Sayfa 55/214 İlkİlk ... 545535455565765105155 ... SonSon
Arama sonucu : 1707 madde; 433 - 440 arası.

Konu: Temel Analiz 3.0

1.  Alıntı Originally Posted by mabthera Yazıyı Oku
    Bundan sonra şimdi aklıma gelen sorular için önerilerinizi almak isterim:

1- Portföy seçip yatırıma başlama kararı verdim diyelim.
    Ben tek bir kriter (TV>3) ve "6 hisse" ve "Tüm hisse senetleri " ile başlamayı planlıyorum. Hisse bulma işine nasıl başlamam gerekir.
    Örn: 1 Ocak 2005 den 31 ağustos 2017 ye portföy oluşturup Ağustos ayı için önerilen hisseler ile başlamalıyım.
    Yoksa başka tarih aralığı mı seçmeliyim.

Verdiğniz bu tarih aralığını formül testlerinde kullanın.

Ya da "Portföy oluştur" sekmesinden bugünün tarihini girip "portföye dahil olabilecek hisseler" i mi bulmalıyım?
    (NOT: İki yöntemi de denedim, bazı hisseler aynı ama farklı hisseler de var)

Doğrusu hisselerinizi bu günün tarihini yazarak bulmak ve ayrı bir excel tablosunda getirinizi takip etmek..

2- Diyelim 3 yıl sonra portföy büyüdü ve başlangıçta imkb-tüm seçili olduğu için önerilen hisseler sığ olmaya başladı. Bu durumda imkb-100 e geçmeli miyim. Geçersem portföyün gerçek anlamda oluşabilecek değerinden vazgeçmiş, sanki sıfırdan başlamış gibi mi olurum?

Bu duruma düşmemek için başlangıçta imkb-100 ile başlamanızı öneririm.

3- Şimdiden bunu sormak belki saçma gelebilir ama özellikle sayın DRİZM'in tecrübelerine göre de özellikle 2-3 yıldan sonra getiri katlanarak artma eğiliminde. 2-3 yıl sonra portföy büyüklüğü 6-10 kat arttığında sistemden KAR-AL şeklinde (KAR'ın %50 si gibi falan) çıkış yapmak mantıklı mıdır? Çünkü, kazanç, idare edemeyeceğimiz düzeylere ulaşacak gibi gözükmekte...

Burada seçim tamamen size bağlı...Ama başlangıç miktarınıza bağlı olarak ilk milyonunuzu kazanıncaya kadar piyasada kalıp sonrasına o zaman geldiğinde karar verirsiniz diye düşünüyorum.

4- Herkes 2018, bilemediniz 2019 yılı global bir kriz beklentisi içinde. Birde bunu üzerine kapitalizmin genel döngüsel krizlerini eklerseniz sonuçta bu öngörülebilir bir durum.
    Bu sebeple yatırıma başlamak için bugünleri nasıl görüyorsunuz?

Sistem kurallarımız arasında GELECEK TAHMİNİ YAPMAK YOK.

Yada sermayenin bir kısmı ile başlayıp (%25 gibi) sonrasında kademeli alış mı yapmak (Her 3 ayda bir %25 yada başka bir seçenek?) mantıklıdır?
    Mantıklı olan portföy oluşum tarihi geldiğinde TÜM PARANIZLA İŞLEMLERİNİZİ YAPMAKTIR, kademeli alım-satım karınızı azaltmakla kalmaz, sizi ekran başına mahkum eder. (tekniğinize güveniyorsanız o başka)...

2. Sanırım portföy yöneticileri aylık performanslarla daha ilgililer, zira programın asıl kullanıcıları onlar.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,437
     Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    Sanırım portföy yöneticileri aylık performanslarla daha ilgililer, zira programın asıl kullanıcıları onlar.
    Peki biz en son daki hissewleri alıp 3 ay sonraya kadar ekranı kapatıyoruz değil mi?
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

4.  Alıntı Originally Posted by Antiseptik Yazıyı Oku
    Öğrenmek açısından soruyorum.

2005 yılından günümüzde özgürce seçtiğimiz kriterler ile yüksek kazanç oranı tutturmak yeterli mi?

Yoksa sabit olmazsa olmaz kriterler söz konusu mu?

Yüksek kazanç oranı yakalamak yeterliyse, kesinlikle kısa vade de başarı amaçlamayan bir mantık ve psikoloji oluşturmak gerekebilir gibi düşünüyorum.

Alıntı Originally Posted by mabthera Yazıyı Oku
    Sistem burada belli aralıkta, belli kriterlere göre alım-satım yapılması üzerinden yürüyor.
    Borsadaki analizlerin büyük bir kısmında olduğu gibi burada da "geçmişe bakarak geleceği tahmin analizi" olarak düşünülebilir.
    Belli kriterlere göre geçmişi backtest yapıyorsunuz (Yalnız burada bir repaint durumu olabileceği geçmiş sayfalarda konuşuldu. Okumanızı öneririm) ve gelecekte de böyle olabileceğini düşünüyorsunuz.
    Program girdiğiniz kriterlere göre bulunduğunuz anda test yapıp hisse seçiyor ve sizde yatırım yapıp bekliyorsunuz. Belirlediğiniz aralıkta da (1-3-6 ay vs gibi) alım-satım yapıyorsunuz.
    Kısa vadede başarı pek olası gözükmüyor. Geçmişte uzun vadede başarı müthiş. Ancak ne kadar yatırımcı bu vadeye ulaşır, ne kadarı disiplinle bunu uygulayabilir, yada geçmişte oldu diye gelecekte bu olur mu , bunların kısmen belirsiz şeyler.
    Ancak sayın DRİZM'in de belirttiği gibi 36 veri ile istatistik yapılınca daha olası sonuçlar alınması ve bunun da gelecekte olma olasılığı yüksek.
    İyi çalışmalar.

Önemli uyarı : LÜTFEN TESTLERİNİZDE YAYINLANMA DÖNEMİNE GÖRE KULLANIN.

Programda 1988 e kadar veriler var aslında ama 40 verilik set anlamlı sonuçlar üretmek açısından yeterli görülmüş diye düşünüyorum. 2005 öncesi testleri "hesap dönemi" seçerek yapabilirsiniz ama bu sonuçlar yanıltıcıdır;ancak belli bir iskonto yaparak tahminlerinizde kullanabilirsiniz.

Sistemle yatırımın amacı uzun vadede kazanmaktır. Yüksek getirili bir formül seçmek 2. plandadır; olmazsa olmaz asıl kriterler ise şunlardır :
    1-İYİMSERLİK
    2-SABIR
    DİSİPLİN bunlar olmadan formül HİÇ BİR ŞEYDİR.

Bu sistemin mantığı ve psikolojisi için ;

http://www.formulanaliz.com/2017/08/15/trend-takipcisi/ Kitapta teknik analiz formüllerini bizim prensiplerimizle uygulayanların felsefelerini, düşünme tarzlarını okumak ufkunuzu açacaktır diye düşünüyorum.

5.  Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    Mantıklı olan portföy oluşum tarihi geldiğinde TÜM PARANIZLA İŞLEMLERİNİZİ YAPMAKTIR, kademeli alım-satım karınızı azaltmakla kalmaz, sizi ekran başına mahkum eder. (tekniğinize güveniyorsanız o başka)...
    Cevaplarınız için tekrar çok teşekkür ediyorum...

6. Sayın DRİZM ,

Yaptığınız iş için kendi adıma teşekkür ederim . İnsanları oradan oraya savurmak yerine en kötüsünü bile düşünecek olursak bir sisteme dahil etmeye çalışıyorsunuz . Ve de para kazanmak için yatırım yapmalarını gösteriyorsunuz . (Aylık ücreti olan bir program kullanmak bence bir yatırımdır .)

Üstteki mesajlarda repaint uygulaması üzerinde durulmuş. Siz de bu sistemi 2014 yılından beri kullandığınızı ve %625 lik bir getiri elde ettiğinizi söylediniz . Ben ne ekstre ne de başka bir şey isteyeceğim çünkü o sizin özeliniz.

Benim sizden bir ricam olacaktı (belki yukarda verdiniz ama ben kaçırdım ). Siz yatırıma başladığınız tarihten itibaren quennstock programı ile backtest yapıp ve sonuç ne çıkıyor bunu yazabilir misiniz ? Bakalım yüzde kaçlık bir fark olusacak .

Eğer arada çok büyük bir fark yoksa bu repaint olayı gözardı edilebilinir .

Teşekkürler .

7. Merhabalar,
    Queenstock programı bu tarz bir yatırım için oldukça uygun ve ucuz.
    Ve bizde bu yatırımı yaparsak iyi bir getiri için en az 8-10 yıl süresince uygulamak gerekiyor.
    Diyelim yatırıma başladık ve 3 yıl sonra Queenstock programı kapandı, iptal edildi, battı, üretimi durduruldu, fiyatı arttı vs vs...
    Yani özetle artık programı kullanamayacak durum oluşursa ne yapacağız?

Bunun için aynı işlemin manuel olanını da yapmamız gerekiyor. Bunun içinde hem veriye hem bilgiye ihtiyacımız var.
    Bankaların ve aracı kurumlardan veri bir şekilde alınabilir. Ancak bu veriyi kullanmak için bilgi gerekiyor.
    Benim gibi "borsa cahili" arkadaşlar için kullanmayı düşündüğümüz tek bir veri olan TV konusunda en başta Sayın DRİZM olmak üzere buradaki bilgili ve deneyimli arkadaşlara birkaç sorum olacak.
    1- TV formülü 2 şekilde hesaplanıyor. Ama biz burada, okuduklarımdan yanlış anlamadıysam "Hisse başı verilen temettü/hisse fiyatı " formülünü kullanıyoruz.
    Sistem her 3 ayda bir bu formülü uygulayarak hisseleri sıralıyor ve bize portföy oluşturuyor. Biz manuel olarak yaparken temettü miktarını temettü KAP da açıklandığı tarih mi, dağıtıldığı tarihi mi alacağız. Çünkü arada oldukça fark var.
    2- Açıklanan temettü miktarı bir sonraki açıklanan zamana kadar aynı kalacak, sadece hisse fiyatı değişecek ve bu yüzden TV oranı her seferinde değişecek. Değil mi?
    3-Portföy oluştururken bazı sektörlerin çıkarılması (finans, leasing, GYO, banka vs..) sadece TV kullanılacaksa anlamlı mıdır?
    4- Temel analiz konusunu iyi bilenlerden ricam: Ek olarak F/K oranının da kullanılmasının artı/eksisi olur mu?
    Şimdiden teşekkürler.

8.  Alıntı Originally Posted by mabthera Yazıyı Oku
    Merhabalar,
    Queenstock programı bu tarz bir yatırım için oldukça uygun ve ucuz.
    Ve bizde bu yatırımı yaparsak iyi bir getiri için en az 8-10 yıl süresince uygulamak gerekiyor.
    Diyelim yatırıma başladık ve 3 yıl sonra Queenstock programı kapandı, iptal edildi, battı, üretimi durduruldu, fiyatı arttı vs vs...
    Yani özetle artık programı kullanamayacak durum oluşursa ne yapacağız?

Bunun için aynı işlemin manuel olanını da yapmamız gerekiyor. Bunun içinde hem veriye hem bilgiye ihtiyacımız var.
    Bankaların ve aracı kurumlardan veri bir şekilde alınabilir. Ancak bu veriyi kullanmak için bilgi gerekiyor.
    Benim gibi "borsa cahili" arkadaşlar için kullanmayı düşündüğümüz tek bir veri olan TV konusunda en başta Sayın DRİZM olmak üzere buradaki bilgili ve deneyimli arkadaşlara birkaç sorum olacak.
    1- TV formülü 2 şekilde hesaplanıyor. Ama biz burada, okuduklarımdan yanlış anlamadıysam "Hisse başı verilen temettü/hisse fiyatı " formülünü kullanıyoruz.
    Sistem her 3 ayda bir bu formülü uygulayarak hisseleri sıralıyor ve bize portföy oluşturuyor. Biz manuel olarak yaparken temettü miktarını temettü KAP da açıklandığı tarih mi, dağıtıldığı tarihi mi alacağız. Çünkü arada oldukça fark var.
    2- Açıklanan temettü miktarı bir sonraki açıklanan zamana kadar aynı kalacak, sadece hisse fiyatı değişecek ve bu yüzden TV oranı her seferinde değişecek. Değil mi?
    3-Portföy oluştururken bazı sektörlerin çıkarılması (finans, leasing, GYO, banka vs..) sadece TV kullanılacaksa anlamlı mıdır?
    4- Temel analiz konusunu iyi bilenlerden ricam: Ek olarak F/K oranının da kullanılmasının artı/eksisi olur mu?
    Şimdiden teşekkürler.

sistem dağıtıldıgı tarihi baz alır aksi takdirde bütün şirketlerin kap haberlerini tarayacak bir algoritma yazılmalı ki bu okadar kolay değil. sizde dağıtıldıktan sonra hbk yı hesaplamalısınız.

2-evet her seferınde değişecek.

3-Bence anlamlı olmayabilir ama bildiginiz kötü sektorler varsa kullanmamak anlamlı.

4-artısıda olabilir eksiside. Bunu buradan anlayabilmek oldukça güç.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Sayfa 55/214 İlkİlk ... 545535455565765105155 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •