Sayfa 560/1023 İlkİlk ... 60460510550558559560561562570610660 ... SonSon
Arama sonucu : 8183 madde; 4,473 - 4,480 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1. GLP yi direkt 13,50'ye fikslemişler. Önce 13,25 kullandırırlar diye düşünmüştüm.

Bu arada ağırlıklı fonlama maliyeti tam %13,5. Yani yine tamamını tavan faiz oranından fonlamışlar.

Dolar yatırımcısını DXY endeksinin artması kurtarıyor, dün gelişen ülkeler piyasasında tüm ülke paraları değer kaybetti ancak Türkiye en az kaybeden 2. ülke konumundaydı.

13,50 yüksek bir oran gibi geliyor bana. Hedef sanki 3,9x lere çekmek gibi düşünülmüş.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

2. dolar endeksi kafa kaldırdıkça bizimkiler doları aşağı basmaya çalışıyor
    dolar shortcuları temizlediler sıra longcularda olsa gerek..

DXY kısa vadeli bir yükseliş dalgası başlatmış görünüyor......Bakalım USDTRY ilerleyen günlerde nasıl tepki verecek...Şahsen faz gecikmesi olsa da trende ayak uyduracaktır...........diye düşünüyorum.......

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
     Alıntı Originally Posted by heval Yazıyı Oku

DXY kısa vadeli bir yükseliş dalgası başlatmış görünüyor......Bakalım USDTRY ilerleyen günlerde nasıl tepki verecek...Şahsen faz gecikmesi olsa da trende ayak uyduracaktır...........diye düşünüyorum.......
    Faiz kararına olumsuz bir tepki vermedi diye biliyorum..

5.  Alıntı Originally Posted by heval Yazıyı Oku

Usdtry de mb kararı sonrası görülen sert hareketlerle pala epey bir trader ı mağdur etti sanırım. Şimdi sanki 4 lere doğru bir konsolidasyona girecek havasında..taze faizin de etkisiyle dxy yi de pek tınlamayacak gibi duruyor.. ytd..

6.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Ticari bir pozisyon almam gerekli, ancak ilk defa böyle bir belirsizlik ile karşılaşıyorum. Para politikası ve uygulayıcıları sanki yüzüme bir şeyler anlatıp ben arkamı döndüğümde her an çok farklı şeyler yapacakmış gibi bir hissiyata sevk ediyor insanı.
    Bugüne kadar bu denli bir hisse kapılmamıştım.
    Yaratılan bu güvensizliğin bedelinin fazla olduğunu düşünüyorum. Örneğin seçimlerden sonra cumhurbaşkanlığı kararname sistemi devreye girecek. %8 Politika faizi de orada duruyor , deneyimli bir forumdaşın tasvir ettiği gibi züccaciye dükkanının içine girmiş bir fil gibi içeride bekliyor. Dükkanın kapısı dar fil oraya sokulduktan sonra yapıldı/daraltıldı (döviz rezervleri).

O fil oradan nasıl çıkacak?

Yoksa, o fil orada duracak , züccaciye dükkanını kapatıyoruz artık hayvanat bahçesi olarak hizmet vereceğiz mi denecek?
    Yazdıklarınız muhtemelen kaybetme deneyimi yaşamış olan kimselere tanıdık gelecektir.Mazide küçük bir spekülatörün, küçük bir hisse ile oynarken yaptığı ilkel spakülatif hareketler,algı oyunları vs gelişerek günümüzde büyük spekülasyonlar ve büyük boyutlu ekonomik enstrümanlarla profesyonel algı ve psikoloji yönetimlerine dönüştü.Bildiğim kadarıyla bu gibi durumlarda yapılması gereken 2 şey var.

Biri; belirsizlik,fikirlerinde yanılma hissiyatı,kesin ve net bir yol,strateji kuramama durumunda şalter kapatıp pozisyon almamak; bilinen en güvenli limanda kararlı şekilde beklemek.İkincisi; akan suyun gideceği yola gireceği inancını korumak, daha önce kararlı şekilde belirlediğiniz B ve C planlarını da içeren stratejilere sadık kalmak ve bu stratejileriniz yanlışsa bile hangi noktaya gelindiğinde stratejinin yanlış olduğuna karar verebilmek.

Bunun dışındaki hareketler büyük ihtimal kaybetme ile sonuçlanır.Tamamen spekülasyonun etkisiyle ani karar değişimi,kendinden şüphe etmek,korkmak,fazladan riske girme iştahı vs.Aslında ortada bir belirsizlik yokken herşeyin toz duman görülmesine neden olabilecek etkiler.Belki fil eskiden beri dükkandadır,harekete geçince dükkana girdi sanılır,veya neler kırıldı diye bakarken sağlam kalanları kurtarmayı gözden kaçırırsınız vs.

Yani 1 yıl önce 2018 de ne zaman borç ödemeleri var,merkezin rezervleri o zaman neydi şimdi ne vs. belirli olan birçok veri de mevcuttu.O günden bu güne dünya tarihini,ülke tarihini etkileyecek deprem,kuraklık,beklenmedik bir savaş çıkmadı.Ortaya belirsizlik ilkesi koyacak bir durum yok.

Tabi ki öngörüde bulunup,karar verince bu kararların yanlış çıkma durumu da olabilir.Mesela dolar 8 lira olacak diye hedef koysak,ama baktık ki bu yıl sonu anca 4.40 görebilmiş,o zaman deriz ki öngörümüzde bir yanlışlık olabilir,doları tetikleyecek her vukuat gerçekleşti anca 4.40 gördü demek ki 8 e gitmesi zor diyerek yeniden değerlendirme ile yeni bir öngörü ile yeni bir karar verebiliriz.

Umarım kastettiğiniz konuyu yanlış anlamamışımdır,her ne kadar, her Allah'ın günü yeni bir spekülatif konuyla uyandığımızdan, her vatandaşın uzmanlık alanına girmiş olsa da, insanı girdap gibi içine çekip öngörüleri yoketme etkisi olduğu için, hatırlayalım dedim.Savaşlardan,seçimlere,ideolojilerden,dini akımlara kadar birçok tarihi olayın spekülatif etkileri olmuştur.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Karadenizin yeşillikler diyarı..şehri İstanbul .
    Gönderi
    19,759
    Bu nedir arkadaşlar,

10 sayfa yazı okudum,

dolar ne olacak ile ilgili yazı yok

başlığa uğramıyoruz diye akşama kadar konu harici yazı yazmanıza gerek yok.

kimse de kimsenin fikrini değiştiremez bence.

at yarışı tahminleri gibi akşama kadar seçim tahmini yapılmış.

yok, biraz da tahmin yapalım diyorsanız, cafeye buyurun, gerektiğinde başlığı uçururuz,

bu başlıklara yazık olmasın. !!!!
    Forum kurallarını okumak için tıklayınız

Forumun Altın Kuralı : Forumda okuduğunuz bilgileri fikir vermesi amacıyla ve mantık süzgecinden geçirerek değerlendirin. Hiç kimse sizi tanımadan size para kazandırmak heveslisi değildir. Hayatta karşılaşmadığınız ve adını soyadını dahi bilmediğiniz bir kişinin tavsiyesi ile senet almaya/satmaya kalkışmayın, sonu %99 hüsran olacaktır..

Not: hisse başlıklarında dini ve siyasi ile futbol taraftarlığı yazıları kabul edilmiyor.

8. sayın güneysu.

yönetici olarak doğal olarak farkındasınızdır ki çoğu başlık altında belli müdavimler vardır. kimi yazar kimi okur. başlığa dair paylaşılacak bilgi gelişme olduğunda başlık kendiliğinden coşar. yazma izlenme rekorları kırar. olmadığında bu sanal da olsa arkadaşlar başka konulara da değinir doğal olarak. başka başlıklara gitmek yerine, hergün alıştıkları insanlarla, alıştıkları başlıkta konuşmayı, okumayı tercih edebililirler bu gibi zamanlarda. hele hele, hem ülkenin kaderini hem ekonomisi etkileyecek başka mevzular söz konusu olduğunda.

ha bunun ucu bazen kaçabilir ve bunun yönetici olarak önüne geçmek en doğal hakkınız ve belki de görevinizdir ama...

"gerekirse başlığı uçururuz, bu başlıklara yazık olmasın" gibi uzun süredir maruz kalmaktan bıktığımız, çocuk azarlar gibisinden tehditvari söylemleri ne size ne de buraya yakıştıramadığımı bilmenizi isterim.

bu yazımdan dolayı beni uçurursanız canınız sağolsun.

saygılar.
    Son düzenleme : shorts; 27-04-2018 saat: 06:35.

Sayfa 560/1023 İlkİlk ... 60460510550558559560561562570610660 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •