Onemli Gunler Banner
Sayfa 463/899 İlkİlk ... 363413453461462463464465473513563 ... SonSon
Arama sonucu : 7185 madde; 3,697 - 3,704 arası.

Konu: SODA - Soda Sanayii

1.  Alıntı Originally Posted by hagsn Yazıyı Oku
    arkadaşlar bir şeyi atlıyoruz sanırım. şimdi ayrılma hakkı 6,32 olarak belirlenmişse şişe cam neden değerleme şirketi ile anlaştı. şirketin normalde değerlendirme yapıp o değerleme sonucuna göre ayrılma hakkı önermesi gerekmiyor mu? ve benim bildiğim şirket değerlendirmesini daha yapmadı. yanlış biliyorsam düzeltin
    Sesli düşünüyorum:
    Ayrılma hakkının haberin duyuruluşundan geriye doğru 6 ayın ortalaması olarak belirlenmesi daha makul... Değerleme yüksek çıkarsa zaten piyasa hızlıca fiyatlayacaktır. İskontolu mal bulan ben dahil birçok yatırımcı alım yapacaktır. Ancak değerleme sonucu daha düşük çıkarsa küçük yatırımcı ayrılma hakkı fiyatından elindeki payları satabilecektir.
    Mal da mülk de yalan ama oyalanıyoruz işte...

2. Her şey çok güzel olacakda Hisseyi ayaklara düşürmenin alemi yoktu SODA TT oldu Twitter da millet milli içkimiz diyordu.Alım firsati vermemeliydi.Benim birlesmeden haberim yokdu sadece temmettu,yatirim,piyasaya ayak uyduramamasi ve yuksek 4. Ceyrek karı için alım yaptım.İlk defa wow doğru karar almişım dememe fırsat dahi vermedi..Uzun vadeciyim ama hesabida kirmizi gormek sinir etmiyo da değil6.53 maliyetim..Yuklu girincede bu fiyatlardan ne kadar alirsam alayim maliyeti dusuremiyom

LG-H870 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3.  Alıntı Originally Posted by hagsn Yazıyı Oku
    arkadaşlar bir şeyi atlıyoruz sanırım. şimdi ayrılma hakkı 6,32 olarak belirlenmişse şişe cam neden değerleme şirketi ile anlaştı. şirketin normalde değerlendirme yapıp o değerleme sonucuna göre ayrılma hakkı önermesi gerekmiyor mu? ve benim bildiğim şirket değerlendirmesini daha yapmadı. yanlış biliyorsam düzeltin
    Toibek ayrılma hakkı yok diyor sanırım, değerleme yapılacak o değerleme sonucunda oranlama yapılarak herkese şişe verilecek diyor.

4.  Alıntı Originally Posted by hagsn Yazıyı Oku
     Alıntı Originally Posted by atmega48pa Yazıyı Oku
    Oralet abi bu fiyat sana gelsin; endeks 120500,Soda:6.38

Haberden sonra da ky, toplu ele verme operasyonunda buyuk oranda telef oldu.

Bu isin normal yolu borsadan hisse toplamaktir. Adam gibi piyasadan uzlasa uzlasa piyasa fiyatindan hisseleri toplar, %5-10 kalinca da cagri fiyatiyla, ben birlesiyorum, borsadan cikiyom dersin.

Yapilan kanuni yoldan dolandiriciliktir. Ben soda almisim zorla bktan fiyata hissemi aliyorsun, zaten zaman maliyetiyle zarardayiz,.
    Güzel insanlar,

Değerleme şirketiyle anlaşması kanuni bir zorunluluk. Şişecam Soda'ya 3 lira bedel biçse kabul eder misiniz? Spk da bağımsız bir kuruluşa bedel biçtir diyor. Bunun da şartları var uluslararası geçerli olarak.

Pwc de diyecek ki ayrılma fiyatı misal 6.32 buldum. Birleşme sonucunda da yine örneğin uyduruyorum

1 lot Sodası olana 1.2 lot Şişe,
    1 lot Trkcm olana 0.9 lot Şişe,
    1 lot Anacm olana 0.7 lot Şişe,
    1 lot Dncm olana da 0.3 lot Şişe vericez.

Birleşmeyi beğenmediysen eğer, birleşme kararının açıklandığı günden geriye doğru olma üzere hisse fiyatı ağırlıklı ortalaması zaten 6.32 imiş, ver hisselerini al lot başına 6.32 liranı hadi güle güle anacım.

Birleşmeye katılacaksan da oranları bağımsız kuruluş Pwc 4 farklı kriterden oluşan değerlemeye göre böyle belirlemiş. Hangisi işine gelirse, ister ayrıl ister devam et.

@atmega, piyasadan neden hisse toplasınlar, kerizler mi? Adamlar maliyetler azalsın diye 4 şirketi birleştiriyorlar, neden kasadaki parayı hisse almak için kullansınlar? Hisse alsalar bu sefer lot fiyatı 7,50 ye yükselecekti belki o zaman da ayrılma fiyatı 7,50 ye çıkacaktı. Kasadan daha da çok para çıkacaktı.

Benim anladığım kadarıyla sizler Şişecam size kıyak geçmediği için kızgınsınız. Mantıklı ve sakin düşününce ortada yamuk yok aslında

5. 1,5 yıl evvel bedelsizden önce 8,23 tarihi zirveyi görmüştü hisse. Birleşme kararının tam da zirveden 1 ay sonra verildiğini varsayın! Geriye dönük 1 aylık ortalama fiyatı 8 lira olacaktı ve ayrılmak isteyenlere lot başına 8 lira nakit para ödeyecekti şirket! 1,5 yıl evelin 8 lirası şimdinin 10 lirası demek. Kasadan çıkacak parayı düşünün. Oysa şimdi sadece 6,30 lira çıkacak

Sorun şurda, Şişecam'a güveniyorsanız birleşmeye katılmak en mantıklı olanı.

6.  Alıntı Originally Posted by hagsn Yazıyı Oku
    Ayrılma Hakkı Kullanım Fiyatı Nasıl Belirlenir?
    (1) Payları borsada işlem gören ortaklıkların payları için ayrılma hakkı kullanım fiyatı, işlemin ilk defa kamuya açıklandığı tarihten önceki, açıklanan tarih hariç olmak üzere, otuz gün içinde borsada oluşan düzeltilmiş ağırlıklı ortalama fiyatların aritmetik ortalamasıdır.
    Evet birşeyi atlıyoruzda bu ayrılma fiyatı değil.30 ocakta önemli nitelikte bir işleem açıklandı bu işleme ben onay vermiyorum kabul etmiyorum diyen genel kurula katılıp şerhi koyacak ve ayrılma hakkı fiyatından nasıl hesaplanacağı yukarda maddede var parasını alır hissesini şirkete devreder.
    Pwc değerleme kuruluşunun değeelemesi ayrı bu değerleme tüm şirketleri değerleyecek ve diyecekki şişenin değeri 10 milyar tl soda şirketinin değeri ise 13 milyat tl diğerlerinide aynı şekilde değerleyecek.bu durumda 1 soda hissesi olana 1.3 sise hissesi verilecek.yani özetle ayrılma hakkı fiyatı bu birleşme işlemini kabul etmeyenlerin parasını alıp hissesini devredeceği fiyat değerleme şirketinin belirleyeceği ise 1 sodaya kaç şişe hissesi verileceğinin belirlenmesi.
    Ayrılma hakkı fiyatını bazı kurumlar 6.32 bazısı 6.37 belirlemiş üç aşağı 5 yukarı bu fiyatlar oluyor bunun değişme şansı artık yok.soda fiyatı buralardada duramaz bakmayın süreç uzun bizleri keklemeye çalışıyorlar.birleşmeye yakın fiyat buralarda durursa elinde milyonlarca lotu olan şirkete devrediverir bu sebeple fiyatı muhakkak yukarı çekcekler ne kadar çekerler bilemem.
    Bş diğer yanlış yorumlanan konu şu ki pd/dd düşük 1 e eşitleyecekler diye bir durum yok .tüm gurubun artık şişe hisseleri var ama kaçar tane onu bilmiyoruz.
    Son olarak şunu ifade edeyim soda 1.1 defter değerinde o dan satalım trkcam 0.80 defter değerinde onu alalım bu algıyı oluşturuyorlar buda çok yanlış tuzağa düşüyoruz sermayenin üzerinde kar eden yüksek temettü veren şirketle sermayesinin altında kar edip çok daha düşük temettü veren şirket değerlemesibir olmaz.deftrr değeri tuzağına düşmeyelim.saygılarımla ytd.

7. Şişenin fiyatını çekebildikleri kadar yukarı çekebilirler zira hesaplamaya piyasa değeride gircek şişenin değerlemesi ne kadar yüksek çıkarsa o kadar diperlerine az hisse verilir.
    Bilenler için bir sorum olacak hesaplamaya girecek piyasa değeri için hangi tarih kullanılacak bilen biri cevaplarsa sevinirim.

Duhul
    Apr 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    3,488
     Alıntı Originally Posted by cancan5001 Yazıyı Oku
    Şişenin fiyatını çekebildikleri kadar yukarı çekebilirler zira hesaplamaya piyasa değeride gircek şişenin değerlemesi ne kadar yüksek çıkarsa o kadar diperlerine az hisse verilir.
    Bilenler için bir sorum olacak hesaplamaya girecek piyasa değeri için hangi tarih kullanılacak bilen biri cevaplarsa sevinirim.
    Olurmu öyle kendi hisseleri (soda) yokmu veya dışarıda şişe yok mu. O zaman yap şişeyi 63 lira, 10 tane sodaya 1 şişe ver. Olmaz biz hep 6 şişe verir, bir tane bira alabilirdik. Depozito mantığına ters.
    Eşeğe semer alınırken fikri değil ölçüsü alınırmış. Benim veya kimsenin demesiyle hisse alıp satmayınız.

Sayfa 463/899 İlkİlk ... 363413453461462463464465473513563 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •