Sayfa 676/993 İlkİlk ... 176576626666674675676677678686726776 ... SonSon
Arama sonucu : 7939 madde; 5,401 - 5,408 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz XVII

Ankarada marketlerinbir kısmı margarin ve tereyağlarını raflardan toplatmış sağlam zam geleceği söylentisi varmış
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

2.  Alıntı Originally Posted by Desidero74 Yazıyı Oku
    Bir sorum olacak , bankalarda reel olarak ne kadar döviz var , bankadan kağıt ,hesap üzerinde alıyoruz ama çekmiyoruz isteyene de satılıyor bu satış reel mi fiktif mi , döviz büroları ve halkta yastık altında illa ki ciddi miktar var ancak bununla ilgili doğru tahmin var midir onu da bilmiyorum yani aslında reel bir yokluk içinde miyiz yoksa gerçekten millet satsa sıkıntı bitecek mi ?
    Konuyu bilen herkesin yanıtını merak ediyorum .
    Reel olarak ne var sorusunun cevabı yok, her şey muhabir bankalar üzerinde bir kayıttan ibaret, istenirse full nakite de geçilir, işlevsel olmaz, ne kadar nakit var=çarkı çevirecek kadar. (Sistemde) Mesela Rusya' nın Ukrayna işgali öncesi uçaklar dolusu nakite geçtiği konuşuldu, ama hepsini geçemedi, çoğuna bloke kondu.

Vatandaşın DTH ı olarak bakılırsa mevzuya, amaçları şu, DTH dan KKM ye dönse herkes DTH' ın ZK sı kadar daha piyasaya müdahale imkanına kavuşacaklar, bütün mevzu bu, yoksa bu DTH da aslında sadece elektronik bir kayıttan ibaret ve bunun yarattığı zorunluluklardan ibaret, banka üstünde para tutmuyor, bi şekilde hesabını kitabını yapıp hedge ediyor.

Herkes satsa, hatta 80 öncesi gibi yasaklansa ve ticaret yapan şirketlere ayrı bir mekanizma kurulsa bile, dolar iki ülkenin enflasyon farkı, ödemeler dengesi ve satın alma paritesinden (aynı malın üretim maliyeti) ibaret. Faizi arttırsalardı genişlemeye değil de sıkılaşmaya gitselerdi, enflasyon fışkırmazdı, dolar da bu kadar artmazdı, iki tilkinin de kuyruğu birbirine bağlı.

Yani, aslında dolar artmıyor, TL değer kaybediyor, çünkü TL ye değer kaybettirmek istiyorlar, enflasyon aslında gizli vergidir. Kriz çıkmasın seçim öncesi diye bu yola girdiler, ABD de aynısını yapıyor, ama onun parası rezerv para, dünya ticaretine hakim, enerji kaynakları var ve enerji ithalatını önemli ölçüde azaltmış, enflasyonu ihraç edebiliyor.

Bütün MB lere 'Güç Yüzüğü' dağıtılmış, yoktan para var edebiliyorlar, FED'e de bütün bu güç yüzüklerine hükmeden 'Yüzüklerin Efendisi' verilmiş...adamlar kendi ülke para birimine müdahale eder gibi dünya rezerv parasının değeriyle oynayabiliyorlar.

Erdoğan: "İnşallah önümüzdeki şubat, mart aylarıyla birlikte enflasyonu da kontrol altına almış olarak yolumuza devam edeceğiz."

“ Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.” Mustafa Kemal Atatürk.

>>> FORUM KURALLARIMIZ <<<

Erdoğan: "Geçtiğimiz hafta yapılan Çankırı Dodurga seçimleri, Anadolu irfanının bir göstergesi olarak siyasi tarihimizdeki yerini almıştır."

“ Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.” Mustafa Kemal Atatürk.

>>> FORUM KURALLARIMIZ <<<

5.  Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Reel olarak ne var sorusunun cevabı yok, her şey muhabir bankalar üzerinde bir kayıttan ibaret, istenirse full nakite de geçilir, işlevsel olmaz, ne kadar nakit var=çarkı çevirecek kadar. (Sistemde) Mesela Rusya' nın Ukrayna işgali öncesi uçaklar dolusu nakite geçtiği konuşuldu, ama hepsini geçemedi, çoğuna bloke kondu.

Vatandaşın DTH ı olarak bakılırsa mevzuya, amaçları şu, DTH dan KKM ye dönse herkes DTH' ın ZK sı kadar daha piyasaya müdahale imkanına kavuşacaklar, bütün mevzu bu, yoksa bu DTH da aslında sadece elektronik bir kayıttan ibaret ve bunun yarattığı zorunluluklardan ibaret, banka üstünde para tutmuyor, bi şekilde hesabını kitabını yapıp hedge ediyor.

Herkes satsa, hatta 80 öncesi gibi yasaklansa ve ticaret yapan şirketlere ayrı bir mekanizma kurulsa bile, dolar iki ülkenin enflasyon farkı, ödemeler dengesi ve satın alma paritesinden (aynı malın üretim maliyeti) ibaret. Faizi arttırsalardı genişlemeye değil de sıkılaşmaya gitselerdi, enflasyon fışkırmazdı, dolar da bu kadar artmazdı, iki tilkinin de kuyruğu birbirine bağlı.

Yani, aslında dolar artmıyor, TL değer kaybediyor, çünkü TL ye değer kaybettirmek istiyorlar, enflasyon aslında gizli vergidir. Kriz çıkmasın seçim öncesi diye bu yola girdiler, ABD de aynısını yapıyor, ama onun parası rezerv para, dünya ticaretine hakim, enerji kaynakları var ve enerji ithalatını önemli ölçüde azaltmış, enflasyonu ihraç edebiliyor.

Bütün MB lere 'Güç Yüzüğü' dağıtılmış, yoktan para var edebiliyorlar, FED'e de bütün bu güç yüzüklerine hükmeden 'Yüzüklerin Efendisi' verilmiş...adamlar kendi ülke para birimine müdahale eder gibi dünya rezerv parasının değeriyle oynayabiliyorlar.
    "Yani, aslında dolar artmıyor, TL değer kaybediyor, çünkü TL ye değer kaybettirmek istiyorlar, enflasyon aslında gizli vergidir. "

Teşekkürler , Naci Ağbal olayı başka bir durum ancak Lütfü Elvan a "ben faizi savunan arkadaşımla yol yürüyemem denmesi " bu enflasyonun düşünülerek mi buraya çekildiği konusunda bence soru işareti yani başka bir düşünce vardı ki bonece kendi şirketleri için borç çevirme faizini düşük tutmak ,ancak ilginç olan , faiz artışı hariç Ege Cansen in bazı politikaları desteklemesi ..
    Sagolun aydınlatıcı oldu demek ki aldın" aldın say verdim say mantığı "
    No animal will sleep in a bed /with a sheet. Duyda sakın inanma .

6. Bu işin ilmi, faizi arttır, kuru kontrol altına al sıkılaşmaya git yoksa enflasyon coşacak derken,

Siyaset, öyle yaparsak kriz çıkar, işsizlik hortlar, iflaslar olur, seçimi kaybederiz dedi.

Aslında olay bundan ibaret...

7.  Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Bu işin ilmi, faizi arttır, kuru kontrol altına al sıkılaşmaya git yoksa enflasyon coşacak derken,

Siyaset, öyle yaparsak kriz çıkar, işsizlik hortlar, iflaslar olur, seçimi kaybederiz dedi.

Aslında olay bundan ibaret...
    Sürdürülebilir bir sistem değil. Biryerde çok kötü açık veririz.. Tek kişi, ne derse ona göre hareket edilirse, sonuçlarıda böyle olur.. Trajedi içinde komediyi yaşıyoruz.. Yapacagın belli, hala tersine doğru hareket etmeye devam ediyoruz.. Yazık..

8.  Alıntı Originally Posted by EGEDUK Yazıyı Oku
    Gavura vurur gibi vuruyorlar.
    Çekip bir daha vuruyorlar.

Dayak klubü.

Levye
    altın gümüş platinde levye falan değil baltayla daldı vicdansızlar.. zarar kol gibi allaha şükür..

Sayfa 676/993 İlkİlk ... 176576626666674675676677678686726776 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •