Sayfa 550/1312 İlkİlk ... 504505005405485495505515525606006501050 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 4,393 - 4,400 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Şöyle bir tablo gördüm.

-Geçen senenin ilk 4 ayına göre %26 artış var,
    -Genel anlamda ipotekli konut satış oranı düşerken, son satırda (2022 ilk 4 ay) artış var, kredi kullanılmış,
    -Yıllar içinde diğer oranı hep artış eğiliminde (?),
    -2022 ilk 4 ayda %26 artış yabancı veya göçmen kaynaklı olabilir (?),
    -2022 ilk 4 ayda %26 artış yerli kaynaklı olabilir çünkü ipotek artmış (?),

En bilinmez değişken de herhalde şu, neticede 1 ev alan, genelde 1 ev de satıyor, satış durumuna göre olan bölümdeki sadece net artış rakamlarını mı acaba reel olarak konut sektörünü resmetmesi açısından ele almalı. Yani sağdaki kısımda ilk el+ikinci eldeki net artış rakamı, bilemedim.

Yoruma açık

Tam da benim düşündüğümü yazmışsınız sn achiles.Misal on ev var satılık .Fiyatları da yüz bin yüz bin artmak suretiyle 1 ila 2 milyon arasında olsun.İlk evi 1 milyona sattım 1.1 milyona 100 bin lira farkla ikinci evi aldım.İkinci evi satan da 100 bin koysun 1.2 milyona üçüncü evi alsın böyle böyle on ev de satılsın.Sisteme giren para 1.55 milyon liradır ama oluşan hacim 15 milyon lira olur.E bu kadar hareketliliği yaratan ilk 1 milyon lira oldu.Otele girip yüz dolar veren turist fıkrası gibidir emlak sektörü.O yüzden kemiksiz sıfır satışlar o da ev satmadan olanlar biraz biraz fikir verir.Misal devlet şimdi 0.89 la evi olmayana ev kredisi verecek.Bence katılım az olacak şu ana kadar ev alamayan biri 1 milyon peşin verecek 1 de borçlanacak ev alacak ,işte aslında sisteme taze para girişini bu kalemde görebiliriz,ama bence bu durumdaki insan az ,sistemde dönen para aslında zaten sisteme ait olan bir para.Geçen coinlerdeki para 3 trilyon dolardan 1.5 trilyon dolara düştü falan diyorlar.Yahu coinlerde hiç bir zaman 3 tilyon dolarlık para girişi olmadı ki belki de 300 400 milyar dolarla coinleri o seviyeye kadar çektiler şimdi de 100 milyar dolarlık çıkışla fiyatlar yarıya inmiş olabilir.Uzatmıyayım aslında ortalıkta çok para var deniyor,yahu madem bu kadar çok para var neden herkes borçlu,herkesin ya kredi borcu var ya taksidi var,tüm şirketler,ülkeler borçlu,madem para bol bu kadar borç niye var.

2. Para bir borçlanma senedidir para bol olduğu için borç miktarıda boldur.

3. Hep forumda konuşulanların tam tersi oldu. Forumumuz gerçek bir ters indikatör
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Yok mu, evler elde kalacak, lüks sitedeki evlerin aidatı bile kirayı ancak karşılayacak vsvsâ�¦zamanında ne kafa ütülendi bu başlıkta. Bir de enayi miyim, bu yükseek fiyatlardan ev alınır mı, güzel güzel kirada otururum diyenler vardı. Yatırım guruları, ne gerek vardı, parayı katlanmak varken neden ev alınacaktı ki.

Meğer o zamanlar balon denen fiyatlar bedavaymış�� kiralar da bu kadar yoksulluğa rağmen aratabiliyormuş..dilimizde tüy bitmişti, bu kiralar ileride ev fiyatlarından bike fazla artar demiştik..hey gidi hey.

4. Sn Hkm,

Doğru söylüyorsunuz, ama ben bu tabloyu kullanarak sektörü tam olarak nasıl resmedebiliriz anlamında sordum o soruyu. Farklı şekillerde bakarak farklı yorumlar yapılabilir çünkü, mesela 2020-2021 de ikinci el satışlarındaki yüzdesel artış, ne anlama geliyor?

Sorunuzun tam karşılığı M2, yani parasal genişleme..

Faizler düşüp de parasal genişlemeye gidilince, basılan M1 para/para arz çarpanı kadar para akıyor sisteme, ama bu para reel para M1 değil yani. 1 milyon verdi MB bankaya, zorunlu karşılığı 0,10 sa, 1/0,10 para arz çarpanı yani 10x.

Verilen 1 milyon TL, 10 milyon TL olup piyasaya akıyor, 9 milyon TL borçlu herkes. Para tekrar tekrar kredi olarak veriliyor. ABD son dönemde sıfıra düşürdü zorunlu karşılığı, teorik olarak sonsuz para yarattı yani, gördük NASDA Q ne yaptı..

M1 direk enflasyona etki ediyor, ama M2 öyle değil aslında, yönetebilirsen ya da bir yere kadar dinamizm getiriyor, yönetemezsen 'bizim gibi' ya da bir yerden sonra 'ABD gibi' enflasyona yol açıyor. Araştırmışlar belli bir dönem için AB de, ilk euroya geçildikten sonraki 10 yıl için, net koroleasyon M3 de görebilmişler, M3 oluşan enflasyonun %47 sini açıklıyor, ama M2 de tam bulamamışlar, tabi bu son dönem onu da bulmuşlardır nihayet.

Benim bu tabloyla sorduğum bu değil aslında, o sizin dediğiniz bu son dönem herkesin sırrına vakıf olmaya çalıştığı parasal genişleme.

Borçlanarak/borçlandırarak, sahip olunmayan satın alım gücüne kavuşmak güven ve istikrar ortamının getirdiği finansal sistemle ve bunun büyüme etkisini kullanmak, ve bu talebin enflasyon yaratması, tabi enflasyonun ABD deki gibi sıfırdan 2 ye, 2 den 8,5 a gitmesi başka şey, bizdeki gibi 8 den 20 ye gitmesi sonra %5 hedeflerken %66 olması başka şey

Saygılar...

5. Projenin adı ATAŞEHİR MODERN, projenin ortağı TMSF yani DEVLET, teslim tarihi 29 ekim 2023 yani bir buçuk yıl sonra. 1+1 ev fiyatı 5 milyondan başlıyor !!!

https://twitter.com/_selcukgecer/sta...86328751808515

6. Kadikoy de kiralara bakin. Maas ile kira arasinda baglanti var diyordum ama bir alakasi kalmamis

https://twitter.com/HaberReport/stat...18618432716808

7. 12 yıl önce sıfır olarak 80 bin peşin 90bin kredi(0,94 - 10 yıl vade 1250tl taksit) çekerek 170bin tl ev aldım. Evin değeri o zamanki dolar kuruna göre(1,5tl) 110bin dolar ediyor. Evin şu son ralliden önceki değeri 400bin civarıydı(yaklaşık 50bin dolar). Bu ralliden sonra ederi 1,5milyonu geçti halada artıyor. 110bin dolar desek 1,7milyona kadar yolu var gibi. Belkide dahada artacak bilmiyorum ama sonunu çok merak ediyorum.

Şöyle bakınca karlıymış gibi duruyor. Oysa eline kağıt kalem alıp adam gibi hesap yapınca hiçte öyle değil. Yatırdığın parayı dolara altına yatırsan daha fazla kazanabiliyorsun. Hesaplayınca altına yatırsam 2,5milyon falan ediyor. İçinden kirayı düşssem bile yine karlı. Dolar alıp eurobond alsam totalde yine karlıyım. Borsada ereğli ford tüpraş şişe gibi büyük kağıtlardan ortalama yapsam 4-5milyon gibi bir para ediyor.

Hiçbir yatırım aracına aşık değilim umrumdada değil. Eğer gayrimenkul karlıysa ona yatırım yaparım. Benim ev konusunda göremediğim yada hatalı düşündüğüm bişey var mı? Yada hesap hatası yaptığım bir nokta. Ev yatırımını uzun vade olarak düşünürüm en az 20 yıl. Elbette 2 yıl önce geleceği görüp düşükten alıp şuan yada zirve ne zaman olacaksa o zaman satan ekonomi gurularına bişey demiyorum. Onlar muazzam kar ettiler etmeyede devam ederler. Benim öyle bir yeteneğim yok. Şu son rallide dahil olmak üzere hala daha gayrimenkul bana cazip gelmiyor. Hatta şuan bu evi satmanın daha karlı olduğunu düşünüyorum. Ama cesaretim yok tabi. İlerde bu aptalca yönetilen ekonomik sistem düzelirse ev fiyatlarının dolar bazında tekrar düşeceğini düşünüyorum. Belki 1 yıl belki 2-3 yıl sonra olacak ama mutlaka olacak diye düşünüyorum.

8.  Alıntı Originally Posted by watcher46 Yazıyı Oku
    2.ci ele bu yeni kredi kampanyasından faydalandırmıyorlar.
     Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku
    Aynı yerde toprak sahiplerinin dairesi olabilir, onlardan almaya çalışın oda kredi kampanyasına girer.
    Aynı mutahit tarafından yapılan dairelerde emsal gösterme sebebiyle toprak sahibi de istediği fiyattan kredi çektiremiyor diye biliyorum.
    Ayrıca 2. el evde de aynı sorun söz konusu, 5 yaşına kadar inanılmaz komik rakamlarda fatura etmişler evi kredi çekemezsiniz.
    Bir hal yolu bilen varsa yardımcı olursa sevinirim.

Sayfa 550/1312 İlkİlk ... 504505005405485495505515525606006501050 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •