Sayfa 1472/2150 İlkİlk ... 472972137214221462147014711472147314741482152215721972 ... SonSon
Arama sonucu : 17197 madde; 11,769 - 11,776 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Daha önce büyük bir ödemeler dengesi krizi ile gelebilecek bir "sudden stop" ihtimalini bu kış bitmeden %51 ihtimal görmüştüm ama şimdi dış risklerin de çok artmasıyla bu ihtimali artık Şubat-Mart ayları gibi %80 ihtimal olarak görüyorum.
    Yanıt için teşekkürler. Naci Ağbal görevden alındıktan , faiz indirimleriyle döviz ve enflasyon tetiklendikten sonra, o zaman da bu soru üzerine düşünmüş, "herhalde sonbaharda erken seçime gidecekler o zamana kadar ekonomi dayanır hesabı yapıyorlar" diyerek, o nedenle mevcut eklektik politikaları izledikleri yorumunu yapmıştım. Ancak, erken seçim gündemden çıkınca böyle olmadığı belli oldu. Ben de seçime kadar mevcut durumun sürdürülebilir olmadığını düşünüyor, size katılıyorum.
    İşte Hendek! İşte Devekuşu!

US10Y
    U.S. 10 Year Treasury
    3.646 0.134

US5Y
    U.S. 5 Year Treasury
    3.866 0.151

US2Y
    U.S. 2 Year Treasury
    4.105 0.11

U.S. 10 Year Treasury
    US10Y:

Yield | 11:01 AM EDT
    3.708%
    up+0.196

Benchmark ABD 10 yıllık hazine tahvilinin faizi çok sert bir yükselişle 1 günde %3.70'e yükseldi.
    Son düzenleme : deniz43; 22-09-2022 saat: 18:02.

3.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Daha önce büyük bir ödemeler dengesi krizi ile gelebilecek bir "sudden stop" ihtimalini bu kış bitmeden %51 ihtimal görmüştüm ama şimdi dış risklerin de çok artmasıyla bu ihtimali artık Şubat-Mart ayları gibi %80 ihtimal olarak görüyorum.
    Deniz bey bu tarih seçime çok yakın, ne yapıp edip durumu üç dört ay daha idare ederler. Dört ay sonraki faturanın on kat daha ağır olması hiç önemli olmaz. Gördüğüm o ki işler karadüzen yürüyor zaten, akıl mantık izan plan gibi kavramlardan giderek uzaklaşılıyor. Son borsa olayı benim bakış açımı değiştirdi artık.

4. Yani sizin bilgi seviyenizde birinden bunu okuyunca açıkçası çok gerildim ve üzüldüm.

Umarım her şey ülkemiz için güzel olur. Paylaşımlarınız için teşekkür ederim itibar verince dön dolan diyor.

Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Yani sizin bilgi seviyenizde birinden bunu okuyunca açıkçası çok gerildim ve üzüldüm.

Umarım her şey ülkemiz için güzel olur. Paylaşımlarınız için teşekkür ederim itibar verince dön dolan diyor.
    Tabii ki yazdıklarım belirli bir matematiğe dayanıyor,uygulanan ucube para politikası ile hem enflasyon hem de cari açık patlamış rekor kırıyor.Üretici fiyatındaki yıllık artış %143.75(TUİK),tüketici enflasyonu ise %181.37 (ENAG) çıkmış durumda.Temmuz ayında 10.690 milyar dolar gelen dış ticaret açığı,Ağustos ayında ise 11.277 milyar dolara çıkmış durumda.Cari açık ise Temmuz ayında turizm gelirlerinin en yüksek olduğu ay olduğu halde 4.010 milyar dolar,yılın ilk 7 ayında ise 36.672 milyar dolar.Dış ticaret açığımız ise yılın ilk 8 ayında 73.454 milyar dolar.Yıl sonuna kadar geri kalan aylarda ısınma amaçlı doğalgaz giderleri de devreye gireceği için aylık dış ticaret açıklarımızın daha yüksek olması ve yılı "120 milyar dolar civarında dış ticaret açığıyla kapamamız,turizm mevsiminin geride kalmasıyla önümüzdeki aylarda cari açığın da artması yıllık 70 milyar dolara yaklaşması beklenir.

Peki niye hem enflasyon hem de cari açık patladı,tamamen çok büyük yanlışlar içeren ve ehil olmayan eller tarafından yönetilen para politikası nedeniyle.Enflasyon niye patladı aşağıdaki yazıyı yazmıştım.

https://www.paraanaliz.com/2022/yaza...asyon-g-34237/

Bu yazının üç temel iddiası vardır. Birincisi, Türkiye'de parasal genişleme ile yüksek enflasyon arasında çok güçlü bir ilişki vardır. İkincisi, Türkiye'de para arzının genişlemesinden doğrudan kamu otoritesi yani mevcut iktidar sorumludur. Son olarak, yakın dönem para arzı seviyeleri bizlere gerçek enflasyonun resmi rakamlardan daha yüksek olabileceğine işaret etmektedir...

Bu yazıya konu olan analizlerden dört temel sonuç çıkarabiliriz:

1- Türkiye'de yüksek enflasyon ile genişleyen para arzı arasında güçlü bir ilişki vardır.

2- Para arzının genişlemesinden Merkez Bankası, kamu bankaları ve doğal olarak bu kurumlara hükmeden mevcut iktidar sorumludur.

3- Tüketici enflasyonunun çıktı başı M3 ile uyumlu geçmiş trendi göz önüne alındığında, mevcut M3 seviyeleri gerçek tüketici enflasyonunun daha yüksek olduğuna bir işaret olarak okunabilir.

4- Üretici enflasyonunun çıktı başı M3 ile uyumlu geçmiş trendi göz önüne alındığında, son dönemde M3'ten daha hızlı büyüyen üretici enflasyonu paranın dolaşım hızının arttığına bir delil olabilir. Yüksek enflasyon döneminde paranın dolaşım hızının artması ekonomik literatürün de onayladığı bir olgudur. Bunun doğal sonucu, çıktı başı M3'ün işaret ettiği tüketici enflasyonu ile TÜİK tarafından açıklanan tüketici enflasyonu arasındaki farkın daha da açılmasıdır. Bu durum, gerçek tüketici enflasyonun resmi rakamlardan daha yüksek olabileceği iddiasını güçlendirmekle birlikte açıklanan çıktı seviyesinin (ya da geçmişten bugüne açıklanan reel ekonomik büyüme oranlarının) daha düşük olabileceği yönündeki şüpheleri test edecek ilave çalışmalara bir başlangıç noktası da oluşturabilir.

YORUM:Yazıdaki analizlere genel olarak katılıyorum.Yüksek enflasyonun kaynağı olarak ben de benzer nedenleri dile getiriyorum.Yani hatalı para politikaları nedeniyle yüksek talepten kaynaklanan enflasyon(para arzının reel büyüme oranının çok üzerinde artırılması,negatif reel faizler,gevşek para politikası..).
    Serbest piyasa ekonomisine müdahaleler arz ve talebin doğru seviyelerde kesişmemesi, arzın düşük olması ve arz şokları, tedarik zincirlerinde kırılma, dağıtım kanallarında tekelleşme yüksek enflasyona katkı veren diğer unsurlardır diyebiliriz.Ama en temel nedeninin para arzında patlama olduğu şüphesizdir.

Yani döviz almakla,dövizin fiyatının yükselmesiyle enflasyon yaratılamaz(Para arzını patlatmakla ,dövize gidecek TL'yi de yaratmış olursunuz,döviz alabilmek için önce TL'niz olması gerekir) .Yüksek enflasyon dönemlerinde "hard currency" paralardan birinde pozisyon almak sadece yüksek enflasyona karşı korunma amacıdır.Enflasyon için bir sebep değil,enflasyonun sonucu bir davranış biçimidir.Yüksek enflasyon için gösterilebilecek temel neden, Ekonomi Yönetiminde politika oluşturanların hatalı kararları ve uygulamalarıdır.
    Cari açığın patlamasının birçok sebebi vardır ama en temel nedenlerinden biri Türk lirasının bir tasarruf aracı olmaktan çıkarılmasıdır.Bunun teorik açıklaması için daha önce bu başlığa bir link koymuştum,şimdi yeniden koyuyorum.

https://www.mahfiegilmez.com/2013/03...-iliskisi.html

İç Tasarruflarla Cari Açık İlişkisi

Teorik temellerini ve tabloyu ortaya koyduktan sonra duruma bakalım.Her ay 10 milyar doların üzerinde finanse edilmesi gereken bir dış ticaret açığımız ve önümüzdeki aydan itibaren yoğunlalaşacak dış borç ödeme takvimimiz var(yıllık 182 milyar dolar kısa vadeli dış borç ödemesi).İlk sınav Pazartesi günü ,Hazinenin 10 yıl vadeli 2.5 milyar dolar dış borç ödemesinin itfa günü.Şu anda piyasanın bütün gözü Hazinenin ne yapacağında.Fed'in para politikasında sıkılaştırmaya gitmesiyle vadesine göre değişmekle beraber ABD Hazine tahvil faizleri %4'ü aşmış durumda,bunun üzerine ilave gelecek 750 puan civarında bir de CDS risk puanı var.Hazine kredibilitesine hasar verecek şekilde %11-%11.5 dolar faiziyle borçlanmayı deneyecek mi, yoksa hazine borcunu çevirmeyi denemeyip merkez bankası rezervlerinden mi ödeme yapacak.Gelecek aylarda borçlanma maliyetleri Fed'in sıkılaştırmaya devam etmesi nedeniyle daha da yükselecek(Yıl sonuna kadar piyasalar Fed'in politika faizini 125 baz puan daha yükselterek %4.5'a yükseltmesini bekliyorlar.Bu durumda piyasada işlem gören ABD Hazine tahvillerinin faizi de bunu referans alarak artacaktır,ayrıca Fed'in önümüzdeki aydan itibaren bilanço küçültmesini aylık 97.5 milyar dolara yükseltmesi dolar likiditesinde azalma borçlanmayı zorlaştırıcı bir etki yapacaktır).Bu çok yüksek maliyetlerden daha önce garanti bankası ve yapı kredi bankası sendikasyon kredilerin çevirmeyeceklerini ve ödeme yapacaklarını duyurmuştu,ben de bu başlığa haber linklerini koymuştum.Zaten TL tahvil faizleri neredeyse dolar tahvil faizleri seviyesine geldiği için, çok yüksek maliyeti nedeniyle döviz cinsinden kredi talep eden bir müşteri kalmamış durumda,şirketlerin hepsi TL kredi talep ediyor,,banka sendikasyon kredisi alsa yapabileceği ancak ,merkez bankasına dövizi swap yoluyla verip ,aldığı TL ile kredi vermek ama orada da bankanın verdiği krediyle orantılı enflasyona oranla çok düşük faizli TL tahvil tahsis etmesi isteniyor ki,bu ileride faizler yükselince hem bankanın bekasını tehdit eder hem de banka için küllüyen zarar getirecek bir işlem.Bu nedenle bankaların ve özel şirketlerin bu kadar yüksek maliyetlerle borcunu çevirmesi intihar olur, borçlarını ödemek isteyeceklerdir.Ama Hazine çok yüksek maliyetine rağmen,-nasılsa ekonomi yönetiminin kendi ceplerinden çıkmayacağı için- dış borcu çevirmeyi deneyecekleri muhtemel olur.

Hesaplamam cari açık finansmanı+net dış borç ödemeleri için döviz rezervlerinin ne kadar yetebileceği projeksiyonuna dayanıyor.Peki duvara çarpmayı önlemek değil ama geciktirmek mümkün mü,2 yolu var:Birincisi aylık net 6.65 milyar dolar civarında net enerji ithalatımız var(yılın ilk 7 ayının ortalaması).Erdoğan,Putin ile görüşerek ,enerji ithalatı ödemelerinin bazı siyasi tavizler karşılığı, seçimler sonrasına ertelenmesi konusunda anlaşırsa o zaman seçime kadar bir ödemeler dengesi krizi yaşanmaz.İkinci yol ise bankaların yurt dışındaki muhabir bankalarda ithalat ödemeleri ve dış borç ödemeleri için tuttuğu kabaca 38 milyar dolar var.Merkez bankası ,bankaları bu dövizi yurt içine getirmeye zorlayabilir.Bu durumda sadece merkez bankasının izin verdiği ithalat ve dış borç ödemeleri yapılabilir.İthalatına izin verilmeyen ürünler Türkiyeye getirilemez, ham madde ve ara girdi yokluğu nedeniyle bazı sektörlerde üretim durabilir.Merkez bankasının izin vermediği dış borç ödemeleri yapılmayabilir,bu durumda şirketin bankada ödeme yapabilecek döviz hesabı olsa da temerrüde düşebilir.
    Son düzenleme : deniz43; 23-09-2022 saat: 06:22.

6. https://twitter.com/e507/status/1573...WcO01H3-CSOY4A

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

7.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    eskinin g ahmet i şimdinin bisikletçisi trole cevap vermeye bile değmez. Sadece ortalığı karıştırmak için yazılmış bir yazı.
    Tüm doğal kaynaklarına , ve yüzölçümü olarak dünyanın en büyüğü olmasına karşın 150 milyon nüfusu ile ancak bir İtalya kadar ekonomik büyüklüğü olan bir ülke, sözde 2 günde Kiev'i alıp yönetimi değiştirecekken 210 gündür savaşıp hergün geri çekiliyor.
    Şimdi liyakatsiz kadrolarının beceriksizliği, ordusunun kağıttan kaplan olduğu ortaya çıktıkça nükleer tehditten başka seçeneği kalmıyor. Tabi milyonlarca insanın haklarını gasp edip ülkenin tüm kaynaklarının üzerine oligarşisi ile birlikte oturmuş bu eski kgb bozmasından bakalım daha neler göreceğiz.
    Daha iyi sistemler çıkana kadar güçler ayrılığı olan, katılımcı demokrasilerden daha iyisi yok, her ne kadar mükemmel sistemler olmasalar da. Şangay beşlisi hayranlarına gidip oralarda bulunmalarını hatta bir süre yaşamalarını tavsiye ederim. Çin'e çok seyahat ettim, bazı seyahatlerimde 1 ayın üzerinde şirketin kiraladığı dairede yaşadım, İran'a da iş gereği çok sefer gidip geldim.
    Bu seyahatlerimde hep halkın arasına hep katılmaya çaba gösterdim, bir sürü lokal arkadaş edindim. Romantik romantik şangay beşlisi batı emparyalizminden daha iyi hayallerine gerek yok. Gidip görün.
    Bu troll için de başka cevap yazmaya gerek yok. Her yazdığımız cevaplar bunları besliyor.
    DON'T FEED THE TROLLS...
    Bundan daha güzel anlatılamazdı.

8.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku

Deniz bey, bu durumda Hazine Eurobondlarında temerrüt riski vardır diyebilir miyiz?

Sayfa 1472/2150 İlkİlk ... 472972137214221462147014711472147314741482152215721972 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •