Sayfa 696/1312 İlkİlk ... 1965966466866946956966976987067467961196 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 5,561 - 5,568 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Burada genç arkadaşlara bir tavsiyemi yazayım.Keşke hiç bir enstrumana bulaşmadan adam gibi para kazanmaya yatırım yapmaya başladığım 1993 den beri sürekli altın alsaymışım.Hiç strese gerek yokmuş.Altın başka hiç bir şeye benzemiyor.Erbakan hocanın yatırımı hep fiziki altın olmuştu.Adam çok akıllıymış.
    Altın son 20 yılda dediğiniz gibi hep yükseldi ama ondan önceki 20 yılda da hep düştü.. Bu düşüş ve yükseliş trendlerinin farkına vardığınızda da ömür tükenmiş oluyor
    Ons Altın fiyatları:
    1980: 822 $
    2000: 280 $
    2020: 2034 $

2.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Son 3 yıl;
    Altın 4.2x artmış
    Konut 3.9x artmış

Son 2 yıl;
    Altın 2.7x artmış
    Konut 3.x artmış

Daha önceki mesajında da yazdım. Konut fiyatları 2-3 yıl öncesi altına göre düşüktü. Şuan biraz toparladı ancak hala altına göre düşük. Veriler sitede var inceleyebilirsiniz.
    Kaldıki konut sektörünü 10-15 yıllık geçmişine bakın, şuan çok yüksek lafları göreceli.
    Suni fiyat artışı diyorsunuz bize 3-5 tarihsel enstrümanla matematiksel olarak kıyaslarsanız bizde aydınmış oluruz.
    Biri çıkıp 2 yıl öncesinde altın yerine keşke konut alsaydım veya 10 yıl öncesinde keşke konut yerine dolar alsaydım diye hesap yapabilir. Bu anlaşılır bir durum.

Ama altın, dolar bu kadar arttı konut da aynı oranda artması lazım demek kadar saçma iddia olamaz. Çünkü birbirleri ile hiç ilgisi yoktur.
    Dünyada konut fiyatında balon olup olmadığı satınalma gücü(affordability index) ile ölçülür.

3.  Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    Altın son 20 yılda dediğiniz gibi hep yükseldi ama ondan önceki 20 yılda da hep düştü.. Bu düşüş ve yükseliş trendlerinin farkına vardığınızda da ömür tükenmiş oluyor
    Ons Altın fiyatları:
    1980: 822 $
    2000: 280 $
    2020: 2034 $
    Sayın boymatlı, altının bi de dolar ayağı olduğu için ons düşse de bizim gibi ülkelerde pek problem olmuyor.

Gram altın fiyatı:

1980: 630 Eski TL (bundan 6 sıfır atıldı)
    2000: 4,8 TL
    2020: 450 TL

4.  Alıntı Originally Posted by kelebekx Yazıyı Oku
    Sayın boymatlı, altının bi de dolar ayağı olduğu için ons düşse de bizim gibi ülkelerde pek problem olmuyor.

Gram altın fiyatı:

Düşerken gayet problem oluyor, 1995 te altın aldım, o enflasyonda yollarca yerinde saydı, her şey 2-3 e katladı ben aldığım altını TL olarak nerdeyse aynı fiyata sattım. Reel de iyi zarar ettim

5.  Alıntı Originally Posted by kelebekx Yazıyı Oku

Gram altın fiyatı:

Gram altın olarak da hesaplasanız 1980-2000 arasındaki artış enflasyonun çok çok altında kalıyor.
    Bu dönemde gram altındaki artış: 4,8/630*1.000.000 = 7.619 x
    Aynı dönemde enflasyon: 17.518 x

Altın bir dönem hakikaten çok ucuzdu. Son günlerde nostalji olsun diye Bizimkiler dizisini seyrediyorum. 1990 daki bölümde kapıcı Cafer'in çocuğu oluyor. Patron Şükrü tam altın takıyor. Yönetici Sabri bey çeyrek altın taktı diye adama pinti diyorlar

6. Konu; konutun altına göre kıyasıydı.
    Kelebekx arkadaşımız kıyas yapmış. Sanırım sizde aynı düşündüğünüz için ispat istediniz.
    Rakamlar ortada.
    Şuan konutun, altına göre pahalı bir durum söz konusu değil.(aradaki kayıp son 1.5 yılda konut lehine azaldı)

Satın alma gücü içinde yine verilerle konuşmak lazım;
    https://www.borsamanset.com/amp/konu...i-haber-118016
    Verilere baktığımızda satışlarda bir anormallik gözükmüyor.

Kaldıki herşeyin fahiş yükseldiği yerde, konutun matematiksel olarak pahalı olduğunu anlatırsanız seve seve fikrimizi değiştirelim.

Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    Biri çıkıp 2 yıl öncesinde altın yerine keşke konut alsaydım veya 10 yıl öncesinde keşke konut yerine dolar alsaydım diye hesap yapabilir. Bu anlaşılır bir durum.

Ama altın, dolar bu kadar arttı konut da aynı oranda artması lazım demek kadar saçma iddia olamaz. Çünkü birbirleri ile hiç ilgisi yoktur.
    Dünyada konut fiyatında balon olup olmadığı satınalma gücü(affordability index) ile ölçülür.

Duhul
    Apr 2022
    İkamet
    adana
    Gönderi
    7,066
    İnsanoğlu için Altın bir tercih , konut ise ihtiyaçdır.
    Altının alternatifi olabilir ama ya konutun.

İnsanoğlu en azından hayatda kalacak kadar yemeli,içmeli, dış etmenlerden korunmalı .korunmayıda barınma(konut) giyinme şeklinde.....

Toprak iyidir ,tarla iyidir .imara açılma potansiyeli olan tarlada en iyisidir ama sabır lazım evladiyelik düşünenler için ...

not:Görüşlerim kişisel bakış açımı yansıtır ve bu konularda uzman değilim.uzmanına danışınız onlardan görüş alınız.sorumluluk size aitdir .

y.t.d.

8. Bugun malum siteye satilik ilani girdim fiati 150 tl yazdim.red geldi
    Fiattan dolayi onaylanmadi

M2007J20CG cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 696/1312 İlkİlk ... 1965966466866946956966976987067467961196 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •