Sayfa 31/250 İlkİlk ... 2129303132334181131 ... SonSon
Arama sonucu : 1998 madde; 241 - 248 arası.

Konu: Türkiye Ekonomisi, Faiz, USD,BIST, Büyüme ve Makro Ekonomik Değerlendirmeler

1. VELİ GÖÇER i boşuna hapse attılar.

İlke deprem de 1000 lerce VELİ GÖÇER ler çıkacak. Hangi birisini hapse atacaksın?

Rüşvet Rüşvet Rüşvet... Belediyeler, TAPU, Yapı Denetim Şirketleri... uygunsuz verilen iskanlar...

O zaman daha beterini yapacaktınız da, VELİ GÖÇER in ne suçu vardı da adamı hapse attınız?

2.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Sn.selka eski bir hazineci olarak MB.nin piyasaya sadece direk müdahalesi piyasaya ilk elden para vermesi ile olmaz.zk larda indirime gitmesi de direk müdahaledir.bir kere bunda anlaşalım.eger siz bunu bu şekilde yapar ve piyasaya döviz saglarsaniz zaten dolar alım tarafında olan kesimi dahada istahlandirirsiniz.bu ise dövizi kv baskilasada orta vadede dahada yükselmesine neden olur ..dövize en iyi müdahale faizle olur... İkinci meseleye gelince ..bunu size zamanım olunca burda aciklayacagim. Mesai biterse inşallah..yalnız libor + faiz oranları ile kredi bulan bankaların sorunu maliyeti sadece ek faiz oranları yada birclarin cevrilebilir olmasndaki sikintidan değildir.alginin değişmesi durumudur.simdilik bu kadar anlatayım.syg.

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    SN.Human zk larda indirim direkt müdahaledir, kabul ediyorum. Lakin, faiz öyle kolay kullanılabilecek bir araçta değildir. Çünkü indirilmesi oldukça zordur.. Piyasa faiz artırımı istiyor, belli.. Lakin, MB sının iki adet piyasaya direkt müdahalesi oldu. Bunların sonuçlarını kur üzerinde görmeden faiz ile ilgili bir adım atacağını sanmıyorum...

Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    Dolarim olsa satardim cok asiri yukseldi

bu seviyeden almak icin deli olmak lazim
    3,90 TL ler den USD almak için gerçekten deli olmak lazım. Lakin unutmamalı USD yüksek ama bistte yüksek.. Beni endişeye sevk eden şey BISt te satış gelirse USD ne olur?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,755
     Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    SN.Human zk larda indirim direkt müdahaledir, kabul ediyorum. Lakin, faiz öyle kolay kullanılabilecek bir araçta değildir. Çünkü indirilmesi oldukça zordur.. Piyasa faiz artırımı istiyor, belli.. Lakin, MB sının iki adet piyasaya direkt müdahalesi oldu. Bunların sonuçlarını kur üzerinde görmeden faiz ile ilgili bir adım atacağını sanmıyorum...

3,90 TL ler den USD almak için gerçekten deli olmak lazım. Lakin unutmamalı USD yüksek ama bistte yüksek.. Beni endişeye sevk eden şey BISt te satış gelirse USD ne olur?
    sn.selka merhaba... evet haklısınız faizleri kullanmak çok kolay değil...ama hatırlarsanız daha önceden kullanmadıkları faiz artırımı şeçeneğinin bedelini çok ağır ödedi MB.Bu yüzden kaçınılmaz bir son bu..Gerçi önce depo oranlarıyla oynamaya çalışacaklarlar ama malesef kaçınılmaz son yine fiaz artırımı olacaktır..

Uluslararası finans piyasasında Libor+faiz oranı sadece borçların çevrilebilmesi ile değil aynı zamandaki risk algısını gösteren CDS ile de ilişkili bir durum. Eğer uluslararası piyasada ülkenizin risk algısı sizin aleyhinize bir durumdan dolayı değişiyor ise yeni para bulma muslukları da buna bağlı olarak kısılıyor yada faiz oranları ciddi anlamda artıyor demektir.

Bu son zamanlarda türk bankalarında ki sendikasyon kredilerinde görmeye başladık.Ama asıl sıkıntılı olan bir durum var ki şu anda piyasada bu duruma pek değinilmiyor.. Oda krizden önce öncü veri olan reeskont oranları.. Mb ye teminat olarak verilen reeskont araçlarındaki karşılıkların yükseliyor olması ve buna bağlı olarak belirlenen faiz oranları ciddi oranda tehlike arzetmeye başladı . Buradaki bir sert artışın devamının gelmesi piyasa da ciddi bir olumsuzluk olarak algılanırsa dövize yöneliş hızlanabilir. Zaten ciddi oranda döviz ile borçlanan özel sektör de döviz açığı olan şirketlerde ciddi sıkıntılar ortaya çıkabilir.

döviz yükselişi malum aynı zamanda enflasyonda da yükseliş anlamına gelecektir.2018-2019 da enflasyonun düşeceği beklentisi piayasaya adeta pompalanıyor..Ama hiç kimse dövizdeki artış ile dolaylı vergilerdeki artışın yaratacağı enflasyondan bahsetmiyor..Aslına bakarsanız kimse bahsetmese de 2 yıllık gösterge tahvili bağıra bağıra tek haneli enflasyon çok zor diye haykırıyor.syg.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Biz rakamları değil televizyonu izleriz. Eskiden döviz satmak için yükseliş bekleyenler şimdi almak için düşüş bekliyor.

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

5.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    sn.selka merhaba... evet haklısınız faizleri kullanmak çok kolay değil...ama hatırlarsanız daha önceden kullanmadıkları faiz artırımı şeçeneğinin bedelini çok ağır ödedi MB.Bu yüzden kaçınılmaz bir son bu..Gerçi önce depo oranlarıyla oynamaya çalışacaklarlar ama malesef kaçınılmaz son yine fiaz artırımı olacaktır..

Uluslararası finans piyasasında Libor+faiz oranı sadece borçların çevrilebilmesi ile değil aynı zamandaki risk algısını gösteren CDS ile de ilişkili bir durum. Eğer uluslararası piyasada ülkenizin risk algısı sizin aleyhinize bir durumdan dolayı değişiyor ise yeni para bulma muslukları da buna bağlı olarak kısılıyor yada faiz oranları ciddi anlamda artıyor demektir.

Bu son zamanlarda türk bankalarında ki sendikasyon kredilerinde görmeye başladık.Ama asıl sıkıntılı olan bir durum var ki şu anda piyasada bu duruma pek değinilmiyor.. Oda krizden önce öncü veri olan reeskont oranları.. Mb ye teminat olarak verilen reeskont araçlarındaki karşılıkların yükseliyor olması ve buna bağlı olarak belirlenen faiz oranları ciddi oranda tehlike arzetmeye başladı . Buradaki bir sert artışın devamının gelmesi piyasa da ciddi bir olumsuzluk olarak algılanırsa dövize yöneliş hızlanabilir. Zaten ciddi oranda döviz ile borçlanan özel sektör de döviz açığı olan şirketlerde ciddi sıkıntılar ortaya çıkabilir.

döviz yükselişi malum aynı zamanda enflasyonda da yükseliş anlamına gelecektir.2018-2019 da enflasyonun düşeceği beklentisi piayasaya adeta pompalanıyor..Ama hiç kimse dövizdeki artış ile dolaylı vergilerdeki artışın yaratacağı enflasyondan bahsetmiyor..Aslına bakarsanız kimse bahsetmese de 2 yıllık gösterge tahvili bağıra bağıra tek haneli enflasyon çok zor diye haykırıyor.syg.
    Şu an paranın maliyeti henüza artmaya başladı. Enflasyonun sebebi tek kelime ile KGF ile dağıtılan paradır. Ben de pek iyimser değilim. Lakin 2019 da bu şekilde GİDİLEMEZ NOKTA.. Yani; büyüme 2019 da en fazla %3 olmak zorundadır. Aksi halde kontrolden çıkar bir anda sarpa sararız..

Sn.Human Türk Ekonomisi şaka yada ciddiyetsizliği kaldırmaz. Anında reaksiyon olarak verir. O sebeple daralan bir likitide ben büyüyeceğim büyüyeceğim demek sizi raydan çıkarır. Mantıklı olup trenin makina dairesinde ki makinist frene basıyorken siz son sıralarda bir vagon olarak hızlanmamaya çalışmalısınız. Yoksa VAGONU devirir kaza yaparsınız...

O sebeple şu dönemlerde yeni üniversite mezunu olmak istemezdim... Durumları oldukça vahim ilerisinde de ışık yok...

Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Biz rakamları değil televizyonu izleriz. Eskiden döviz satmak için yükseliş bekleyenler şimdi almak için düşüş bekliyor.

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    eli

Sn.Egeli USD bu düşüş beklemekte, artış beklemekte son derece sağlıklıdır. Bence eleştirilmesi gereken husus sürekli USD çıkacak, çıacak, çıkacak yada düşecek, düşecek düşecek diyenlerdir...

USD 3.38 TL de iken ben USD çıkıcak çıkacak diyordum...

Şimdi USD 2 ayda 3,90 TL ye gelmiş ve bir düzeltme bekliyorum. Bu hafta olmasa bile bir hafta sonra.. Böyle bir tırmanış hangi şart altında olursa olsun NORMAL olmaz..

3,40-3.50-3.60-3.70-.3.8-3.9 TL... Nolcak bu 4.0-4.10 diye sürekli çıkacak mı? Mantıklı değil? Olmaz böyle birşey..

O sebeple ben her zaman rasyonaliteden tarafım, futbol takımı tutar gibi herhangi bir yatırım aracını tutmam...

Ucuz ise alırsın, fiyat edince satarsın...

Ne olur ise olsun.. İster Benjaminin resmi değil, ingiltere kraliçesinin resmi olsun 2 ayda %15 direkt prim yapmış ise SATARIM... Üstü olmaz mı?

Zor ihtimal ama Olabilir...

Olursa; o da sizin olsun paramı günlük %13,75 faize park eder; başka şeylere bakarım....

6. Rıza Zarrab olayı hiç iyi olmadı.. ABD ye NOTA verildi. Çok ciddi bir durum bu. ABD'ye notayı her ülke kolay kolay veremez.. USD da yuarı yönlü 3,94 TL ye doğru tepki bekledim. İlginç bir şekilde olayı tınmadı bile. Sonuçta müzik notası değil ya bu!

Her neyse; piyasa artık bu tip ANORMAL tepki vermekten çok yoruldu... Borsa nın düşmesi gereken yerde yükselmesi, yükselmesi gereken yerde de düşmesi gibi...

Keza; USD da.. Yordu... ABD ye NOTA veriliyor; tık yok ilginç!

Yalnız bunlar bir gün bir anda fiyatlandırılabilinir.. Zarrab sanırım 26 Kasım da Mahkeme önüne çıkacak. Ortalıktan adam kayboldu.

Biz Rusya ve Katar ile TAM GAZ gidiyoruz.. Putin ilişkilerimiz eskisinden çok daha iyi bir noktada dedi. Katar MB ile TCMB arasında protokol imzalandı...

Suriye'de de Rusya ile Tam Mutabakat...

Ardından TC Dışişleri ABD ye NOTA yı çaktı...

Bunlar ABD'nin ne denli hoşuna gider, yorum sizin..

USD a gelince; tüm bu risklerin önünde daha fazla dayanamayacak ve en geç önümüzdeki hafta sonu 3,94 TL yi test edebilir...

Portföyümün %33 ü USD %67 si TL de olan bir yatırımcı olarak artık hükümetin, parlementonun, TCMB sının bir araya gelip gündemi EKONOMİ olarak belirlemesi gerekmektedir. Ortak gündem, akıl, çözüm ve rasyonel yaklaşımlar ile çözüm önerileri getirilmelidir..

Gündem gereksiz abidik, gubidik laflar ile heba edilmemelidir...

Edilir ise;

USD önümüzdeki hafta 3,95 TL yi yıl sonu 4,05 TL yi oradan Şubat ayı gibi 4,35 TL yi görür...

Bu sonuca TCMB büyümeden vazgeçip; daha fazla dayanamaz ve FAİZ leri en az 200 baz daha artırmak zorunda kalır..

Direnirse; 2018 yılı firmaların iflas süresi olur...

Yazdıklarım Yatırım Tavsiyesi DEĞİLDİR... Sadece yazılı olarak beyin fırtınasıdır...

Bol kazançlar...

ülkede ciddi bir uyuşukluk hali hakim: özellikle iktidarı destekleyen kesim yıllardır yapılan sayısız yanlışı "vardır bir bildikleri" kabulü ve "reis" simgesinin yanıltıcı güçlülük çağrışımları altında önemsemedi, önemli bulmadı. ancak neticede hepsinin ekonomiyi etkilediği eğitim politikasındaki iş bilmezlikten dış politikadaki hayalperestliğe kadar sayısız yanlış icraat yıllar içinde bardağı doldurdu. ben buna artık yanlış yapmama gerekliliği noktası diyorum. o noktadayız. yılalrdır bu zihniyetin rasyonel olmadığını söylüyorum, ve defalarca doğrulandı bu.

o yüzden dolar çok çıktı tarzı yorumlar olabilir, ancak dolara bu açıdan bakmak yerine yanlış giden şeylerin sonucu olarak bakmak faydalı olabilir. o yüzden olağanüstü durumlarda nereye kadar gideceğini kestirmek zordur.
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

8.  Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    ülkede ciddi bir uyuşukluk hali hakim: özellikle iktidarı destekleyen kesim yıllardır yapılan sayısız yanlışı "vardır bir bildikleri" kabulü ve "reis" simgesinin yanıltıcı güçlülük çağrışımları altında önemsemedi, önemli bulmadı. ancak neticede hepsinin ekonomiyi etkilediği eğitim politikasındaki iş bilmezlikten dış politikadaki hayalperestliğe kadar sayısız yanlış icraat yıllar içinde bardağı doldurdu. ben buna artık yanlış yapmama gerekliliği noktası diyorum. o noktadayız. yılalrdır bu zihniyetin rasyonel olmadığını söylüyorum, ve defalarca doğrulandı bu.

o yüzden dolar çok çıktı tarzı yorumlar olabilir, ancak dolara bu açıdan bakmak yerine yanlış giden şeylerin sonucu olarak bakmak faydalı olabilir. o yüzden olağanüstü durumlarda nereye kadar gideceğini kestirmek zordur.
    Sn.discretus, çok fazla siyasete girmemeye özen gösterip, daha makro ekonomik tarafta durmaya özen gösteriyorum. Lakin kolay değil siyaset ve ekonomiyi ayırmak...

Ancak; faiz çok acı bir sonuçtur.

Faizi, insanların yaşadıkları toplum içerisinde birbirlerine attıkları kazıkların bir sonucu olarak görürüm. Yani; vergi ödemesi gerekirken ödemeyen, yada çalışması gerekirken çalışmayan daha doğrusu çalışıyormuş gibi yapan toplumlarda oluşur...

Doğal olarak MB larınıda o toplumdan ayrı tutmamak gerekir.

Şöyle ki;

Nasıl ki biz de toplum çalışmayıp, çalışıyormuş; üretmeyip üretiyormuş gibi yaıpıyorsa TCMB da sıkı durmayıp sıkı duruyormuş gibi yapıyor... Politika faizi %8 iken, GLP %13 lere vurmuş, %14 ile mevduat toplayıp piyasayı sıkarken 250 milyar TL parayı nerdeyse bedavaya KOBI lere vermek gibi...

Ne yapılmalı acil olarak!

Bir kere işi ciddiye aldığını göstermek için ABD FED ile zıtlaşmamalıyız... Makinist frene basıyor iken; siz trenin son vagonunda gazlayacağım diye direnmemelisiniz; aksi halde raylardan çıkar devrilirsiniz...

Büyüme sevdasından vazgeçip; daha rasyonel ekonomik adımlar atılıp, kalitesiz %6 büyüme yerine; daha kaliteli %2 büyüme modelleri benimsenmelidir..

TL nin değerini korumalı ve TL yatırımcısını üzmemelidir.. USD olması gereken değer şu an da 3,35 TL dir...

Telaşe içinde sağa sola köprü, yol, üstgeçit, altgeçit, tünel yapımından vazgeçip Kamu Bütçe disiplinini sağlayabilmek için her bir milyon TL için dahi en az 3 kere düşünülmelidir...

Vergi adaleti sağlanmalı vergide reform yapılmalı ve dolaylı vergiler indirilirken direkt vergiler alınmalıdır...

Dolaylı vergi üreticinin canına ot tıkamış; düşük teknolojili Tarım ve Hayvancılığı dahi bitirmiştir...

Hatta orta teknoloji gerektiren Çimento, Cam, Tekstil sanayii lerini dahi bitirmiştir...

Vergide reform şart....

Sermaye grupları ile ABD ve AB ile zıtlaşmamalı ve dikine inat işler yapılmamalıdır...

Eğer bunlar yapılmaz ise; USD yükselmeye devam eder; önümüzdeki hafta 3,95 TL yi görür, yılbaşına 4,05 TL olur Şubatta 4,35 TL ile zirve yapar...

Bu noktada TCMB bir karar kavşağına gelir...

Ya 200 baz faizleri artırır, ya da 4,50 TL ye doğru giden kuru izlemeye devam ederken, altta kalanın canı çıksın diyerek iflas eden kobileri izler...

Şubat ayında böyle bir senaryo ile 100,000 firma iflas eder...

Zarrab olayına girmedim daha...

Ha! İkinci bir B planımız var mı ? Bilemem...

Lakin, olursa çok iyi olur... Çünkü piyasada direnecek takat kalmadı.. Bir anda kol kesmeler başlayabilir...

Sayfa 31/250 İlkİlk ... 2129303132334181131 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •