Onemli Gunler Banner
Sayfa 165/288 İlkİlk ... 65115155163164165166167175215265 ... SonSon
Arama sonucu : 2297 madde; 1,313 - 1,320 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. Kötü başlayan gün sonra toparlamıştı.. En son portföye baktığımda 7 yeşil, 3 kırmızı vardı.. Keyfim de epey yerine gelmişti.. Sonrasında hikayenin senaristi değişmiş galiba...Şimdi 3 yeşil, 7 kırmızı.. Rakamları değiştirseydiniz bari.. İlla 7-3 ya da 3-7 dağılmak zorunda sanki..

"Kırmızı da güzel bir renktir.. Neyse hasar fazla yok yine de, sabahki manzaram daha kötü idi." diyerek günün züğürt tesellisini patlatalım kahve eşliğinde. VAKKO ile KCAER sağ olsun biraz toparlamış ortamın dağınıklığını. DESA da en azından kahve servisini yapsın bari..
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

2. 18 Temmuz'da ve 18 Ağustos'ta endekste sert düşüş olması sadece rastlantı mıdır? Kahve keyfimizin de içine ettiler.. 3 gün önceki pozisyona geriledi portföy.. Günün tek tesellisi nerdeyse taban kapatan LKMNH'de erken aksiyon alıp satarak GENTS ile değiştirmek oldu. Gerçi GENTS da aldığım seviyenin % 2 altında bitirdi ama en azından % 4,5-5'lik extra bir hasarı önlemiş olduk bir hissede. Zaten satışı planladıktan sonra böyle teselli mi olurmuş da denilebilir, ancak böyle günlerde hafiften rüzgar bile esse çok serinlemişiz gibi kendimizi kandırabiliyoruz. Bu da günün züğürt tesellisi olsun. Ha bir de yeşil kapatan 2 kağıt var, onlar da bu teselliye eşlik edebilirler. Teşekkürler VAKKO ve KCAER, bu sert rüzgara karşı dik durdunuz.
    Clausewitz

3. AVOD'ları bilançoyu bile görmeden satıp OYLUM'a geçmekle de iyi yapmışım diyorum AVOD Net Kâr durumunun büzülmüş halini görünce. Bir fantezi denemiştik AVOD'da yüksek ihracaat oranı ve iyi net YP pozisyonunu baz alıp, bir de yüksek rakamlı satış siparişlerini görünce. Çok büyük bir sıçrama kaydedemese de kısmen başarılı oldu, görevini ifa etti diyebilirim. Ama fanteziyi uzatmanın anlamı yoktu. Yalnız bilanço tuhaf; FAVÖK görece oldukça iyi, ama Net Kâr çok büzülmüş. Normalde tersi olması daha beklenir bir şeydi kur farkı kârı yazar diye. Ama bilanço detaylarına bakıp kendimi yormayacağım artık AVOD için. Bir ayda % 24'e yakın bir katkı yaptı portföye. Tavşanları yakalayamazdı da, yine de kendinden hallice işini gördü ufak tefek katkısı ile.
    Clausewitz

4. DEVA'nın Gelir Tablosu oldukça iyi görünüyor dışardan bakanlar için. Hatta daha önceki net yp pozisyonunu bilmeyenler için gayet alımlı da duruyor. Ancak benim beklentimin altında net kâr gelmiş. Kur farkı gelirleri oldukça iyi ancak benim beklentimin altında, finansman gideri de beklentiimin üstünde gelmiş. Tahminlerimdeki sapma bu konudaki beklentilerimden farklılıktan kaynaklanıyor. Bunlar sadece Gelir Tablosu ile ilgili genel değerlendirmem. Bilanço detaylarına ve finansal oranlara henüz bakmadım. Yıllık büyüme rakamları da oldukça iyi genel hatlarıyla.

Borçluluk oranları azalmış. Likidite oranları stabil, bir bozulma yok. Faaliyet etkinlik oranları bir önceki çeyrekten daha iyi. Brüt kar marjı ve Favök marjı çok az daralmış, ama kur farkı gelirlerinin de etkisiyle net kar marjı artmış. Getiri rasyoları ROA ve ROE yükselmişler.

Ben piyasa olsam bunu iyi fiyatlarım. Ama burada sadece piyasa yok, Phlipp Haas gerçeği var bir de.. Her türlü sonuca açık. Tarihinin rekor bilançosunu açıkladığı günün arkası % 8 eksi kapatabilen bir tahta bu. YTD.

-----------------------
     Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Benim 2. Çeyrek kârı tahmini hesaplamam 915 milyon TL civarında idi. İlk çeyreği de eklersek 6 aylık tahminim 1.359 milyon TL idi. Gönderilen rakam konsolide değil. Ama üç aşağı beş yukarı benzer rakam gelirse, yatırımlardan, kur farkından ve net finansman gelirlerinden elde edilecek kâr harici esas faaliyetlerden gelecek kâr benim beklentilerimden biraz daha aşağıda oluşmuş demektir. O zaman için rekor kâr açıkladığı 2021 sonu bilançosundan sonra satış yemişti ve esas faaliyet kârını piyasa pek beğenmemişti o dönem. Ama o zaman borsa da biraz karışık seyrediyordu. Şu anda yön yukarı doğru. DEVA'nın nasıl tepki vereceğini kestirmek oldukça zor.

Düzeltme:
    Yok yaw hatalı rakama bakmışım, Net kâr benim tahminime oldukça yakın gelmiş. Gelen 1.348 Milyon civarı, benim tahminim 1.359 Milyon TL civarı idi. Sadece 9 milyon TL sapma olmuş..
    Son düzenleme : deva-i dert; 18-08-2023 saat: 20:42.
    Clausewitz

5.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    DEVA için birkaç hafta önceki fiyatla yeni bilanço sonrası 6,00-6,10 arası F/K oluşur demiştim kendi başlığındaki yazımda. Ama o zamanki piyasa değerinin üzerine %19 civarı prim yaptı. Şimdi bilanço gelse benim tahminim 7,10-7,30 civarlarında oluşur. Ama fiyatı artarsa bu değer de artacaktır, düşerse bu değer de düşecektir. Bu sadece beklediğim çeyreksel kârın gelmesi durumunda oluşabilecek bir F/K, bunu da unutmayınız. Ayrıca F/K tek başına almak, tutmak ya da satmak için yeterli bir sebep değildir.

Yatırım tavsiyesi değildir.
    DEVA ile ilgili F/K tahminim 7,10-7,30 arası olur şeklinde idi. 7,31 olarak gerçekleşmiş yeni bilanço ile. Verdiğim bandın dışına çıkmış, olmadı böyle
    Clausewitz

6. Merhaba bol kazançlar sn. deva-i dert

Benim anlamadığım Haas eğer her çeyrek azalan faiz oranında banka kredisi bulabiliyorsa neden %32den bono ihraç etti ki?Ortalama faizi %15,57'ye kadar düşürmüş.

Keşke bu şirket azınlık ortağından nefret etmeyen biri tarafından yönetilseydi kim bilir nerelerde olurdu.%10 tırtıkladığı yetmiyormuş gibi ay başına vurunca 1.5 milyon euro da üst yönetim ücret alıyor.

7.  Alıntı Originally Posted by Neonadam Yazıyı Oku
    Merhaba bol kazançlar sn. deva-i dert

Benim anlamadığım Haas eğer her çeyrek azalan faiz oranında banka kredisi bulabiliyorsa neden %32den bono ihraç etti ki?Ortalama faizi %15,57'ye kadar düşürmüş.

Keşke bu şirket azınlık ortağından nefret etmeyen biri tarafından yönetilseydi kim bilir nerelerde olurdu.%10 tırtıkladığı yetmiyormuş gibi ay başına vurunca 1.5 milyon euro da üst yönetim ücret alıyor.
    Wallahi hocam, alıp beklesek ve fiyat çok iyi yükselse ve iyi paralar kazansak bunları konuşuyor olmayız muhtemelen DEVA'da. Ancak 2019 ve 2020'de yaptığı çıkışın ardından endekse hep yenildiği için her şey insanların gözüne batıyor. Bunda Haas'ın katkısı çok fazla. İstese çok rahat 3 katı fiyatlatabilirdi, özellikle son yatırımların PR'ını yapsa. Ama bunlar yapılmadığı ve yatırımcılardan gelecek projeksiyonu özenle gizlendiği için ve biraz da ürün fiyatlama da bir elinin sürekli kamuya bağlı olmasından şirketin borsadaki fiyatlaması da iyi gitmiyor. Bunda trader Haas'ın payı da yadsınamaz. YTD.
    Clausewitz

8. DEVA

Clausewitz

Sayfa 165/288 İlkİlk ... 65115155163164165166167175215265 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz