Sayfa 170/293 İlkİlk ... 70120160168169170171172180220270 ... SonSon
Arama sonucu : 2341 madde; 1,353 - 1,360 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Ülkenin birisinde 2 adet yazılım şirketi var..

A Şirketi ilkine göre daha ucuz ve kâr marjları ve sermaye getiri yüzdeleri daha yüksek. A şirketi bir çok alana yönelik yazılım programı geliştiriyor, ama hiç birisinde tekel değil, ya da özel bir uzmanlığı yok. B şirketi ise daha ufak ve görece daha hızlı büyüyor. Sağlık alanında uzmanlaşmış, özellikle hastanelerdeki BT, MRI, X-Ray, Ultrasound imaj görüntüleme, bunları saklama ve ihtiyaç halinde raporlama ve analiz etme üzerinde ilerliyor ve şimdilik çok az da olsa ürünlerini yurtdışında sağlık hizmeti veren kuruluşlara da pazarlama imkanı sunabilmiş durumda. A şirketi B şirketinden daha likit ve görece daha az borçlu durumda, ama iki şirketin de finansal sağlığı yerinde.

Böyle bir durumda 2 şirketten birisini seçecek olsanız hangisini seçerdiniz?
    Ben belli bir doygunluğa ulaşmış, tekel olmayan , belli net bir uzmanlığı olmayan A şirketi yerine büyüme odaklı ve belli bir konuda net uzmanlığı olan B şirketini seçerim...
    Bilançolar her zaman değişir.. Büyüme hedefli şirketlerin bilançoları da kimsenin anlayamayacağı şekilde çok agresif olarak iyileşebilir...

2.  Alıntı Originally Posted by emregunes Yazıyı Oku
    Ben belli bir doygunluğa ulaşmış, tekel olmayan , belli net bir uzmanlığı olmayan A şirketi yerine büyüme odaklı ve belli bir konuda net uzmanlığı olan B şirketini seçerim...
    Bilançolar her zaman değişir.. Büyüme hedefli şirketlerin bilançoları da kimsenin anlayamayacağı şekilde çok agresif olarak iyileşebilir...
    Teşekkürler hocam. Ufak ama büyüme odaklı ve uzmanlık alanı net olanı tercih ederim yorumu net ve anlaşılır bir yorum. Peki diğer şirketin (A şirketinin) bu şirketin alanına girme ve pazarını daraltma riskini ihtimal dahilinde tutar mısın? Yoksa büyüme alanı zaten geniş diye böyle bir riski düşük mü bulursun?
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

3.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Teşekkürler hocam. Ufak ama büyüme odaklı ve uzmanlık alanı net olanı tercih ederim yorumu net ve anlaşılır bir yorum. Peki diğer şirketin (A şirketinin) bu şirketin alanına girme ve pazarını daraltma riskini ihtimal dahilinde tutar mısın? Yoksa büyüme alanı zaten geniş diye böyle bir riski düşük mü bulursun?
    Tabi ki bu ihtimali de göz önünde tutarım...Ama genel olarak çeşitlilik sağlayan şirketlerin , sadece bir konuda uzmanlaşmış ve o konuda agresif iş yapan şirketler ile rekabetinin kolay olmayacağını düşünüyorum....

Gerçi sen örnek olarak vermişsin ama özellikle yazılım sektörü daralma zamanlarında ciroların düştüğü bir sektör. O nedenle olası krizler de sadece tek bir kolda iş yapan şirketlerin de işleri kolay olmaz...
    İş yaptığı kolda sektörel olarak bir sorun varsa onun partneri olan şirketler de doğal olarak etkilenir..
    Hep baktığımız gibi bilanço ve haber akışlarına göre tercihler her zaman değişebiliyor. Bazen hiç aklımızda olmayan bir C şirketini bile zamanı gelince tercih edebiliyoruz..

4.  Alıntı Originally Posted by emregunes Yazıyı Oku
    Tabi ki bu ihtimali de göz önünde tutarım...Ama genel olarak çeşitlilik sağlayan şirketlerin , sadece bir konuda uzmanlaşmış ve o konuda agresif iş yapan şirketler ile rekabetinin kolay olmayacağını düşünüyorum....

Gerçi sen örnek olarak vermişsin ama özellikle yazılım sektörü daralma zamanlarında ciroların düştüğü bir sektör. O nedenle olası krizler de sadece tek bir kolda iş yapan şirketlerin de işleri kolay olmaz...
    İş yaptığı kolda sektörel olarak bir sorun varsa onun partneri olan şirketler de doğal olarak etkilenir..
    Hep baktığımız gibi bilanço ve haber akışlarına göre tercihler her zaman değişebiliyor. Bazen hiç aklımızda olmayan bir C şirketini bile zamanı gelince tercih edebiliyoruz..
    Değerli yorumların için teşekkürler Emre hocam.
    Clausewitz

5.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Değerli yorumların için teşekkürler Emre hocam.
    Rica ederim. Dilimiz döndüğünce bir şeyler yazıyoruz...

6. "Bazen daha iyisine yer açmak için iyi bir şeyi bırakman gerekir." demiş Anonim Bey.
    Clausewitz

7. Merhaba,

Ben A şirketine daha sıcağım.Bence herhangi bir uzmanlığı olmadığı halde iyi sermaye getirisi sağlayabiliyorsa aslında bizim göremediğimiz bir uzmanlığı vardır.Ve görece çoklu gelir kanallarından gelen nakitle 2-3 adet uzmanlaşabileceği projeyi finanse edebilir.

B ise bir yatırımcının portföyünü sırtlayan hisse türünden bir şirkete dönüşebilir tabii ki ancak ben tercihen bu aralar %70 A tipi şirket %30 B tipi şirket taşıyorum.Borsa bizim gibi adamların B tipi hisselerinin 10x yapacağı hayali hatrına dönüyor.Geçmişteki LOGO gibi.

İyi akşamlar.

8.  Alıntı Originally Posted by Neonadam Yazıyı Oku
    Merhaba,

Ben A şirketine daha sıcağım.Bence herhangi bir uzmanlığı olmadığı halde iyi sermaye getirisi sağlayabiliyorsa aslında bizim göremediğimiz bir uzmanlığı vardır.Ve görece çoklu gelir kanallarından gelen nakitle 2-3 adet uzmanlaşabileceği projeyi finanse edebilir.

B ise bir yatırımcının portföyünü sırtlayan hisse türünden bir şirkete dönüşebilir tabii ki ancak ben tercihen bu aralar %70 A tipi şirket %30 B tipi şirket taşıyorum.Borsa bizim gibi adamların B tipi hisselerinin 10x yapacağı hayali hatrına dönüyor.Geçmişteki LOGO gibi.

İyi akşamlar.
    Teşekkürler sayın Neonadam.. Yazılım şirketi bazında verdiğim bu örnek aslında başka sektörler için de kullanılabilir.

Şimdi şöyle bir durum olduğunda, mesela

- A şirketi ucuz ama sermaye getiri oranları düşük, kâr marjları düşük, büyüme yavaş
    - B şirketi pahalı ama sermaye getiri oranları yüksek, kâr marjları büyük ve büyüme hızlı..

Benim için karar vermek çok zor olmuyor.. B şirketini seçmeyi tercih ediyorum. Çünkü ucuz görünen aslında pek de ucuz olmuyor. B şirketi katlamalı gidiyor ve her zaman da pahalı fiyatlanıyor. Ucuz hisse derdine düşen değer yatırımcıları aslında burada büyük fırsatlar kaçırıyorlar.

Benim için kafa karıştıran durum aslında iki şirketin birisinin kâr marjlarında ve sermaye getirisinde görece daha iyi olması diğerinin ise büyümede hızlı olması durumunda ortaya çıkıyor.

Bu konuyla ilgili geçmişe yönelik bizim borsamızda 10-15 simülasyon yaptım, kafa karıştırıcı sonuçlar aldım. Kiminde hızlı büyüyenler, kiminde karlılığı ve sermaye getiri oranları yüksek olanlar yatırımcısına daha çok kazandırmış.

Finansal sağlık açısından mukayese ettiğimde de çıkmaza düşebiliyorum. Sermaye getiri ve kârlılık oranları yüksek olanlar daha az işle daha çok para kazanma ve aynı zamanda daha az finansmana ihtiyaç duyma avantajı yakalasalar da hızlı büyüyenler bu açığı katlanarak büyüyerek kapatabiliyorlar.

İkisi arasında seçim yapamayınca ikisini de eşit pay etmek zorunda kalabiliyor insan ve "artık ne çıkarsa bahtıma" deyip konuyu kapatabiliyorsun.
    Clausewitz

Sayfa 170/293 İlkİlk ... 70120160168169170171172180220270 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •