Sayfa 31/40 İlkİlk ... 212930313233 ... SonSon
Arama sonucu : 313 madde; 241 - 248 arası.

Konu: Küresel ponzi

Alıntı Originally Posted by Zaf.Dogu Yazıyı Oku
    not aldım... algım bozuluyor olabilir..

şu 2012 den gelen para pompası olayı... bütün setleri bozuyor..
    turuncu trend mavi kutu..

açık açık yazayım kıvırmadan...
    adamlar popaladıkları balonu, bize şişmiş fiyattan bak %50 indirim var diye kilitlerler mi daralıyorum..
    zakko da 90% indirim don 4000 lira gibi..

neticede o turuncunun üstü tamamen QE...

İşte demiştim, o büyük ED yi bekliyorum ama bu iyi senaryo diye, bu seninkisi kötü senaryo...

2-3 sağlam alternatifi var bu kötü senaryonun, şimdi müsait değilim sonra eklerim buraya, şu an uzak ihtimal olduğu için çızıktırmadım...

Şu düşüş 1 or A dediğim yeri geçerse, sonra son dibin de altına sarkarsa,

Sonra total yükselişin (SPX veya hepsi) %61.8 ila %78.6 na kadar sarkarsa, (olası ED 2 hedefi),

İşte o zaman bu senaryoları da kollayacağız, ulan acaba böyle olmasın diye....şimdilik gerek yok...

Memet Abi nin dediği gibi, daha 5 nci dalganın ilk ED 5.1 nci dalgası olma ihtimali var hala önce SPX in 3887 yi, sonra 3640 ı aşağıya geçmesi beklenecek...

1-2 ise bile 2 nin flat olma ihtimali var..v.s..v.s..

Dinamik sayım yani,...tüm ihtimaller masada....bazen bütün ihtimallerin kesişim kümesi aynı oluyor o zamanlar kesin konuşmak mümkün gibi oluyor..son ayı rallisinin bitişini yakaladığımız gibi...her halükarda ya C diyeceğiz, ya 3, ya da A-B-C zigzag yani ED1 yaptı, ama ne olursa olsun düşmeli...üçünde de düşüş var kalıbın...

Onun dışında daha da alt dalgaları saya saya, alternatif ayıklama hikayesi...bir de genel resime uydurma konjunktura oturtma çalışması....enflasyon hafif yüksek geldi yamuldu...deseler ki 75 değil 100 yapacaz, sonraki ay da 100 yapacaz...ne yapacak yani ters mi hareket edecek Bist mi bu

XUSIN-SINAİ ENDEKSİ

Son hareketle ilgili genel yaklaşımım, XUSIN daki hareketin nihayetlendirilmesini sağlamak maksadıyla yapıldığı şeklinde...

Dolayısıyla Bist-100 içerisinde XUSIN ın yerini XBANK ile dolduracak olmalılar diye düşünüyorum...

Yani, çok daha önceden ifade ettiğim gibi, ''dolar bazında endekslere dair, aslında XBANK bu kadar çok düşmüş olmasaydı en azından diğer sektörler kadar zirveye göre oransal düşseydi, bu XUSIN ve XHOLD verileriyle XU100 tarihi diplerini test ediyor gibi görünmeyecekti, çok daha yüksek seviyelerde görünecekti'.

Bankaları 'aşırı' düşürerek, Bist-100 içindeki primli sektörlerin gizlenmesi gibi bir durum. Daha önce de paylaştım, XUSIN dolar bazında %28.8 daha artsaydı dolar bazında tarihi zirvesini aşacaktı, tarihi zirvelerin ait olduğu ekonomik durum/yabancı takası/GSYİH ve Kişi Başı GSYİH ve hatta faiz oranları v.b. şartlarla, şu anki şartları mukayese ettiğimizde, çarpıklık/ölçüsüzlük açıkça görülebilir. Neredeyse parasal genişleme ile XUSIN endeksinin 'dolar bazında', her anlamda altın günlerin yaşandığı yıllarda görülen zirveyi aşacak kadar yükselmesi (?)

XUSIN düzeltecek, XBANK da düzeltecek, akabinde XUSIN ın kısmi olarak yerini Bist-100 de XBANK alacak, yani biri çok düşerken biri şu ana göre daha az düşerek stabil bir makul rakamda konsolide olacak, ve bu esnada XU100 yeni ağırlıklarıyla bir rakama oturacak...Ama nasıl, oldukça karışık bir durum, bir tür düzeltme esnasında sektörel değişim...

XUSIN...hareket bitmiş olmalı...YTD

Olası senaryo XUSIN

YTD

Bist-30 anlık ytd

İlginç bir şekilde 1-2 gündür Bloomberg TV de aynı muhabbet dönüyor, XBANK ve XUSIN mukayesesi...

Muhtemelen bankalar bu hareket bittiğinde görece yükselmiş -dip yapmış ve ilk hareketi çekmiş', sınai hisseleri görece düşmüş olacak...

Ama nasıl ve totalde hangi seviyede...düşerken mi, yükselirken mi....hele ki Bist-100 yatayken olacaksa bu iş nasıl çözülecek denklem...

Yurt dışının sert düşmesi durumunda kesin korole olur denebilir...ama yurt dışı biraz daha '1 ay kadar' yataya sararsa bunun faydası olmaz denklemde...

Öte yandan tahviller daha nereye kadar düşecek paralel evrende...bunu alanlar napacak turşusunu mu kuracak..verdiği kredinin bilmem kaçı kadar menkul kıymet alacak, ama sabit faizli olacak ya tahvil ya enflasyona endeksli tahvil...Peki bir banka veya %20 iştiraki kendi banka hissesini alamaz, peki bankalar karşılıklı olarak 'anlaşarak' birbirlerinin hissesini alabilir mi, ellerindeki tahvilleri teminat gösterip bunu yapabilir mi? Neydi, hiç bir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler oldu...

Teminatlar (?)
    https://www.isyatirim.com.tr/tr-tr/u...eminatlar.aspx

Bankalarda iştirakçilik
    https://dergipark.org.tr/en/download...e-file/1172184

Bize bir bankacı lazım, bu sorulara cevap verebilecek....mümkün mü, veya bir yolu var mı? (Bu kadar tahvil stoğunu değerlendirmenin)

Kur Korumalı Rus Ruleti...şarjörlü tabancayla...

Koltukla beraber, bu pimi çekilmiş el bombasını da miras bırakıyorum (?)

e507 den

7.  Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Kur Korumalı Rus Ruleti...şarjörlü tabancayla...

Koltukla beraber, bu pimi çekilmiş el bombasını da miras bırakıyorum (?)

e507 den

Hocam geçekten Rus ruleti olarak mı görüyorsunuz?
    Ben SIFIR faizle vatandaşın devleti fonlaması olarak görüyorum.
    Vatandaş eğer KKM'ye 100bin Dolar yatırdıysa geriye en fazla 100bin dolar karşılığı TL alabiliyor.
    Devlete faiz yükü yok. Devlet diğer tüm yöntemlerde ağır faiz yüklerinin altına giriyor.

%99 dışa bağımlı olduğumuz Doğalgaz, %90 dışa bağımlı olduğumuz petrol bu kadar yüksek fiyatlardan işlem görürken hiçbir faiz oranıyla enflasyonu dizginlememiz mümkün değil.

Kimse konuşmuyor ama Tahvil faizleri korkunç bir hızda aşağı iniyor. Devletin bütçeyi fonlama maliyeti her geçen gün aşağı iniyor. Dışarıdan gelen sıcak paraya ihtiyaç olmadan ekonomideki çarkları çevirmeyi yavaş yavaş öğreniyoruz.
    Ekonomimizi bağımsız hale getirmek istiyorsak bu yolu öğrenmekten başka çaremizde yok.

Alıntı Originally Posted by Rj16 Yazıyı Oku
    Hocam geçekten Rus ruleti olarak mı görüyorsunuz?
    Ben SIFIR faizle vatandaşın devleti fonlaması olarak görüyorum.
    Vatandaş eğer KKM'ye 100bin Dolar yatırdıysa geriye en fazla 100bin dolar karşılığı TL alabiliyor.
    Devlete faiz yükü yok. Devlet diğer tüm yöntemlerde ağır faiz yüklerinin altına giriyor.

%99 dışa bağımlı olduğumuz Doğalgaz, %90 dışa bağımlı olduğumuz petrol bu kadar yüksek fiyatlardan işlem görürken hiçbir faiz oranıyla enflasyonu dizginlememiz mümkün değil.

Kimse konuşmuyor ama Tahvil faizleri korkunç bir hızda aşağı iniyor. Devletin bütçeyi fonlama maliyeti her geçen gün aşağı iniyor. Dışarıdan gelen sıcak paraya ihtiyaç olmadan ekonomideki çarkları çevirmeyi yavaş yavaş öğreniyoruz.
    Ekonomimizi bağımsız hale getirmek istiyorsak bu yolu öğrenmekten başka çaremizde yok.
    Sn RJ16,

Parasal genişlemeye gittiler, çarklar durmasın, seçim öncesi kriz çıkmasın, işsizlik patlamasın diye....

Ve enflasyonu, bu saydıklarımın yerine fışkırtmayı tercih ettiler.

Enflasyon farkı arttığından, kur fışkıracağından, rezervleri sattılar.

Bunu yapmaya başlamadan önce, büyük şirketlerin döviz kredilerini sabit kurdan kapattılar. (Arka kapıdan gizlice sabit kurdan döviz verdiler, Kavcıoğlu ilk katıldığı TV programında bunu açık açık söyledi zaten; açın bakın bilançoları 'herkes aldı' dedi. Muhalefetin 128 milyar dolar nerede muhabbeti, tabi o siyasi söylem asıl rakam 42 milyar dolar.)

Yani 42 milyar doları, doları kontrol altına almak için değil de, dolar borcu olan şirketleri kurtarmak için harcadılar. Sonucunda yine fırladı, alan 42 milyar doları aldıktan sonra tabi.

Başlangıçta bu özel sektör kriziydi, kamu komple bu krizi üzerine aldı, çünkü dağıttığı krediler, beton sektörü bağlantılı bankacılık sektörü patlayabilir, zincirleme reaksiyona yol açabilirdi.

Rezerv bitince, daha önce denenmiş, ve bakın zinhar bunu tekrar yapmayın dedikleri yönteme giriştiler, KKM sayesinde dolardan çözülen mevduatın ZK sını da sattılar, swap yaptılar onu da sattılar, ihracaat yapan şirketlerin dolar gelirlerine düzenleme getirdiler..v.s..v.s..

Özel sektörün krizini, önce kamu üzerine alıp, sonrada halkın üzerine yıktılar.

Enflasyonu düşük gösterdiler, olmadı, detayını artık açıklamayı durdurdular.

Enflasyona endeksli maaş zamlarını dolayısıyla düşük yaptılar, herkesin alım gücünü reel anlamda düşürdüler.

Bu arada, kendi sanayicilerine, oluk oluk düşük faizli kredi dağıttılar yatırım yapsınlar diye, hepsinin dolar aldığı ortaya çıktı, ben demiyorum Sn Kavcıoğlu listesi elimde isterseniz tek tek söyliyeyim dedi sanayicilerle yaptığı toplantıda...

Yani...ilk başta iliklenen düğme yanlıştı, gerisi de yanlış geldi.

Saydıklarımın nesini onaylıyayım, erteleme var burada, ve kar topu gibi büyüyen ertelemiş bir kriz var.

Ya Yunanistan'la ABD bir işlere kalkışırsa,
    Ya ABD gri listeden kara listeye alırsa birilerini, ikaz etti adam geldi,
    Ya...
    Ya...

Ne diyelim, nereye bağlayalım;

O özelleştirme gelirlerini betona değil de fabrikaya yatıracaklardı,

Kamuda itibardan tasarruf olmaz deyip savurganlık değil de, Japon gibi, Alman gibi, sadelik, tevazu tasarruf yapılacaktı,

Rezerv ne olursa olsun, kötü gün parası deyip, dokunulmayacaktı,

Dış siyasette bir o yana, bir bu yana zigzag yapılmayacaktı, sonra da yanıldım deyip işin içinden çıkılmayacaktı,

Yağmalanmayacaktı, gördük işte 3 ncü 4 ncü sınıf bürokratın 180 milyon dolar götürdüğü yerde, bir büro çalışanının (pudra şekerci) Porche 4x4 lerle gezdiği yerde, diğerleri ne yapmıştır kimbilir.

Bir günde gelmedik buraya, girişi var, gelişmesi var, uzatması var, çaresizlik var, çaresizlikten gerekirse yakarım herşeyi riske atarımı var.

Yeter ki, seçim kaybedilmesin, yeter ki sonrasında, gel bakalım 'nerden buldun' diye sorulmasın var, hani ilk iş 2003 te kaldırdıkları mevzu...

Bu saatten sonra faiz arttırmak filan geçti zaten o işler, şöyle durum, ev almışız krediyle, ipotekli aslında bankaya, sonra tefeciye evin tapusunu tekrar ipotekleyip elden para almışız evin %50 si kadar bakmış kaçı ödenmiş kaçı kalmış, sonra onunla borsaya girip hisse almışız, sonra o hisseleri teminat gösterip VİOP ta poz açmışız, full açığız yani, en küçük bir kıvılcımda ne olacak sonu malum.

Siz söyleyin, bu yaklaşımların, başından itibaren, neresinden tutalım...Yeter ki erenlere bir şey olmasından başka bir yorumu yok bunun.

Doğru halk devleti, devlet de erenleri fonluyor (800 trilyon kredi aldınız son 6 ayda gidip dolar almışsınız dedi Kavcıoğlu), özel sektörün yükü halka aktarıldı özetle, enflasyon şeklinde finanse ediyoruz.

Sayfa 31/40 İlkİlk ... 212930313233 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •