Sayfa 69/183 İlkİlk ... 1959676869707179119169 ... SonSon
Arama sonucu : 1457 madde; 545 - 552 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

Bu arkadaş oldukça detaylı bir yazı hazırlamış
    Menkul Kıymet Gelirlerinin Vergilendirilmesi(2023 Güncel)

https://baytutumlu.com/index.php/202...si2023-guncel/
    Son düzenleme : duck wing duck; 21-01-2023 saat: 18:02.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir, itibar etmeyiniz.

2.  Alıntı Originally Posted by abctrader Yazıyı Oku
    Merhabalar,

Eurobond vergi konusunu bildiğim kadarı ile toparlamam gerekirse;

1-Eğer başkaca bir menkul kıymet getiriniz yok ise (Kira, temettü vs) , Eurobond geliriniz ilgili yılın gelir vergisi diliminin 2. kademesini ( 2022 için 70k - 2023 150k) aşar ise vergi beyanında bulunmanız gerekir.
    2- Diğer sermaye gelirleriniz ile beraber Eurobond geliriniz 70k'yı aşıyorsa tüm Eurobond gelirinizi beyan etmelisiniz.
    3- Bunların dışında 2022 yılında al-sat işlemi yaptıysanız ve bu işlemlerden bir kar söz konusu ise bunların miktarına bakılmaksızın hepsi beyan edilir.
    4- İtfa sonunda , iskontolu aldığınız Eurobondlarınız nominal olarak size döndüğünde, aradaki farkla ilgili vergi beyanı vermelisiniz.( Enf. ve USDTRY kur farkı hesaplaması yapılarak)
    5- Eğer yurt dışında yerleşik bir bireyseniz üstteki 4 madde sizin için geçerli değildir.

Bir eksik hata var ise düzeltilmesi ricası ile.

Selamlar.
    Herkese merhaba,

Yeni üye oldum ama formu bir yılı aşkın süredir hemen her gün takip ediyorum. Affınıza sığınarak sorum şudur:

Kirada bir evim var ancak ben de kirada oturuyorum. Gerçek usul kira beyanı yaptığım için ödediğim kira aldığımdan fazla olduğundan vergi ödemiyorum. Son mesajlarda bahsedildiği üzere Eurobond gelirinde vergi beyan limiti için kira gelirinin de dikkate alınması gerekli.

Acaba benim durumumda kira da ödediğim için beyan ettiğim ancak vergi vermediğim kira gelirini bu yılki sınır olan 70.000 TL'den düşmeli miyim?

Saygılarımla...

3. Selamlar 2021 mart ayinda 204.380 bin dolar verip, Da57 kodlu Eurobondu 220 bin nominal aldim
    şimdiki degeri 181.000 dolar

soru 1 satarsam vergi çıkar mı? çıkmaz ise,
    2022 de elde ettigim 13.100 dolarin vergisinide ödermiyim nasil hesaplanıyor?

4. https://www.hakedis.org/endeksler/yi...-fiyat-endeksi

aralık 2022 yi ufe1567 degil, link attım bakarmısın uçmuş, 2021.19

5. Vakıflarda yardım yapmak yerine Eurobond a yatırmaya başlamış bu sene gelen talepleri para yok 15-20 seneliğine bağlı demişler .

6.  Alıntı Originally Posted by netbecks Yazıyı Oku
    Herkese merhaba,

Yeni üye oldum ama formu bir yılı aşkın süredir hemen her gün takip ediyorum. Affınıza sığınarak sorum şudur:

Kirada bir evim var ancak ben de kirada oturuyorum. Gerçek usul kira beyanı yaptığım için ödediğim kira aldığımdan fazla olduğundan vergi ödemiyorum. Son mesajlarda bahsedildiği üzere Eurobond gelirinde vergi beyan limiti için kira gelirinin de dikkate alınması gerekli.

Acaba benim durumumda kira da ödediğim için beyan ettiğim ancak vergi vermediğim kira gelirini bu yılki sınır olan 70.000 TL'den düşmeli miyim?

Saygılarımla...
    Selamlar, bildiğim kadarı ile öncelikle tüm brüt gelirlerinizi topladığınızda çıkan sonuç ilgili vergi dilimini aşıyor ise bu kalemlerin toplamının beyan edilmesi gerekmekte. Daha sonra bu toplam üzerinden ilgili kalemlerin varsa istisnalarını düşerek GV matrahınızı bulabilirsiniz.
    Bu yazdıklarım bilgileri paylaşmak amaçlıdır. Herhangi bir zarar görmemeniz için konunun uzmanlarına danışmanızı rica ederim.
    Bu şekilde bir örnek bırakıyorum. Güncel değerleri yerine koyduğunuzda resim biraz daha netleşir umarım.

Menkul sermaye iradı ve kira gelirinin beyanı
    Mükellef (E) 2016 yılı başında satın aldığı gayrimenkulü aynı yıl işyeri olarak bir şirkete kiraya vermiş, 2016 yılında elde ettiği kira gelirini beyan ederken “götürü gider” yöntemini kullanmıştır.
    2017 yılı için söz konusu işyerinin kirası aylık brüt 2.200 TL olarak belirlenmiş olup, kiracı tarafından her ay kira üzerinden 440 TL tevkifat yapılmış ve (E)’ye aylık net 1.760 TL kira ödenmiştir.

Mükellef (E) ayrıca 2017 yılında BİST’de işlem gören hisse senetlerinden 11.900 TL net temettü almıştır. 11.900 TL’lik net tutar, temettü dağıtan kurum tarafından brüt temettü üzerinden % 15 oranında gelir vergisi tevkifatı yapıldıktan sonra kalan tutardır. Mükellef (E)’nin beyana tabi başka geliri yoktur.

Çözüm

• Beyan edilecek menkul sermaye iradının tespiti

Buna göre 11.900 TL’lik net temettünün brüt tutarı, % 15’lik tevkifat
    oranına göre aşağıdaki şekilde hesaplanacaktır.

Temettü geliri (Brüt) 14.000 TL
    İstisna tutar (14.000 / 2) (-) 7.000 TL
    İstisna sonrası kalan temettü 7.000 TL

• Beyan edilecek gayrimenkul sermaye iradının tespiti

Mükellefler tarafından 2017 yılında elde edilen brüt kira geliri
    26.400 TL’dir (2.200 x 12).

*Gayrimenkul sermaye iratlarının beyanı sırasında götürü gider
    yönteminin seçilmesi durumunda bu usulden 2 yıl dönülemez.
    Mükellef (E) 2016 yılında “götürü gider” yöntemini seçmiş
    olduğundan, 2017 yılında elde ettiği kira gelirini beyan etmesi
    halinde yine “götürü gider” yöntemini seçmek zorundadır.

• Beyan sınırı ile karşılaştırma

Yıllık brüt işyeri kira geliri (GMSİ) (1) 26.400 TL
    İstisna sonrası kalan temettü (MSİ) (2) 7.000 TL
    Beyan sınırı ile karşılaştırılacak toplam gelir (1+2) 33.400 TL

Yukarıdaki hesaplamadan da görüleceği üzere, brüt temettü
    gelirinin yarısı (7.000 TL) veya brüt işyeri kira geliri (26.400 TL) tek
    tek bakıldığında 2017 yılı için geçerli olan beyan sınırının (30.000
    TL) altında olmasına rağmen, beyan edilip edilmeyeceklerinin tespiti
    sırasında, bu gelirlerin toplamının dikkate alınması gerekmektedir.
    Buna göre 33.400 TL, 30.000 TL’lik beyan sınırını aştığından, bu iki
    gelirin toplamının beyan edilmesi gerekmektedir.

• Beyan edilecek gelir ve ödenecek vergi hesabı

Yıllık brüt işyeri kira geliri 26.400 TL
    Götürü gider (26.400 x % 15) (-) 3.960 TL
    Beyana tabi işyeri kira geliri (GMSİ) (1) 22.440 TL
    İstisna sonrası kalan temettü (MSİ) (2) 7.000 TL
    Gelir vergisi matrahı (1 + 2) 29.440 TL

Hesaplanan gelir vergisi 5.238 TL

Kesinti yoluyla ödenen vergiler (-) 7.380 TL
    - Temettü geliri üzerinden (14.000 x % 15) = 2.100
    - İşyeri kira geliri üzerinden (26.400 x % 20) = 5.280

Ödenecek gelir vergisi (5.238 - 7.380) 0 TL
    İade alınacak gelir vergisi (7.380 - 5.238) 2.142 TL

7.  Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    Dostum benim mart 23te vade sonu olan eurobond lar var ve orada yaklasik 1000usd civarinda fark oluyor bunun icin enf ve usdtry hesabi gene o YI-UFE hesabi mi yapmaliyiz

alim yaptigim tarih ocak 2020 idi
    mart 2023 vade sonu ise
    alim 454.08
    satis subat 2023e bakicam
    oranti yapicam

(satis usd kuru x eurobond sayisi) ile (oranti x usd x eurobond sayisi)
    burada cikan deger pozitif ise onu beyan edecegim, dogru mudur
    Merhabalar, çok özür dileyerek, sehven ( Enf. ve USDTRY kur farkı hesaplaması yapılarak) kısmı 4. maddeye yazılmış. Ancak bu hesaplama 3. madde yani Alım Satımlarda geçerli.

Eurobond’un itfa’daki anapara kur farkı vergiye tabi değildir. (G.V.K. Madde: 75/5)
    Bononun itfasındaki iskonto tutarını da vergi mevzuatı yönünde "faiz" geliri olarak kabul edilmektedir.

Sizin örnekte; nominal tutarı 10000 USD olan bono 9000 USD alış maliyeti ile alınmışsa vadede 1000 USD gelir olacaktır. Itfa tarihindeki MB döviz alış kurunu 19 olarak alırsak 19.000 TL faiz geliri elde etmiş sayılacaksınız.

Saygılar.
    Son düzenleme : abctrader; 22-01-2023 saat: 15:29.

Bu 19liradan bin usd esittir 19bin tl bizim 150bin limit altinda kaldigi icin sifir beyan mi edelim.
    yoksa bu 19bin kesinlikle beyan edilir burada limit yoktur mu kabul edelim

Yani ilk dilim olan 19000 x 0.15 ten 2850tl kesinlikle vergi verilir mi algilamaliyiz

Alıntı Originally Posted by abctrader Yazıyı Oku
    Sizin örnekte; nominal tutarı 10000 USD olan bono 9000 USD alış maliyeti ile alınmışsa vadede 1000 USD gelir olacaktır. Itfa tarihindeki MB döviz alış kurunu 19 olarak alırsak 19.000 TL faiz geliri elde etmiş sayılacaksınız.

Saygılar.
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

Sayfa 69/183 İlkİlk ... 1959676869707179119169 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •