Sayfa 16/1312 İlkİlk ... 6141516171826661165161016 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 121 - 128 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Normal bir esnaf, çek senet yoluyla sermayesinin kaç katı kredi oluşturabilir acaba.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Aslinda güzel konuya parmak bastınız
    Çorbayı sulandırıp büyütünce
    Dönüşte olmuyo bazan alacakta / verecekte
    Esnafta ister istemez mayfa nın kapısını çalıyo
    Böyle türevli mürevli olarak sulandırıp kabartmasa kıredi limitini esnaf
    Mayfa otomatikman biter zate
    Yoksa da hep müşterisi bol olur
    Kimse kendini kandırmasın
    Mayfa insanların açgözlülüğünden beslenir

Konuta yatırım konusu bana hep itici geliyor nedense. Konut yerine gelişime açık imara yakın yerlerden tarla almak ise mantıklı geliyor.
    Daire alarak kiraya vermek yıpratıcı sorunlu birine denk gelirse de can sıkıcı olabilir . Tabi herkes bildiği işi yapar al satla para kazanılıyorsa oda güzel.
    2020 başlarında borsada hisselerini satıp nakite dönmüştü. Faizler inince bir 0.7 kere inince bir çok arkadaşım sende çek ev al dedi aslında fiyatlarda faizde uygundu ama faiz asla kullanmadığım için yanaşmadım. O an alanlar için daire yatırımdı uygundu. Şu an maliyetler artsada fiyatları artıramıyorlar . Zaten biriken stok azıcık erisede yine var. Yatırım için icralıklar uygun ama onda ağlyının malı güldürmez bana görede.İcralık daireler artıyor millette para yok. Bir kaç yıl evler sabitlenir krediler düşünce millette para olunca artar tekrar.
    Suriyeli gider diyen arkadaş kar yanılıyor Suriyeli gider kazak Özbek gelir. Suriyeli Türkiye'ye lazım çünkü ucuz iş gücü ve Avrupa için siyasi koz.
    Oturmak için ev alırım yatırım için ise imara yakın tarla. Forumu inceledim üyeler genelde mantıklı . Herkesin işi gücü rast gitsin.

3.  Alıntı Originally Posted by 1.Yavuzhan Yazıyı Oku
    Suriyeli gider diyen arkadaş kar yanılıyor Suriyeli gider kazak Özbek gelir. Suriyeli Türkiye'ye lazım çünkü ucuz iş gücü ve Avrupa için siyasi koz.
    Oturmak için ev alırım yatırım için ise imara yakın tarla. Forumu inceledim üyeler genelde mantıklı . Herkesin işi gücü rast gitsin.
    bu konuyu maalesef insanımız anlamıyor, ülkeye gelen her vasıfsız mülteci, bir türk vatandaşının işsiz kalması, ödenmeyen primler sebebi ile emekli maaşlarının düşmesine sebep olur.

https://www.karar.com/yazarlar/ibrah...-bitti-1588519

son 5 yılda sgk ya giriş yapan sayısı 1,2 milyon emekli olan ise 1,8 milyon. sebebi büyük oranda kaçak göçmenler.

emekli maaşlarının açlık seviyesine gelmesi 2030 u bulmayacak gibi görünüyor.

yazdıklarımızı topiğin konusuna bağlamak gerekirse, yaşınız 40 ı vurmadan iy ikötü bir konut alın, sakın aklınıza emekli maaşı ile kira ödeyebileceğiniz gibi bir fantazi gelmesin, böyle bir şey olmayacak.

Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    bu konuyu maalesef insanımız anlamıyor, ülkeye gelen her vasıfsız mülteci, bir türk vatandaşının işsiz kalması, ödenmeyen primler sebebi ile emekli maaşlarının düşmesine sebep olur.

son 5 yılda sgk ya giriş yapan sayısı 1,2 milyon emekli olan ise 1,8 milyon. sebebi büyük oranda kaçak göçmenler.

yazdıklarımızı topiğin konusuna bağlamak gerekirse, yaşınız 40 ı vurmadan iy ikötü bir konut alın, sakın aklınıza emekli maaşı ile kira ödeyebileceğiniz gibi bir fantazi gelmesin, böyle bir şey olmayacak.
    Emekli maaşı prime göre değil sosyal dengeye göre verilen bir maaştır. Kendi maaşına ek eşinin emekli maaşını alanda var, babasından emekli maaşı alanda var.

Sistemin normalleşmesi için iş alanlarının açılması, mesai saatlerinin 40 saate inmesi, yıllık iznin 1 ay seviyesine çıkması, fazla mesai vs şartların iyileşmesi gerekiyor.
    Çalışan insan emeklinin iki katı kazanmalı ki insanlar çalışmaya devam etsin.
    Kreş vb imkanlar olmalı ki kadınlar iş gücüne katılsın.
    Faiz hassasiyeti olanlara faizsiz, olmayanlara faizli birikim imkanı verilsin ki, insanlar birikim yapsın iyi bir emeklilik yaşasın.
    Şu andaki durumda adam akşam emekli oluyor sabah yeni işine başlıyor. Bu bile sistemin başarısını ortaya koyuyor.
    O egeli ben değilim

5. Şuan emekli maaşı bağlanan asgari ücretliler 1500 civarı bir emekli maaşı alıyorlar.
    O da pandemi de 1500e çıkarıldı.
    Ortalama bir şehirde kira 1000-1250TL düşünürsek, emeklilikte işlerin ne kadar zor olduğunu görürüz.
    Millet o yüzden kiradan kurtulmak için çoğu kişinin beton dediği şeye parayı yatırmak zorunda kalıyor

Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku

6.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Şuan emekli maaşı bağlanan asgari ücretliler 1500 civarı bir emekli maaşı alıyorlar.
    O da pandemi de 1500e çıkarıldı.
    Ortalama bir şehirde kira 1000-1250TL düşünürsek, emeklilikte işlerin ne kadar zor olduğunu görürüz.
    Millet o yüzden kiradan kurtulmak için çoğu kişinin beton dediği şeye parayı yatırmak zorunda kalıyor
    asgari ücretlinin emekli maaşının yükseltilmesi ne demek, en kabaca primini yüksek ödeyenin maaşı düşürülüyor.

yani atıyorum asgari ücretli 1000 yüksek primli 4000 olması gerekirken,
    asgari ücretli 1500 yüksek primli 3000 oluyor.

asgari ücretli sayısı fazla olduğu için orayı yükseltebilmek için diğerinden maximum çalmak gerekiyor.

muhtemelen 2030 gibi tablo şöyle olacak
    asgari ücretli 1800
    yüksek primli 2200

işin sosyal denge vs. kısmına girmeyeceğim ama çoğu insan bu tabloyu öngöremiyor hazırlık yapmayanı ciddi zorluklar bekliyor.

7.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Bu biraz kendini kandırmak oluyor.
    Banka Ahmet'e parayı verdi mi? Verdi,
    Ahmet parayı geri ödedi mi? Ödemedi.
    Ahmete verilen para basbayağı batık.

Yani "ben arkadaşıma 100 lira borç verdim, belki ödeyemez diye bir 100 lira da kenara koydum, ödeyemediği takdirde kenara koyduğum 100 lirayı geri alacağım. böylece zarar etmeyeceğim" gibi bir şey.
    100 liranız daha varmış ki koyabiliyorsunuz. Bu da bilançonuzda mevcut, karınızdan da düşülür. Umarım anlaşılmıştır.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

8. İnşaat maliyetleri arttığında bir müteahhit ne yapar?
    Eğer maliyetleri arttığı oranda satış fiyatına yansıttığında satamayacağını hesaplamışsa:

Öncelikle daha ucuz ince yapı malzemelerine yönelir ve o yönde bir teklif sunar arsa sahiplerine.

Çatı katı kullanımını almaya çalışır(istanbul için bazı semtlerde çok değerli olabiliyor), olmazsa arsa payını az vermeye çalışır. %50 ile yaptığı yeri arsa sahiplerine %40-45 vererek yapmaya çalışır.
    Olmazsa, iş kentsel dönüşümse hak sahiplerinden para almaya çalışır.
    Olmazsa şehir içini bırakıp, dışındaki arsalara yönelir ki orada arsa payı düşüktür.

Devamlı böyle teklifler alan arsa sahipleri de ekonominin gidişatına boyun eğmek zorunda kalır. Müteahhide çözüm çoktur.

Kişiler inatçılık yapabilir, 10 yıl geçse de der ki ben %60'ını almadan vermem. Toktur ihtiyacı yoktur. Direnir. Ama herkes bu konumda olamaz. İstisnaidir.

Gelelim ev fiyatlarına, satıcılar için daha kötü günler gelebilir eğer ki faizler bu seviyede kalırsa.

Kredi büyümesi sıfıra gelmek üzere, 2018 yılındaki gibi eksiye gelirse konut fiyatları reel olarak düşmeye devam eder. Ancak her bölge için bunun olmayacağını emlak sitelerinden fiyat endekslerini incelemenizi tavsiye ederim.

Aşağıya bilgi açısından yıllıklandırılmış kredi büyüme hızı grafiğini koyuyorum, konut fiyatlarını yakından takip edenler kredi büyümesi yada düşüşlerinin "genel olarak" konut fiyat artış-düşüşlerine nasıl etkidiğini rahatça göreceklerdir:
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 16/1312 İlkİlk ... 6141516171826661165161016 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •