Sayfa 66/156 İlkİlk ... 1656646566676876116 ... SonSon
Arama sonucu : 1248 madde; 521 - 528 arası.

Konu: Uzun Vadeli Yatırım

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,504
    Para dağıtmak isteyen değil de para toplamak isteyen şirketlerin borsaya gelmesi işin tabiatıdır. SPK'nın ve TSPB'nin sürekli vurguladığı konu, Borsa'yı alım-satım top çevirme yeri değil de şirketler için kaynak yapalım diyorlar. Yani halka açılsınlar, sermaye ihtiyaçlarının çoğunu borsadan çıkarıp kredi yüklerinden kurtulsunlar.

Borsaya gelen yatırımcı şirketten para bekler, borsaya gelen şirket yatırımcıdan para bekler. Şirketlerin iyi ahlaklı olması durumunda bedelli sermaye artırımları iyidir. Ancak ülkemizde bu derece iyi ahlaklı şirket var mıdır bilmek zor.

Mesela Arçelik yatırımcılarından para isteyip toplayacağı para ile yeni ve niş bir alana yatırım yapacağını ilan etse, bunun karlarını artıracağına emin olunsa yatırımcı da buna razı olur.

Şimdilik para isteyen değil de dağıtanlarla idare ediyoruz, para istendiğinde iyi bir icraat yapacağına inanılacak bir şirket olmadığından.

Syg.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by Börsianer Yazıyı Oku
    Para dağıtmak isteyen değil de para toplamak isteyen şirketlerin borsaya gelmesi işin tabiatıdır. SPK'nın ve TSPB'nin sürekli vurguladığı konu, Borsa'yı alım-satım top çevirme yeri değil de şirketler için kaynak yapalım diyorlar. Yani halka açılsınlar, sermaye ihtiyaçlarının çoğunu borsadan çıkarıp kredi yüklerinden kurtulsunlar.

Borsaya gelen yatırımcı şirketten para bekler, borsaya gelen şirket yatırımcıdan para bekler. Şirketlerin iyi ahlaklı olması durumunda bedelli sermaye artırımları iyidir. Ancak ülkemizde bu derece iyi ahlaklı şirket var mıdır bilmek zor.

Mesela Arçelik yatırımcılarından para isteyip toplayacağı para ile yeni ve niş bir alana yatırım yapacağını ilan etse, bunun karlarını artıracağına emin olunsa yatırımcı da buna razı olur.

Şimdilik para isteyen değil de dağıtanlarla idare ediyoruz, para istendiğinde iyi bir icraat yapacağına inanılacak bir şirket olmadığından.

Syg.
    Bedelli sermaye arttirimi icin sirket mevcut hali hazirda ortagi olman gerekiyor. Yani mevcut ortaklar bedelli sermaye arttirimina katilir diye biliyoruz dogrumu ?

Sorun yatirimcilarin mantiksizliginda dusuk bilgi duzeyinde nasil mi ?

Borsaya sirketin nicin acildigini bilmedigimiz gibi para istiyorsa eywah hirsizdir gibi sacma sapan bir cikarimda bulunuyoruz birkere guvenmedigin inanmadigin dolandirici olarak gordugun bir sirketin hissesine ortak olmazsin.

Sen bu sirketin ortagisin mevcut ortagi olarak bedelli sermaye arttirimi istediginde ortagi oldugun bu sirketi biranda hirsiz belliyorsun.

Soyleyin bana bu cahillik mi mantiksizlik mi nedir bunun tanimi.

Sözüm meclisten dışarı.

Dolayısıyla Nisbeten iyi ahlaklı oldugunu düşündüğümüz hisselere ortak oluruz eğer iyi ahlaklı değillerse borsada olmaz başka bir yatırım alanında filan olurduk. Dolayısıyla iyi ahlaklı buldugumuz hisseye yatırım yaparız ve bizden bedelli sermaye talep edebilecek hisse senedi ortak oldugumuz hisse senedidir. Yani ahlaklı buldugumuz şirketlerdir çünkü ortagı olmuşuzdur.

SOnuç olarak bu şirketler bedelli sermaye istediğinde bizden isteyeceği için ortagı biz oldugumuz için gayet tabi isteyebilir. Parası olan içinde hoş karşılanacak bir davranıştır.

NOKTA

SÖZÜM MECLISTEN DIŞARIII (maskdat mantıgı anlatmak)
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

3. s.a iyi akşamlar
    bilmeden yazma düşünmeden konuşma.......

4. haa unutmadan ortagı oldugunuz şirketin kar edeceğini yatırımlarını büyüteceğini ve dolayısıyla şirket hisse fiyatının büyüyeceği düşünsiyle ortak olunur.

Bedelli sermaye arttırımı mevcut ortagı oldugunuz şirket istediğinde Yapacağı yatırımın kar getireceğinin kesinatı yoktur.

Hiç bedelli sermaye arttırımı yapmayıp mevcut halıyle devam etse de gelecekte kar edeceğinin kesinatı hiçbirzman yoktur.

O yüzden evet niçin sermaye istediği sorgulanmalı lakın bir yatırım yapacaksa yaw sen o yatırımdan kar edeceğini söylede oyle yatırayım diye bir pazarlık söz konusu olamaz. Ortaksın cunku sırketın gelecekte kar edecegıne ınanıyorsun o halde sende ekstra fazla sermaye beklemeyecek te kimden bekleyecek ?????? ORTAGI OLAN SENSIN BU SIRKETE INAN GUVENEN SENSIN KI ORTAK OLMUSSUN.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

5. tam şirket yöneticisi olacak adamımda buralarda surunuyoz işte.

Ben bir şirket yönetici olupta borsada olsam.

İlk önceliğim kar etmek olur düzgün düzenli karlı bilancoları yayınlarım. ilk 2 senem böyle gider.

BU 2 senede düzenli ve karlı bilancoları gören yatırımcının güvenini sağlarım.

Daha sonra bir bedelli sermaye arttırımı yapar bu sermayeyle yatırımlarımı arttırırım.

Hisse senedi olağan dışı aşağı yönlü harekete gireceği zamanlar tıpkı bımas'ın yaptıgı gibi. Kapa bir açıklama yollarım mevcut şirketimizin borsa değerrlemesinin doğru olmadıgını düşünüyor ve olağan dışı fiyat hareketlerini engellemek için şu kadar lot alımı yapılacaktır diye kapa acıklama gönderir ve şirketimin hak etmediği piyasa fiyatındakı kademelere lotları doldurururm. BİMAS YAPIYOR BUNU.

Nasılsa şirketime güveniyorum kar açıklayacağımı biliyorum baktım şirket değerlemesi cok yukarlarda mevcut aldıklarımı geri veririm.

Bunu hep ve herzman yaparım. Eğer gerçekten mevcut piyasa değerimizin altına inerse fiyat bunu yaparım.

Hiç temettü dağıtmam bedelsiz belki ufak miktarlarda yaparak hisse fiyatını bozdurmak için yapabılırım.

Sizi temin ederimki şirket karlılıklarımda bir sıkıntı olmasın bist 100 ün en cok kazandıran şirketleri arasına girmezsem adam değilim. Ama tek şartım var şirketimin düzenli kar etmesi. Temettü filan dagıtmayacam haa hatta aksıne ara sıra gerekli durumlarda bedelli sermaye isteyeceğim.

6.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    tam şirket yöneticisi olacak adamımda buralarda surunuyoz işte.

Ben bir şirket yönetici olupta borsada olsam.

İlk önceliğim kar etmek olur düzgün düzenli karlı bilancoları yayınlarım. ilk 2 senem böyle gider.

BU 2 senede düzenli ve karlı bilancoları gören yatırımcının güvenini sağlarım.

Daha sonra bir bedelli sermaye arttırımı yapar bu sermayeyle yatırımlarımı arttırırım.

Hisse senedi olağan dışı aşağı yönlü harekete gireceği zamanlar tıpkı bımas'ın yaptıgı gibi. Kapa bir açıklama yollarım mevcut şirketimizin borsa değerrlemesinin doğru olmadıgını düşünüyor ve olağan dışı fiyat hareketlerini engellemek için şu kadar lot alımı yapılacaktır diye kapa acıklama gönderir ve şirketimin hak etmediği piyasa fiyatındakı kademelere lotları doldurururm. BİMAS YAPIYOR BUNU.

Nasılsa şirketime güveniyorum kar açıklayacağımı biliyorum baktım şirket değerlemesi cok yukarlarda mevcut aldıklarımı geri veririm.

Bunu hep ve herzman yaparım. Eğer gerçekten mevcut piyasa değerimizin altına inerse fiyat bunu yaparım.

Hiç temettü dağıtmam bedelsiz belki ufak miktarlarda yaparak hisse fiyatını bozdurmak için yapabılırım.

Sizi temin ederimki şirket karlılıklarımda bir sıkıntı olmasın bist 100 ün en cok kazandıran şirketleri arasına girmezsem adam değilim. Ama tek şartım var şirketimin düzenli kar etmesi. Temettü filan dagıtmayacam haa hatta aksıne ara sıra gerekli durumlarda bedelli sermaye isteyeceğim.
    Bu yazdıklarınız biraz ilginç.
    "Tek şartım şirketimin düzenli kâr etmesi" ne demek anlayamadım. Zaten şirket yöneticisi/sahibi olarak tek yapmanız gereken bu... Kâr etmek... Kârlılığınızı artırmak ve şirket değerinizi artırmak asıl hedefiniz ve ilgilenmeniz gereken konular olmalı. Bu olduğunda bahsettiğiniz borsacı oyunlarına gerek kalmaz. BIST 100 ün en kazandıran şirketleri arasına girmenin yolu bu oyunlar olamaz.

Bir şirket sahibi asla borsacı olmamalı, bir borsacı da asla şirket sahibi olmamalı. (Arif Ünver bunu çok güzel izah etmişti.)

7.  Alıntı Originally Posted by poem Yazıyı Oku
    Bu yazdıklarınız biraz ilginç.
    "Tek şartım şirketimin düzenli kâr etmesi" ne demek anlayamadım. Zaten şirket yöneticisi/sahibi olarak tek yapmanız gereken bu... Kâr etmek... Kârlılığınızı artırmak ve şirket değerinizi artırmak asıl hedefiniz ve ilgilenmeniz gereken konular olmalı. Bu olduğunda bahsettiğiniz borsacı oyunlarına gerek kalmaz. BIST 100 ün en kazandıran şirketleri arasına girmenin yolu bu oyunlar olamaz.

Bir şirket sahibi asla borsacı olmamalı, bir borsacı da asla şirket sahibi olmamalı. (Arif Ünver bunu çok güzel izah etmişti.)
    Onu şu sebeple söylüyorum şimdi cıkıp e ya piyasa kotuyse sende bilancoda zarar acıklarsan nasıl en çok kazandıran olacaksın diyecekler.

Bu cevaba mahal vermemek için benim şirketimin yaptıgı yatırımların karlı oldugu varsayımına dayandırarak örneklıyorum. yani acıldım acılalı hiç zarar acıklamayacagım. öyle hayal edin diyorum.

Zarar edersem zaten bedelli isteyecek yüzüm olmaz. güven sarsılır. vesaire.

bu yuzden düzenli kar acıkladıgımı varsayın bunun ustnne bedelli isteyerek dahada karlı bilacolar acıklarım.

Dolayısıyla bu varsayımımla en cok kazandıran hisse senedi olurum demek istedim. Herhangibir oyundan bahsetmıyorum yani.

Borsaya acılan tüm şirketin hedefi zaten kar etmek karını arttırmaktır. Benım buradakı orneklememdekı şirket profilimin şirketlere bakış acımın nasıl oldugunu görmeniz için veriyorum. Güzel şirket iyi şirket en cok kazandıracak şirket böyle olur diyorum.

Hisse senedi düştüğü zaman burayı hak etmıyor benım şirketım diye patron olarak KENDİ HİSSESİNİ GÜVENEREK ALABİLEN PATRONA GÜVENİRSİN.

Hani hep soyut bazı kavramlar söyleniyor işte benim hissem şefaf güvenilir patronum iyi vesaire deniliyor ya.

AL sana iyi patron ŞİRKET TEPE TAKLAK BORSADA AŞAĞI FIYATLANIRKEN DURUN BENIM ŞİRKETİM BUNU HAK ETMIYOR DİYE ELINI O CUKURA ATABİLEN PATRONA BEN PATRON DERIM. TEPE TAKLAK GIDEN ŞİRKETİNİN KASASINDAKI PARAYI xXXX ŞEKİLDE DIŞA AKTARAN PATRON PATRONMUDUR SIZCE.

Verdiğim örnek güzel bir örnek değil mi düşüsenize fordun gerçek degeri 30 TL diyelim fakat piyasa bunu 25 e fiyatladı kapa bir acıklama gönderse patron desekı benım şirketim hak etmedı degerde şu kadar alım yapıyorum dese. Ne güzel değilmi. Patron malı bıze kakalayıp geçmiyor bak kendide bizimle beraber hissesine sahip cıkıyor kendıde bu b*k cukuruna giriyor. ne kadar güzel birşey.

Yatırımcı hakkı guvenılır patron şefafa ileki patron aha buna denir.

Gelelim arif ünvere.

Arif ünver kim ? ki benden daha mı zeki ? borsanın kitabını yazmış bir adammı onun bılıpte benım bılmedıgım ne var aramızda ? Onun bildiklerini ben öğrenemezmıyım. Yada onun da benden ogrenecegı hiçbirşey olamazmı. O her seferınde benden daha mı üstündür. Arkadaşlar kimse kimseden üstün değildir. Ne sen ondan ustunden ne ben sizden ustunum nede arif ünver senden daha üstündür. Herkesın aklı var fikri var öğrenır araştırırsın bizim öğrenme kabılıyetımız var. Akıl süzgecinden geçirme mantılı hareket etme kabılıyetlerımız var. Hiç kimse sizden daha iyi değil. Sizde herkesden daha iyi değilsiniz. Senin ondan öğreneceklerın olabilir. Fakat onunda senden öğreneceklerıde olabilir.

Öyle şu şunu demiştir eee yani hani o adam senden ustun boşa konuşma mantıgını ben yemem o kım kı derim. Şimdi aranızda e sen cok egolusun herşeyi bilensın filan diyenlerınız olacaktır. Arkadaşlar ben özeleştirimide çok ciddi yapabılıyorum kendime.

Ve bunu direkt formlarda yazıyorum hata yaptım kaybettim. Yanlış yaptım diyebilen birisiyim. Portfoyumdeki zararların hepsini soyleyebilen şu konuda yanlış düşünmüşüm şu haklıymış diyen birisiyim. Hatta bu dediklerimi birileri bana koz olarak kullandı.

Tutmuş benım seneler oncesınde bir özeleştiri olarak şurda hata yaptım ve zarar ettım soyle dusunmem gerekırken boyle düşünmüştüm dediğim cumlelerı alıp Bak erhan sen böyle birisin işte diye beni bir nevi kucuk dusurmeye calısmıstır.

Ben netim abi zararsa zarar hata ise hata doğruysada dogru ben sefafım herşeyimde. İsmim cismim soyısmımle buradayım takma isimlerle değil. Portfoyumu sergılerım zarar ettıysem evet zarar ettım derim. Benım geçmişe bakın araştırın. Bir çok hatalı işlemim veya düşüncelerimi itiraf ettiğim cok yazı görürsünüz.

Birde ustadlarınıza bakın kaç tanesı yanlışını ıtıraf edebılme ozverısınde bulunabılmış Kaç adedı ucacak kacacak dediği hisseyi aldıgını ıspatlar potfoyunu yayınlamıştır. İşte sunu aldık bu kadar kazandık bildik derler.

GÖSTER HADİ portfoyunu ucacagından emınsen evini arabanı niye gömmemedin. Bilmeye gelince ben bildim demesini seviyorsun Göstermeye gelince yok.

Ecik konu dagıldı hincik sıgirlendim arif unver deyince. Zaten ne geliyorsa başınıza arif unver yüzünden geliyor.

Kendisini hayranlıkla takıp eden birisiydim ilk yıllarımda Arif beyi heryerden takip eder bir yerlere konuk olacagı zaman canlı ızlemek ısterdım. İşi gücü bırakır arıf unverın azından bugun ne cıkacak diye bakardım.

Güzel şeyler konuşuyor bilinçli bilgili birisi genelinde lakın yanlıs düşündüğü veyahutta iç detayını düşünmediği bazı konuşmalarda yapıyor. Yani hep ve herzman doğru konuştugunu sanmıyorum BENCE hatalı düşündüğü yanlış düşündüğü noktalar da var. İşte ben onun bu cumlelerını ayırıyorum doğru buldugum cumlelerınıde ondan alıp kafama yazıyorum. Yani arif bey berbat birisi filan değil. %75 Cok doğru güzel cumlelerı var fakat %25'inede katılmıyorum Cunku soylenen cumlelerı analiz etme mantıga oturtma ve SORGULAMA yeteneği olan insanlarız.

İşte sizlerde sorgulayın ogrenın her denılene ınanmayın herkesın 4/4lük oldugunada ınanmayın benide sıkıştırın otekınıde berıkınıde

Arif beyin bu konudakı ızahını izlemedim izlemekte isterim eğer varsa belkide benimde haklı bulabileceğim şeyler söylemiştir. Ben arif beyle temettü meselesınıde telefonla görüşmüş birisiyim. Cevapları benı tatmın etmedi

Bu sebeplerle arif beye karşı benım önyargılı oldugumu düşünebilirsiniz. Lakınkı demekki oda borsacıların patron olmamasına önyargılı demekki.

8.  Alıntı Originally Posted by Börsianer Yazıyı Oku

Syg.

42 GÜNLÜK BORSA

Ekmeğini taştan çıkaracak beceriye sahip olunsa dahi, kaynak ihtıyacı hiç bitmez. Kaynak dediğiniz zaten maliyetsiz olmaz. Bedeva para hiçbir yerde yok. Borç kanalını ve bankacılık sistemini, sanayi kesimi yeterince hatta fazasıyla kullandı. Kredi mevduat oranı TL’de yüzde 147. Burada gidilebilecek yol kalmadı. Yurtdışından da bankalar yeterince borçlandı zaten.

- Sanayi için kaynak artık banka dışında aranmalı. Yatırım ve üretimde kullanılacak kaynağın uzun vadeli olması esastır. O zaman gidilecek adres sermaye piyasasıdır.

- Ancak bizde öyle bir piyasa yok. Bizde olanın vadesi 42 gün. Halbuki bankalara yatırılan paranın ortalama vadesi bile 66 gün. Yerli yatırımcıların hisse senedi elde tutma süresi ortalama 42 gün. 42 günlük bir piyasadan uzun vadeli fonlama çıkmaz.

- Sanayicinin hükümetten ve ekonomi yönetiminden isteklerde bulunurken ısrar edeceği konuların başında derinlikli bir sermaye piyasası olmalı.

http://www.haberturk.com/yazarlar/ab...tan-cikaranlar

Sayfa 66/156 İlkİlk ... 1656646566676876116 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •