Sayfa 135/637 İlkİlk ... 3585125133134135136137145185235635 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 1,073 - 1,080 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

1.  Alıntı Originally Posted by HISIM Yazıyı Oku
    Bu 3 hisse de rekabet risklerine acik hisseler ve piyasa degerleri yuksek.

Hisse secerken muhim olan, en az nakitle en cok getiriyi elde edebilmek.

Yanlis anlasilmasin, bunlar kotu hisseler demiyorum.

ASELS'in bugun kapanis fiyati 33.96 TL.

500 lot almak icin 17.000 TL. verecek, yil sonunda ne elde edeceksiniz.

Eger bu para ile 18.000 lot ISYAT alirsaniz, yil sonunda 2.700 TL. nakit kar payi alirsiniz.

Hisse secerken pek cok kriter var. Bu kriterler, kisilerin yasina, bilgisine ve deneyimine gore degisir.

Dikkat edilirse burada soru en guzel hisseleri hangileridir degildir.

Oyle olsaydi, TUPRS, ASELS, TTRAK der gecerdik.
    9.5 fk ile işlem gore uluse için pahalı demek abesle iştigal...

2.  Alıntı Originally Posted by kingsailor Yazıyı Oku
    Kront fk 20 asleaan fk 27 uluse fk 9.5.

O.halde??
    Siz fk’yı bir daha araştırın bence. Fk= beklentidir.
    Ve her sektörün fk’sını bir değildir. Yazılım sektöründe fk ortalaması 40’a yakın. O halde asels ve kront ucuz?
    Bimas fk 30 küsur. Hem de yıllardır böyle. O halde bimas alınmaz mı?

Fk olayına bir de böyle bakın derim.

Sent from my iPhone using hisse.net mobile app

İyi ki bilmiyor kalabalıklar,/ Yağmura bakmayı cam arkasından/
    İnsandan insana şükür ki fark var; / -Birine cennet birine zindan- /İyi ki bilmiyor kalabalıklar

3.  Alıntı Originally Posted by monaroza Yazıyı Oku
    Siz fk’yı bir daha araştırın bence. Fk= beklentidir.
    Ve her sektörün fk’sını bir değildir. Yazılım sektöründe fk ortalaması 40’a yakın. O halde asels ve kront ucuz?
    Bimas fk 30 küsur. Hem de yıllardır böyle. O halde bimas alınmaz mı?

Fk olayına bir de böyle bakın derim.

Kardes sen bu yazıyı neden buldıun bilemiyorum ama buraya koymadan once bi okusaydın keşke...ha zaten okudum diyorsan dön bi daha oku...anlamadıysan dön tekrar oku...yine olmassa bir bilene sor...

4.  Alıntı Originally Posted by kingsailor Yazıyı Oku
    Kardes sen bu yazıyı neden buldıun bilemiyorum ama buraya koymadan once bi okusaydın keşke...ha zaten okudum diyorsan dön bi daha oku...anlamadıysan dön tekrar oku...yine olmassa bir bilene sor...
    Kardeş bence sen bir daha oku. Ben ne koyduğumu biliyorum. Bir hissenin fk’sı yüksek demek pahalı anlamı taşımaz her zaman. Yaşar erdinç hoca’nın da değindiği budur. Her yıl istikrarlı bir şekilde %30 büyüyen bir hissenin fk’sının 30 olması normaldir.
    Böyle bir şirketi sana 5 fk’dan yedirmeyeceklerdir. Örneğini de veriyorum bimas. Açıp fk ortalamasına bakabilirsin. Aynı şekilde son 5 yıllık kar büyümesiyle de kıyaslayabilirsin.
    Aynı şekilde kront ve aselsan da beklentilerin yüksek olması ve hızlı büyümeleri sebebiyle yüksek fk’dan işlem görüyor. Demek istediğim budur.

İnsandan insana şükür ki fark var; / -Birine cennet birine zindan- /İyi ki bilmiyor kalabalıklar

5.  Alıntı Originally Posted by monaroza Yazıyı Oku
    Kardeş bence sen bir daha oku. Ben ne koyduğumu biliyorum. Bir hissenin fk’sı yüksek demek pahalı anlamı taşımaz her zaman. Yaşar erdinç hoca’nın da değindiği budur. Her yıl istikrarlı bir şekilde %30 büyüyen bir hissenin fk’sının 30 olması normaldir.
    Böyle bir şirketi sana 5 fk’dan yedirmeyeceklerdir. Örneğini de veriyorum bimas. Açıp fk ortalamasına bakabilirsin. Aynı şekilde son 5 yıllık kar büyümesiyle de kıyaslayabilirsin.
    Aynı şekilde kront ve aselsan da beklentilerin yüksek olması ve hızlı büyümeleri sebebiyle yüksek fk’dan işlem görüyor. Demek istediğim budur.

Geçmiş olsun Kardeş sana..

6. Topiği açan kişi olarak biraz moderasyon yapayım

Arkadaşlar bu topikte en son istediğimiz şey polemik. Lütfen duygusal davranmayın. Aselsan'ı zamanında bulup, değerlendiren, Türkiye'nin terörle mücadele ve kendi silah sanayini ön plana çıkarma stratejisini gören, bu beklentiye göre yatırım yapan kişi tek kelime ile alkışlanır.

Ancak bu Aselsan ın şu an değerinde olduğu gerçeğini(ucuz da diyemeyiz, pahalı da diyemeyiz) değiştirmez. Neye göre ederinde? Pek çok değerleme kriteri var, en basiti fk olduğu için oradan başlayayım. fk ya bakarken, lütfen benchmark yaklaşımı ile olaya bakın.

i-) sektörün ülkemizdeki fk sı kaç,
    ii-) sektör ve hisse tarihi verilere göre ortalama kaç fk ile işlem görmüş (hem hisse, hem de sektör pahalı olabilir, hatta ülke borsası genel olarak pahalı olabilir)
    iii-) bize benzeyen gelişmekte olan ülkelerde, benzer sektörlerde fk lar nasıl,

Buna göre ucuz, pahalı, ederinde değerlendirmesi yapabiliriz.

Düzenli ve tatmin edici temettü ödeyen bir hissenin ucuz olması beklenmez..zaten amaç daha çok temettü verimidir. Ama aselsan gibi, kront gibi, uluse gibi daha çok firma değerlenmesine oynanacak hisseler söz konusu ise, burada ederinde ya da ucuzken almak önemlidir. potansiyel herşeyden önemlidir. Bu yaklaşım ile;

aselsan: bence potansiyeli büyük ölçüde gerçekleşmiş...bu saatten sonra değer artışından ziyade temettü hissesi olur...daha fazla büyümesi için bir abd, almanya, fransa silah şirketi noktasına gelmesi lazım..onun için de türkiye nin çok daha güçlü olması lazım her şeyden önce.

son yıllarda borsanın açık ara en çok prim yapan hissesi...8 senede 40 kat artmış...temel analiz ile pahalı olmasa da...benim için en önemli kriter olan "grafik pahalı mı?" kriterine göre grafik aşırı pahalı...bu nedenle ben uzun vadeli portföyüme almam.

kront: şirketi çok iyi biliyorum..sahibini, çalışanları vs...iş yaptığı firmalardaki imajını...kesinlikle göz bebeği bir teknoloji hissesi...ama 1 senede 3 liradan 20 liraya çıkmış...grafik çok pahalı maalesef..bu nedenle almam. (grafik pahalı kavramı temel analiz yöntemleri ne derse desin sadece son 4 ve 8 yıla bakılarak yapılan bir değerlemedir...detay için ilk sayfalardaki post larıma bakılabilir).

uluse: beğendiğim bir hisse..benim tüm kriterlerimden geçiyor...grafik pahalı değil...nadiren beğendiğim hisseler grafik pahalı mı kriterini geçer (son yıllarda borsanın yükseliş trendinde olması önemli etken)...sadece u-100 kriterim sağlanmıyor, ama bu kadar potansiyeli olan güzel bir kaç hisse için u-100 kriterimden vazgeçebiliyorum...portföyümde 10 hisse varsa, 2-3 tanesi u-100 de olmayabilir.

Bu arada uluse, az miktarda da olsa benim portföyümde de var.

önemli not: lütfen pahalı vs tarzı hisse için negatif sayılabilecek yorumları duygusal değerlendirmeyin...burada söz konusu olan tüm firmalar zaten ülkenin göz bebeği hisselerdir...takibe değerdir...önemli olan doğru zamanda ucuzken hisseyi alabilmek..özellikle yüklü miktar alınacaksa en önemli konu alınan fiyattır hatta.

hep söylüyorum, eğer her ay düzenli 200-300 tl gibi küçük bütçelerle alım yapılacak ve 10-15 sene düzenli devam edilebilecekse...hissenin temettü veriminin iyi olması ve çok pahalı olmaması, potansiyeli olması yeterli...bu durumda yukarıda bahsi geçen ve grafik pahalı bulduğum kront u bile alabilirdim.

7.  Alıntı Originally Posted by kingsailor Yazıyı Oku
    Geçmiş olsun Kardeş sana..
    Terbiyeli ol adam gibi yaz benim asabımı bozma. Bu ne ukalalık? Sen kimsin ya?
    Bu kibirle esas sana geçmiş olsun. İnsan gibi edebini bozmadan yaz.

8.  Alıntı Originally Posted by kingsailor Yazıyı Oku
    9.5 fk ile işlem gore uluse için pahalı demek abesle iştigal...
    Yaziyi dikkatle bir daha oku istersen, ULUSE pahali yazan yeri bul, bize de goster.

Okudugunu anlamadan yorum yazmak, abesle istigalin ta kendisi.

Sayfa 135/637 İlkİlk ... 3585125133134135136137145185235635 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •