Sayfa 238/1032 İlkİlk ... 138188228236237238239240248288338738 ... SonSon
Arama sonucu : 8252 madde; 1,897 - 1,904 arası.

Konu: HALK Cafe - I

1.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Dün gece Muharrem İnce'yi izledim, CB olursa bir hafta içinde kamu bankalarını yeniden yapılandıracağını, ziraatin kredilerin %80'ini çiftçiye, halkbankın kredilerin %80'ini esnaf ve kobi'lere vb. vereceğini belirtti. Bu kredilerin özelliğini bilemiyorum ama piyasa faizinden daha avantajlı faizle olan kredilerdir diye düşünüyorum. Her ne kadar ekonomi ve bu gruplar için iyi bir haber olsa da bu tür avantajlı krediler kamu bankalarının karlılığını özel bankalara göre azaltacaktır.
    Bu bilgi notu da burada dursun, M. İnce CB olursa tekrar gündeme alırız.
    tarım ve kobi destekleri bütçeden karşılanır, bununla ilgili yasalar var zaten. normalde bankaya zarar verdirilmez. fransaya gitsen de abdye gitsen de bankadan alır desteği tarımcı kobici, banka da devletten alır. banka ekstradan bu faaliyetten de kar eder.

olası değişimde bankaya olumlu katkısı olacağını düşünüyorum.

2. Th üstad mayıs sonuna kadar % 75 yukarı % 25 aşağı ihtimali var demişti. Mayısta aşağı gitti % 7 düştü kağıt. Borsa kurdu profesyoneller yanılıyorsa biz ne yapalım herşey nasip kısmet seçimlerden sonra belirsizlik kalkar ofac neticelenir yüzümüz güler inşallah... sıkmayın canınızı

3.  Alıntı Originally Posted by alenichev Yazıyı Oku
    Su an bu banka bu duruma dusmus ise tek sorumlusu AKP ve Erdogan. Bankanin imajina cok zarar verdiler ve kendi cikarlari icin bankayi kullandilar. Koskoca banka ne hallere geldi bunlar yuzune.

Emin olun iktidar degisiminde en iyi performans gosterecek bankalardan biri olur. AKP iktidarinda nereden nereye geldigi malum.
    Kesinlikle katılıyorum. Maalesef Halkbank hem banka yönetimi hem de Hükümet tarafından arpalık olarak kullanıldı. Banka üzerinde hakimiyeti olan her kim veya kurum varsa kirli emellerine alet etmekten imtina etmedi. Süleyman Aslan, Sayın Bakan, Zarrab vs vs kendine menfaat sağlama pozisyonu yakalayan herkes kirli planlarını uygulamaya koydu. Oy avcılığına soyunan AKP; bankaya işletme gideri de dahil yıllık maliyeti %18 olan mevduatları yıllık %11.74'den kredi olarak vermeye zorladı yani kafadan 3 te 1 zararla. Bankanın ve hissenin son 5 yıldır sürekli ırzına geçildiği yetmiyormuş gibi şimdi de OFAC sırada bekliyor.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

4.  Alıntı Originally Posted by Drexty Yazıyı Oku
    Th üstad mayıs sonuna kadar % 75 yukarı % 25 aşağı ihtimali var demişti. Mayısta aşağı gitti % 7 düştü kağıt. Borsa kurdu profesyoneller yanılıyorsa biz ne yapalım herşey nasip kısmet seçimlerden sonra belirsizlik kalkar ofac neticelenir yüzümüz güler inşallah... sıkmayın canınızı
    Doktor selam, Nisanın son işgününde hisse 8.27 den katmıştı, son işgününde de 7.68'de kapattı yani HALKB Mayısta %7 düştü dediğin gibi. Öte yandan 100 endeks Nisanın son işgününde 104283 den kapatmışken Mayısın son işgününde 100652 den kapattı yani %3.6 düştü. GARAN Mayıs ayında 9.21 den 8.91 e %3.3 düştü. Evet, HALKB göreceli olarak çok daha fazla düşmüş Mayısta. Yalnız HALKB'ye özgü koşulları dikkate aldığımızda bu durumu normal karşılamak lazım zira a) tahtada alıcı yok, b) satıcılar ise kredili pozisyonların boşaltılması, stopun çalıştırılması, ihtiyaç duyulan nakit ihtiyacının karşılanması, açığa basma, sabırsızların çıkışı vs gibi şekillerde her zaman mevcut, c) OFAC belirsizliğinin tam gaz sürmesi, d) yüksek işlem hacmi eşliğinde volatilitenin yüksek seyretmesi gibi HALKB'ye özgü nedenler hala etkisini sürdürmektedir. 25 Hazirana kadar hatta 9 Temmuza kadar ne HALKB'den ne de BİST endeksten bir hayır beklememek lazım. Max. 5 hafta gibi bir süre kaldı.
    Son düzenleme : TRENDHOUND; 31-05-2018 saat: 22:39.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

5.  Alıntı Originally Posted by Drexty Yazıyı Oku
    Hayaller 15 gerçekler 7.88... sene 1995 ti sanırım fakültede ilk yıllarım bir ev arkadaşım vardı. ........
    Ben Üniversiteye 1977 yılında başladım, 16 yaşındaydım, çok erken başlamışım. Aramızda 17-18 yıl gibi yaş farkı mı var? Vay anasını.

6. Bist'te işlem gören tüm şirketlerin toplam piyasa değerlerine bir göz attım. Bugünkü kapanış itibariyle 780 milyar tl gibi bir değer çıkıyor ortaya. Dolar bazında 172 milyar dolar ediyor. Bunun 3 te 1 i halka açık ve borsada işlem görüyor yani 57 milyar dolarlık kısmı. Bunun da %64'ü yabancılarda yani 36 milyar dolarlık kısmı. Evet, TR gibi 81 milyonluk bir ülkenin ulusal borsasının yabancılar tarafından sahip olunan kısmının ederi işte bu kadar. Fon dünyasında bu meblağ minnacık bir rakamdır. Orta büyüklükte tek 1 yabancı fonun büyüklüğü (varlıkları) kadardır.

7. Varlıklara göre fon sınıflaması:
    1 trilyon dolardan fazla olanlar : Mega fonlar
    250 milyar dolar ila 1 trilyon dolar arası: Çok büyük fonlar
    50 milyar dolar ila 250 milyar dolar arası: Büyük fonlar
    1 milyar dolar ila 50 milyar dolar arası: Orta büyüklükte fonlar
    500 milyon dolar ila 1 milyar dolar arası: Küçük fonlar
    500 milyon doların altı: Çok küçük fonlar

Demek ki BİST'in yabacılara ait olan 36 milyar dolara tekabül eden kısmı orta büyüklükteki tek 1 fonun varlıkları kadar anacak ediyor. Demek istediğim şu: Yabancıların BİST'te sahip olduğu meblağ tırışkadan bir meblağdır ve zerinde durmaya değmez. Yıllık GSMH'nın %4'ü kadar bir meblağ yani ülkenin yıllık bütçe açığından bile küçük. Gerekirse Hükümet yıllık bütçe açığını %4 kadar artırıp yabancıların elindeki tüm malları toplayabilir ve onları kışkışlayabilir. Yok yabancılar sattı, yok haftaya da satacaklar, önümüzdeki ay yine satacaklar, geçen ay şu kadar satmışlardı bu ay bu kadar satacaklar falan da filan da gibi yorumlara hiç takılmamak lazım çünkü bunların elindeki toplam malın hiç bir kıymeti harbiyesi yok. TV'lerdeki konuşan kafalara prim vermeyin.

8. Bir ülkenin ulusal borsasının "halka açık olan artı olmayan" toplam piyasa değeri gelişmiş ülkelerde yıllık GSMH'dan daha fazladır, örneğin İngiltere'de %130 gibi, ABD'de %110 gibi. Geşimekte olan ülkelerde ise ortalama bazda yıllık GSMH'nın %50 si civarındadır. Eğer gelişmekte olan bir ülkenin ulusal borsasının toplam piyasa değeri yıllık GSMH'nın %50 nin altında ise "potansiyeline erişmemiş" demektir. TR'ye bakalım: Yıllık GSMH 2017 sonu itibariyle 3.105 trilyon tl. Ulusal borsanın şu anki toplam piyasa değeri ise 780 milyar tl. Oranı hesaplayalım: 780 : 3105=%25 ediyor, demek ki ulusal borsa potansiyelinin çok altında işlev görüyor. Neden böyle? 2 nedeni olabilir: 1) Ya borsada işlem gören şirketlerin hisse fiyatı çok düşüktür, 2) Ya da borsa potansiyeli işlevselliğini sağlayamamıştır. Mevcut durumda her 2 neden de geçerli olsa gerek.

Sayfa 238/1032 İlkİlk ... 138188228236237238239240248288338738 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •