Sayfa 116/637 ÝlkÝlk ... 1666106114115116117118126166216616 ... SonSon
Arama sonucu : 5093 madde; 921 - 928 arasý.

Konu: DEVA - Deva Holding

1. Deva konusunda aslýnda 3-4 aydýr ayný þeyi düþünüyorum karþýt yatýrým . 2022 de endeksin altýnda kalacaðý konusunda eminim ama satmam . Sonuçta böyle bir arge merkezi olan bir þirket her an þapkadan tavþan çýkarabilir ve ben kacirabilirim.

MI 6 cihazýmdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alýntý Originally Posted by pharmacIEn Yazýyý Oku
    Hocam bu tür þirketlerin hissesi en çok bilanço haberini sever, aralardaki dalgalanmalarý iyi takip etmek lazýmdýr. rusya-ukrayna savaþý baþladýðýnda deva 32-33 seviyesinden 28 tl ye çekildi thy 30 dan 25 e ereðli 30 dan 25 e çekildi … ereðli temettüsü ile þimdi 40 tl thy de hareket baþladý 37-38 tl þu an… geri çekilme yaþandýktan sonra deva dan çok daha cazip (bist 1880 iken) 40-50 hissse ortaya çýktý… (örnek : egeseramik 14 tl idi) biz hâla o þirketlerin arkasýndan bakýyoruz. maalesef bizim güzelim bilanço güme gitti … yoksa bu fiyatlarda kalmasý mümkün deðildi. ardýndan açýklanan düþük temettü ve imtiyazlý paylara maximum düzeyde temettü þirkete olan güveni azalttý … Bist te hâla küçük yatýrýmcý çýlgýnca temettü hissesi alýyor. Tavsiye vermek haddime deðil ama bu geçiþleri iyi deðerlendirmek gerekiyor , takdir edersiniz ki bir hisse senedi iþlem gördüðü pazarda sürekli cazip olamaz.
    Sizin hissede hala pozisyonunuz var mý? Varsa, söylediðinizi neden yapmadýnýz. Yok, pozu kapattýysanýz, o zaman yeni hisselerde baþarýlar dilerim.
    Önemli dönüm noktalarýný, beðendiðim analizleri Twitter dan da paylaþýyorum...@cautionary53

3. KAP geldi JCR kredi derecelendirme. Þirket ve sektör özelinde yazýlan avantaj , dezavantaj lar konusunda çok yerinde tespitler. Okumak lazým !!!

4.  Alýntý Originally Posted by garipy Yazýyý Oku
    KAP geldi JCR kredi derecelendirme. Þirket ve sektör özelinde yazýlan avantaj , dezavantaj lar konusunda çok yerinde tespitler. Okumak lazým !!!

JCR sitesindeki orijinal rapor görüntüsü:

http://www.jcrer.com.tr/ReportViewer...9-2bd06ce81f23

sol alt köþede verilmiþ özet finansal bilgilerde ebitda (favök) marjý: jenerik þirket için oldukça iyi bir noktaya geldik (zaten biliyorduk).. trendin devamýný Q1de izleyelim. Brüt kar marjýnýn geçen yýl Q3 ve Q4te olduðu gibi; yükske seviyede muhafaza edilebiliyor olmasý gelecek için endikatif (gösterge) deðeri yüksektir. Q1 yayýnlanýnca rakamý görüp deðerlendiririz.

JCR raporu: enerji fiyatlarý çok arttý.. raporda buna da dikkat çekilmiþ..

ilaç fabrikasýndaki enerji tüketiminin kabaca %95i üretim ve depolama alanýnýn iklimlendirilmesi (nem ve sýcaklýk seviyelerinin belli aralýkta tutulmasý) için harcanýr.. bizatihi üretimin kendisi (makina çalýþmasý) ileri derecede enerji tüketen bir süreç deðildir (sadece %5 civarý makina tarafýndan tüketilir).. özetle; enerji masraflarý deva ölçeðinde bir firmanýn rating raporuna risk faktörü olarak girecek kadar büyük olmaz.. belki de sektörün en büyük lojistik merkezi (Devadadýr) tahmin ettiðimden fazla enerjþi tüketmektedir. lehte ve aleyhte söylenen diðer konular bence de makuldür; yerinde tespitlerdir.

Geçmiþten günümüze þirketin JCR Uzun Vadeli Ulusal Kredi notu aþaðýdaki gibi deðiþmiþ.
    2016 : A-
    2017: A
    2018: A+
    2019: A+
    2020: AA-
    2021: AA
    2022: AA
    Derecelendirme notasyonlarýný linkten bulabilirsiniz.
    http://www.jcrer.com.tr/Pages.aspx?Page=notasyonlar

Devanýn yýllar içerisindeki büyümesi kredi notlarýna direk olarak yansýmýþ, umarým borsa fiyatlamasýna da yansýr.
    Ayrýca deðerlendirmeki maddelerin pozitif olanlarý Devaya özgü olup negatif olarak sayýlanlar tüm sektöre iliþkindir. Deva ya söylenecek negatif deðerlendirme bulmakta zorlanýlmýþ.

6.  Alýntý Originally Posted by Cautionary Yazýyý Oku
    Sizin hissede hala pozisyonunuz var mý? Varsa, söylediðinizi neden yapmadýnýz. Yok, pozu kapattýysanýz, o zaman yeni hisselerde baþarýlar dilerim.
    var hocam hatta tweeterdan mesaj olarak atayým isterseniz pörtföy yüzdelerini , kendi yaptýðým þuydu , bizim bilanço dediðim gibi güme gidince elimdeki deva hisselerini önce %25 sonra sonra %25 daha azalttým , önceki bilançoya göre %50 yim þu an devada … tamamen çýkmak gibi bir niyetim yok þimdilik. bilançoyu görünce yeniden deðerlendiririz …
    benim hisseyi kötülediðimi düþünüyorsunuz herhalde ? Sadece sizin gibi düþünmüyorum hepsi bu..

7.  Alýntý Originally Posted by ugurkaptan Yazýyý Oku
    Geçmiþten günümüze þirketin JCR Uzun Vadeli Ulusal Kredi notu aþaðýdaki gibi deðiþmiþ.
    2016 : A-
    2017: A
    2018: A+
    2019: A+
    2020: AA-
    2021: AA
    2022: AA
    Derecelendirme notasyonlarýný linkten bulabilirsiniz.
    http://www.jcrer.com.tr/Pages.aspx?Page=notasyonlar

Devanýn yýllar içerisindeki büyümesi kredi notlarýna direk olarak yansýmýþ, umarým borsa fiyatlamasýna da yansýr.
    Ayrýca deðerlendirmeki maddelerin pozitif olanlarý Devaya özgü olup negatif olarak sayýlanlar tüm sektöre iliþkindir. Deva ya söylenecek negatif deðerlendirme bulmakta zorlanýlmýþ.
    þu sayfada JCRýn derecelendirme yaptýðý firmalar var. Aralarýnda bist firmalarý da var..

http://www.jcrer.com.tr/RatingListCreditRating.aspx

derecelendirme, firmanýn bilançosunun saðlamlýðýný gösterir (borç verenler açýsýndan risk seviyesini deðerlendirir; not ne kadar yüksekse borç verenin borcunu geri alma imkaný o kadar yüksek olur)..

burda da bu derecelerin ne anlama geldiðini ve diðer derecelendirme kuruþullarýnýn ölçüm cetveli ile kalibrasyonu /eþleþtirilmesi (sayfa 20-22) yazýyor:

http://www.jcrer.com.tr/Upload/Files...jcr_201905.pdf

Bilanço bu kadar saðlamken (ki firma iþletme sermayesini makul derecede kredi kullanarak finanse edebilecekken) neden, kasada bu kadar döviz taþýyor? Net borç / özsermaye oranýmýz %15.5.. yani, 100 TL bizim paramý ve 15.5 tl de kredi verenlerin parasý.. bunu 60 ve 40 olarak yürütmek mümkündü.. muhtemelen þirket Q1de dövizi hala taþýdý ve artan bu kur, Q1de hasýl olan faaliyet nakti ile net nakit pozitife geçebilir.

þirket ileri derecede saðlamcý.. burdaki temel motivasyon da þu: þirket bir fon þirketi, Türkiyede katastrofik bir risk çýksa (örn kur 2-3 katýna çýksa, faizler %3000-5000 olsa, para bulmak zor olsa, bankalar kredileri erken çaðýrmaya baþlasa; devanýn krizi atlatmak için ek sermaya talep etmesi durumunda müracat edeceði küçük hissedar biz ve foncular var.. fonculardan ek sermaye saðlamak sorunlu olabilir. bir holdingin iþtiraki gibi düþünmeyelim.. þirket mevcut uygulama ile içerde naktin turþusunu kurmaktadýr ama bu sayede de likidite riski hemen hemen tamamen ve kur riskini de en 100-110 milyon usd karþýlýðý olarak bertaraf etmiþtir. düþük oranlý temettünün arkasýnda Türkiyede tolere edemeyeceði bir finansal risk gördüðünden olabilir. geçen 1 yýlda þirket bu pozisyonu dolayýsýyla doðru iþlem yapmýþtýr.. ihracatýn ithalatý karþýlama oraný arttýkça temettü konusunda cömert olacaktýr. öte yandan; kiþisel yatýrým planýma göre de þirketin nakti ile bir baþka þirket satýnalmasý, hýzlý büyümesi ve onu finanse etmesini temettü vermesine tercih ederim.

8.  Alýntý Originally Posted by pharmacIEn Yazýyý Oku
    var hocam hatta tweeterdan mesaj olarak atayým isterseniz pörtföy yüzdelerini , kendi yaptýðým þuydu , bizim bilanço dediðim gibi güme gidince elimdeki deva hisselerini önce %25 sonra sonra %25 daha azalttým , önceki bilançoya göre %50 yim þu an devada … tamamen çýkmak gibi bir niyetim yok þimdilik. bilançoyu görünce yeniden deðerlendiririz …
    benim hisseyi kötülediðimi düþünüyorsunuz herhalde ? Sadece sizin gibi düþünmüyorum hepsi bu..
    Ben sizin gibi düþünsem poz. taþýmazdým. Garipy da sizin gibi, bana bu durum biraz tuhaf geliyor.

Aslýnda 1. ve 2. çeyrek sizin beklentiler de çok olumluydu. ben de ayný fikirdeyim. özellikle BÝST’te lokal bir tepe oluþup yataya baðladýðýnda deva nýn göreceli olarak çok daha iyi bir performans göstermesini bekliyorum…þu 1-2 haftalýk vadede daha iyi alternatifler var ama.

Eðer böyle bir beklentim olmasa þu an deva pozisyonu taþýmazdým. Son bir yýl piyasaya göre fazla olumlu kaldýðýmý ve yanýldýðýmý gösterdi. Ama böyle olmasý, devanýn önümüzdeki 2-3 ayda potansiyelini azaltmýyor, aksine arttýrýyor.

Özetle BÝST’te önümüzdeki 2-3 ay yatay-aþaðý yönlü bir hareket, göreceli olarak daha güçlü duracak bir deva bekliyorum. Bu nedenle poz. azaltmak için artýk geç olduðunu düþünüyorum.
    Önemli dönüm noktalarýný, beðendiðim analizleri Twitter dan da paylaþýyorum...@cautionary53

Sayfa 116/637 ÝlkÝlk ... 1666106114115116117118126166216616 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz
  • Yazýlarýnýzý deðiþtiremezsiniz
  •