Sayfa 27/1312 İlkİlk ... 17252627282937771275271027 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 209 - 216 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

Alıntı Originally Posted by genotropin Yazıyı Oku
    Kısmen hemfikirim. Ama bir dönem burayı hasbelkader okuyan, ev almak için cesaret arayan kişiler, dolardan kazandığı para ile ev almaya yakınken, bu arkadaşlardan evlerin yakında bedavaya verileceğini, hatta üstüne para bile teklif edebileceklerini okuyup ev almaktan vazgeçtilerse bir daha o evlere erişemeyecek duruma geldiler. Söylemlerim bunla ilgili aslında
    O belli olmaz belki erişirler kara bile geçerler,belki erişemezler.O değil de onca sene emlak alıp sattım,dolar aldım sattım,borsaya girdim çıktım,doğru düzgün para kazanmaya başladığım 1993 den bu yana sadece altın alsaymışım başka hiç bir şey yapmasaymışım şimdiki servetimin on katı kadar falan bir param olurmuş,hiç strese gerek yokmuş aslında,anam gibi birikenle sürekli bilezik falan alsaymışım keşke.

2. Dediğiniz gibi bazen uzman olmaya gerek yok.
    En basit olan uzun vadede en iyi getiriyi sağlayabiliyor
     Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    O belli olmaz belki erişirler kara bile geçerler,belki erişemezler.O değil de onca sene emlak alıp sattım,dolar aldım sattım,borsaya girdim çıktım,doğru düzgün para kazanmaya başladığım 1993 den bu yana sadece altın alsaymışım başka hiç bir şey yapmasaymışım şimdiki servetimin on katı kadar falan bir param olurmuş,hiç strese gerek yokmuş aslında,anam gibi birikenle sürekli bilezik falan alsaymışım keşke.

3.  Alıntı Originally Posted by genotropin Yazıyı Oku
    2018 de burada bana saydıranlar, şimdi konutu savunmaya geçmiş. Bu tipleri görmek forumun da kalitesini sorgulatıyor.

2018 kasımda 475 bine aldığım evi geçen hafta 800.000 e sattım. Kirayı saymıyorum.

Yine o dönem yüzde 10 peşinat ile 5 yıl vadeli 0 faiz aldığım evin daha ödemesi bitmedi bugün satsam 600 bin net kardayım.

Şimdi o dönem bu millete 100 çarpanı bekleyin, nakit kraldır, dolar efsanedir vs diyen djoz, watcher46, hakem vs nerede?

Yatırımınızı yaparken sadece fikirlere bakın, nakit kraldır, şimdi nakit zamanı, paranızı şuraya yatırın diyenlere değil.
    Şu dere yatağından bir milyon küsür liraya ev alan kişi değil miydin sen?

Öncelikle, aklı başında olan her insan günün şartlarına ve gidişata göre konuşur, çünkü ona göre hesap kitap yapar.
    Hava durumu sunan kişiyi her gün farklı şey söylüyor diye suçlayamazsın. Tabi ki her gün farklı konuşacak.
    Ben bahsettiğin tarihte dolarda değil altındaydım. Emlağa göre altın daha çok değerlendi mi? Evet değerlendi.
    Emlağa ister dolar ister TL bazında bak, 2018'e göre ya düştü, ya da yerinde saydı. Bu öngörüm doğru çıktı mı? Çıktı. (Senin alıp sattığını iddia ettiğin rakamlara inanmak zor. Biz de bu işin içindeyiz. Doğruysa bile istisnadır. Egede falansa belki.)

Şu anda fiyatların dibe dayandığını düşünüyorum ve buradan daha aşağısının olmadığına inanıyorum.

Daha basit anlatayım.
    O günün şartlarında emlağın balonu hala sönmemişti ve daha düşecek payı vardı, bu günün şartlarında emlağın "bence" balonu tamamen söndü ve daha düşecek payı yok.

Kendi evlerimin geneline 100 küsürlü yani düşük çarpanla sahip olduğum da doğrudur. Aldığım günün şartlarında öyleydi. O çarpanlar da o günün şartlarında geçerliydi.
    Yine bu sözümün de arkasındayım, aynı şartlar geri gelmeyecek.

Zamanlama her şeydir. Zamanın şartlarına göre her şey değişir.
    Bir insan yıllar boyunca her gün "X yatırım aracı yükselecek" diyorsa asıl tutarsız olan odur.

Mesela 99 depreminin ardından "konut fiyatları çakılacak" diyen adam, 2009 yılında da hala "konut fiyatları çakılacak" demeye devam ettiyse, bu istikrar değil fanatikliktir.
    Veya dolarda da öyle, bir insan yıllarca aynı şeyi tekrarlıyorsa boş adamdır.
    Son düzenleme : djoz; 21-02-2021 saat: 22:50.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

4.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Şu dere yatağından bir milyon küsür liraya ev alan kişi değil miydin sen?

Öncelikle, aklı başında olan her insan günün şartlarına ve gidişata göre konuşur, çünkü ona göre hesap kitap yapar.
    Hava durumu sunan kişiyi her gün farklı şey söylüyor diye suçlayamazsın. Tabi ki her gün farklı konuşacak.
    Ben bahsettiğin tarihte dolarda değil altındaydım. Emlağa göre altın daha çok değerlendi mi? Evet değerlendi.
    Emlağa ister dolar ister TL bazında bak, 2018'e göre ya düştü, ya da yerinde saydı. Bu öngörüm doğru çıktı mı? Çıktı.

Şu anda fiyatların dibe dayandığını düşünüyorum ve buradan daha aşağısının olmadığına inanıyorum.

Daha basit anlatayım.
    O günün şartlarında emlağın balonu hala sönmemişti ve daha düşecek payı vardı, bu günün şartlarında emlağın "bence" balonu tamamen söndü ve daha düşecek payı yok.

Kendi evlerimin geneline 100 küsürlü yani düşük çarpanla sahip olduğum da doğrudur. Aldığım günün şartlarında öyleydi. O çarpanlar da o günün şartlarında geçerliydi.
    Yine bu sözümün de arkasındayım, aynı şartlar geri gelmeyecek.

Zamanlama her şeydir. Zamanın şartlarına göre her şey değişir.
    Bir insan yıllar boyunca her gün "X yatırım aracı yükselecek" diyorsa asıl tutarsız olan odur.

Mesela 99 depreminin ardından "konut fiyatları çakılacak" diyen adam, 2009 yılında da hala "konut fiyatları çakılacak" demeye devam ettiyse, bu istikrarlılık değil beyinsizliktir, fanatikliktir.
    Aynen o dere yatağından milyonluk ev alan bugün 2 milyon küsürlük ev sahibi olan benim. Dileyene alış faturasını gösteririm, güncel satış fiyatına da sarı siteden bakarlar. (güncel sahibinden fiyatının %20 aşağısını alsanız bile %50 kardayım, fatura bedelinin de daha %55'ini ödedim, 2.5 sene daha ödemem var) ama sen de bize yaptığın şu altın ve konut yatırımlarını gösterirsin.

Benim istisnai olarak bu karları ettiğimi düşünüyorsan, nitelikli konut bölgelerindeki fiyat artışlarını incelemeni öneririm. Örneğin Avcılar Tahtakale mah. (Ispartakule) veya Eyüp Göktürk veya Beylikdüzü Marmara Mah..

Sen bence milletin aklıyla dalga geçiyorsun. Hala da varsayımlarda bulunmaya devam ediyorsun. 2018 kasım ayında sen burada konutta daha dip görülmedi dediğinin üzerine konut endeksleri %70 üzerinde prim yaptı. Aynı dönem enflasyon yüzde 38, dolar %30 artmış. Konutta daha fazla dibin olmadığını sen nereden çıkarıyorsun. Kira çarpanı desen 140 dan fazlasını almam diyordun istanbulda nitelikli konutta 240'tan aşağısını bulamazsın.

Şu dipleri mantıklı gerekçelerle göster anlayalım.

Son olarak geçmiş mesajlarına bakınca altıncı mı dolarcı mı olduğun net belli. Hele konut 140 kira çarpanı üzerinde sana gelmemek lazım. :D

Alıntı Originally Posted by genotropin Yazıyı Oku
    2018 de burada bana saydıranlar, şimdi konutu savunmaya geçmiş. Bu tipleri görmek forumun da kalitesini sorgulatıyor.

2018 kasımda 475 bine aldığım evi geçen hafta 800.000 e sattım. Kirayı saymıyorum.

Yine o dönem yüzde 10 peşinat ile 5 yıl vadeli 0 faiz aldığım evin daha ödemesi bitmedi bugün satsam 600 bin net kardayım.

Şimdi o dönem bu millete 100 çarpanı bekleyin, nakit kraldır, dolar efsanedir vs diyen djoz, watcher46, hakem vs nerede?

Yatırımınızı yaparken sadece fikirlere bakın, nakit kraldır, şimdi nakit zamanı, paranızı şuraya yatırın diyenlere değil.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Sn genotropin bu ev nerde.2 yılda çok iyi getirmiş.Bir de 1 milyonluk eviniz de 2 milyon olmuş o evi ne zaman almıştınız,sanırım o evi daha önce aldınız,o bu ev kadar karlı olmamış sanırım,bu bir milyonluk ev nerde,hangi site bu.

6.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Sn genotropin bu ev nerde.2 yılda çok iyi getirmiş.Bir de 1 milyonluk eviniz de 2 milyon olmuş o evi ne zaman almıştınız,sanırım o evi daha önce aldınız,o bu ev kadar karlı olmamış sanırım,bu bir milyonluk ev nerde,hangi site bu.
    475'e alıp nakite dönmek istediğim için kelepir fiyata içinde kiracı ile sattığım ev (kiracının çıkmasını vs. bekleseydim 850-900'ü çok rahat zorlardım.) Ispartakulede. Diğer ev de Kağıthanede, onu da hemen kriz sonrası 2018 eylülde Türkiye için kazanç vakti kampanyası ile aldım, aldığım sitenin direk ismini vermeyeceğim o evde şuan oturuyorum.

7.  Alıntı Originally Posted by genotropin Yazıyı Oku
    2018 kasım ayında sen burada konutta daha dip görülmedi dediğinin üzerine konut endeksleri %70 üzerinde prim yaptı. Aynı dönem enflasyon yüzde 38, dolar %30 artmış.
    TCMB Konut fiyat endekslerine göz atalım:
    https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/conn...35ec2d-nuGCHf4

Burada göreceğimiz üzere 2017 yılı endeks değeri 100 alınmış.

İstanbul'da 2017'de 100 olan endeks, 2020 yılı sonu itibariyle yeni konutlarda 138,5 2. el konutlarda 135,1. Yani İstanbul'da 2017 başından 2020 sonuna kadar fiyat artışı eski konutlarda %35,1

Fakat eski konutlarda İzmir için artış %62,5

Ankara için yine eski konutlarda artış %46,2.

Bu değerlere 2018 sonunda itibaren bakarsak bu 3 büyük ilde konut endekslerinde bahsettiğiniz %70 rakamlarını görmemiz mümkün değil.

Bahsettiğiniz tarihlerde Türkiye genel konut fiyat endeksi 110'lardan 155'lere gelerek %40 artış göstermiş oluyor.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

8.  Alıntı Originally Posted by genotropin Yazıyı Oku
    Aynen o dere yatağından milyonluk ev alan bugün 2 milyon küsürlük ev sahibi olan benim. Dileyene alış faturasını gösteririm, güncel satış fiyatına da sarı siteden bakarlar. (güncel sahibinden fiyatının %20 aşağısını alsanız bile %50 kardayım, fatura bedelinin de daha %55'ini ödedim, 2.5 sene daha ödemem var) ama sen de bize yaptığın şu altın ve konut yatırımlarını gösterirsin.

Benim istisnai olarak bu karları ettiğimi düşünüyorsan, nitelikli konut bölgelerindeki fiyat artışlarını incelemeni öneririm. Örneğin Avcılar Tahtakale mah. (Ispartakule) veya Eyüp Göktürk veya Beylikdüzü Marmara Mah..

Sen bence milletin aklıyla dalga geçiyorsun. Hala da varsayımlarda bulunmaya devam ediyorsun. 2018 kasım ayında sen burada konutta daha dip görülmedi dediğinin üzerine konut endeksleri %70 üzerinde prim yaptı. Aynı dönem enflasyon yüzde 38, dolar %30 artmış. Konutta daha fazla dibin olmadığını sen nereden çıkarıyorsun. Kira çarpanı desen 140 dan fazlasını almam diyordun istanbulda nitelikli konutta 240'tan aşağısını bulamazsın.

Şu dipleri mantıklı gerekçelerle göster anlayalım.

Son olarak geçmiş mesajlarına bakınca altıncı mı dolarcı mı olduğun net belli. Hele konut 140 kira çarpanı üzerinde sana gelmemek lazım. :D
    Kardasın demek. Hey maşallah. Az daha bekle 5 milyon olsun "nitelikli" konutun.
    Endeks mendeks hikaye. Realiteye bakarım ben.

Dolardan bana ne yahu? Dolar az artmış çok artmış anlatma bana. Yıllardır bir tek dolarım yok.
    Ben "altındayım-altındaydım" diyorum, adam ısrarla "dolardasın-dolardaydın" diyor, şaka gibi ya.

Çarpan da günün şartlarına göredir diyorum, onu da anlamıyor.
    Bir sağlık sorunu var ama çözemedim..

Ha bu arada "konutta beklediğim kadar çöküş olmadı" dediğim mesajım da vardır.
    Powerpc İle birlikte daha düşük fiyatlar bekledik ama olmadı.
    Hedefim tutmadığı zaman da tutmadı diyorum dürüstçe.
    2017'de 100 bin dolar olan bir daire hedefimdeydi, 30 bin dolara düşmesini bekledim ama 2019'da 55 bin dolara satıldı, şu ada satışa çıksa 60 bin dolar veren çıkmaz. hangi endeksten hangi % 70'ten bahsediyorsun sen?
    2015'te yanındaki daire 300'e satılan bir kat mülkiyetli yeni dairemi bugün 450'ye satışa koysam soran bile olmaz.
    Ben 6 yılda % 50 olarak örnek verdim bak, senin bahsettiğin 3 yılda hangi % 70?

İşin gücün masal.
    Bu sitede herkes hep kazanır zaten, hiç kaybedeni görmedik.
    Son düzenleme : djoz; 21-02-2021 saat: 23:34.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

Sayfa 27/1312 İlkİlk ... 17252627282937771275271027 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •