk kalmis bir kagida gectim aslesan gitti bolundu simdi kac lira. ama ford asels tuprs petkim bimas alip 2010 dan beri hic trade etmeyen bir arkadasim var.hic okunmadi simdi bir servet biriktirdi.neyse cok uzattim bence isin ozu psikolojiyi kontrol edebilmek.yuzde 200 yapmis kagidi her babayigit tutamaz helede yerlerde surunen kagitlar varken seytan hergun durter sat olum bunu bu zaten cok cikti daha ne cikacak al su kagidi dipten bir yuzde 100 de arda yaparsin.

SM-J500F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 111/156 İlkİlk ... 1161101109110111112113121 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •