Sayfa 794/1230 İlkİlk ... 294694744784792793794795796804844894 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 6,345 - 6,352 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,755
    Tekfen hakkında bilgisi olanlar varsa bilgilerini paylaşabilir mi ?syg.

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Şunu akıldan çıkarmayalım.

Piyasa, yani ortak akıl bizim keyfimize ya da beklentilerimize göre diyelim, hareket etmek zorunda değili...bazen beklediğimizden geç, bazen de beklediğimizden az, bazen çok tepki verir...belki de haklı olan görüş, bizim görüşümüzdür. Önemli olan haklı olmak değil, piyasanın neyi ne kadar fiyatlayacağım öngörmektir. Piyasa, kendisinden daha akıllı olan, ya da öyle olduğunu sananları sevmez.

Mesela, başta bu salgına çok tepki vermedi piyasa...öyle işine geldi muhtemelen...sonra da çok hızlı düştük...belki de satış fırsatı vermek istemedi büyük yatırımcı..pek çok olumsuzluk baştan satıldı...belki bu sayede pek çok teşvik, destek paketi vs koparıldı..,şimdi de salgın yatışıyor diye tepki veriyor...vay efendim ekonomi durmuş, tarihin en büyük resesyonu geliyor, nasıl bu kadar tepki verir vs..bunların bir önemi yok..inatlaşmak istiyorsan ve çok daha kötüsünü bekliyorsan bu yükselişleri satış fırsatı olarak kullanırsın...sonra ah, vah etmek yok ama.
    üstadım, V tipi bir çıkış olasılığını nasıl değerlendiriyorsunuz? pek mümkün değil diye düşünüyorduk ama bu yazınızdan sanki olabilir gibi bir düşünceniz var diye sezinledim.

3. Cautionary hocam, günü 94.000 üzerinde kaparsak orta vade al sinyali veriyor sanırım grafik, ama bunun bir tuzak olup olmadığını anlamak için baktığınız baska bir indikatör var mıdır EMA'lar dışında?
    Syg.

4.  Alıntı Originally Posted by meyman Yazıyı Oku
    Uzun süredir forumu takip ediyorum. Ben de beyaz yaka 15 yıllık bir çalışanım. Buradaki bilgi paylaşımlarından gerçekten çok faydalanıyoruz.
    Bir sorum olacaktı, konuyla ilgili olanların cevabı için çok teşekkürler.

Eşim ve kendi adıma 2 adet BES hesabımız var. Fonlarımız uzun süredir %100 altın fonunda.

Ons ve dolardaki son yükselişlerden sonra, bu günlerde, %50 oranında altın fonundan çıkmak ve mevduat benzeri risksiz fonlara geçmek mantıklı olur mu?
    Ne güzel işte...%100 altında olmak gayet iyi...hele bes gibi doğası gereği uzun vadeli olan ve fazla hızlı hareket etme kabiliyeti olmayan bir yatırımda...altın gayet ideal...altın 3-5 yıllık trendler yapıyor...düşüş ya da yatay trend hakim olmadıkça pozisyonlar korunmalı bence.

2016 da gram 100 tl iken %100 altın fonuna geçtim...hala %100 devam...üstelik sert dalgalar yok.,her yıl %30-40 yükseliyor...daha ne isteyelim.

Kendi beklentilerime göre bu yıl içinde gram altın tepe yapar diyordum..ama virüs konusu resmî değiştirdi...gram altın yükseliş trendi 2021 hatta ötesine de uzayabilir.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

5.  Alıntı Originally Posted by RoHS Yazıyı Oku
    Sn. Cautionary hocam kolay gelsin. Forumu okuyordum uzun süredir ancak şimdi bir soru sormak için üye oldum. 2-3 gün önce telekomünikasyon konusuna hakimim demiştiniz. Benim sorum da bu yönde. Uzakdoğu'da ve özellikle İsrail'de çeşitli mobil uygulamalar bulaş takibi için kullanılıyor. Uygulama yüklü olan iki kişi belki bir süre sosyal mesafeden daha yakın oluyorsa bu iki kişiyi şüpheli havuzuna atıyor. Bu kişilerden birisi enfekte olursa diğerini de bulmak bu sayede kolaylaşıyor.

Ülkemizde böyle bir uygulamaya geçilmesinin zorluk derecesi nedir?
    Mobile olan yüksek bağımlılığımız düşünülürse bu uygulamalar telekomünikasyon sektörüne ekonomik olarak olumlu katkı yapar mı?

Not: Google ve Facebook son yıllardaki gizlilik problemleri dolayısıyla kendi uygulamalarının böyle bir özelliği olamayacağını açıklamış.

Kaynak: The Economist

Şimdiden yorumunuz için teşekkürler.
    Veri işleme izni konusu sıkıntılı bir alan...4-5 sene önce bizzat içinde bulundum bu projelerin...kendimde yönettim birkaç proje...inanılmaz büyük bir müşteri mobilite datası var...ancak veri güvenliği nedeniyle bu veriyi gelire dönüştürme noktasında zorluklar var.

Ancak virüs konusu gibi alanlarda, kamu yararı ve gözetimi bahane edilerek bu tür çalışmalar hızlanabilir...ancak yine kamunun işin içinde olması nedeniyle istenen gelir sağlanamaz diye düşünüyorum.

Zaten özellikle tcell de kamu işin içinde olmasa ve sahiplik sorunu netleştirilse, mevcut hisse fiyatı ikiye bile katlanabilir.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

6.  Alıntı Originally Posted by Serkan74 Yazıyı Oku
    üstadım, V tipi bir çıkış olasılığını nasıl değerlendiriyorsunuz? pek mümkün değil diye düşünüyorduk ama bu yazınızdan sanki olabilir gibi bir düşünceniz var diye sezinledim.
    V değil de, WW tipi bir çıkış bekliyorum ben...bu nedenle daha önce 92-98 bin arası ikinci dip için dönüş beklediğimi ifade etmiştim..,mevcut durumda 94.500-96.500 arası bir yerlerden dönüş beklerim.

Not1:beklenti ayrı, aksiyon ayrı...böyle bekliyorum ama, orta vadeli sistem sattan ala dönerse hedge amaçlı endeks shortları kapar, hisselerle arkama yaslanırım...kısa vade zaten alda, bu nedenle trade amaçlı long aç- kapa şeklinde trade lerim de oluyor arada...kısa vade üstüne orta vadede ala geçerse, daha yüklü long poz da alabilirim.

Not2: endeks 85 binlerdeyken hisse portföyü full e yaklaşmıştı...azar azar fazlalıklardan kurtuluyorum....bu seviyelerde hisse portföyümde %10 civarı hisse azaltımı yapabilirim.

7. Tüpraş tavana gidiyor...iki hafta önce 65 lerdeydi, şu an 93 100 binden itibaren kademeli alımlar yapmıştım...70 altında bile alımım vardı...ortalama maliyetim 80 filandı...Tüpraş ları uzun vade taşıma niyetindeydim, ama bu çıkış biraz abartıldı bence...bu nedenle vedalaşıyorum Tüpraşâ€™la...tekrar 80 altına gelirse alırım yine..bu hareketle kocaoğlan şanına yakışır hareket etti...yine bir sürü çöküşçüyü madara etti

8.  Alıntı Originally Posted by etranger Yazıyı Oku
    Cautionary hocam, günü 94.000 üzerinde kaparsak orta vade al sinyali veriyor sanırım grafik, ama bunun bir tuzak olup olmadığını anlamak için baktığınız baska bir indikatör var mıdır EMA'lar dışında?
    Syg.
    Önemli olan haftalık ortalamanın aylığı yukarı kesmesi..al sinyali böyle oluşuyor...bunun İçin 95-96 bin seviyeleri aşılmalı...net değer veremiyorum, çünkü ortalamalar zamanla değişiyor sonuçta.

Ema lar dışında baktığım bir sinyal yok..,kısa ve orta vade sinyal çok iyi çalıştığından, bence tabi, başka bir şeye ihtiyaç duymuyorum...sonuçta sadece teknikle hareket etmiyorum...hisse alımlarımı-satımlarımı temel değer analizi ile yapıyorum..,teknik sadece, kısa vadede vadeli trade için...orta vadede endeks hedge yap/Kaldır için kullanıyorum.

Sayfa 794/1230 İlkİlk ... 294694744784792793794795796804844894 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •