Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 182/1002 İlkİlk ... 82132172180181182183184192232282682 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 1,449 - 1,456 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Gidin eve yatırım yapın demem zaten hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi vermem bana ne, ne yaparsanız yapın paranızla.

ama tecrübelerime ve etrafta yaşananlara bakarak diyorum ki ne yapın edin oturacağınız evi alın. Kime bu tavsiyeyi yaptım ve ev aldırdımsa sonra "Allah razı olsun!" demişlerdir. Oturacağınız ev yokken borsada yatırım yapayım, dolar alıp satayım derseniz hüsrana uğrayabilirsiniz.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

2.  Alıntı Originally Posted by esramarka Yazıyı Oku
    Gidin eve yatırım yapın demem zaten hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi vermem bana ne, ne yaparsanız yapın paranızla.

ama tecrübelerime ve etrafta yaşananlara bakarak diyorum ki ne yapın edin oturacağınız evi alın. Kime bu tavsiyeyi yaptım ve ev aldırdımsa sonra "Allah razı olsun!" demişlerdir. Oturacağınız ev yokken borsada yatırım yapayım, dolar alıp satayım derseniz hüsrana uğrayabilirsiniz.
    Fahiş fiyata ev alanlar husrana ugramaz diyosunuz. Yukarda Umut bey örnegini vermis odeyemeyenlerin haline dair.
    Sizin gibi betoncularin verdigi akilla ev alan bizim de arkadaslarimiz var. Biri 400 pesin verdi 2 yildir 3.500 taksit oduyor,daha 3 4 yili var , hergün kahroluyor.. Eve 500e alici cikmiyor...

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. su anda 300 bin liralık evde 1500 tl kirada oturan biri

sene sene hesaplarsan her sene iyi ihtimalle %10 artışla

18000
    19800
    21780
    24000
    26350
    29000
    31900
    35000
    38580
    42443

olmak üzere 296000 tl odüyor ..

yani evin parasını 10 senede ev sahibine veriyor . .

artış daha yuksek olursa senelik %15 ler gibi bu daha fazla odeme anlamına gelecektir.

4. Burda yazanların cogu ev fiyatları dusecek dedi , dusmedi hatta azda artıs yaptı . su anda da demekki balon hala şişiyor diyorlar . Siz kendiniz iyi dusunun burdakilerin cogu kahvede arkadasıyla konusur gibi buraya yazıyorlar baska insanların etkilenecegini dusunmeden . Sizle hesabınızı kitabınızı iyi yapın . almakmı mantıklı .. oranların biraz daha dusmesini bekledikten sonra almakmı yoksa kirada oturmakmı ona gore karar verin . burdakilere kalsaydık 1 sene onceki 500 binlik evler 200-250 binlerde olmalıydı . Halada yazıyorlar yok soyledir yok boyledir.Bir suru kotu ornekleri sikayet vardan cımbızla cekip buıraya kopyala yapıstır yapıyorlar . ne geciyorlarsa ellerine .sanki hayyatta her sey duzgun olacakmıs gibi .

5.  Alıntı Originally Posted by zubizaretta Yazıyı Oku
    Esra hanım 7 yıl demiş , siz 3 yıla indirmişsiniz...3 yılda değil . 7 yılda 3 kat.

asgari ucret 7 yılda 3 kat artmıs..normal maasta artabilir.
    Bu nasıl bir çıkarım?asgari ücret 3 kat artmış dahi olsa ,İstanbul gibi bir şehirde bırakın ev almayı geçinmek bile mucizedir bu şartlarda,ısrarla söylüyoruz ama siz haklı çıkmak için asgari ücret üzerinden mukayeselerde bulunuyorsunuz,burada sorun 10 yıl öncesine göre,kamu ve özelde sabit ücretle çalışan,''orta direk'' olarak tabir edilen kesimin sürat le fakirleşmesidir.İçinde bol sıfırlı fiyatlar geçen konutları asgari ücretli bir vatandaşın alma şansı var mıdır? tabi ki hayır!

Hedef kitle olan sabit gelirli kesimin geliri sürekli erozyona uğradığı için bu şartlarda ev almaları,eğer çok avantajlı şartlar veya zaruriyet yoksa imkansıza yakındır diye düşünüyorum.

6.  Alıntı Originally Posted by watcher46 Yazıyı Oku
    Bu nasıl bir çıkarım?asgari ücret 3 kat artmış dahi olsa ,İstanbul gibi bir şehirde bırakın ev almayı geçinmek bile mucizedir bu şartlarda,ısrarla söylüyoruz ama siz haklı çıkmak için asgari ücret üzerinden mukayeselerde bulunuyorsunuz,burada sorun 10 yıl öncesine göre,kamu ve özelde sabit ücretle çalışan,''orta direk'' olarak tabir edilen kesimin sürat le fakirleşmesidir.İçinde bol sıfırlı fiyatlar geçen konutları asgari ücretli bir vatandaşın alma şansı var mıdır? tabi ki hayır!

Hedef kitle olan sabit gelirli kesimin geliri sürekli erozyona uğradığı için bu şartlarda ev almaları,eğer çok avantajlı şartlar veya zaruriyet yoksa imkansıza yakındır diye düşünüyorum.
    Sorunun muhattabı Esramarka cevabı vermiş . asgari ucret olmayan maası 3 kat artmış. . ona sorun nasıl arttıgını.

7.  Alıntı Originally Posted by watcher46 Yazıyı Oku

10 sene oncesine gore maaşlar( sadece asgari ucret değil genel olarak ) ev fiyatları kısyalaması yaparsanız , maasların cok daha iyi performansa sergiledigini gorursunuz .

Ha maaşlar cok daha iyi performansa sergilemeli ( ev fiyatları daha dusmeli ) derseniz o ayrı bir konu

8.  Alıntı Originally Posted by watcher46 Yazıyı Oku

maaşlar ev fiyatları haric her sey karsısında yerlerde surunoıyor olabilir. ornegin araba fiyatları ( golf full dolu 1,6 motorlu ) 250 bine yakın . 2011 de 45 bin tl civarıydı..ornegin bir restoranda yemek yemek vs vs.

maaşlar ev fiyatları bakımından , arac vs fiyatlarına gore cok daha iyi alım gucune sahip 8-10 sene oncesine göre.

Sayfa 182/1002 İlkİlk ... 82132172180181182183184192232282682 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •