Sayfa 20/72 İlkİlk ... 1018192021223070 ... SonSon
Arama sonucu : 575 madde; 153 - 160 arası.

Konu: FONARŞİ ( hellistheothers )

1.  Alıntı Originally Posted by Saf_sata Yazıyı Oku
    İki gün önce aynı tarihten itibaren son 3 aylık aralığı inceledim bende. Yabancı hsyf leri çıkartırsak (malum kur etkisi) 7-8 tane hsyf dışındakiler sınıfya kalıyor. TKF her zamanki gibi zirvede. TTE aktif yönetilmediği için geçiyorum. MPS, GMR, ACC, RBH, MAC ve son olarak FPH olarak son buluyor. Burda dikkatimi çeken ve fikirlerinize ihtiyaç duyduğum konular şunlar;

- MPS nin son 1 yıllık başarısı malum,bona RBH de katılmış görünüyorki bu çok iyi olmuş. Ancak katılım fonlarındaki bu hareket xtumy deki agrasif hareket kökenli ve önümüzdeki dönemde çoğu uzman xu100 ile xtumy arasındaki farkın xu100 lehine döneceği ve hatta artışların eskisi gibi xu30 hisseleri öncülüğünde gerçekleşeceğini belirtiyor. Bu beklenti dahilinde katılım hsyf lerde bu hareketin devamlılığı hakkında şahsen olumsuz düşüncelerim var. Sizlerin fikirlerini merak ediyorum.

- Son dönemde Fiba Portföy fonları her alanda kendisini göstermesine rağmen forum dahil çok üzerlerinde durulmadığını görüyorum. FIB altın tarafında zirvede, FID değişken tarafta GMA gibi bir devi geride bırakıyor, FPH yukarıda da belirttiğim gibi endeksi yenen sayılı hsyf ler arasında. Bu konu hakkındaki görüşleriniz nedir?

MI 5 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Bir çok kısmına katılıyorum. Kendi görüşlerimi ekleyim. GMR; gediğin bist100 ve dışı için kullandığı fonu, GL1 ise daha çok bist 30 için. Dolayısıyla bist 30 tarafındaki fonu ile kıyaslandığında, sanki bisttum'un ekmeğini yemiş gibi görünüyor , o yüzden ben açıkçası onu da eliyorum. Yani bu fon , yarın bist 30 hareketi başladığında, amacı ve misyonu gereği bist 30 hissesi taşımayacaktır ve yaptığı relatifi geri verip misyonu GL1'e devredecektir belki de.

MPS ve RBH ile ilgili benzer kaygıları ben de taşıyorum, temkinle yaklaşıyorum ve hala çok fazla artırmıyorum. Çünkü bist100 ile değil katılım 50 endeksi ile mukayese edildiğinde, bu kez sanki ortada bir başarı yokmuş gibi görünüyor. Ancak öte yandan mps'nin son derece yoğun portföy değişimi de umutlandırmıyor değil. Katılım ile bist100'ün birbirine yaklaştığı dönemde hala relatif yapıp yapmadığını görmek gerek.

FID'in değişken tarafta gma'yı geride bırakması normal, çünkü 3 aydır boğa piyasası var aslında. Elinde çok hisse taşıyan agresif değişkenler, az hisse taşıyan defansiflerden başarılı. gma da defansif sayılmaz ama agresif de sayılmaz, içerdiği enstrüman dağılıımıyla. Nerelerdeyse tam ortada. Yani şu anda balıklar karıncaları yiyor, ancak nehirler çekildiğinde, karıncalar balıkları yiyecek. O yüzden değişkenlere çok uzun perspektifte bakıldığında, yani periyodun içine hem ayı hem boğa piyasası katıldıgında, değişkenin agresif ya da defansif hüviyetinden arındırıp başarısı çok daha temiz görünebiliyor. Çünkü boğa piyasası, agresif değişkenler için iç saha, ayı piyasası ise defansif olanlar için iç saha gibi düşünülebilir. O yüzden adil olmak için iki yönün de eşit ağırlıkta olduğu aralıklardan/periyotlardan değerlendirilmeli.

ACC ise, iyi bir fon olmasına rağmen, tuhaf bir güvensizlik ve istikrarsızlık yayıyor. Orta vadede iyi iken, kısa vadede türevleri ile piyasa normallerinden çok fazla sapabiliyor, yani betası biraz yüksek.

Bu minvalde, tkf ve mac bence henüz rakipsiz. Hatta mac, hiç türev kullanmayarak bunu başarması ile aslında bir adım daha önde. Bu listeye, bence ayı piyasasını henüz görmemiş olmasına ragmen artık nnf'yi de ilave edebiliriz. Ayı piyasası testini de relatif ile geçerse bu listeye katılacaktır.

Teknoloji bazlı fonlar için ise zaten görüşümü bir çok sefer defaatle belirttim. Umarım aktif yönetilen benchmarklarını geçen teknoloji fonları da olur ileride. Dünyada teknoloji oynamadığında 3 seneyi %0 ile geçtiği dönemler oldu büyük bankaların şu anda havalı yabancı teknoloji fonlarının . Tüm endeksler eninde sonunda aynı yere döndüğü için, relatif kıyas başarısı yoksa ben o fona yatırım yapmıyorum şahsen. Şu anda bu fonlar en önemli 20 teknoloji hisssi hangisiymiş, listele , bunları %5 alıp fona koy şeklinde yürüyor.

Fon yönetimi ile yönetim ücreti vasıtasıyla bir düzenleme işlemine değil, know-how denen bilgi birikimine, katacağı artı değere para ödüyoruz. Fonlar bunun için var. ( Index fonları kastetmiyorum, onların amacı tümü ile farklı zaten)
    Son düzenleme : hellistheothers; 17-10-2020 saat: 15:27.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

2. Sn. hellistheothers,

Pandemi süreci devam edeceğe benziyor ve hükümet de para arzını arttırmaya devam edecek gibi. Bu koşullarda borsa enflasyonu en azından takip etse bile artmaya devam eder gibi geliyor.

Bu arada devletin ne kadar para arz ettiğini nereden görebilirim?
    yazdiklarim yatirim tavsiyesi degildir.

3.  Alıntı Originally Posted by fon_fan Yazıyı Oku
    Sn. hellistheothers,

Pandemi süreci devam edeceğe benziyor ve hükümet de para arzını arttırmaya devam edecek gibi. Bu koşullarda borsa enflasyonu en azından takip etse bile artmaya devam eder gibi geliyor.

Bu arada devletin ne kadar para arz ettiğini nereden görebilirim?
    https://evds2.tcmb.gov.tr/index.php?/evds/dashboard/311

Açık mavi m1 para arzı, buradan yüzdesel değişimi görebilirsiniz.

Kısa vadede yabancıların noise yani gürültü dediği iniş çıkışlardan bağımsızlaşarak düşünmeye ihtiyacımız var. Burası emerging market ve her koşulda, borsa uzun vadede reel getiri saglayacaktır. En azından enflasyon endeksin içine girecektir. Ama tüm bunlara ragmen cabamız endeksi geçen fonları alabilmek, o sayede onların yaptığı relatif reel getirimiz olacak. Defalarca relatif denen kelimeyi ve relatif getiriyi vurgulama nedenim bu. Endeksi yansıtan fon ile endeksi geçen fon arasında yaşam ile ölüm kadar büyük fark var.

Yurtdışı forumlarda fon sohbetlerinde getiri konuşulmuyor dahi, herkes sadece relatif yüzdeden bahsediyor, ben bizde de bunun zamanla oturacağını düşünüyorum.

Bist100'ü birebir yansıtan bir fon ile, uzun vadede ciddi reel getiri sağlanacağını düşünmüyorum ben açıkçası. Çünkü en kaba haliyle endeksin yıllık ortalamada enflasyon + ekonomik büyüme- nüfus artış oranı kadar bir ortalama tutturması gerekir. Bu da yeterli değil. O yüzden iyi hisse fon ( endeksi geçen ) aramaya devam edelim.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

4.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Bir çok kısmına katılıyorum. Kendi görüşlerimi ekleyim. GMR; gediğin bist100 ve dışı için kullandığı fonu, GL1 ise daha çok bist 30 için. Dolayısıyla bist 30 tarafındaki fonu ile kıyaslandığında, sanki bisttum'un ekmeğini yemiş gibi görünüyor , o yüzden ben açıkçası onu da eliyorum. Yani bu fon , yarın bist 30 hareketi başladığında, amacı ve misyonu gereği bist 30 hissesi taşımayacaktır ve yaptığı relatifi geri verip misyonu GL1'e devredecektir belki de.

MPS ve RBH ile ilgili benzer kaygıları ben de taşıyorum, temkinle yaklaşıyorum ve hala çok fazla artırmıyorum. Çünkü bist100 ile değil katılım 50 endeksi ile mukayese edildiğinde, bu kez sanki ortada bir başarı yokmuş gibi görünüyor. Ancak öte yandan mps'nin son derece yoğun portföy değişimi de umutlandırmıyor değil. Katılım ile bist100'ün birbirine yaklaştığı dönemde hala relatif yapıp yapmadığını görmek gerek.

FID'in değişken tarafta gma'yı geride bırakması normal, çünkü 3 aydır boğa piyasası var aslında. Elinde çok hisse taşıyan agresif değişkenler, az hisse taşıyan defansiflerden başarılı. gma da defansif sayılmaz ama agresif de sayılmaz, içerdiği enstrüman dağılıımıyla. Nerelerdeyse tam ortada. Yani şu anda balıklar karıncaları yiyor, ancak nehirler çekildiğinde, karıncalar balıkları yiyecek. O yüzden değişkenlere çok uzun perspektifte bakıldığında, yani periyodun içine hem ayı hem boğa piyasası katıldıgında, değişkenin agresif ya da defansif hüviyetinden arındırıp başarısı çok daha temiz görünebiliyor. Çünkü boğa piyasası, agresif değişkenler için iç saha, ayı piyasası ise defansif olanlar için iç saha gibi düşünülebilir. O yüzden adil olmak için iki yönün de eşit ağırlıkta olduğu aralıklardan/periyotlardan değerlendirilmeli.

ACC ise, iyi bir fon olmasına rağmen, tuhaf bir güvensizlik ve istikrarsızlık yayıyor. Orta vadede iyi iken, kısa vadede türevleri ile piyasa normallerinden çok fazla sapabiliyor, yani betası biraz yüksek.

Bu minvalde, tkf ve mac bence henüz rakipsiz. Hatta mac, hiç türev kullanmayarak bunu başarması ile aslında bir adım daha önde. Bu listeye, bence ayı piyasasını henüz görmemiş olmasına ragmen artık nnf'yi de ilave edebiliriz. Ayı piyasası testini de relatif ile geçerse bu listeye katılacaktır.

Teknoloji bazlı fonlar için ise zaten görüşümü bir çok sefer defaatle belirttim. Umarım aktif yönetilen benchmarklarını geçen teknoloji fonları da olur ileride. Dünyada teknoloji oynamadığında 3 seneyi %0 ile geçtiği dönemler oldu büyük bankaların şu anda havalı yabancı teknoloji fonlarının . Tüm endeksler eninde sonunda aynı yere döndüğü için, relatif kıyas başarısı yoksa ben o fona yatırım yapmıyorum şahsen. Şu anda bu fonlar en önemli 20 teknoloji hisssi hangisiymiş, listele , bunları %5 alıp fona koy şeklinde yürüyor.

Fon yönetimi ile yönetim ücreti vasıtasıyla bir düzenleme işlemine değil, know-how denen bilgi birikimine, katacağı artı değere para ödüyoruz. Fonlar bunun için var. ( Index fonları kastetmiyorum, onların amacı tümü ile farklı zaten)
    Her satırın altına imzamı atabilirim. Çok değerli bilgiler için teşekkürler sn. Hellistheothers

Bilgi paylaştıkça artar... Yazdıklarım, yorumlarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5. Bildiğiniz üzere fon portföyümü oluşturmaya 1 ay önce başladım ve içimde kalan, ekleyemediğim tek fon MPS. Bunun sebebide yukarida belirttiğim xtumy/xu100 arasındaki ters korelasyon ve bunun er geç düzelecek olması. Birde özellikle son ay gerçekleştirdiği yüksek performans sebebiyle hisse mantığı ile yukarıdan almak istemedim. Bunun yerine NNF tercihini yaptım ve hsyf tarafını MAC, TKF, NNF ile tamamladım. Birde AFT var ama kısa vadeli olarak düşündüğüm için onu hesaba katmıyorum pek.

Bilgi paylaştıkça artar... Yazdıklarım, yorumlarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

6. Sn hellistheothers,

Anladığım kadarıyla beğendiğiniz bir yurtdışı fonu yok TEFASta işlem gören. Yurtdışı hisselere yatırım yapmak isteyen ne yapmalı?

2. sorum olacak müsadenizle:
    Birikimimi nispeten defansif fonda tutup endeks düşüş zamanlarında hisse fonlara geçmek istiyorum sizin de anlattığınız gibi. O sırada birikimimi nerede tutmak mantıklı? PPFler borçlanma araçları enflasyona yeniliyor. Valor de az olmalı ki endeks düşülerini yakalayabiliyeyim. FID ve GMA 2018 ayı piyasasında sağlam durmuş gibi. Siz ne düşünürsünüz bu konuda?
    yazdiklarim yatirim tavsiyesi degildir.

7.  Alıntı Originally Posted by fon_fan Yazıyı Oku
    Sn hellistheothers,

Anladığım kadarıyla beğendiğiniz bir yurtdışı fonu yok TEFASta işlem gören. Yurtdışı hisselere yatırım yapmak isteyen ne yapmalı?

2. sorum olacak müsadenizle:
    Birikimimi nispeten defansif fonda tutup endeks düşüş zamanlarında hisse fonlara geçmek istiyorum sizin de anlattığınız gibi. O sırada birikimimi nerede tutmak mantıklı? PPFler borçlanma araçları enflasyona yeniliyor. Valor de az olmalı ki endeks düşülerini yakalayabiliyeyim. FID ve GMA 2018 ayı piyasasında sağlam durmuş gibi. Siz ne düşünürsünüz bu konuda?
    Hocam ben yurtdışı yatırım fonlarından sadece GBC taşıyorum. İçi altın etf'si doluyken, son zamanlarda medikal etf'leri koyacak kadar aktif yönetilen, uzun vadede başarısını hep göstermiş bir fon benim için. Bir ay , üç ay altı ay değil, yıllardır böyle. Stabil getirili. Bu kategoride şu an bence ülkemizdeki tek fon.
    Ben değişken ve sabit getirili tarafta ppf fil ve bir miktar eib ile ıdy taşıyorum. Endeks ile çok aynı yönde hareket eden değişkenleri taşımak, stopajsız hisse fon taşımak varken anlamsız geliyor açıkçası.
    Ancak taşıdığım hisse fonların kafamdaki yedekleri içinde ( taşıdıklarımdan 3 aylık sürede relatif yapamayan olursa değiştirmek üzere ) çok agresif sert bazı değişkenler var. Değişkenler biraz joker gibi, ne yerine koyacağımız da önemli.

8. Yurtdışı fonlara yatırım yapmak isteyenler için süreç biraz yıpratıcı aslında. Bununla ilgili uzun uzun yazmak istiyorum ama üşeniyorum çoğu zaman.
    etf denen borsada işlem gören fonları her yerden alabiliyoruz, bende de çok az bir miktar var. Ama esas 'actively managed mutual fund'lar yani günde tek fiyat açıklayan tipte fonlara bizim yerli kurumların brokerı bile erişim sağlamıyor. Ben bir kaçına sormuştum zamanında, hiç soran bile olmadı demişlerdi. Hatta bir çoğunun satışı sadece kendi ülke vatandaşlarına açık. Ancak tabi yıllık %20-25 dolar bazlı getiri sağlayan ve taşınabilecek bir çok fon da var. Ama onların da erişimi ile ilgili sıkıntılar var. Ben çok dolambaçlı yollardan bir kaçını aldım. Yani pratikte çok kolay değil almak.

Ama dediğim gibi etf denen borsada işlem gören tipte olanlar kolayca alınabiliyor. Ama onların çoğu index fonu yani, kapsadığı endeksi birebir yansıtmak ve endeksi topluca almak isteyenlere kolaylık sağlamak amaçlı.

yurtdışı hisselere ise brokerlerin çoğu erişim veriyor.

Sayfa 20/72 İlkİlk ... 1018192021223070 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •