Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 604/1002 İlkİlk ... 104504554594602603604605606614654704 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 4,825 - 4,832 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Alıntı Originally Posted by martind Yazıyı Oku
    Son 5 senedir evlerin dolar bazında değer kaybetmesinin iki nedeni var.

1- Konut arzı patladı (secimleri kazanmak için inşaata yüklendi reis)

2- Ülkenin ekonomisi verimsiz hale geldi.

Ilk koşul ortadan kalktı, var olan stokları eritmeye calışıyor firmalar, yeni projeler cok az öncekine kıyasla.

Ikinci koşul devam ediyor, dolar bazında ülke daha da değersizleşebilir.

Ulke kötüye gitmeye devam ederse, bu durumda TL borcumuz bizim lehimize bişey. Kiracı bulamamak da aleyhimze olacaktır. Bu da bir risk, o riske karşı birikimsiz bu kredi işlerine girmemek lazım tabiki.

Eğer konut arzı cogalır, ekonomi de kötüye giderse, o zaman bu anlattıklarımın tamamı çöp olur

Ayrıca 2023 öncesi büyük bir kaos bizi bekliyor. Türkiyede yatırım yapmak dogru olmayabilir.

Keşke avrupada amerikada yaşasaydım da bu işleri orda yapabilseydim : (
    gerçekleri aslında görüyorsun..

akape demek beton ekonomisi demektir..ve beton ekonomisi çökmeye mahkumdur..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

ayrıca... bu evlere kümes diyoruz.. ki gerçekten öyle..

işe bakın ki lugatımızda bir deyim var: "kümesteki kaz"..hahaaaahhaa..akape bu ev furyasını destekledi şimdi kümestekilere durmadan ekstra emlak vergisi çakmaya çalışıyor..

herkesin yapmaya çalıştığı şeyden para kazanman çok zordur.. emlak konusu bunun adeta bir tescili.. müteahhitler yüksek fiyatlardan sattılar , devlet alım satım vergisi ve emlak vergisi aldı, böylece müteahhitler ve devlet kazandı ama evleri alan halk ise zararda.. ciddi zararda..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

3. Ev barınma ihtiyacı olarak görülmesi lazım .

Geçen aylarda bahsettiğim olay .

Kiracı lokantada çalışıyor 4 aydır ödemiyor .

Malsahibi kiraci oda ödeyemiyor oradan ayırıp veriyor .

Bir yanda ev sahibi sıkıştırıyor ücretsiz izin vs yarı zamanlı çalışıyor .

Bu tip örnekleri görünce insan acaba mı diyor

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2018 deki kampanya.. "Türkiye için kazanç vakti" dediler..

ama anlaşılan Türkiye kazanamadı ki sürekli kampanyalara devam ediyorlar..yıllardır.. kampanyasız yıl yok..

5.  Alıntı Originally Posted by martind Yazıyı Oku
    Ulke kötüye gitmeye devam ederse, bu durumda TL borcumuz bizim lehimize bişey. Kiracı bulamamak da aleyhimze olacaktır. Bu da bir risk, o riske karşı birikimsiz bu kredi işlerine girmemek lazım tabiki.

Eğer konut arzı cogalır, ekonomi de kötüye giderse, o zaman bu anlattıklarımın tamamı çöp olur

Ayrıca 2023 öncesi büyük bir kaos bizi bekliyor. Türkiyede yatırım yapmak dogru olmayabilir.
    Bence en dogru degerlendirme bu.

Bugun yasadigimiz gerceklere baktiginizda, ulke'nin kötüye gidecegini dusunenler le, iyiye gidecegini dusunenler arasindaki bu temel dusunce farki, kararlari belirliyor.

Ben, sahsen kötüye gidecegini dusunenlerdenim, yine de bu kötüye gidisin sonuclarini cok iyi dusunmek lazim.

Bir ornek verelim, Gezi Olaylari cok uzun surdu ve bir gun sona erdi.

Peki son bulmasaydi ne olacakti.?

Dusundunuz mu hic ?

6.  Alıntı Originally Posted by martind Yazıyı Oku
    Son 5 senedir evlerin dolar bazında değer kaybetmesinin iki nedeni var.

1- Konut arzı patladı (secimleri kazanmak için inşaata yüklendi reis)

2- Ülkenin ekonomisi verimsiz hale geldi.

Ilk koşul ortadan kalktı, var olan stokları eritmeye calışıyor firmalar, yeni projeler cok az öncekine kıyasla.

Ikinci koşul devam ediyor, dolar bazında ülke daha da değersizleşebilir.

Keşke avrupada amerikada yaşasaydım da bu işleri orda yapabilseydim : (

Dostum,artık senin bu başlığı cidden trollediğini düşünüyorum bazen ölesiye betonu savunup,betonlaşma karşıtı sayın üyeleri kızdırıyorsun bazende böyle gerçek riskleri yazıyorsun,bence kimse büyük ölçekli yeni konut işine giremez,riskler çok fazla ancak ne kadar kolaylık sağlanırsa sağlansın özellikle İstanbul daki konut arzı bu fiyat aralığında kolay kolay bitmez,ne zaman inşaat şirketleri gerçek fiyatlamalar yaparsa ve eğer insanlarda geleceğe güvenle bakarsa konut tekrar ciddi bir yatırım aracı olur yoksa oturum amaçlı alınan konut hariç konut yatırımı,şu an için çok riskli bir yatırım olur..

7.  Alıntı Originally Posted by martind Yazıyı Oku
    Gecen hafta arkadaşım 380 bin TL aldı 1+1 aldı, 2 bin TL bedelle kiraya ile bir akademisyene verdi. (eşyasız)

Bu işler kolay olsaydı herkes para kazanırdı zaten. Araştırıp bulacaksınız : )

Istanbuldaki 1+1 evlerin yüzde 95i 250 kira carpanı altındadır. 200 kira carpanlıyı da siz bulacaksınız.

Eee eski mufazakar kafa yapısı ile eski semtlerde 3+1 bakarsanız sürekli fırsatları da görmezsiniz.
    örnek istanbulda değildi.

ayrıca bu tek örnekler geneli etkilemez.

üniversiteye yakın diye daire alıp dönem erken kapanınca ( virüs ) patlayan çok adam var.

onların değerlendirmesine göre üniversite öğrencileri olduğu sürece kiraları garantiydi. risk %1 di belki ama gerçekleşti...

1+1 daireye 380bin vermekte ne bileyim...

8.  Alıntı Originally Posted by watcher46 Yazıyı Oku
    ...bence kimse büyük ölçekli yeni konut işine giremez,riskler çok fazla ancak ne kadar kolaylık sağlanırsa sağlansın özellikle İstanbul daki konut arzı bu fiyat aralığında kolay kolay bitmez...
    Ayrica bir de cok can alici gizli bir tuzak var.

Bir sarmal.

Once sen konutu al bi hele diyor, ben sonra sana, tapu harciyla, alim satim vergileri ile nasilsa bu %0.64 'un farkini kitlerim.

Daha muteahhitlerin son bulusu olan apt.aidat ucretlerini saymiyorum bile.

Sayfa 604/1002 İlkİlk ... 104504554594602603604605606614654704 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •