Sayfa 1204/2242 İlkİlk ... 2047041104115411941202120312041205120612141254130417042204 ... SonSon
Arama sonucu : 17933 madde; 9,625 - 9,632 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. Deniz hocam bir soru soracağım.

Hükümet dolar'ı örtülü faiz ile tutuyor, seçime kadar da böyle gidecek.. öteki tarafta faiz 28 'i gördü. Politika faizinin bir etkisi kalmadı.

Tüik %50 enflasyon bekliyor, reel enflasyon %100 'ün üzerinde..

Türkiye ekonomisi ciddi ciddi baya bir çöküş yaşıyor çünkü paranı koruyabilecek alan bile kalmadı.

Dolar alsan, örtülü faiz var yatay gitse para enflasyona yenilecek %100 alım gücü düşecek.
    fon alsan, keza fonlarda aynı şekilde.

Peki altın fonları, eurobond fonları bunlarda milyarlarca TL mevcut. Bu fonlar paraları nasıl koruyacaklar?

%100 erime bekliyorum bütün herkesin parasında.

Bunun sonu ne olacak? sizin parayı korumak için tavsiyeniz ne olacak?

Keza para faize bile konsa %50 üzerinde enflasyon var faiz %20 'lerde. para her türlü eriyor.
    Borsa işini bıraktım. Foruma öylesine yazıyorum, sakın kaale almayın.

2.  Alıntı Originally Posted by cemsoy35 Yazıyı Oku
    bir şey danışmak istiyorum..ticaret borsalarında sıradan vatandaş işlem yapabilirmi ..yada aracı kurumlar üzerindenmi işlem yapılıyor...çünkü bir mahsul ilk hasat zamanı mümkün oldugunca ucuz olur ..zaman geçtikçe fiyat artar..mesela şu an için kuru üzüm..izmir ticaret borsasında 13,50 tan işlem görüyor..ben bunun 3-4 ay sonra 16-17 liralara çıkacagını düşünüyorum...hatta haziran temmuzda 20-25 liralara gelecegini düşünüyorum..diyelim ki 10 ton 10 nuamra çekirdeksiz kuru üzüm aldım...bunda fiziki teslimat varmi? yani kalkıp bana dediler ki bu ürünü almak zorundasın..çünkü depolayacak yerim yok..yada 6 ay sonra satarken bana depo ücreti gibi bir şey çıkıyormu?yada bu sistem nasıl işliyor..borsaya kote bir üzüm işletmesindenmi ürünü alıyorum..aldım ama ürün üzüm işletmesinde durdu ...6 ay sonra satmaya kalktım üzüm işletmesi battı diyelim..benim üzümüm de gidiyormu?yoksa burada bir sigorta sistemi varmi takas bank gibi ?
     Alıntı Originally Posted by HATAKE Yazıyı Oku
    ben ticaret borsalarındaki işleyişi hiç bilmiyorum üstadım
    konuya sadece viopta bulunan emtia kontratları , hurda demir, elektrik kontratları ve tefastaki fonlar açısından yorum yapabildim
    https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=GZE
    https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=TGE
    https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=IJC
    https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=AES
    tefasta bu gibi emtia tabanlı fonlar bulunuyor... içerikleri ilgili fonun izahnamesinden bildirimlerinden bulunabilir ... belki yardımı dokunur diye paylaşmak istedim iyi akşamlar

" https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=ZFB
    https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=IJZ
    bu fonlar da bir dikkat çekici geldi "
     Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    https://www.cnbc.com/2022/03/22/fert...hat-means.html

Fertilizer prices are at record highs. Here's what that means for the global economy

Gübre fiyatları rekor seviyede. Küresel ekonomi için bu anlama geliyor

-Russia, which accounts for around 14% of global fertilizer exports, has temporarily suspended outgoing trade, which is expected to have a strong ripple effect across global food markets.
    Furthermore, gas is a key input for fertilizer production. High gas prices have resulted in a curtailing of production in regions such as Europe, further constricting an already tight market

-Since the beginning of 2020, nitrogen fertilizer prices have increased fourfold, while phosphate and potash prices over threefold.
    (2020'nin başından bu yana azotlu gübre fiyatları dört katına katlanırken, fosfat ve potasyum fiyatları üç katına katlandı)

-Given the already tight grains and oilseeds market, and the importance of both Russia and Ukraine in those markets, food price inflation is an increasingly prominent risk.

Geçen yılbaşından bu yana,gübre fiyatlarının dolar bazında 4 katına kadar yükselmesi dolayısıyla,küresel ölçekte gübre kullanımının azalması nedeniyle bu yıl tarımsal üretimde düşüş beklenmesinin yanında;Halihazırda yetersiz kalan tahıl ve yağlı tohum pazarı ve bu pazarlarda hem Rusya hem de Ukrayna'nın önemi göz önüne alındığında, gıda fiyatları enflasyonu giderek daha belirgin bir risk oluşturuyor.

Bu nedenle;talep karşısında arzın yetersiz kalacağı varsayımıyla yakın dönemde gıda fiyatlarında güçlü yükselişler olmasına rağmen, önümüzdeki dönemde de -maalesef- gıda fiyatlarında çok daha yüksek fiyatlarla karşılaşmamış kuvvetle muhtemel gözüküyor.

İşin finansal piyasalar kısmında,yüksek enflasyon karşısında birikimlerini reel olarak korumak isteyenler için portföyün bir bölümüyle tarım emtiaları fonlarına yatırım yapmak -bana göre- hala iyi bir seçenek olarak kalmaya devam ediyor.
    eylül ayında burada da sormuştum..kuru üzüm almayı düşünüyorum diye..o zaman manisa ticaret borsasında 13,50 idi..sn hatake o zaman sagolsun fonların linkini paylaşmıştı...ben ne yaptım ? burada yazdıktan yaklaşık bir hafta sonra fiziki olarak ciftçiden aldım o zaman manisa ticaret borsasında 13,20 ye düşmüştü fiyat...ben aldıktan sonra daha da düştü 12,50 leri gördü....şöyle bir uygulama var..siz ürünü üzüm işletmesine veriyorsunuz ama fiyatın yükselecegini düşünüyorsunuz..parasını almıyorsunuz..üzüm işletmesi size birsenet veriyor..ne zama giderseniz o zaman ki borsa fiyatı neyse o fiyattan size parasını veriyor...ama bu arada işletme batarsa bir bardak soguk su içiyorsunuz..şu an 15,25 fiyatı..ben bunu haziran veya temmuzda satacagım...o zaman gelişmeleri yine yazarım..ama o dönem dolar almış olsaydım dolar 8,50 civarı idi...asıl işim olan gıda toptancılıgında ayçiçek yağına baglasaydım o parayı 18 lt büyük teneke o zaman 260 liraydı şimdi 700 lira...insan bildigi işten şaşmayacak...yaşadıgım streste cabası..hergün işletmenin önündden geçiyorum..faal mi diye..keşke sn hatakeyi dinleyip o fonları incelesymişim

Mevcut konjonktürde maalesef reel getiri sağlayacak bir yatırım alanı bulmak zor.Türkiye'de yıllık %82.8 gibi çok yüksek bir enflasyon var(ENAG),gelecek hafta da muhtemelen %90'lı enflasyon oranlarını göreceğiz.Yıllık getirisi enflasyonun altında kalmayacak TL yatırım alanı bulmak pek mümkün değil gibi gözüküyor.Uzun vadede döviz kurlarının bölgeler arası enflasyon farkları kadar yükseleceği dikkate alınabilir ve döviz pozisyonları korunabilir ama şu anda Türkiye'deki enflasyona göre çok daha düşük düzeyde olsa da ,rezerv paralarda da da 40 yıldır görülmeyen bir enflasyon oranı var.Dolar enflasyonuna karşı,başta ABD yurt dışında hisse senedi,emlak,tahvil yatırımı yapılsa, onlar da şu anda aşırı primli,hatta balon oluşmuş durumda. Para enflasyon oranı düşük ülkelerin "hard currency" paralarında tutulabilir; İsviçre(%1.5 enflasyon),Japonya(%0.8 enflasyon) ama onların paraları da ABD faiz arttırmaya ve parasal daralmaya başlayınca muhtemelen dolara karşı değer kaybedecekler.Aynı miktarda japonya yen'i ya da isviçre frang'ı daha az dolar edecek.
    Bu durumda para kazanmaktan ziyade,bu dönemde birikimlerin değerini reel olarak korumak daha önem kazanıyor.Onun için defansif yatırım araçlarından riski dağıtarak bir sepet oluşturmak en mantıklısı gibi gözüküyor.
    -Altın kısa vadeli ve gümüş uzun vadeli portföye bir miktar konabilir.
    -Kış mevsimi boyunca enerji emtiaları ile ilgili fonlara portföyde bir miktar yer ayrılabilir,orta vadede tarım emtiaları fonlarına fortföyde yer ayrılabilir(Gübre fiyatlarındaki astronomik artış nedeniyle bu yıl hem küresel gıda üretiminde düşüş bekleniyor,hem de yüksek maliyetlerin fiyatlara yansıması bekleniyor).

-Ucuz ve uzun vadede iyi prim yapabilecek bir arsa alma fırsatı çıkarsa değerlendirilebilir.(Tek önerebileceğim TL varlık)
    -Geri kalan kısım için,1 yıllık tahmini harcamalar için bir TL tutar ayrıldıktan sonra, geri kalan birikimlerin "hard currency" dövizlerden birinde ya da birkaçında tutulup,Fed'in parasal sıkılaştırma ve bilanço daraltmasıyla varlık fiyatlarında balonun sönmeye başlamasıyla birlikte yılın son çeyreğinde ya da gelecek yıl çıkabilecek cazip değerlemelerle döviz cinsinden varlıklara yatırım yapma fırsatı çıkıncaya kadar nakit pozisyonda beklemek,benim penceremden en makul yol gibi gözüküyor.
    Yukarıdaki yazıyı bu başlıkta 29 Ocak tarihinde, aşağıdaki yazıları da dün yazmıştım.Bu süre içinde brent petrolü 139 usd/varil,altın 2068 usd/on değerlerini gördü.

https://www.cnbc.com/2022/03/22/fert...hat-means.html

Fertilizer prices are at record highs. Here's what that means for the global economy

Gübre fiyatları rekor seviyede. Küresel ekonomi için bu anlama geliyor

-Russia, which accounts for around 14% of global fertilizer exports, has temporarily suspended outgoing trade, which is expected to have a strong ripple effect across global food markets.
    Furthermore, gas is a key input for fertilizer production. High gas prices have resulted in a curtailing of production in regions such as Europe, further constricting an already tight market

-Since the beginning of 2020, nitrogen fertilizer prices have increased fourfold, while phosphate and potash prices over threefold.
    (2020'nin başından bu yana azotlu gübre fiyatları dört katına katlanırken, fosfat ve potasyum fiyatları üç katına katlandı)

-Given the already tight grains and oilseeds market, and the importance of both Russia and Ukraine in those markets, food price inflation is an increasingly prominent risk.

Geçen yılbaşından bu yana,gübre fiyatlarının dolar bazında 4 katına kadar yükselmesi dolayısıyla,küresel ölçekte gübre kullanımının azalması nedeniyle bu yıl tarımsal üretimde düşüş beklenmesinin yanında;Halihazırda yetersiz kalan tahıl ve yağlı tohum pazarı ve bu pazarlarda hem Rusya hem de Ukrayna'nın önemi göz önüne alındığında, gıda fiyatları enflasyonu giderek daha belirgin bir risk oluşturuyor.

Bu nedenle;talep karşısında arzın yetersiz kalacağı varsayımıyla yakın dönemde gıda fiyatlarında güçlü yükselişler olmasına rağmen, önümüzdeki dönemde de -maalesef- gıda fiyatlarında çok daha yüksek fiyatlarla karşılaşmamış kuvvetle muhtemel gözüküyor.

İşin finansal piyasalar kısmında,yüksek enflasyon karşısında birikimlerini reel olarak korumak isteyenler için portföyün bir bölümüyle tarım emtiaları fonlarına yatırım yapmak -bana göre- hala iyi bir seçenek olarak kalmaya devam ediyor.
    Benim yurt dışında olduğum dönemden yabancı bir aracı kurumda yatırım hesabım var,yatırım işlemlerimi genellikle oradan yapıyorum.Burada çalıştığım bankalardan garanti bankası fonlarına baktım:

-Tarım ve gıda sektörü değişken fon yılbaşından bu yana %20.62 prim yapmış,
    Emtia serbest fonu ise yılbaşından bu yana %37.39 getiri sağlamış.

İnternetten baktım Akbank'ın:
    AES AK PORTFÖY PETROL YABANCI BYF FON SEPETİ FONU:Yılbaşından beri %60.1,son 1 yılda %261.38 getiri sağlamış.
    https://yatirim.akbank.com/tr-tr/yat...i-tablosu.aspx

Yine internetten baktım,iş bankasında

https://www.isportfoy.com.tr/tr/emtia

İŞ PORTFÖY TARIM SERBEST FON yılbaşından bu yana %21.6 getiri sağlamış.

Tabii,aracı kurumlarla konuşup fonların içinde ne var bakmak lazım,genellikle fonların iyi yönetildiğini söyleyemem,aslında emtia fiyatlarındaki artışla mukayese edildiğinde çok daha yüksek getirilerin olması lazım,ama yine de diğer seçeneklere göre daha iyi gözüküyor.
    Ama yatırım yaparken temel felsefeyi hiç gözden kaçırmayalım,ne kadar iyi gözükürse gözüksün bütün yatırımı asla tek yere yığmayalım,bütün yumurtaları aynı sepete koymayalım,getiri/risk analizine göre yatırımları değişen ağırlıklarda yatırım sepetine yerleştirelim.
     Alıntı Originally Posted by Hermesj Yazıyı Oku
    Deniz hocam bir soru soracağım.

Hükümet dolar'ı örtülü faiz ile tutuyor, seçime kadar da böyle gidecek.. öteki tarafta faiz 28 'i gördü. Politika faizinin bir etkisi kalmadı.

Tüik %50 enflasyon bekliyor, reel enflasyon %100 'ün üzerinde..

Türkiye ekonomisi ciddi ciddi baya bir çöküş yaşıyor çünkü paranı koruyabilecek alan bile kalmadı.

Dolar alsan, örtülü faiz var yatay gitse para enflasyona yenilecek %100 alım gücü düşecek.
    fon alsan, keza fonlarda aynı şekilde.

Peki altın fonları, eurobond fonları bunlarda milyarlarca TL mevcut. Bu fonlar paraları nasıl koruyacaklar?

%100 erime bekliyorum bütün herkesin parasında.

Bunun sonu ne olacak? sizin parayı korumak için tavsiyeniz ne olacak?

Keza para faize bile konsa %50 üzerinde enflasyon var faiz %20 'lerde. para her türlü eriyor.
    Fed faiz artırımlarını yapıp ABD borsaları düzeltmesini yapıp hisse senetleri makul değerlemelere gelince amerika borsasından iyi seçilmiş hisse senetleri de yatırım portföyüne dahil edilebilir.
    Son düzenleme : deniz43; 23-03-2022 saat: 17:34.

4.  Alıntı Originally Posted by cemsoy35 Yazıyı Oku
    eylül ayında burada da sormuştum..kuru üzüm almayı düşünüyorum diye..o zaman manisa ticaret borsasında 13,50 idi..sn hatake o zaman sagolsun fonların linkini paylaşmıştı...ben ne yaptım ? burada yazdıktan yaklaşık bir hafta sonra fiziki olarak ciftçiden aldım o zaman manisa ticaret borsasında 13,20 ye düşmüştü fiyat...ben aldıktan sonra daha da düştü 12,50 leri gördü....şöyle bir uygulama var..siz ürünü üzüm işletmesine veriyorsunuz ama fiyatın yükselecegini düşünüyorsunuz..parasını almıyorsunuz..üzüm işletmesi size birsenet veriyor..ne zama giderseniz o zaman ki borsa fiyatı neyse o fiyattan size parasını veriyor...ama bu arada işletme batarsa bir bardak soguk su içiyorsunuz..şu an 15,25 fiyatı..ben bunu haziran veya temmuzda satacagım...o zaman gelişmeleri yine yazarım..ama o dönem dolar almış olsaydım dolar 8,50 civarı idi...asıl işim olan gıda toptancılıgında ayçiçek yağına baglasaydım o parayı 18 lt büyük teneke o zaman 260 liraydı şimdi 700 lira...insan bildigi işten şaşmayacak...yaşadıgım streste cabası..hergün işletmenin önündden geçiyorum..faal mi diye..keşke sn hatakeyi dinleyip o fonları incelesymişim
    Sn.Cemsoy,

Ben dogru karari vermis oldugunuzu dusunuyorum.

Insallah tutar.

Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    rusya nın petrol ve gaz ticaretinde ruble talep etmesi konusunda ne diyorsunuz.
    ab ülkelri bu rubleye nasıl ulaşacak.
    Ruble ,batının yaptırımlarından sonra hızla değer kaybetmiş Rusya yönetimi sermaye kısıtlamalarına gitmek zorunda kalmıştı.Putin,AB başta olmak üzere "dost olmayan" ülkeler aldıkları gazın parasını ruble ile yapmak zorunda kalırsa, -rubleye talep doğacak olması nedeniyle- rublenin Euro karşısında değer kazanmasını,kayıplarının bir kısmını geri almasını ümit ediyor olabilir.
    Son düzenleme : deniz43; 23-03-2022 saat: 17:31.

Wednesday March 23 2022 Actual Previous Consensus
    05:30 PM
    US
    EIA Crude Oil Stocks Change 18/MAR -2.508M
    4.345M 0.114M
    05:30 PM
    US
    EIA Gasoline Stocks Change 18/MAR -2.947M
    -3.616M -1.986M

7.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Ruble ,batının yaptırımlarından sonra hızla değer kaybetmiş Rusya yönetimi sermaye kısıtlamalarına gitmek zorunda kalmıştı.Putin,AB başta olmak üzere "dost olmayan" ülkeler aldıkları gazın parasını ruble ile yapmak zorunda kalırsa, -rubleye talep doğacak olması nedeniyle- rublenin Euro karşısında değer kazanmasını,kayıplarının bir kısmını geri almasını ümit ediyor olabilir.
    İyi de
    Sayın deniz hocam
    Ruslara euro usd yen vs yaptırımı olduğunu düşündüğümüzde
    avrupa istese bile yasal olarak ruble bulamaz
    böyle olduğunda da Putinin ödeme yapılmadığı için gazı kesme hakkı doğar.
    Sanki hedef de bu gibi.
    Siz ne dersiniz

Sn Cemsoy insallah pozisyonunuz karli bir sekilde kapanir
    Son aylarda butun piyasalarda cok bozulmalar oldu ne alsak zarardayiz gibi... insallah zarar etmeden urunlerinizi satmis olursunuz
    iyi aksamlar dilerim saygilar
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Sayfa 1204/2242 İlkİlk ... 2047041104115411941202120312041205120612141254130417042204 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •